Powrót

Wywiad: Netflix Joris Evers – Vice President Head of Emea Communications

Zgodnie z zapowiedziami, kilka dni temu w Polsce, pojawili się przedstawiciele firmy Netflix. Była to jedyna póki co szansa na porozmawianie na temat sytuacji giganta w Polsce. Udało nam się spotkać z Panem Jorisem Eversem, który pełni funkcję Vice President & Head of Emea Communications.

Samo wejście Netflixa do Polski wzbudziło nie lada sensację. Głównie ze względu na mało dostosowany produkt do polskich warunków. Niewiele tytułów w języku polskim czy płatność w walucie euro. My jednak staraliśmy się zadać pytania głównie techniczne oraz te, które zadaliście w stosownym temacie oraz na fanpage. Jednak czasu mieliśmy tak mało, że mogliśmy zadać tylko część z nich. Jak ma się Netflix do naszych warunków? Sami oceńcie poniższy wywiad…

HDTVPolska: Pierwsze pytanie dotyczy systemu rekomendacji. Doszły nas głosy, że firma będzie rozbudowywać ten element?

Joris Evers: Mamy program rekomendacji Netflixa, który zaprezentowaliśmy podczas targów CES, skupiający się na terenie USA. Jest opracowywany we współpracy z producentami Smart TV, aby polepszyć komfort użytkowania tych systemów. Nie wiem w jaki sposób dokładnie wy testujecie telewizory, jednak większość recenzji jakie widuje w kwestii Smart TV polega na wypełnieniu akapitu czy dany TV ma Smart TV ? tak/nie. I tyle. Całe skupienie idzie w kierunku poziomu czerni, odwzorowania kolorów i tego typu elementów. Brak jest rozwinięcia tego jakie odczucia płyną z użytkowania danej platformy. Wracając do tematu – każdy musi mieć dedykowaną aplikację TV, czy platformę Smart TV. Osobiście, mam w domu TV jednego z dużych japońskich producentów ( nie powiem którego) i kiedy  z niego korzystam, oglądam głównie Netflixa. Nie dlatego że w nim pracuje ale dlatego że lubię oglądać to na co aktualnie ja mam ochotę. Nikt nie decyduje za mnie co akurat leci na ekranie. Gdy odpalam menu Smart TV, wyświetla się komunikat proszę czekać, proszę czekać… dopiero jakieś 30 sekund później trafiam wreszcie do menu i mogę odpalić Netflixa i zacząć oglądanie. Tak więc tym, czym będziemy zajmować się w tym roku i wkrótce się o tym dowiecie, będzie rozszerzenie programu rekomendacji o inne rejony (w tym Europę), zasadniczo można mówić, że  globalnie. Mamy nadzieję, że producenci będą mówić więcej o tym jak dobrze działa ta funkcjonalność w ich Smart TV, w tonie niemalże „hej, zobaczcie, Netflix rekomenduje ten TV”.   Co za tym idzie po włączeniu urządzenia, szybko dostaniemy się do menu platformy smart.

HDTVPolska: Jak będzie wyglądać kwestia HDR na Netflix? Czy taką treść odtworzymy na tych TV, które posiadają takie wsparcie wedle producenta, czy macie swoje własne kryteria do tego na jakich urządzeniach odtworzymy treść HDR?

Joris Evers: To bardzo dobre pytanie. Jest zbyt wcześniej, by podzielić się specyfikacją. To co mogę powiedzieć, to na pewno fakt, że w tym roku zapewnimy zgodność ze standardem Dolby Vision i HDR10, a pierwszymi materiałami jakie zostaną udostępnione w nowej jakości będą Marco Polo sezon 1 i Daredevil sezon 2. Czy będą dostępne także w Polsce? Tak, będą dostępne na całym świecie, wystartują wszędzie w tym samym momencie. Tak więc idąc dalej, zależy jakie TV będą dostępne na waszym rynku. Zapewne wszyscy producenci chcieliby, żeby Netflix HDR działał na ich urządzeniach, tak samo jak wykazują bardzo duże zainteresowanie samym 4K.

Drugi sezon już jest dostępny. Oczywiście w Dolby Vision (póki co tylko telewizory LG)

HDTVPolska: Wszystkie OLED LG TV są kompatybilne z Dolby Vison i HDR10. Czy z waszego punktu widzenia są jakieś zalety zastosowania Dolby Vision?

Joris Evers: Myślę, że wielką zaletą jest bycie dziś internetowym dostawcą telewizji. Kiedyś stało się przed wyborem: kupić odtwarzacz wideo Betamax czy VHS. Mieliśmy różne typy. My możemy być elastyczni, możemy wspierać dwa konkurencyjne standardy. Jedyną różnicą jest potrzeba kodowania dodatkowej ścieżki. Nie jest to duża trudność.

