Powrót

Czy jesteś gotowy na standard DVB-T2 w telewizji naziemnej? Większość Polaków nawet nie wie o zmianach! Jaki telewizor, dekoder i antenę trzeba posiadać?

Z najnowszych badań wynika, że Polacy mają bardzo niewielką wiedzę o zmianach, jakie właśnie dokonują się w naziemnej telewizji cyfrowej. W czerwcu 2022 roku standard DVB-T ma zostać definitywnie zastąpiony przez DVB-T2, co oznaczać będzie rewolucję dla niektórych telewidzów. Co trzeba koniecznie wiedzieć o nowym formacie nadawania DVB-T2? Jaki telewizor odbierze sygnał? Czy trzeba dokupić dekoder? Jak ustawić antenę?

DVB-T2 w polskiej naziemnej telewizji cyfrowej – bardzo niska wiedza o zmianach

Najnowsze dane dotyczące wiedzy Polaków o zmianach w telewizji i wejściu standardu DVB-T2 pochodzą z “Projektu Cyfrowizja VI”, czyli cyklicznego badania domu mediowego Wavemaker. Wnioski są niepokojące i zwiastują problemy dla wielu telewidzów – przede wszystkim tych posiadających, starsze, niekompatybilne z nowym formatem telewizory. 

Okazuje się, że tylko co czwarty użytkownik telewizji w ogóle wie o zmianach, które już się dokonują. Oznacza to, że zdecydowana większość Polaków nie ma świadomości, że w przyszłym roku sygnał DVB-T zostanie wyłączony. W toku badań tych, którzy zadeklarowali posiadanie takiej wiedzy, zapytano dodatkowo o gotowość na odbiór kanałów w nowym standardzie. Odsetek takich posiadaczy telewizorów wyniósł 60%, jednak najmniej z nich to odbiorcy tylko i wyłącznie telewizji naziemnej.

DVB-T2 w naziemnej telewizji cyfrowej – czy Ty i Twój telewizor jesteście gotowi na zmiany?

Tylko 4 na 10 osób zdających sobie sprawę z nadchodzącego przejścia na DVB-T2 deklaruje, że posiada telewizor lub dekoder w pełni kompatybilny z tym standardem. Jak na dłoni widać, że w momencie nagłego zaprzestania nadawania w DVB-T, wielu telewidzów zostanie po prostu odciętych od treści dostępnych tą drogą. Już jakiś czas temu pojawiły się jednak informacje, że wkrótce ruszy ogólnopolska kampania informacyjna, mająca za zadanie przygotować wszystkich odbiorców na zmiany.

Co trzeba wiedzieć o DVB-T2, czyli kampania społeczna. Jak odebrać?

W sierpniu ruszy prawdopodobnie na terenie naszego kraju kampania społeczna poświęcona standardowi DVB-T2. Definitywne przejście na ten format ma nastąpić w Polsce w czerwcu 2022 roku. Trwają tymczasem testy nadawania w naziemnej telewizji cyfrowej. Prowadzą je we współpracy z firmą Emitel TVN i TVP, a także osobno Polsat.

O planowanej kampanii dowiedział się portal Wirtualne Media. Akcja ma być prowadzona w formie spotu telewizyjnego emitowanego w telewizji publicznej. Najprawdopodobniej własne wersje reklamy przygotują też poszczególni operatorzy prywatni. Wszystkie szczegóły dotyczące DVB-T2/HEVC widzowie będą mogli poznać na stronach rządowych, do których odniesienia znajdą się w spocie.

Z kampanii będzie się można dowiedzieć m.in. tego jak sprawdzić, czy użytkowany telewizor jest zgodny z nowym standardem. Pojawi się też apel o wykonanie takiej diagnozy na telewizorach lub dekoderach posiadanych przez naszych rodziców i dziadków.

Co zmieni DVB-T2 w naziemnej telewizji cyfrowej?

Standard DVB-T2 w naziemnej telewizji cyfrowej to nowa jakość nadawania. Przede wszystkim pozwala na oferowanie kanałów w wyższej rozdzielczości – HD, a nawet 4K – oraz na znaczne poszerzenie oferty stacji dystrybuowanych drogą naziemną. To też droga do upowszechnienia w przyszłości sygnałów HDR i dźwięku w formacie Dolby Atmos.

DVB-T2 oferuje przepustowość na poziomie nawet 40 Mb/s w paśmie o szerokości 8 Mhz – niemal dwukrotnie więcej niż w przypadku wykorzystywanego obecnie DVB-T. W praktyce więc w telewizji dystrybuowanej drogą naziemną pojawi się wkrótce dużo więcej kanałów HD i Full HD – szacuje się, że na jednym multipleksie nawet do 10 na raz. Pozwoli to na włączenie kolejnych, nowych kanałów naziemnych, a do obsadzenia przez KRRiT pozostają przecież piąty i szósty multipleks (MUX-5 i MUX-6). Źródło podaje, że jeden z nich chciałoby zagospodarować TVP.

W cyfrowej telewizji naziemnej testowo są już dostępne kanały w jakości HD

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/polsat-najwyzej-oceniana-telewizja-widzowie-pozbyliby-sie-najchetniej-trwam-i-tvp-info


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(8172)