Tej jesieni IFA była wyjątkowo obfita w nowości. Wszyscy HD Maniacy jechali do Berlina z myślą o zobaczeniu OLEDa oraz otrzymaniu informacji dotyczącej premiery tej technologii w sklepach. Jednak rozczarowaniem było spore gdyż daty premiery ciągle brak, jedyny rozmiar maksymalny to “tylko 55” a np. OLED LG nie posiadał idealnego obrazu (problemy z kątami). W opozycji ni stąd ni zowąd pojawiło się nagle omawiane dzisiaj 4K! Najlepiej zaprezentowane na stoisku Sony powodowało z miejsca opad szczęki chyba u każdego kto zwiedzał targi. Trzeba przyznać, że firma przygotowała NIESAMOWITE dema i filmy, które pokazywały w 100% co ta technologia potrafi. Dało to też do myślenia odnośnie czekania na OLED. Jak nic szykują się dwa równoległe nurty. Dopracowane LCD z 4K oraz zapewne kiedyś telewizory OLED. Jednak można przypuszczać, że rychła premiera zapowiedzi Playstation 4 w przyszłym roku pociągnie za sobą cały rynek związany z przyszłym 4K.
Sony 4K – LCD LED 3D KD-84X9005
Tej jesieni IFA była wyjątkowo obfita w nowości. Wszyscy HD Maniacy jechali do Berlina z myślą o zobaczeniu OLEDa oraz otrzymaniu informacji dotyczącej premiery tej technologii w sklepach. Jednak rozczarowaniem było spore gdyż daty premiery ciągle brak, jedyny rozmiar maksymalny to “tylko 55” a np. OLED LG nie posiadał idealnego obrazu (problemy z kątami). W opozycji ni stąd ni zowąd pojawiło się nagle omawiane dzisiaj 4K! Najlepiej zaprezentowane na stoisku Sony powodowało z miejsca opad szczęki chyba u każdego kto zwiedzał targi. Trzeba przyznać, że firma przygotowała NIESAMOWITE dema i filmy, które pokazywały w 100% co ta technologia potrafi. Dało to też do myślenia odnośnie czekania na OLED. Jak nic szykują się dwa równoległe nurty. Dopracowane LCD z 4K oraz zapewne kiedyś telewizory OLED. Jednak można przypuszczać, że rychła premiera zapowiedzi Playstation 4 w przyszłym roku pociągnie za sobą cały rynek związany z przyszłym 4K.
Minął miesiąc a telewizor nad którym zachwycaliśmy się na IFIe pojawił się w Polsce a tym samym na naszych testach. Od razu napiszę, że od soboty 6.10.2012 można go także podziwiać w jedynym w Polsce Sony Store znajdującym się w centrum handlowym Arkadia w Warszawie oraz zamawiać go gdyż za parę tygodni trafi normalnie do sprzedaży. Cena? Jeszcze nie jest znana ale będzie to jedyne bagatela około 120 -130 tys zł. No tak…. a miało być tak pięknie. Chociaż pięknie jest na pewno!
Ważne: Ponieważ telewizor pod względem funkcjonalności jest bardzo podobny do swoich braci jak HX850 czy HX750, nie będzie w teście poruszana sprawa usług sieciowych, obsługi usb itp. Te informacje możecie odszukać w naszych testach modelu HX850 (LINK) oraz HX750 (LINK).
4K?
Za Wiki: 4K jest to wysokiej jakości standard rozdzielczości filmów cyfrowych oraz grafiki komputerowej. Nazwa pochodzi od 4 tysięcy pikseli umieszczonych w pozycji horyzontalnej. 4K jest jakościowo 4 razy lepsza od powszechnie używanej jakości Full High-Definition.
15 cali laptopa kontra 84 cali 4K
WYGLĄD
Hmm mina każdego kto widział ten telewizor za pierwszym razem jest jedna 🙂 :
Pudło jest większe od niejednego człowieka
Ogromnym atutem ekranu są doczepiane z boku głośniki. Do dyspozycji jest 10 głośników w systemie trójdrożnym (na stronę: jeden wysokotonowy, dwa średniotonowe i dwa basowe). Dzięki takiemu pomysłowi telewizor gra jak żaden inny ze względu na ogromną ilość miejsca na porządne głośniki.