 

HDTVPolska: Dolby Vision to wciąż opcja premium – mamy na myśli, że wciąż bardzo niewiele TV zapewnia obsługę i jest to wariant postrzegany jako lepszy od HDR10. Tak więc stąd pytanie o znane wam zalety zastosowania technologii od Dolby.

Nie jestem w stanie na to odpowiedzieć, ale powiedziałem wcześniej, nie będzie problemem wsparcie obydwu standardów i jesteśmy bardzo zadowoleni, z możliwości wdrożenia owych technologii, zapewnienia bardziej realistycznego, efektownego obrazu. Takiego, dzięki któremu będziemy mogli poczuć się jak w miejscu wydarzeń jakie widzimy właśnie na ekranie. To jest zdecydowanie ważniejsze niż większa ilość pikseli na ekranie, tu mówimy o „lepszych pikselach”.

 

HDTVPolska: Czy robili Państwo jakieś testy dotyczące jakości obrazu bitrate itp.?

Joris Evers: Jeżeli mowa o stremingu 4K, mam na myśli 16Mb/s, tak więc do komfortowego użytku w naszych domach zalecane jest stabilne połączenie 20Mb/s. Możliwy jest także streaming niższego rzędu 12Mb/s, jednak zdecydowanie odbędzie się to kosztem jakości obrazu.

HDTVPolska: 16Mb/s wydaje się być dobrym poziomem, kiedy mówimy o kompresji treści 4K, jednak to wciąż znacznie mniej niż w przypadku chociażby dysków Ultra HD Blu-ray.

Joris Evers: A ile tytułów Ultra HD widzieliście do tej pory ? Niewiele prawda? Mamy wciąż całkiem spory rynek DVD w USA, a co do treści UHD, nie uważamy aby była jakaś dalsza przyszłość dla fizycznych nośników. Wszystko przeniesie się do wersji cyfrowych. Jest to po prostu łatwiejsze, bardziej komfortowe. Nie musimy posiadać fizycznie dysku, po prostu odpalamy to co chcemy, na jednym z naszych urządzeń.

 

HDTVPolska: Czy użytkownicy będą w stanie dostrzec różnicę pomiędzy streamingiem z Netflixa a dyskami Ultra HD Blu-ray?

Joris Evers: Myślę, że wszystko zależy od tego kto będzie oglądał. Każdy zwraca na to mniej lub więcej uwagi. Wy zapewne, czy wasi czytelnicy, którzy są entuzjastami w tej tematyce, na pewno bardzo skupiacie się na szczegółach w kwestii jakości obrazu, a niektórzy ludzie mówią że nie dostrzegają nawet różnicy pomiędzy Full HD a 4K.

 

HDTVPolska: Czy są jakieś kryteria, zalecenia z waszej strony do oglądania treści w nowej jakości?

Joris Evers: Szczerze mówiąc takich zaleceń nie ma. Wszystkie urządzenia , zanim będzie można odpalić na nich Netflixa, trafiają do naszych laboratoriów. Tam są poddawane testom i zyskują certyfikacje.

 

HDTVPolska: Czy w ofercie pojawią się kiedyś koncerty, teledyski, kabarety oczywiście w rozdzielczości 4K?

Joris Evers: Tego typu materiały nie są raczej naszym calem. Wiązałbym z tym bardziej serwisy jak YouTube. My skupiamy się na pełnowartościowych materiałach w formie filmów i seriali. Do końca roku w serwisie dostępne będzie ok 600 godzin materiałów w 4K. Wszystkie z nich także w Polsce.

 

HDTVPolska: Czy zaoferuję kiedyś Państwo trailery, teasery seriali i filmów w 4K (nowości w kinach, starsze pozycje itp.)? Na ten moment są wyłącznie całe filmy. Byłoby to fajne demo dla najnowszych telewizorów Ultra HD zgodnych z Ultra HD Premium

Joris Evers:  Czasami pojawiają się trailery naszych oryginalnych produkcji, zachęcające do ich obejrzenia.

HDTVPolska: Czy zamierzają Państwo wprowadzić lepszą jakość dźwięku jak Dolby Digital Plus a może coś nawet lepszego?

Joris Evers: Wspieramy DDP. Póki co nie mamy takich planów by wspierać jeszcze lepszą jakość dźwięku.

 

HDTVPolska: Czy tłumaczeniami na język polski zajmuje się biuro tłumaczeń wyspecjalizowane w tłumaczeniach produkcji filmowych?

Joris Evers: Netflix nie ma własnych tłumaczeń. Napisy kupujemy od podwykonawców tłumaczących treści np. dla waszych stacji telewizyjnych.

 

HDTVPolska: Czy rozważają Państwo opcję “offline”?

