Powrót

Zmieniłem grafikę w PC z GeForce RTX 3070 na RTX 4080 – oto efekty!

Miałem przygotowany komputer pod upgrade, ale nie do końca. Moja jednostka z procesorem Intel Core i5-10400F, 16 GB RAM-u i GeForcem RTX 3070 nieustannie dawała radę z najnowszymi grami w rozdzielczości 1440p. W moje ręce wpadł jednak Gigabyte NVIDIA GeForce RTX 4080 z 16 GB VRAM GDDRX6 i nie było czasu na zastanawianie się, czy procesor będzie sprawiać kłopoty, albo czy zmieści się do obecnej obudowy – na szczęście o zapas mocy w zasilaczu nie musiałem się martwić i jak się okazało, o miejsce w obudowie także. Nowa generacja Ray Tracingu i DLSS 3 już czekały na testy.

NVIDIA GeForce RTX 4080 jest w stanie pokazać pazur, nawet z bottleneckiem

Oczywiście, że GeForce RTX 4080 i leciwy Intel Core i5-10400F to nie jest idealne sprzętowe połączenie, ale trzeba pamiętać, że z im wyższej rozdzielczości korzystamy, tym moc coraz to nowszych generacji procesorów traci nieco na znaczeniu – szczególnie w 4K. W niższych rozdzielczościach niedopasowany wydajnościowo procesor będzie po prostu ograniczać widoczną liczbę klatek na sekundę – ale czy aż tak? Postanowiłem to sprawdzić przed wymianą swojego średniaka 10. generacji na coś mocniejszego z aktualnej, 13. generacji bazującego na Raptor Lake.

Okazało się, że Intel Core i5-10400F jest wciąż całkiem wydajnym układem i nawet wstrzymując się z wymianą procesora na nowszy, można po wymianie GPU odczuć spory wzrost wydajności w grach – nawet tych, które w dużej mierze korzystają z dobrodziejstw, jakie oferują nowoczesne CPU.

Jak widać wzrosty liczby klatek na sekundę w 1440p w większości ogrywanych przeze mnie tytułów były naprawdę spore, a tam gdzie wydajność polega w istotnym stopniu na mocy procesora – nie aż tak spektakularne (jak np. w PUBG).

Trzeba jednak pamiętać, że karty GeForce RTX z serii 40 oferują wsparcie dla technologii DLSS 3. Sprawia ona, że gry ją obsługujące działają jeszcze szybciej. DLSS 1 i 2 była w stanie poprawić wydajność w grach dzięki skalowaniu obrazu bez większego uszczerbku na jakości obraz lub wręcz bez jakiejkolwiek straty. DLSS 3 poszło w tym kontekście jeszcze dalej – analizuje kolejno dwie klatki oraz dane ruchu i następnie generuje „bonusowe” klatki obrazu. Więcej na ten temat napisaliśmy w artykule o DLSS 3.

Jak więc wypadła przesiadka z GeForce RTX 3070 na RTX 4070 w grach, w których ten drugi mógł uwolnić swoje dodatkowe możliwości?

Wyniki mówią same za siebie – to jest przepaść. Co więcej, w przypadku Cyberpunk 2077 wzrost liczby klatek między modelem RTX 3070 (ustawienia Ultra, DLSS równowaga) a RTX 4080 ale z włączonym niezwykle wymagającym Path Tracingiem z DLSS 3 był praktycznie dwukrotny (101 kl./s.).

Czy było więc warto wymienić starszy model karty graficznej na GeForce’a RTX 4080 bez uprzedniego upgrade’u procesora? Oczywiście, że tak. CPU można zawsze wymienić w późniejszym terminie, jeżeli budżet pozwala aktualnie na zakup tylko jednego z tych sprzętów, a już sama podmiana karty graficznej na nowszy model potrafi przynieść spore korzyści.


Konsole i gry – przeczytaj więcej:

(6381)