Powrót

Dostępny w Polsce Xiaomi Mi TV Q1 jednak bez HDMI 2.1? Jest potwierdzenie braku obsługi sygnału 4K 120Hz w nowych konsolach i na PC!

Telewizor Xiaomi Mi TV Q1 od początku zapowiadał się na wielki hit w Polsce. Jednak im więcej się o nim dowiadujemy, tym mocniej powątpiewamy w jego zapowiadane możliwości. Na pewno uważać muszą gracze wyposażeni w konsole nowej generacji PlayStation 5 i Xbox Series X|S i najmocniejsze aktualnie karty graficzne NVIDIA. Dlaczego? Telewizor nie obsługuje natywnej rozdzielczości 4K w 120 Hz. Zamiast tego dostajemy upscaling za pomocą technologii MEMC. Obsługa rozdzielczości 4K 120Hz to podstawowa cecha portu HDMI 2.1. Czy zatem telewizor rzeczywiście takowy posiada?

Telewizor QLED Xiaomi Mi TV Q1 bez obsługi sygnałów 4K 120Hz. Brakuje więc HDMI 2.1?

Kiedy Xiaomi zapowiedziało wprowadzenie tego telewizora do sprzedaży w Polsce, byliśmy pod sporym wrażeniem. Pierwszy QLED w naszym kraju, do tego z ekranem 75″ i matrycą 120Hz, a ponadto (zapowiadanym) HDMI 2.1. Do tego bardzo korzystna cena, a w przedsprzedaży wręcz rewelacyjna – Mi TV Q1 zapowiadał się na jeden z najlepszych wyborów dla graczy!

Ten status został jednak mocno podkopany – my już na evencie producenta zorientowaliśmy się, że mimo zapowiedzi obecności standardu HDMI 2.1, model Q1 nie radzi sobie z obsługą sygnałów 4K 120Hz z konsoli PlayStation 5. Teraz sam producent na oficjalnej stronie produktu informuje, że w istocie telewizor nie jest zdolny do przetwarzania takiej płynności w natywnym 4K co jest wielce zaskakującą informacją. Pojawiła się notka o wykorzystywanej technologii MEMC (Motion Estimation/Motion Compesation). Xiaomi tłumaczy, że telewizor nie jest w stanie obsłużyć sygnałów 4K w 120Hz ze względu na ograniczenia sprzętowe:

W praktyce oznacza to, że w celu osiągnięcia 120 klatek na sekundę w wysokiej rozdzielczości tworzona jest kompensata w postaci sztucznego podwajania klatek. MEMC nie jest powszechnie uważane za pożądaną technologię, często bowiem prowadzi do widocznego zniekształcenia obrazu – często wręcz odradza się korzystanie z tej opcji podczas grania. Żaden z producentów telewizorów z HDMI 2.1 nie stosuje takiej metody. Po to umieszcza się bowiem port HDMI 2.1 aby telewizor natywnie obsługiwał minimum jedną z nowych funkcji tego standardu czyli rozdzielczość 4K w 120Hz. Jest ona bowiem najprostsza do zaimplementowania. Tu jednak gracze nie będą mieli wyboru, chcąc grać w 120 fps w “4K”. Natywnie port HDMI 2.1 w Xiaomi Mi TV Q1 ograniczony jest do 4K 60Hz. Wygląda więc na to, że po prostu w ogóle nie możemy włączyć takiej rozdzielczości z tak wysokim odświeżaniem ze źródeł do grania, co doskonale można zobaczyć poniżej na przykładzie konsoli PlayStation 5:

PlayStation 5 bez obsługi 120Hz w dowolnej rozdzielczości

To nie koniec “niedostatków” HDMI 2.1 w tym modelu. Nie ma też mowy o obsłudze technologii VRR (bez problemu dostępny z HDMI 2.0), a graczom producent zapewnił tak naprawdę tylko ALLM (Auto Low Latency Mode), który dostępny jest od wielu lat także w portach HDMI 2.0. Wszystko wskazuje więc na to, że portu HDMI 2.1 na pokładzie nie ma bo nie ma funkcji, która realnie by go wykorzystywała.

