Powrót

LG i Samsung planują własne high-endowe telewizory MiniLED LCD na 2021 rok? Znamy pierwsze szczegóły

W nadchodzącym roku najprawdopodobniej zobaczymy w wielu telewizorach LCD innowację w postaci implementacji technologii MiniLED. Ma to znacznie wpłynąć na jakość obrazu produkowaną przez te modele, które generalnie ustępują stopniem zaawansowania matrycom OLED pod względem reprodukcji czerni. Swoje propozycje MiniLED LCD mają ponoć szykować LG i Samsung.

MiniLED innowacją dla telewizorów LCD, ale tylko przystankiem na drodze do rewolucji?

Koreański portal The Elec, cytowany przez Flatpanels, dotarł do informacji, jakoby dwaj giganci rynku telewizorów – LG i Samsung – planowali wprowadzenie na rynek w 2021 roku telewizorów LCD wspartych technologią MiniLED. Ta technika podświetlenia ma zagwarantować znaczne podniesienie jakości obrazu produkowanego przez matryce. LG ma szykować modele 4K i 8K ze znanej nam dobrze rodziny NanoCell, Samsung natomiast może zaimplementować MiniLED w produkowanych i sprzedawanych od kilku lat z powodzeniem modelach QLED.

Dzięki implementacji MiniLED, producenci mogą zamontować więcej diod elektroluminescencyjnych (100-200 µm w porównaniu z 300 µm dla zwykłych diod LED) w panelu podświetlającym za matrycą LCD. Oznacza to wzrost do tysięcy diod MiniLED w porównaniu do setek lub mniej zwykłych diod LED w dostępnych obecnie telewizorach LCD. Może to potencjalnie poprawić skuteczność lokalnego wygaszania, jednocześnie jednak podwyższa koszty produkcji.

Schemat implementacji podświetlenia MiniLED; fot. TCL

Wejście technologii MiniLED na rynek nie będzie raczej oznaczać zmiany warty i nie wprowadzi rewolucji. LG nadal najmocniej będzie promować swoje modele OLED, a Samsung nie zaprzestanie prac nad technologiami QD-OLED i MicroLED, o których tak wiele w tym roku słyszeliśmy. The Elec prognozuje, że komercyjne modele telewizorów QD-OLED Samsung pojawią się na rynku najpóźniej w 2022 roku, jeśli nie wcześniej.

Telewizory MiniLED obu omawianych producentów prawdopodobnie nie będą tanimi sprzętami. Niedawna analiza DSCC (Display Supply Chain Consultants) zdaje się to potwierdzać. Różnica w kosztach produkcji modeli wytwarzanych przy zastosowaniu obu metod to wedle wyliczeń ekspertów zaledwie około 10% na korzyść MiniLED.

Prawdziwym ekspertem od MiniLED na rynku TV jest firma TCL. Chińczycy opracowali swoje pierwsze modele z użyciem tej technologii już jakiś czas temu, a niedawno wprowadzili pierwszą serię – model X10 mieliśmy już okazję testować w naszej redakcji.

O co chodzi w technologii MiniLED?

Podświetlenie MiniLED to rozwinięcie technologii konwencjonalnego LED-owego podświetlenia z lokalnym wygaszaniem. Przypomnijmy jak zbudowany jest ekran LCD:

Technologia MiniLED dotyczy najniższej warstwy na powyższym diagramie – elementu, który powoduje, że matryca otrzymuje światło. Nie jest to więc nowy typ matrycy jako takiej. Telewizory bazować mogą na klasycznych panelach typu IPS lub VA. Używać mogą też znanych już warstw poszerzających kąty widzenia, czy kwantowych kropek. W przypadku tych ostatnich do nazwy moglibyśmy dodać także słowo “QLED”.

Źródło: https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1604552617


Przeczytaj więcej:

(2512)