Powrót

1,5 miliona Polaków straci dostęp do telewizji! Sprawdź, czy jesteś na tej liście

Według danych Krajowego Instytutu Mediów, wciąż aż 1,5 miliona gospodarstw domowych w Polsce nie jest gotowych na wejście standardu DVB-T2 / HEVC do naziemnej telewizji cyfrowej. Zmiany już trwają, ale dla wielu są przeprowadzane zbyt wcześnie. Od kiedy ruszyła transformacja, niektórzy tracą i będą w najbliższych tygodniach tracić dostęp do kanałów naziemnych.

Telewizja naziemna DVB-T2 / HEVC – 1,5 miliona gospodarstw nadal niegotowych na zmiany. Od kiedy nowy standard w kolejnych regionach?

Najnowszych danych w tym temacie dostarczył Krajowy Instytut Mediów. Wedle aktualnego raportu, mimo trwania transformacji naziemnej telewizji w Polsce, nadal przeszło 1,5 miliona gospodarstw domowych w naszym kraju już straciło lub może całkowicie utracić dostęp do kanałów. Wynika to oczywiście z braku odpowiedniego sprzętu obsługującego standard DVB-T2 / HEVC. By móc nadal odbierać sygnał naziemny, konieczne jest posiadanie kompatybilnego telewizora lub dekodera

Analizując raport KIM można dojść do wniosku, że bardzo dużo osób ze zmianami czeka na ostatnią chwilę. Na obszarze około połowy Polski nastąpiło już przełączenie na DVB-T2 – w tych regionach świadomość i gotowość na zmiany mocno wzrosła od stycznia do marca. W województwach dolnośląskim i lubuskim był to skok z 51% na 75%, a w kujawsko-pomorskim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim z 68% na 73%. Tymczasem kolejne obszary państwa są na transformację w dużej mierze niegotowe:

fot. Krajowy Instytut Mediów

 

Widać zatem jak na dłoni, że nadal ogromna rzesza gospodarstw ma i będzie miała problemy z odbiorem. Przypomnijmy, że obecnie na DVB-T2 przechodzą niemal wszystkie naziemne multipleksy – za wyjątkiem MUX-3 i MUX-8, gdzie nadają kanały Telewizji Polskiej. Oznacza to, że w razie braku odpowiedniego telewizora lub dekodera, po przełączeniu sygnał po prostu znika. Taka gotowość to z resztą jedno, ale wychodzi na to, że problemem jest już sama świadomość o przeprowadzanej transformacji telewizji. KIM donosi, że dziś o wejściu DVB-T2 wie 76% badanych osób, które deklarują odbiór w domu wyłącznie naziemnej telewizji cyfrowej. Pozostałe 25% pozostaje więc niedoinformowane, pomimo prowadzonej od wielu miesięcy m.in. w naziemnych kanałach kampanii.

fot. Krajowy Instytut Mediów

Standard DVB-T2 / HEVC w naziemnej telewizji cyfrowej – harmonogram przełączeń

Etap 1: miasta od 28 marca:

Etap 2: miasta od 25 kwietnia:

Etap 3: miasta od 23 maja:

Etap 4: miasta od 26 czerwca:

Źródło: Krajowy Instytut Mediów, Emitel


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(1511)