Xiaomi Mi TV Q1 75″; fot. Xiaomi

Trzeba mieć to wszystko na uwadze, rozważając zakup modelu Q1. Marcowa akcja przedsprzedażowa, podczas której był on dostępny w znacznie niższej cenie niż sugerowana, zakończyła się pełnym sukcesem. Sprzedanych zostało sporo modeli, a niewykluczone, że część graczy nie miała jeszcze wtedy pojęcia o skomplikowanej kwestii HDMI 2.1 a raczej jego braku. Teraz z kolei czekamy na wprowadzenie Mi TV Q1 do regularnej sprzedaży. Do niedawna w oficjalnym sklepie widniała informacja o dostawie planowanej na kwiecień lub maj. Teraz natomiast można się jedynie zapisać na powiadomienie o dostępności. Jego cena wyniesie 6 499 złotych. Trzeba zaznaczyć, że konkurencja przy tej wielkości ekranu i z portami HDMI 2.1 z 4K 120Hz, VRR (w tym AMD FreeSync) oraz ALLM kosztuje często mniej.

Pierwszy telewizor QLED 75″ od Xiaomi w Polsce – co o nim wiemy?

Mi TV Q1 QLED 75″ to model wyposażony w matrycę QLED o rozdzielczości natywnej 4K i częstotliwości odświeżania 120Hz (ale tylko dzięki technologii MEMC, choć w menu brakuje suwaków odpowiedzialnych za poprawę ruchu – są tylko 4 predefiniowane ustawienia co zgadzałoby się z informacja z dzisiejszego dnia).

Skromne menu odpowiedzialne za poprawę ruchu

Zaimplementowany w niej system lokalnego wygaszania FALD ma 192 strefy, co ma zapewnić wysoki poziom kontrastu i głęboką czerń.Czy tak jest w rzeczywistości? Na pokazie na który nas zaproszono nie byliśmy w stanie tego stwierdzić. Pod dużym kątem widać było, że stref na pewno jest sporo. Czy jednak ich algorytm działa wydajnie? Takie rzeczy będzie można ocenić dopiero w fachowych testach i pomiarach. Nie da się bowiem ocenić tego zjawiska na tzw. oko.

Producent zdradził też, że nowy Xiaomi QLED cechuje się 100-procentowym pokryciem przestrzeni barw NTSC. Dana ta jest nietypowa gdyż jak wiemy operujemy pokryciem palety DCI w świecie telewizorów. Takie rzeczy zmierzymy dopiero w redakcji. Jednak skoro użyto kropek kwantowych to zakładamy, że pokrycie szerokiej palety barw DCI-P3 będzie wynosić okolice 90-100%.

Dużym wyróżnikiem “na plus” 75-calowego QLEDa od Chińczyków ma być szeroki wsparcie dla formatów HDR: HDR10, HDR10+ i Dolby Vision. Telewizor wyposażony jest w trzy porty HDMI w tym jak twierdzi Xiaomi jeden to HDMI 2.1 – po raz pierwszy w telewizorze Xiaomi!

fot. Xiaomi

Na pokazie do telewizora podpięta była konsola PlayStation 5, więc nie do końca dało się określić czy np. w telewizorze działa automatyczny tryb gry ALLM. Konsola Sony nie wspiera tej funkcji (tak jak i VRR w żadnej formie). Podobnie było z portem HDMI 2.1, który ograniczony był do 4K 60Hz. Zgodnie z opisywanym wyżej stanem rzeczy, nie dało się w żaden sposób wymusić działania konsoli PS5 w trybie 4K 120Hz co może oznaczać, że telewizor nie przyjmuje z żadnych źródeł rozdzielczości 4K w 120Hz.

Póki co HDMI 2.1 działa maksymalnie w 4K 60Hz

Za dźwięk odpowiada system stereo o mocy 30W, na który złożą się 2 głośniki wysokotonowe i 4 niskotonowe, a dodatkowo Mi TV Q1 obsłuży technologie Dolby Audio i DTS-HD. Systemem operacyjnym na pokładzie nowego TV od Xiaomi będzie aktualny Android TV 10 z obsługą Chromecast i Asystenta Google.

To co od razu przykuwa uwagę, to jakość wykonania tego telewizora. Jest naprawdę starannie dopracowany a spora część użytych materiałów jak rama otaczająca matrycę czy podstawa to aluminium. Podstawa robi w związku z tym piekielnie solidne wrażenie!

 

fot. Xiaomi

Źródła: https://nl.hardware.info/nieuws/76009/xiaomi-introduceert-mi-tv-q1-met-qled-paneel-en-fald, https://www.mi.com/global/product/mi-tv-q1-75/specs


Więcej na temat telewizorów Xiaomi:

(6070)