W zestawie znajdują się wszystkie niezbędne kable, instrukcje czy kilka par pasywnych okularów 3D.
ZŁĄCZA
Telewizor jest wyposażony we wszystkie niezbędne złącza. Mamy 4HDMI, 2xUSB itd. Ba jest nawet SCART
ODPALAMY
Do testów zabraliśmy ze sobą bardzo mocny komputer stacjonarny, konsolę PS3, Monsterboxa HD z platformy n oraz odtwarzacz Blu-ray ze skalowaniem do 4K od Sony czyli model S790. Wszystko po to by rozgryźć najróżniejsze zagadki związane z ekranem 4K. Jak będzie wyglądać gra odpalona z PC w tak wysokiej rozdzielczości? Czy komputer z kartą GTX680, 6GB Ramu i szybkim procesorem i7 da radę? A jak TVP1 SD? Pytań jest mnóstwo. Na wszystkie znaleźliśmy odpowiedź.
ZABAWA Z KOMPUTEREM PC
Chyba największą atrakcją dla tego typu ekranu jest w tej chwili wykorzystanie go do współpracy z mocnym PC. Tylko komputer jest w stanie wydobyć z siebie taką moc by w 101% pokazać co potrafi ten telewizor. Czy to do gier czy filmów czy do przeglądania sieci albo pracy z programami graficznymi. Istny raj dla maniaków technologii.
Oczywiście PC był ustawiony wyjściowo na 1080p zatem pulpit wyglądał następująco:
Fajnie ale może wyglądać duże ciekawiej. Ekran Sony w panelu Nvidia został wykryty jako:
Aby pojawiły się do wyboru wyższe rozdzielczości od 1920×1080, należało je ręcznie dodać:
Jak widać wszystko pięknie się dodało a Windows 7 (oczywiście 8 też) bez problemu dał się odpalić w natywnej rozdzielczości ekranu czyli 3840 x 2160 pikseli. Od razu też wyszło ograniczenie złącza HDMI 1.4: max 30Hz
Wracając do pulpitu: Efekt? OPAD SZCZĘKI
Strony www oczywiście wypełniają bardzo mało miejsca na ekranie chyba, że nie mają ograniczeń to wtedy są rozciągnięte ale to raczej rzadkość. Ikony czy czcionka są ostre jak żyleta. Nie ma żadnych widocznych błędów. Wygląda to wszystko imponująco. Zauważyłem natomiast jeden śmieszny element: zobaczcie na screeny jak wygląda kursor
Zobaczcie sami (pierwsze zdjęcie w pełnym 4K w postaci zrzutu ekranowego):
Google Maps (pełna rozdzielczość zdjęć 1:1). Widać naprawdę dużo za jednym razem….
GRY PC 4K
Dla mnie osobiście jako wytrawnego gracza (mającego bzika na punkcie wyglądu danego tytułu stąd ostatnie odejście także w stronę PC przy grach multiplatformowych) najbardziej interesował temat zobaczenia gry w takiej rozdzielczości jak właśnie 3840 x 2160 pikseli. Karta nvidia GTX680 powinna temu zadaniu podołać. Ale nic nie było pewne gdyż raczej rzadko zdarza się okazja by zmusić ją do takiego wysiłku. Do tego celem było odpalenie gry w 3D.
Na tapetę poszły takie tytuły jak: Battlefield 3, Fifa 13, NFS: The Run , Batman Arkham City, Dirt 3 czy F1 2012. Każdy z tych tytułów bez problemu dał się odpalić w 4K. Do tego zazwyczaj na maksymalnych detalach. Oczywiście np. w przypadku B3 należało trochę zjechać z antyaliasingiem gdyż potrafiło się wszystko wywalić (screen poniżej z info nvidii) jednak mimo wszystko nie było problemu by uzyskać stałe 30fps po redukcji. W sumie byłem w szoku, że poszło tak gładko. Przy 3D płynność zjechała do około 24fps jednak to nadal całkiem przyzwoity wynik. Żeby coś takiego zobaczyć na konsolach potrzeba już kolejnej generacji więc z utęsknieniem na nią czekam.