Joris Evers: Czy macie takie opcje w innych serwisach w Polsce ? Nasz serwis raczej nie będzie podążał w tę stronę. Wszystko rozrasta się bardzo szybko, na całym świecie, właśnie dlatego że jest to serwis internetowy w formie streamingu.

 

HDTVPolska: Kiedy możemy spodziewać się więcej polskich materiałów w serwisie?

Joris Evers: Macie dużo polskiej telewizji, nie sądzimy abyśmy byli w stanie zrobić to lepiej niż robi to wasza lokalna telewizja. Tak więc nie spodziewałbym się wielkiej paczki polskich materiałów, swoje treści kierujemy do publiczności międzynarodowej.

 

HDTVPolska: Czy zamierzają Państwo coś w Polsce kręcić, produkować w najbliższym czasie? To bardzo popularny temat pośród rodzimych Canal+ czy HBO.

Joris Evers: Nie mamy obecnie takich planów, jednak wciąż powstaje coraz więcej naszych oryginalnych treści.

 

HDTVPolska: Czy podzielają Państwo opinię, że polski odbiorca preferuje lektora?

Joris Evers: Nie mamy takich danych.

 

HDTVPolska: Kiedy będziemy mogli zapłacić w zł a nie euro? To bardzo uciążliwe.

Joris Evers: Znów wracamy do tego, że serwis wprowadzono na szeroką skalę, wszędzie w takiej samej cenie, z taką samą ofertą. Dopiero badamy różne rynki i zbieramy informacji o nich.  Tak więc powinniście z czasem zobaczyć nasze działania w celu lepszego dopasowania się do danego rynku. Póki co mieszkacie w Europie więc to chyba nie jest problem?

 

HDTVPolska: Czy 4 sezon House of Cards będzie miał polskie napisy? Czy ich brak to problem związany z licencją czy brakiem czasu na przygotowanie wersji PL? Rozumiemy, że w tym momencie prawa do serialu ma tylko Netflix w Polsce? Nc+ miało prawa i od razu wszystko było po polsku. A w tym momencie mamy 4 sezon bez polskiej wersji językowej. Trochę to dziwne…

Joris Evers: Będzie polska wersja językowa, jednak nie potrafię powiedzieć kiedy. Związane jest to w dużej mierze z tym, że dotychczas HOC nie było w polsce dystrybuowane przez Netflixa, teraz już jest. Jednak stało się to całkiem niedawno, tak więc taka wersja nie jest jeszcze gotowa. Inne, nowe tytuły które będą się pojawiać będą już miały odpowiednie wersje.

HDTVPolska: Dlaczego usługa została wyceniona tak wysoko przy tak ubogiej ofercie w języku polskim? Czy firma zdaje sobie sprawę, że siła nabywcza w naszym kraju jest nieco inna niż w np. USA, Skandynawii czy Niemczech i być może jeżeli zaoferowali by Państwo abonament za 50-60% obecnego mogliby w sumie zarobić więcej – czy robione były badania, szacunki (jeśli tak, to kto je dla Państwa robił)?
Joris Evers: To jak Netflix wygląda teraz w Polsce jak i w wielu miejscach na świecie, wynika z tego, że gdy wprowadzaliśmy usługę w styczniu, wprowadzaliśmy ją po angielsku na całym świecie, z taką samą ceną na całym świecie. W pełni zdajemy sobie sprawę, że nie zainteresujemy każdego użytkownika, w każdym miejscu świata. Tak więc na przykład w Indiach, będzie bardzo mała ilość osób, które zdecydują się na subskrypcję serwisu, ze względu na cenę czy dostępność materiałów. Nie jest to produkt na rynek masowy.

 

HDTVPolska: Jak kształtuje się w Polsce model klienta tzn. ile osób korzysta z najtańszego ile ze środkowego a ile z najdroższego abonamentu? Chodzi o procenty – no chyba, że moglibyśmy usłyszeć twarde cyfry w co wątpię…

Joris Evers: Najbardziej popularny jest standardowy abonament, czyli dwa streamingi w tym samym czasie , w jakości HD. To najbardziej popularny model na świecie. Stream Premium, gdzie możliwe jest do 4 transmisji jednocześnie ( także Ultra HD) nie jest tak bardzo popularny jak standardowa wersja, mówimy tu o znacznie mniejszej ilości użytkowników. 4K nie jest jeszcze tak powszechne. Ja mam TV 4K w swoim domu, domyślam się, że wy także, jednak dla większości użytkowników to wciąż odległy temat.

 

HDTVPolska: Czy są różnice w dostępnych materiałach, pomiędzy Polską a innymi państwami?

Joris Evers: Są, nie jestem w stanie dokładnie powiedzieć jakie, jednak na pewno nie są to duże różnice.

(3654)