Wszystkie nowe telewizory z systemem Android TV 10 lub nowszym, które ukażą się na rynku po 31 marca 2021 roku, będą musiały wspierać kodek AV1. Google nie potwierdziło jeszcze tych rewelacji, ale na taki wymóg wskazuje szereg doniesień. To duży krok w kierunku poprawy jakości streamingu przy jednoczesnym ograniczeniu wymaganej przepustowości i przede wszystkim zapowiedź ery 8K!
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Kodek AV1 będzie wspierany przez wszystkie telewizory Sony z Google TV na 2021 rok. Na razie tylko w streamingu i tylko do 4K
Kodek AV1 wymagany w nowych telewizorach z Android TV. Nowa jakość i szerzej dostępne 8K?
Implementacja opracowanego w 2019 roku kodeka AV1 nabiera coraz wyższego tempa! Format, który ma przynieść nową jakość streamowanych w aplikacjach VOD treści i lepszą kompresję, może w tym roku stać się wręcz obowiązkowy w telewizorach. Wiele źródeł donosi, że Google wprowadziło wymóg dotyczący wszystkich modeli z systemem Android TV 10 lub nowszym, które zadebiutują na rynku po 31 marca 2021 roku.
Interesting, I learned that ANY new #AndroidTV Television launching with Android TV 10, MUST support AV1 decoding with an SoC that supports it of course.
And that’s indeed verified by the recently launched Skyworth SUC6500/7000/7500 and Motorola Revou TVs (Mediatek MT9602). pic.twitter.com/gX5QH1K3Kv
— Android TV Guide (@androidtv_rumor) October 29, 2020
Pojawiły się też informacje, jakoby gigant z Mountain View już teraz pilnował przestrzegania takiego kryterium w kontekście wszystkich telewizorów 4K i 8K HDR z Androidem 10. Reporter serwisu AndroidTV Guide donosi, że wiele z wypuszczonych ostatnio telewizorów 4K ma już na pokładach procesory kompatybilne z AV1. Takie działania Google w przypadku odbiorników ze swoim autorskim systemem mają sens, ponieważ cały rynek zaczyna powoli przestawiać się na współpracę z nowym kodekiem. Sony już potwierdziło, że będzie on wspierany przez cały lineup telewizorów BRAVIA XR z systemem Google TV na 2021 roku.
Podobną drogą poszli już LG i Samsung – w niektórych telewizorach tych producentów zaimplementowano już wsparcie dla AV1. Jak wygląda sytuacja po drugiej stronie, czyli u dystrybutorów treści? YouTube oferuje – m.in. na niektórych telewizorach Android TV – część treści 8K właśnie przy użyciu dekodowania AV1, podobnie Netflix – w bibliotece giganta streamingu jest już kilka tytułów wspierających AV1, który jest dostępny po włączeniu w ustawieniach aplikacji trybu oszczędności danych.
Wszystko zdaje się iść w dobrą stronę, a efektem wdrażanych właśnie zmian powinno być znaczne zmiejszenie wymaganej do strumieniowania wideo w wysokiej jakości przepustowości oraz szersze utorowanie drogi dla rozdzielczości 8K.
Czym jest kodek AV1?
AV1 to darmowy kodek wideo dla streamingu w jakościach SD, HD, 4K, HDR i – w szczególności – 8K. Powstał z inicjatywy grupy Alliance for Open Media, w skład której wchodzą Netflix, YouTube, Amazon, Apple, Facebook, Google, IBM, Intel, Microsoft i Mozilla. Jest alternatywą dla drogiego, licencjonowanego formatu H.265, który gigantom najzwyczajniej w świecie przestał się opłacać.
AV1 umożliwił wreszcie oglądanie treści w serwisie YouTube w 8K z HDR, co dziś możliwe jest na telewizorach 8K od Samsunga i LG. Czekamy z niecierpliwością na wieści od Netflixa, który wraz z Intelem od dłuższego czasu opracowuje bazujący na kodeku wysokowydajny enkoder typu open-source (SVT-AV1), który ma przynieść nową jakość przy jednoczesnej wysokiej wydajności także w aplikacji streamingowego giganta na telewizory.
Źródło: https://www.xda-developers.com/google-requires-new-android-tv-av1-video-decoding/
Więcej na temat telewizorów:
- Telewizory Samsung wkrótce z kamerami wtopionymi w ekrany? Koreańczycy zgłosili rewolucyjny patent!
- Wyprzedaż dużych telewizorów JVC i Toshiba z Android TV! Te modele 4K sprawdzą się w grach i filmach
- Telewizory MiniLED mają wyprzedzić OLED w segmencie premium już za kilka lat. Liderami LG i Samsung
- Testujemy rekordowo tanie wielkie przekątne na polskim rynku – które telewizory są największe a przy tym najtańsze? | LISTA
- Samsung ujawnił ceny nowych telewizorów Neo QLED 4K i 8K! Będzie drożej niż w ubiegłym roku? Sprawdzamy!
(2430)