Widać jednak, że większość tytułów nie jest jeszcze gotowa na 4K. Fifa 13 wydaje się jakaś taka pusta a słabsze tekstury czy inne elementy otoczenia oraz przede wszystkim menu w 1080p (plansze) potrafią przestraszyć. Podobnie jak w NFS The Run. Oczywiście dla takich tytułów nie było przeszkodą by spokojnie na full detalach wyciągnąć 30fps. W B3 z kolei dały o sobie znać mikroskopijne polskie napisy. Przydałaby się regulacja z samej gry właśnie tego elementu. Z 1m już w sumie nie da się nic przeczytać. Więc polska wersja staje się mało przydatna…
Zdecydowanie Battlefield 3 pokazał, że jest już jakby z kolejnej generacji. Spokojnie mogłoby to wyjść jako tytuł startowy np. na PS4 właśnie w tak wysokiej jakości. Zdecydowanie tutaj szczęka na ziemi wylądowała zaraz po paru minutach gry. Do tego w pasywnym Full HD 3D. Szczególnie do 3D musi wyjść kolejna generacja konsol gdyż na takim telewizorze nawet nie ma co podchodzić z tematem konsolowego 3D (przypomnę zazwyczaj nawet poniżej 720p……)
Na koniec największy ból: nie da rady póki co przepuścić 4K w czymś powyżej 30fps. Chociaż bardzo chciałem zobaczyć czy karta wyciśnie coś więcej to niestety wąskim gardłem okazało się złącze HDMI. Sorry > “tylko” 3840×2160 w 24/25/30Hz.
Błąd o którym pisałem:
FILMY 4K
Natywne filmy w 4K? Cóż, póki co praktycznie widmo. Nie oszukujmy się ale 4K znajduje się w tym momencie w takim miejscu co technologia HD w 2004-2005 roku. Wtedy nie było Blu-ray’a (albo jak ktoś pamięta HD DVD). A wszystko co było to co najwyżej dema albo materiały nagrane drogą satelitarną. Sam pamiętam jak biegałem z toną płyt DVD gdzie pozycje w HD były podzielone na kilka płyt albo z dyskiem twardym.
W sumie w tej chwili mamy małe Deja Vu. Materiał filmowy 4K to co najwyżej różne sample pokazowe z sieci czy filmy na stole montażowym w profesjonalnych studiach. Oczywiście są wyjątki i można np. kupić na dysku(!!) film Timescapes w 4K (LINK) ale to na prawdę rzadkość…
W naszym przypadku po pierwsze Sony dostarczyło na dysku odpowiednie demo nagrywane kamerą F65 CineAlta (np. z Warszawą w 4K) a po drugie mój znajomy obdarzył mnie miłym prezentem w postaci fabularnego filmu w czystej natywnej rozdzielczości 4K (akurat krajowa produkcja).
W instrukcji firma Sony zaleca oglądanie filmów nie dalej niż 158cm od ekranu. Kiedy stanąłem nawet bliżej zrozumiałem o co tak naprawdę chodzi inżynierom z japońskiej firmy. To co dzieje się na ekranie przechodzi najśmielsze oczekiwania. Panie i Panowie to jest jakość na miarę przejścia z obrazu SD na HD. COŚ NIESAMOWITEGO. Stając metr przed ekranem można liczyć najmniejsze szczegóły widoczne na ekranie. Nie ma mowy o najmniejszej degradacji obrazu. Wszystko jest ultra ostre i wyraźne. Już nie mówię jak to wygląda z większej odległości niż 1,5m jednak takie oglądanie jest co najmniej godzące w jakość 4K. Czasem można mieć wrażenie, że patrzymy przez okno a nie w telewizor. Obraz jest tak realny.
Zobaczcie na zdjęcie poniżej pod kamerą F65 wykonane zwykłym aparatem. Już na tym zdjęciu widać, że obraz jest bardzo ale to bardzo szczegółowy mimo aż 84 cali. Jestem naprawdę szczęśliwy, że już wkrótce takie rzeczy będą na Nas czekały na co dzień. Jak zwykle w świecie HD a raczej już wkrótce 4K nie może być zbyt długo nudno. Po 3D czeka Nas kolejna rewolucja. Nie byłbym sobą gdybym nie pomyślał co znowu branża porno wymyśli w tym kierunku (haha).
