Powrót

Klawiatura Logitech K400 Plus TV | TEST | Wygodna i szybka obsługa telewizora

Większość dzisiejszych telewizorów Smart TV poza wyświetlaniem treści w postaci kanałów telewizyjnych czy materiałów ze streamingu oraz źródeł zewnętrznych jest zdolna dostarczyć użytkownikowi wielu innych funkcji, które trzeba obsłużyć za pomocą dostarczonego pilota. Funkcje te są zawarte w systemach operacyjnych, które różnią się w zależności od producenta. Z pomocą okiełznania tego tematu przychodzi firma Logitech, która oferuje na rynku bardzo ciekawą klawiaturę K400 Plus TV, która na różne sposoby integruje się z konkretnym telewizorem w celu poprawienia komfortu jego obsługi.

Obsługa wielu funkcji we współczesnych telewizorach bywa dość uciążliwa a raczej wolna – szczególnie jeżeli chodzi o wpisywanie tekstu. Niektórzy producenci jak np. LG radzą sobie z tym poprzez możliwość sterowania wskaźnikiem na ekranie (pilot z wbudowanym żyroskopem) albo wprowadzają mini klawiaturę QWERTY na odwrocie pilota. Tak postępuje Philips w wyższych modelach swoich telewizorów z Android TV. Jednak u innych jest to już mozolne wpisywanie za pomocą klawiszy strzałek na pilocie fizycznym lub takim wirtualnym, widocznym na ekranie. Biorąc pod uwagę, że obecne przeglądarki internetowe są naprawdę szybkie i funkcjonalne to sposób na ułatwienie sobie zadania w nawigowaniu jest jak najbardziej pożądany. Dobrym przykładem może być też świeżo wypakowany telewizor po zakupie, który wymaga często przebicia się przez sporą ilość okien konfiguracyjnych a gdy mamy np. skomplikowane hasło WiFi to może być to czasochłonne.

Dlatego dobrze, że powstają takie produkty jak testowana dzisiaj klawiatura od Logitech, która jest dedykowana do telewizorów Smart TV. Pomaga ona złagodzić większość problemów związanych z szybkim sterowaniem Smart TV w telewizorach wielu marek. Oczywiście najlepiej by było gdyby taki gadżet był już w zestawie z rozbudowanym smartowo tv jednak póki co nic takiego się nie dzieje i jak już wspominałem tylko Philips oferuje taką opcję w wyższych modelach telewizorów.

Wygląd oraz budowa

Logitech K400 Plus TV to bardzo zgrabna i lekka konstrukcja co ma ogromne znaczenie gdy będziemy chcieli trzymać sprzęt na kolanach przed telewizorem. Razem z bateriami waży zaledwie 380 g. Dostępna jest w dwóch kolorach: matowym czarnym lub białym. Wykonanie nie budzi większych zastrzeżeń szczególnie w tej cenie. Wszystko jest zwarte i mimo plastiku wrażenia z użytkowania są bardzo pozytywne. Skok klawiszy jest wyraźny ale nadal na tyle cichy by wieczorem nie było specjalnie słychać, że używamy klawiatury. Osobiście najbardziej preferuję ten typ budowy. Jak widać po powyższym zdjęciu mamy tutaj produkt 2 w 1 czyli oprócz klawiatury QWERTY z prawej strony umieszczono touchpad, który pełni funkcję myszki.

Klawiatura zasilana jest dwoma bateriami AA, które zostały zawarte w zestawie. Producent deklaruje żywotność sprzętu aż do 18 miesięcy. W zestawie znajdziemy także odbiornik USB, który jest minimalnych rozmiarów i jeżeli mieliście kiedyś do czynienia z bezprzewodowymi urządzeniami od Logitech to wiecie czego się spodziewać. Zasięg działania jest bardzo duży i wynosi aż 10 metrów (protokół Logitech Unifying 2,4 GHz). W trakcie testów bez problemu udało się odejść od telewizora na 6 – 7 m. Na więcej nie miałem warunków.

Przejdźmy do testów użytkowych klawiatury na przykładzie kilku systemów operacyjnych jak webOS, Android czy Tizen.

Przed włączeniem telewizora należy umieścić nadajnik w porcie USB

webOS (telewizory LG)

System webOS to jeden z najlepszych systemów multimedialnych w telewizorach. Jego ogromną zaletą jest szybkość i prostota działania chociaż czasem można się zagubić. Z pomocą przychodzi tutaj wbudowany żyroskop w pilota Magic Remote oraz możliwość poruszania wskaźnikiem za pomocą ruchów nadgarstka. Jednak doskonałym uzupełnieniem sterowania webOS będzie testowana klawiatura od Logitech, która znacznie usprawni poruszanie się po różnych ekranach szczególnie gdy opanujemy klawisze funkcyjne.

Po podłączenie klawiatury do telewizora LG bez problemu jest ona wykrywana przez system poprzez stosowny komunikat w prawym rogu ekranu:

K400 Plus TV idealnie wkomponowuje się w webOS przejmując wiele z jego funkcji oraz upraszcza poruszanie się po całym systemie. Jedną z najważniejszych cech jest możliwość przejęcia sterowania kursorem za pomocą wbudowanego Touchpada z prawej strony klawiatury. Jest to przydatne w głównym menu systemu i poruszaniu się po różnych jego oknach funkcyjnych czy np. przeglądarce internetowej. Jest ona na tyle dobra wraz z klawiaturą, że bez problemu można przeglądać strony internetowe bez używania komputera.

