Powrót

Po prostu WOW! Sprawdziliśmy Path Tracing, czyli RT Overdrive w Cyberpunku 2077

Pewnie słyszeliście, że w grze Cyberpunk 2077 zaszły niedawno pewne zmiany. O co dokładnie chodzi? CD Projekt RED we współpracy z firmą NVIDIA uczynił ze swojego flagowego tytułu istne demo technologiczne. Gra otrzymała nowy tryb o nazwie RT Overdrive.

Jak działa Path Tracing od NVIDIA w Cyberpunk 2077? Analizujemy nowy tryb RT Overdrive

W ustawieniach wystarczy w zakładce z ray tracingiem włączyć funkcję Path Tracing, by nasze oczy mogły cieszyć się czymś, o czym nie bez powodu mówi się, że to „pełny ray tracing”.

Jest to funkcja, która wykorzystuje sposób renderowania pozwalający na integrowanie wszystkich iluminacji docierających do pojedynczego punktu na powierzchni danego obiektu. To pełna symulacja oświetlenia, która w odróżnieniu od śledzenia promieni nie ogranicza się do kilku źródeł światła, nie adresuje oddzielnie paru cieni, odbić w kilku punktach. W teorii może objąć nieograniczoną liczbę źródeł, w praktyce oczywiście deweloperzy będą mieć decydujące słowo, jak obszernie wykorzystają tę technikę.

Path Tracing, który od lat wykorzystywany jest już kinematografii przez twórców efektów wizualnych, sprawia, że tworzony w ten sposób obraz wydaje się być w pełni poprawny pod względem oświetlenia, odbić i globalnej iluminacji. Cyberpunk 2077 nie jest pierwszą grą, która jest w stanie wykorzystać tę technologię. Wcześniej została użyta już w Quake II RTX i niedawno w Portal RTX. Te stare tytuły potrafiły dać mocno w kość nawet najwydajniejszym kartom graficznym.

Cyberpunk pokazuje za to, jak może przebiegać implementacja tak zaawansowanego sposobu renderowania oświetlenia w grze niezwykle złożonej i już na starcie świetnie wyglądającej, jednocześnie sprzętowo bardzo wymagającej.

Trzeba też wiedzieć, że Path Tracing za sprawą wielokrotnych odbić wiązek światła z jeszcze większej liczby źródeł oświetlenia jest jeszcze bardziej wymagającą technologią, niż nawet najbardziej zaawansowany Ray Tracing, taki jak ten zaimplementowany w grze Redów. Na szczęście najnowsze układy NVIDII GeForce RTX z serii 40 oferują DLSS 3, będące połączeniem trzech elementów – DLSS Super Resolution, NVIDIA Reflex oraz DLSS Frame Generation.

Dzięki temu przy wykorzystaniu wydajniejszych kart graficznych z tej serii, nawet Cyberpunk 2077 z włączonym Path Tracingiem w rozdzielczości 4K może być spokojnie ogrywany w komfortowym klatkarzu, zachowując przy tym najwyższą jakość wizualiów.

A tak po ludzku, co daje Path Tracing w Cyberpunku i czy warto grać z tym trybem? Różnice widać gołym okiem. Nie zawsze, ale trzeba pamiętać o dwóch rzeczach: Cyberpunk wygląda świetnie nawet bez włączonych dodatkowych funkcji związanych ze śledzeniem promieni, a do tego efekty Path Tracingu najbardziej widoczne są w nocy przy wielu źródłach światła czy też w pomieszczeniach, do których wpada mało oświetlenia.

Śmiało można jednak powiedzieć, że Cyberpunkowi 2077 zdecydowanie nie brakuje tego typu scenerii.

Oprócz naturalnie rozchodzącego się czy nakładającego się na promienie z innych źródeł światła można zaobserwować jeszcze jedną rzecz – znacząco naturalniej wyglądające cienie obiektów i okluzja otoczenia.

Miejscami wydaje się to być przepaść generacyjna, którą to właściwie jest Path Tracing. A to dopiero początek – funkcja ta jest w rzeczywistości pokazem technologicznym, wstępem do tego, jak będą wyglądać gry przyszłości, gdy implementacja Path Tracingu będzie przebiegać w tytułach projektowanych pod jej kątem od samego początku.

Grę Cyberpunk 2077 ogrywaliśmy w łączonym Path Tracingiem na karcie NVIDIA Gigabyte GeForce RTX 4080 EAGLE OC 16GB GDDRX6, która jest absolutnie niesamowitym kawałkiem sprzętu. Sprawdzamy na nim najnowsze rozwiązania technologiczne w grach i recenzujemy dla Was najciekawsze tytuły, które wychodzą na PC.

Dzięki niej mogliśmy przekonać się, jak tryb RT Overdrive spisuje się w rzeczywistości i naszym zdaniem nowe efekty naprawdę robią wrażenie. Oczywiście najlepiej widoczne są w zestawieniu obok siebie „przed i po”, ale po tym co zobaczyliśmy jedno jest pewne – nie włączymy już Cyberpunka 2077 bez Path Tracingu.

Przyszłość najbardziej zaawansowanych graficznie gier na PC zapowiada się niesamowicie.


Konsole i gry – przeczytaj więcej:

(666)