Powrót

Koniec zgłoszeń do konkursu KRRiT na MUX-8. Co z TV Republika? Ile kosztuje koncesja?

Do 20 maja zainteresowane podmioty mogły złożyć wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nadawanie na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Ile kosztuje koncesja?

Koniec zgłoszeń do konkursu KRRiT na MUX-8

Do 20 maja podmioty zainteresowane nadawaniem na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej, mogły złożyć stosowny wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Konkurs przewodniczącego KRRiT dotyczy dwóch kanałów wyspecjalizowanych. Kryterium te spełniają na przykład kanały informacyjno-publicystyczne. Jak podał portal Wirtualne Media, w piątek prezes TV Republika Tomasz Sakiewicz, dyrektor programowy stacji Michał Rachoń i szef jej wydawców Jarosław Olechowski złożyli w siedzibie KRRiT wniosek koncesyjny. – Budujemy największą w Polsce telewizję informacyjną, jedną z najlepszych w Europie. Chcemy docierać do domu każdego Polaka i ta koncesja znacząco to ułatwimówił Olechowski.

Dwa wolne miejsca na multipleksie. Ile kosztuje koncesja?

Choć najbliższe posiedzenie regulatora odbędzie się w środę, to nie zapadnie na nim decyzja o obsadzeniu dwóch wolnych miejsc na multipleksie. – MUX-8 nie będzie rozpatrywany 22 maja. Termin składania to 20 maja, ale decyduje data stempla pocztowego, więc kilka dni trzeba poczekać, aby ustalić kto się zgłosiłwyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski.

KRRiT już od ponad roku zabiega o obsadzenie wolnych miejsc na ósmym multipleksie. Obecnie w jego skład wchodzą: Nowa TV, WP, Zoom TV, Metro i ViDoc TV.

Wielu nadawców obawia się o rentowność emisji na MUX-8. Na rozdrobnionym rynku telewizyjnym przychody reklamowe mogą nie wystarczyć, aby pokryć koszty koncesji i nadawania. 10-letnia koncesja kosztuje 17,85 mln zł (płatne w dziesięciu ratach), natomiast opłata za nadawanie dla Emitela to ponad 6 mln zł rocznie.

Źródło: WirtualneMedia


Przeczytaj więcej:

(6639)