Klawiatura przejmuje wskaźnik w webOS oraz umożliwia szybkie wprowadzanie tekstu np. w przeglądarce

Jako przykład integracji klawiatury z systemem w TV można podać sposób sterowania jego głośnością. Naciskając dedykowane klawisze regulujemy dźwięk w TV. Ale to tylko przykład bo wiele klawiszy skraca nam dostęp do różnych zakamarków menu telewizora.

Naciskając klawisz Windows na klawiaturze wywołujemy główny pasek menu webOS zaś strzałkami kierunkowymi poruszamy się po jego zasobach jak aplikacje czy funkcje w tv.

Podsumowując: działanie klawiatury z telewizorami LG jest doskonałe. Szybkie sprawne i co ważne bardzo pomocne m.in dzięki dedykowanym klawiszom oraz możliwością poruszania wskaźnikiem.

Android TV (telewizory Philips, Sony, TCL)

Android 8.0 / 7.0

Na rynku pojawiły się już telewizory, które posiadają na pokładzie najnowszego androida w wersji 8.0 czyli Oreo. Przykładem są testowane przez nas obecnie telewizory marki Sony: AF9 czy ZF9. Inni producencji będą wprowadzać go do końca tego roku. Wygląd systemu został odświeżony a podłączenie klawiatury wydaje się tutaj chyba najbardziej sensowne ze wszystkich systemów dostępnych na rynku.

Dlaczego najbardziej sensowne? Po pierwsze i chyba najważniejsze na ekranie pojawia się wskaźnik, który bez klawiatury nie jest aktywny. Dzięki temu możemy dużo szybciej poruszać po całym systemie android.

Wskaźnik nie znika gdy wejdziemy do konkretnej aplikacji. Przykład gdzie sterowanie aplikacją player jest dużo szybsze i intuicyjne dzięki klawiaturze:

Klawiatura doskonale przejmuje różne funkcjonalności androida i pozwala nam skrócić dostęp do różnych aplikacji. Naciskając np. klawisz z nutą od razu jesteśmy przenoszeni do odtwarza plików muzycznych:

 Naciskając klawisz home czyli F2 jesteśmy przenoszeni do menu głównego:

Mógłbym tutaj opisywać działanie każdego klawisza ale nie sądzę byście dotrwali do końca tego testu. To tylko przykłady, że w każdy zakamarek android możemy wejść dużo szybciej. Dlatego warto poświęcić chwilę i poznać działanie każdego z dostępnych klawiszy na klawiaturze szczególnie, że ikony na nich pokrywają się generalnie z funkcją której się spodziewamy.

Bardzo dobrze działa też sterowanie wbudowaną przeglądarką gdzie ponownie ciężko wyobrazić sobie jej sprawną obsługę bez klawiatury:

Podsumowując: System android jest wręcz stworzony do współpracy z klawiaturą i dzięki wskaźnikowi oraz klawiszom funkcyjnym możemy dużo szybciej i sprawniej sterować aplikacjami i funkcjami w telewizorze.

Tizen (telewizory Samsung)

System Tizen uważany jest przez wielu użytkowników za najlepszy Smart TV dostępny na rynku zaraz obok webOS. Trudno się tutaj nie zgodzić. Jest bardzo szybki i intuicyjny. Posiada też ogrom aplikacji oraz bardzo sprawnie działająca przeglądarkę internetową.

Jednak tym razem integracja z klawiaturą Logitech nie jest porywająca. Można by rzec, że czuć lekki blok ze strony Samsunga aby klawiatura mogła rozwinąć skrzydła tak jak robi to na telewizorach innych firm. Podłączając sprzęt nie uświadczymy np. wskaźnika, który ułatwiłby poruszanie się po całym menu. Oczywiście możemy sterować Smart Hubem za pomocą klawiszy kierunkowych ale nie jest to tak szybkie jak wskaźnik. Ten możemy dopiero wykorzystać gdy odpalimy przeglądarkę internetową:

Ta oczywiście z klawiaturą działa doskonale i dopiero od tego momentu korzystanie z niej nabiera rumieńców. Jest szybka i pozwala nam przeglądać internet niemal tak jak na komputerze stacjonarnym.

Klawisze także nie zostały w pełni wykorzystane. Część z nich działa ale generalnie wielkich skrótów do aplikacji nie uzyskamy. Dziwi też brak możliwości sterowania głośnością telewizora skoro odpowiednie klawisze znajdują się na klawiaturze.

Podsumowując: Klawiatura będzie tutaj najbardziej przydatna w przypadku korzystania z przeglądarki internetowej oraz tam gdzie musimy szybko wprowadzić dużą ilość tekstu.

Podsumowanie i ocena

Klawiatura dedykowana do telewizora? Bardzo dobry pomysł a co ważne, sprawdzający się w użytkowaniu. Klawiatura jest dobrze wykonana, lekka i komfortowa. Działa na bateriach bardzo długo oraz na długie dystanse. Doskonale integruje się ze wszystkimi systemami jakie znajdują się obecnie w telewizorach na rynku chociaż z Tizen mogłoby być lepiej. Może być doskonałym uzupełnieniem w sprawnym użytkowaniu telewizora szczególnie gdy dość dużo korzystamy ze Smart TV a w szczególności przeglądarki internetowej, która obecnie jest bardzo dopracowana praktycznie na każdym nowoczesnym telewizorze.

PLUSY

MINUSY

Cena referencyjna: Logitech K400 Plus TV: 219 zł (często bywa w promocjach od 100 – 159 zł)

Sprzęt do testów dostarczyła firma Logitech Polska

(20129)