Stowarzyszenie CTA ogłosiło logo, jakim będą posługiwać się producenci telewizorów 8K. Poznaliśmy także dalsze szczegóły w temacie specyfikacji tego typu odbiorników.
Naturalnie niezbędnym minimum do legitymowania się statusem telewizora 8K Ultra HD jest wyświetlanie rozdzielczości 7680 x 4320 w formacie 16:9 przy 10-bitowej głębi kolorów.
To jednak nie wszystko. Potrzebne jest również 50% modulacji kontrastu. Ten parametr definiuje stopień, w jakim odróżnimy od siebie pojedyncze piksele na matrycy. Zdefiniowało go Międzynarodowy Komitet ds. Metrologii Wyświetlaczy (ICDM).
Może to oznaczać wykluczenie obecnych telewizorów 8K Samsunga, które używają technik ditheringu na poziomie subpikseli. Dzięki nim możliwe są lepsze kąty widzenia, ale ich produkty nie spełniają wyżej wymienionego kryterium (ICDM). Innym istotnym wymogiem jest konieczność posiadania przynajmniej jednego gniazda HDMI 2.1, obsługującego obraz w 8K60. Dodatkowo musi on być zgodny z HDCP 2.2.
Oprócz tego Consumer Technology Association ogłosiło nowe logo reprezentujące standard 8K.
Już wcześniej inne stowarzyszenie, 8K Association (Panasonic, Samsung, TCL, Hisense), udostępniło swoje wymogi odnośnie standardu 8K. Z kolei istnieje jeszcze trzecia organizacja, DigitalEurope, która zajmuje się rekomendacjami w Europie. Do tej pory używała ona wytycznych CTA. Którekolwiek z tych wyróżnień jest gwarantem pełnoprawnego produktu 8K. Swoją drogą CTA przewiduje, że sprzedaż tego typu odbiorników w USA wyniesie 175 tysięcy egzemplarzy.
ZOBACZ TAKŻE: Philips zaskakuje 88-calowym OLED 8K!
Źródło: flatpanels
(1458)