Dzisiaj ma miejsce premiera Death Stranding – jednej z najbardziej wyczekiwanych, ale i kontrowersyjnych gier tego roku. Tytuł, którego reżyserem jest Hideo Kojima, jest już dostępny na PS4. Oto, co warto o nim wiedzieć.
Czy Death Stranding to gra roku? | RECENZJA | PS4 Pro 4K HDR
Death Stranding to najnowsze dzieło Hideo Kojimy. Znany japoński reżyser zaangażował do produkcji wiele hollywoodzkich nazwisk, w tym Normana Reedusa (“The Walking Dead”), Maddsa Mikkelsena (“Łotr 1”, “Hannibal”), Guillermo del Toro (“Kształt wody“), Leę Seydoux (“Spectre”, “Bękarty wojny”) czy też Margaret Qualley (“Pewnego razu w Hollywood“). Dzięki technologii performance capture był w stanie odtworzyć ich realistyczne modele cyfrowe, zapewniając niesamowicie wysoki poziom reżyserii. Właśnie ten aspekt gry zdobył wyjątkowe uznanie.
Jeśli chodzi zaś o rozgrywkę, tutaj jest nieco większa rozbieżność opinii. Niektóre publikacje krytykują grę za jej tempo, a także grywalność. Ostatecznie jednak gra zdobyła bardzo pozytywną średnią ocen 83/100 na Metacritic.
W mojej recenzji, w której przyznałem grze ocenę 5,5/6 doceniłem ją za spójną fabułę mimo niełatwej tematyki, a także za podjęcie motywu “człowiek kontra natura” w rozgrywce. Pozytywnych aspektów w grze zresztą dojrzałem znacznie więcej. Pomimo, że zawsze miałem krytyczne nastawienie do Kojimy, “Death Stranding” jest moim zdaniem jego najbardziej kompletną i świadomą grą, a także najmniej pretensjonalną.
- ZOBACZ TAKŻE: Death Stranding: reżyser Mad Max chwali grę na PS4
Death Stranding – co warto wiedzieć przed uruchomieniem gry?
Nie będzie tutaj żadnych spoilerów z mojej strony, ale chciałbym zwrócić uwagę na dwie ważne rzeczy, które mogą pomóc w odbiorze gry. Po pierwsze, sugerowałbym nabywcom “Death Stranding” jak najszybsze przejście rozdziałów drugiego i trzeciego – czyli skupienie się wyłącznie na wątku fabularnym. Gra po tym czasie otwiera się w sposób, w jaki można porównać w “Wiedźminie 3” do wyjścia z Białego Sadu. Po drugie – jeśli jesteście za pan brat z językiem angielskim, to polecam grać zarówno z oryginalnymi głosami, ale i angielskimi napisami. Dlaczego? Język “Death Stranding” jest pełen nowomowy i gry słownej. Ona niestety w tłumaczeniu nie miała prawa (i nie zrobiła tego) przetrwać. Słuchając udziwnionych nazw w języku angielskim będziecie widzieli jednocześnie uniezwyklone terminy po polsku. W trosce o zwoje mózgowe, lepiej przystać całkowicie na jeden język. Swoją drogą – aktorstwo w “Death Stranding” jest na wysokim poziomie i gra wiele zyskuje przy oryginalnej ścieżce dźwiękowej.
Death Stranding – co planuje dalej Hideo Kojima?
- ZOBACZ TAKŻE: Hideo Kojima wybiera top 5 filmów 2017
Kilka dni temu w materiale opublikowanym przez BBC Kojima wyjawił, że w przyszłości jego firma Kojima Productions zajmie się tworzeniem filmów. Jest to więc naturalna ewolucja człowieka, który na Twitterze opisuje, że jego ciało składa się w 70% z filmów. Co ciekawe, Hideo Kojima miał małą rólkę w serialu “Too Old to Die Young” Nicolasa Windinga Refna, który z kolei pojawił się w “Death Stranding”. Osobiście chciałbym zobaczyć Kojimę w wydaniu pełnometrażowym. Warto przy okazji przypomnieć, również, że “Death Stranding” ukaże się na PC latem 2020.
Źródło: informacja własna, Digital Trends
Możecie również u nas przeczytać:
(421)