Sony F65 CineAlta
FILMY FULL HD (SKALOWANIE 4K)
Widząc co odtwarzacz Blu-ray S790 od Sony robi z obrazem Full HD na IFIE na tym ekranie postanowiłem zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt. Jednak muszę przyznać, że wzrok do dobrego przyzwyczaja się tak szybko, że po zobaczeniu natywnego 4K już nic nie jest takie samo. Sprawdziliśmy kilka filmów w tym Mrocznego Rycerza ze względu na sceny IMAX.
Filmy z BD na takim kolosie skalowane do 4K wyglądają lepiej niż na każdym 65 calowym LCD. Pomimo dużej przekątnej obraz naprawdę daje radę. Nie jest to oczywiście poziom 4K jednak nie ma też mowy o widocznych pixelach. Wprawne oko zauważy oczywiście, że coś jest nie tak szczególnie z bardzo bliska jednak już z 2m jest naprawdę super a filmy spokojnie można oglądać z nośnika Blu-ray.
TECHNOLOGIA 3D NA TELEWIZORZE 4K
Kolejny bardzo ale to bardzo interesujący element tego telewizora. Czemu? Bo po raz pierwszy mamy do czynienia z pasywną technologią 3D ukazaną w pełnej rozdzielczości Full HD na każde oko! A wszystko właśnie dzięki panelowi z rozdzielczością 3840 x 2160 pikseli. Do tej pory pasywne 3D niestety ale wyglądało słabo. Wszystko przez to, że obraz na panelach Full HD jest wyświetlany z niższą rozdzielczością 1920 x 540. Skoro panel 4K posiada 2160 linii zatem pasywna technologia ma idealnie 1080 linii do dyspozycji. Mamy zatem 3840 x 1080. Na ten temat napiszemy wkrótce jeszcze wiecej bo to totalnie nowe (kolejne) podejście do 3D na TV domowym….
Oczywiście nadal jesteśmy w stanie dostrzec z bliskiej odległości właśnie te wycięte linie jednak jakość obrazu jest taka jak trzeba czyli jak w technologii aktywnej (nie widać, że jest niższa rozdzielczość). I o to właśnie w tym chodzi…
Kolejny ważny element to całkowity brak crosstalku. Jedynie patrząc maksymalnie pod kątem z góry lub z dołu obraz jest podwójny ale przecież nikt nigdy tak nie ogląda obrazu. Siedząc normalnie przed telewizorem tego efektu już nie doświadczymy.
Widać to też przy odpaleniu trybu Simul View w Gran Turismo 5. Dwóch graczy gra na podzielonym ekranie ale każdy siedząc w okularach pasywnych widzi swoją połowę na cały ekran. Nie ma nawet najmniejszego przebicia od drugiego gracza a format obrazu jest w końcu taki jak trzeba. Coś pięknego.
W tym momencie jest to 3D najbliższej technice bezokularowej pod względem komfortu. Okulary są przecież tak lekkie a jakość obraz tak dobra, że w takiej postaci 3D nabiera nowych rumieńców!
KONSOLA PS3
Oczywiście konsolę sprawdzić wypadało a szczególnie aby zobaczyć jak sprawdza się tryb SimulView w Gran Turismo 5 o którym już przy 3D nieco wspomniałem. Natomiast chyba jasnym jest, że jakość grafiki nieco odstaje od tego co chwilę wcześniej oglądaliśmy z PC. Po prostu jak już pisałem: ten telewizor jest jakby z przyszłości więc będzie idealny do kolejnej generacji, która prawdopodobnie zostanie w przyszłym roku zapowiedziana.
Z tego co można przeczytać z oficjalnego katalogu, konsola PS3 powinna dostać jeszcze update do oglądania zdjęć w 4K co też jest fajną opcją bo takie zdjęcia wręcz wypalają wzrok swoją szczegółowością.
Wracając do obsługi obrazu Simul View jest perfekcyjnie. Mamy 100% separację podczas grania w GT5. Nie ma szans by drugi gracz zobaczył chociażby kontury pierwszego. Fajnie gdyż zazwyczaj u konkurencji (jeszcze nie widziałem poprawnie zaimplementowanego Dual Gaming View) jest problem z formatem obrazu a tutaj pierwszy raz zobaczyłem normalne samochody a nie ściśnięte pudełka.
