Powrót

Telewizja naziemna: te kanały wkrótce będzie można oglądać w lepszej jakości za darmo! Gdzie?

Niebawem kanały dostępne na ogólnopolskim multipleksie MUX-8 będą mogły wreszcie przejść na rozdzielczość HD! Urząd Komunikacji Elektronicznej wciąż jednak rozpatruje wniosek o zmianę decyzji rezerwacyjnej dla tego multipleksu. Kiedy sprawa się rozstrzygnie? To już niedługo!

Telewizja naziemna – kiedy kanały z MUX-8 przejdą na jakość HD? Wkrótce poznamy werdykt

Pod koniec grudnia ubiegłego roku operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej, Emitel, złożył do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o zmianę decyzji rezerwacyjnej dotyczącej MUX-8.

Chodzi o emisję ósmego multipleksu w standardzie DVB-T2 z kodekiem HEVC. Maksymalna liczba kanałów wchodzących w skład MUX-a nie uległaby zmianie. Nadal byłoby to siedem stacji, ale mogłyby nadawać w jakości HD, a nie jak dotychczas w SD.

Według informacji przekazanej przez rzeczniczkę prasową Emitela, operatora multipleksu, Urząd Komunikacji Elektronicznej nadal rozpatruje wniosek o zmianę decyzji rezerwacyjnej MUX-8 – podał portal WirtualneMedia. Spodziewana data podjęcia decyzji to około 28 czerwca.

Jakie kanały nadają obecnie na MUX-8? Są to: CTV9, Metro, Nowa, WP, Zoom TV, CDA Premium, EWTN GO, EmiRadio, EmiTV, Legia TV, UA Perszyj, test5 i test6.

TV Republika w konkursie na emisję w naziemna telewizja cyfrowa

Telewizja Republika najprawdopodobniej zgłosi się w konkursie na emisję kanału informacyjnego na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.

Stacja mogła już w zeszłym roku wziąć udział w konkursach dotyczących miejsc w MUX-8 i MUX-1, ale ostatecznie się na to nie zdecydowała. Teraz będzie inaczej.

“(Teraz) taki ruch jest obecnie rynkowo opłacalny. Dwa-trzy lata temu koszt w przeliczeniu na pozyskanego widza był dla TV Republika zupełnie inny niż dziś. Dzisiaj tych widzów jest naprawdę bardzo dużo. A każde zwiększenie zasięgu zwiększa nam dochody” — wyjaśnia w rozmowie z Wirtualne Media prezes TV Republika Tomasz Sakiewicz.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:

Emisja w jakości HD zamiast SD może zachęcić nadawców do inwestycji. Wszystkie pozostałe ogólnopolskie multipleksu już nadają w DVB-T2/HEVC, a ich składniki są dostępne w wysokiej rozdzielczości.  Za 10-letnią koncesję na MUX-8 trzeba zapłacić 17,85 mln zł w dziesięciu ratach. Do tego dochodzi ponad 6 mln zł rocznie dla Emitela.

Źródło: Wirtualnemedia.pl


Przeczytaj więcej:

(45922)