Powrót

Testujemy najtańszy organiczny telewizor LG OLED B9 w pełni gotowy na Xbox Series X oraz PlayStation 5

LG OLED B9 do Xbox Series X PlayStaton 5 test 5

Czy można obecnie kupić niedrogo wysokiej klasy telewizor do Xbox Series X i PlayStation 5, który wykorzysta ich pełny potencjał? Maj to ulubiony miesiąc dla kupujących nowe ekrany. Wszystko ze względu na schyłek generacji modeli z 2019 roku a co za tym idzie najniższe możliwe ceny i okazja aby zakupić doskonały sprzęt na lata bez zbędnego przepłacania za nowość. Idealnym przykładem takiego telewizora jest LG OLED B9, który na premierę kosztował około 7499 zł a obecnie trzeba za niego zapłacić niewiele ponad 4700 zł. Ze względu na swoje wysokie parametry obrazu oraz bogate możliwości multimedialne, jest on też łakomym kąskiem dla fanów gamingu. Jak więc sprawdzi się z obecnymi konsolami ale co ważniejsze ile wyciśniemy z konsol nowej generacji jak Xbox Series X oraz PlayStation 5?

Czytelniku. Jako jedyni w kraju sprawdzamy osobiście opisywane telewizory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:
  • Spektroradiometr Jeti Specbos 1211
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K8
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia co jest niestety standardem w polskim internecie.

Kup teraz

mediaexpert

LG OLED B9

Sprawdź cenę

Co powinien posiadać telewizor do pełnego wykorzystania konsol Xbox Series X oraz PlayStation 5?

Znamy już doskonale specyfikacje nowych konsol, które mają pojawić się na rynku pod koniec tego roku. Jakość grafiki, będzie niejako ewolucją tego co możemy obecnie zobaczyć na Xbox One X oraz PS4 Pro. Tym razem, producenci gier celują w uzyskanie natywnej rozdzielczości 4K w stałych 60 klatkach na sekundę. Do tego oczywiście HDR oraz szeroka paleta barw czyli wide color gamut. Cel ten wydaje się realny gdyż mocy nie powinno zabraknąć. Co więcej, wspomina się też o czymś więcej niż 60fps. Czy 120fps wydaje się realne? Na pewno w przeciągu kilku najbliższych lat zobaczymy tytuły, które zostaną zaprojektowane w 4K 120fps więc dobrze by telewizor był na to też przygotowany. Czy będzie coś w 8K? Patrząc na specyfikację konsol to raczej śpiewka przyszłości i prawdopodobnie będziemy musieli poczekać na kolejne rewizje tych sprzętów np. z dopiskiem Pro. Telewizor do nowych konsol musi posiadać też bardzo niski poziom Input lag oraz dobrze by był wyposażony w port HDMI 2.1 z obsługą VRR czy ALLM oraz 4K 120Hz. Nowe konsole powinny też obsługiwać system dźwiękowy Dolby Atmos. Na co jest więc gotowy LG OLED B9 z tego o czym wspomnieliśmy?

Rozdzielczość 4K

LG OLED B9 wspiera oczywiście rozdzielczość natywną 4K. I to jest najważniejsza wiadomość, szczególnie dla posiadaczy mocnych PC oraz konsol Xbox One X jak również PS4 Pro jak i tych co zamierzają zakupić sprzęt kolejnej generacji. Jest to bowiem najbardziej wielbiony parametr przez wszystkich maniaków grania. Pamiętajmy jednak, że aby dostrzec pełnię różnic pomiędzy rozdzielczością Full HD a 4K wypadałoby zasiąść dość blisko ekranu. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym kalkulatorze odległości dostępnym tutaj. Poniżej tłumaczymy też na filmie, co to jest rozdzielczość 4K:

Technologia HDR

Drugi ważny parametr wpływający bardzo wyraźnie na wygląd gry to HDR. W przypadku tanich telewizorów ale i tych droższych jest on niestety zawsze niskiej wartości w okolicach 200-300 nitów. Na szczęście ogromną zaletą LG OLED B9 jest dość wysoki poziom HDR wynoszący średnio ponad 535 nitów. Taki wynik pomiarowy uzyskaliśmy w naszej redakcji, korzystając z poniższej procedury testowej:
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Scena Opis sceny Jasność HDR
NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 540 cd/m2
SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 520 cd/m2
NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 545 cd/m2
ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 535 cd/m2
PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 540 cd/m2

Takie wartości powodują, że na telewizorze LG OLED B9, efekt HDR jest doskonale widoczny. Dlaczego? Każdy subpiksel w LG OLED B9 jest niezależnie sterowaną diodą, czyli bezpośrednim źródłem światła. Oznacza to zdolność do uzyskania prawdziwej czerni (zerowej emisji światła), czyli czegoś, co w każdym z widzów budzi podziw podczas oglądania filmu czy grania w dany tytuł. Kontrast jest bowiem najważniejszym kryterium jakości. Gdy czerń jest dobra, to mówimy ogólnie, że obraz jest dobry. 535 nitów na LG OLED B9 będzie dużo bardziej odczuwalne i będzie robić sporo większego wrażenie, niż taka sama wartość na telewizorze LCD, szczególnie z krawędziowym podświetleniem.

Na poniższym filmie dokładnie tłumaczymy jak działa technologia HDR:

Szeroka paleta barw

WCG czyli szeroka paleta barw (wide color gamut). LG OLED B9 posiada bardzo wysokie jej pokrycie, które w naszych pomiarach wyniosło aż 99%. To doskonała wiadomość, gdyż będziecie mogli zobaczyć dużo więcej kolorów w swoich ulubionych tytułach. I co ważne: nieosiągnięcie ich używając suwaka odpowiedzialnego za nasycenie barw. Poniższy film dokładnie to tłumaczy:

LG OLED B9 posiada port HDMI 2.1 w pełnej specyfikacji. Co to oznacza?

Ogromnie ważną informacją i często kartą przetargową przy wyborze właśnie tego modelu a nie innego jest wyposażenie go w port HDMI 2.1. To element, który jest wymieniany wraz z nowymi konsolami. Bowiem zarówno Xbox Series X jak i PlayStation 5, będą posiadały HDMI 2.1. Posiadając więc LG OLED B9, będziemy mogli skorzystać z kilku bardzo ciekawych funkcji, na czele z 4K w 120Hz, który jest niemożliwy do osiągnięcia na telewizorach z HDMI 2.0.

Jakie funkcje posiada LG OLED B9 dzięki HDMI 2.1?

Czy potrzebujemy nowego kabla do obsługi tego formatu?

Tak, ale tylko w przypadku, gdy będziemy chcieli włączyć rozdzielczość 4K w 120Hz. Wtedy rzeczywiście trzeba zakupić kabel, który jest oznaczony zieloną naklejką certyfikacji “forum HDMI”. Takie kable dopiero pojawią się na rynku, a wszystkie, które są obecnie sprzedawane nie mają gwarancji, że w przyszłości taki sygnał zostanie przesłany. Najzwyczajniej w świecie nie ma tego jak obecnie przetestować ani zmierzyć.

W pozostałych przypadkach (VRR, ALLM, eARC, 4K w 60 fps), można skorzystać np. z kabla MagicLink, który osobiście używamy w naszej redakcji jako produkt referencyjny:

Jaki jest input lag w LG OLED B9?

LG OLED B9 posiada dedykowane tryby “Gra” z bardzo krótkim input lag zarówno przy sygnale SDR jak i HDR. Gdybyśmy chcieli zastosować telewizor w roli monitora komputerowego, to powinniśmy oflagować złącze HDMI jako PC (przez przytrzymanie klawisza “input”). Zapewni nam to poprawną reprodukcję chroma 4:4:4, ale ma też swoje ograniczenia – matryca jest sterowana wtedy 8 bitowo, więc np. do HDR się nie nadaje.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD “Gra” 13 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 13 ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Gra” 13 ms
[GRY] 4K Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR “Gra” 13 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 13 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Własne” 98 ms
Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) po oflagowaniu wejścia jako PC.

