Home News Naukowcy są w stanie zmieniać kolory LED w ekranach LCD
Naukowcy są w stanie zmieniać kolory LED w ekranach LCD

Naukowcy są w stanie zmieniać kolory LED w ekranach LCD

1.61K
3

Naukowcy z wydziału fizyki na Uniwersytecie Lehigh opracowali nowe rozwiązanie polegające na zmianie kolorów emitowanych przez diody LED w ekranach typu LCD.

Badacze z Uniwersytetu Lehigh znaleźli sposób na manipulację kolorami, jakie emitują diody LED. Udało się im to poprzez metodę domieszkowania (czyli wprowadzanie obcych jonów / atomów do sieci krystalicznej) oraz zmiany w sposobie doprowadzania ładunków elektrycznych LED-ów.

Naukowcom dodając domieszkę europu (rzadki metal) udało się osiągnąć wszystkie podstawowe barwy (czerwony, zielony, niebieski) z pojedynczej struktury LED. Oprócz tego badacze byli w stanie zmodyfikować intensywność światła emitowanego przez diody.

LED

Ich odkrycie może doprowadzić do tego, że producenci tworzyliby panele złożone z jednakowych diod LED, ale z możliwością modulowania ich barw podstawowych. Mogłoby się to również przyczynić do większego zagęszczenia pikseli.

Jest to niewątpliwie ciekawy przełom technologiczny w sensie naukowym. Jednak nie wiadomo jak bardzo producenci paneli byliby skłonni do zainwestowania swojego czasu i środków by przetestować tego typu metodę produkcji.


ZOBACZ TAKŻE: Lenovo wyda laptopa OLED. LG zapewni składany ekran


Źródło: HDTVtest

(1614)

Jakub Krawczyński Gram od 1991, kocham moje hobby więc mam wszystkie konsole. Niemniej fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.

Comment(3)

  1. Czyli LED nadal się będzie rozwijać wbrew temu co niektórzy głoszą jakoby już osiągał granicę. Wychodzi na to, że zmian w tej technologii będzie więcej i szybciej jak w OLED.

  2. a dla mnie nic z tego nie wynika - ot takie bajdurzenie jak np. SEDy - co tam se oni mogą zrobić w labach

    a producenci tv jak na razie mają problem żeby przebić się przez barierę 1000stref w FALD

  3. Do LCD to raczej mało przydatne, ale gdyby udało się zrobić diodę RGB LED złożoną z jednej albo nawet dwóch diod, to już taki microled mógłby dwojako skorzystać (mniejszy rozmiar, mniejszy koszt produkcji)