TELEWIZJA SD i HD – SKALOWANIE 4K (SATELITARNA & NAZIEMNA DVB-T)
Hohoho i teraz najciekawsza sprawa. Na pewno każdy jest ciekaw jak zwykła telewizja (nawet SD!) może wyglądać na telewizorze 4K. Specjalnie na tą akcję zabrałem ze sobą Monsterboxa nki aby z dysku odpalić najróżniejsze rzeczy, które wcześniej specjalnie nagrałem. W ruch poszły najlepsze kanały HD jak nPremium czy nowe Fakty w HD na TVN HD, które pokazują jak np. biednie wygląda w tej chwili TVP1 HD ze swoimi programami autorskimi ze studia.
No właśnie… nawiązując do tego ostatniego. Dopiero na tak wielkim ekranie widać co jest tak naprawdę w dobrym HD a co jest wręcz upscalem ze studia. Fakty zdecydowanie dokonały nokautu wszystkiego co do tej pory widziałem w naszej polskiej telewizji… Taką jakość HD można spokojnie oglądać na tak dużym telewizorze 4K. Skalowanie do 4K widać i działa to bardzo fajnie. W ogóle kanały HD dają radę chociaż różnice jak już napisałem między kanałami HD widać jak nigdy wcześniej…
Kawa czy Herbata na TVP1 HD była prawie jak w SD… a samo SD? Jest i może na tym zakończmy. Po prostu już nie mamy prawa na takim sprzęcie puszczać takich rzeczy. Na pewno HD wygląda zdecydowanie lepiej na 4K niż SD na telewizorze Full HD. To dobrze. Czyli możemy być spokojni o przyszłość i oglądanie zwykłej telewizji na telewizorach 4K.
Na koniec należy przypomnieć o satelitarnych testach 4K. Są takie a materiał ten też sprawdzaliśmy. Wyglądał pięknie. Ale oczywiście to daleka przyszłość gdyż taki kanał w MPEG4 zajmuje praktycznie cały transponder.
JAKOŚĆ OBRAZU – KALIBRACJA
Maciek Koper
Gdy już udało mi się pozbierać szczękę z podłogi po testach natywnego 4K na tym telewizorze, przyszedł czas na obiektywną ocenę wyświetlacza.
Pierwsze podejście – czarna plansza I pytanie? Co ona tak srebrzy (patrząc pod kątem skośnym czerń w narożach przechodzi w srebro) co jest typowe dla matryc IPS. Kilka innych testów i już jestem przekonany, że KD-84X9005 wyposażony jest właśnie w taką matrycę. Dzięki temu kąty widzenia – coś na co nie zwróciliśmy wcale uwagi na IFA są w tym telewizorze doskonałe. To bardzo istotna cecha, przy tak dużej matrycy, bo kąt łapiemy nawet gdy stoimy na wprost 2m od telewizora i omiatamy ekran wzrokiem.
Ponadto równomierność obrazu jest dobra, niestety w nocy dostrzeżemy trochę cloudingu. Ekran nie ma o dziwo podświetlenia full ledowego. Jest to konstrukcja typu dynamic edge led. Strefy nie wygaszają się poziomo (jak w HX850), ale pionowo (jak w LG). Trudno powiedzieć ile jest odrębnych stref wygaszania, ale wygląda na to że nie jest ich dużo (a może jest, ale na tak dużej matrycy nie robi to wrażenia) także trudno tu o głęboką czerń. Matryca IPS też w tym nie pomaga. Poziom czerni takich matryc jest płytszy, ale z drugiej strony standardowa matryca VA łapała by kąty i też była by nie dobra. Telewizor świeci dosyć dobrze, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że technologia LCD nie pozwala już na zrobienie świetnego wyświetlacza o takiej przekątnej.
Omawiany model nie posiadał trybu Motionflow dla materiału 4K. Można było jedynie wybrać tryb Impuls, ten o dziwo nie powoduje migotania jak np. w HX850. Impuls poprawia ostrość (zapobiega smużeniu), ale nie zapewnia tak płynnego ruchu z jakiego jest słynny. W finalnej wersji sprzedażowej będzie oczywiście ten tryb aktywny a jak wiemy Sony poprawę płynności ma dopracowaną na najwyższym poziomie więc o ten element możemy być w ciemno spokojni.