Zarówno przy sygnale Ultra HD 4K (czy to z HDR, czy bez), jak i Full HD, a także w kombinacji Full HD + HDR (np. z klasycznej konsoli PS4) opóźnienie było bardzo niskie. Powinno to ucieszyć wszystkich graczy, ponieważ wartość ta mieści się w najbardziej rygorystycznej grupie – placebo. Oznacza to, że laga za żadne skarby nie idzie wyczuć.

LG OLED B9 jest zdrowy dla oczu podczas wielogodzinnych sesji

W zeszłym roku, firma LG Display ogłosiła, że panele użyte w ich telewizorach OLED są “przyjazne dla oczu” i otrzymały certyfikat Eye Comfort od TÜV Rheinland. To wiodąca firma zajmująca się różnego rodzaju usługami inspekcyjnymi. Jednym z odznaczeń, jakie przyznaje to Eye Comfort Certification. Mogą je otrzymać ekrany o niskim natężeniu niebieskiego światła, wolne od migotania obrazu i o zredukowanym poziomie odblasku.

LG Display twierdzi, że 65-calowe telewizory OLED emitują zaledwie 34% niebieskiego światła, przy 50% progu certyfikacyjnym TÜV. Dla kontrastu, z danych firmy wynika, że panele LCD premium charakteryzują się 64% natężeniem tego rodzaju światła. Jeśli chodzi o odbicia światła, LG uzyskało wynik 0,87% – dwukrotnie niższy od paneli LCD.

Nadmierny poziom światła niebieskiego prowadzi do dyskomfortu oczu, szczególnie przy dłuższych posiedzeniach przed telewizorem, lub innym ekranem (laptopa czy smartfona). Jest to bardzo dokuczliwe zwłaszcza późniejszą porą, lub przy minimalnym lub wyłączonym świetle.

Co jeszcze na pokładzie LG OLED B9 wartego uwagi?

LG OLED B9 to ogólnie bardzo bogato wyposażony telewizor. Wyszczególnijmy sobie najważniejsze jego cechy:

Czy LG OLED B9 to telewizor w pełni przygotowany do konsol nowej generacji jak Xbox Series X oraz PlayStation 5?

W cenie nieco powyżej 4700 zł, ciężko obecnie znaleźć na rynku 55 calowy telewizor, który posiada wszystkie powyższe parametry na takim poziomie oraz wsparcie dla tylu technologii. LG w październiku 2019 stworzyło model, który obecnie (maj 2020) rozdaje karty w swojej półce cenowej. I pewnie jego dostępność za moment się skończy. Więc jeżeli planujecie nie wydać fortuny a chcecie posiadać telewizor w pełni gotowy na konsole nowej generacji, śmiało możecie atakować serię B9. Nie rozczarujecie się. A jak z trwałością ekranu o którym wiele się zawsze wspomina w przypadku technologii OLED? Mamy obecnie maj 2020. Na forum w przeciągu 8 ostatnich miesięcy, dopatrzyliśmy się kilkudziesięciu postów na ten temat, głównie dotyczących starszych modeli. Temat bacznie śledzimy od przeszło 3 lat. Jednak równocześnie powstają posty na temat problemów z ekranami LCD. Wystarczy prześledzić wątki na naszym forum. Każda technologia ma swoje problemy, które mogą sporadycznie wystąpić podczas wieloletniego użytkowania. Problem więc istnieje ale nie jest duży i często bardzo przesadzony. Naszym zdaniem, spokojnie możecie inwestować w tego typu telewizory zważywszy na to, jak bardzo wysoką mają jakość obrazu i jak są doskonale wyposażone na przyszłość. A LG OLED B9 jest tego doskonałym przykładem.

Kup teraz

LG OLED B9

Sprawdź cenę

Dostępność Media Expert
Model Cena (w PLN)
Telewizor LG OLED55B9PLA 4 799.00 zł
Telewizor LG OLED 55B97LA 4 799.00 zł

Więcej na temat telewizorów LG:

(31138)