Dużo dobrego można napisać o oddaniu barw. Są świetne już fabrycznie, więc nabywca tego TV będzie mógł trochę zaoszczędzić na kalibracji. Scena kinowa jest najlepsza, aczkolwiek barwy trochę szaleją (niektóre barwy są za jasne niż być powinny). Nie da się tego pozbyć, ale nie jest to duży problem. Poza tym, gdy puścimy materiał 4K wszystkie wady tego TV zdają się jakieś…..Nieistotne ?????
Równomierność ekranu (pomiar po kalibracji):
Analiza obrazu przed kalibracją
Analiza obrazu PO kalibracji
Pomiar PO kalibracji przeprowadzony POD KĄTEM 45
Menu jest standardowe i wygląda jak w modelu HX950 czy innych bliźniaczych seriach Sony:
A taki o to katalog przygotowała firma na promocję 4K:
PODSUMOWANIE
Co tu dużo pisać: dotknęliśmy w tym momencie przyszłości. Kiedyś będziemy się śmiali pod nosem z naszych zachwytów (tak jak kiedyś nocowaliśmy wręcz w miejscach testowania pierwszych HD) ale na ten moment to naprawdę szał. Tak wysoka rozdzielczość po prostu zwala z nóg. I póki co ta jakość obrazu całkowicie przysłania nam wady bo ten ekran nie jest bez wad (Dynamic Edge LED?!?!?!) Jeżeli dysponujemy odpowiednim materiałem albo porządnym PC to już dla samego grania w takich warunkach warto….. hmmm chciałem napisać kupić no ale kurczę on kosztuje ponad 100 000zł. No cóż. W sumie nawet nie wiem jak się do tego ustosunkować. No dobra: warto! Może są wśród Nas tacy, którzy mogą sobie na to pozwolić a myślę, że są! Jak ktoś kupi to cacko i się nie pochwali na forum to…..!!!! A my czekamy na nowe linie telewizorów na 2013. Po cichu liczę, że modele 55″ będą posiadały już rozdzielczość 4K. Bo innej opcji na wrzesień 2013 sobie nie wyobrażam. Chociażby w następcy modelu HX950. Telewizor mimo wspomnianych wad dostaje pięć gwiazdek i naszą rekomendację gdyż czegoś takiego jeszcze na rynku nie było!
SONY TV LCD LED 4K 3D KD-84X9005
ZA:
+ Wykonanie (wygląd, użyte materiały, usytuowanie złącz)
+ Nowoczesny design ale jednocześnie retro wygląd
+ przebogate wsparcie sieciowe (bezkonkurencyjne na ten moment) – ten telewizor musisz podłączyć do sieci
+ najlepsze i bezkonkurencyjne 3D jakie do tej pory wyszło na rynku: technologia pasywna w rozdzielczości Full HD na każde oko
+ perfekcyjna obsługa funkcji dla graczy: SimulView
+ ultra lekkie okulary 3D bez żadnego zasilania
+ niesamowita jakość zdjęć w rozdzielczości 4K
+ idealna współpraca z komputerem przy 4K (gry, strony www, praca w programach np. graficznych czy biurowych)
+ wysoka jakość skalowanego obrazu HD do 4K dzięki X Reality Pro (zarówno Blu-ray jak i telewizja HD)
+ bogata ilość złącz
+ perfekcyjna współpraca ze smarfonami oraz tabletami
+ dobra reprodukcja wszystkich kolorów – świetne fabryczne ustawienia
+ doskonałe kąty widzenia
+ bardzo wysokiej jakości dźwięk dzięki dużej ilości wbudowanych głośników (nieosiągalny w zwykłych LCD)
+ wbudowana karta WiFi
+ obsługa Skype
PRZECIW:
– Cena?
– Podświetlenie Dynamic Edge LED w takim kolosie
– Kontrast nie zachwyca
– Tylko dwa złącza (w tym przypadku HDMI) obsługują 4K
DO PONOWNEJ OCENY:
+- Działanie funkcji Motionflow 800Hz (redukcja juddera a przy tym brak efektu teatru) – ze względu na testowy model i brak tej funkcji wstrzymujemy się z oceną (Gmeru: chociaż ja zakładam, że będzie tak dobrze jak w innych modelach Sony)
Cena ponad 100 000 zł
(128)