Chiny przodują w ilości zgłaszanych patentów dotyczących produkcji i wykorzystania paneli MicroLED. O tej technologii robi się w branży coraz głośniej i niedługo powinniśmy zobaczyć owoce w postaci szerokiej gamy telewizorów. Łącznie złożono już 5,5 tysiąca patentów autorstwa 350 organizacji. Ile z nich przerodzi się w finalne produkty?
MicroLED wiedzie prym wśród rozwijanych obecnie technologii obrazu
Ze wszystkich zgłoszonych w historii patentów dotyczących technologii MicroLED, aż 40% zostało zarejestrowanych w 2019 roku. Nie wszystkie zostały opracowane przez przedsiębiorstwa zajmujące się panelami do telewizorów, niemniej jednak to właśnie one stanowią obecnie największy odsetek całości – aż 30% na tle dziewięciu różnych kategorii zastosowań.
Prym w stawce państw chcących rozwijać i wykorzystywać MicroLED wiodą niezaprzeczalnie Chińczycy. W ubiegłym roku pochodzące z tego kraju firmy opracowały i zgłosiły aż 450 patentów, w tym znany bardzo dobrze w branży koncern BOE może się pochwalić liczbą 150 patentów.
Dominacja Chin nie powinna nikogo dziwić. To kraj, który znany jest – szczególnie w ostatnich latach – ze skupiania się na tworzeniu i rozwoju nowych technologii, kosztem potężnych nakładów produkcyjnych. Pojawia się tu rzecz jasna zasadne pytanie dotyczące jakości rozwiązań tworzonych w tak wielu wariantach i konfiguracjach. Firma Yole Development, która odpowiada za omawiany raport, uspokaja jednak, że przy tak wielkiej ilości patentów, przynajmniej niektóre z nich muszą przerodzić się w najwyższej klasy produkty, a więc w wielu przypadkach także panele używane w telewizorach.
Pandemia koronawirusa idealną okazją do rozwoju nowych technik?
Technologią MicroLED nie od dziś interesują się giganci branży telewizorów. W ostatnich latach swoją aktywność w tym sektorze zwiększyli tacy gracze jak LG, Samsung czy Sharp. Dla tych, którzy nie wkroczyli na rynek OLED (Samsung) lub dopiero zaczynają się na nim skupiać (Sharp), MicroLED stanowi pole do rozwoju alternatywnych ekranów nowej generacji i kuszącą okazję do pozostania w topie producentów.
Osobne badania branżowe wykazały skłonność wielkich korporacji zaangażowanych w temat do zwiększania nakładów na szeroko pojmowany Research and Development. Podczas gdy wiele fabryk pozostaje zamkniętych lub pracuje w ograniczonym zakresie, znajomość technologii oraz ilość nowych rozwiązań i zastosowań rośnie.
MicroLED to nie jedyna rozwijana gałąź technologiczna dotycząca telewizorów
W tym roku słyszeliśmy już całkiem sporo o nowych technologiach obrazu. Konkurencja na rynku wyraźnie rośnie, a w dobie koronawirusa najwięksi producenci muszą podwoić starania, by skutecznie zabiegać o klienta i walczyć ze słabnącym popytem.
Jakie technologie obrazu, poza MicroLED, możemy już wkrótce zobaczyć w telewizorach? Bardzo aktywnie działa Samsung, pracując przede wszystkim nad QD-OLED, ale rozwijając też zupełnie nową technologię QNED. Z innych ciekawostek – w lutym LG pokazało zestaw wyświetlaczy P-OLED, które zadebiutują w kokpicie Cadillaca Escalade 2021.
Źródło: AVForums
Przeczytaj więcej:
- Kolejny wielki gracz porzuca HDR10+ na rzecz Dolby Vision. Co dalej z tym formatem premium?
- Posiadacze telewizorów Samsung jako pierwsi mogą korzystać z Apple Music!
- Wybieramy dwa najtańsze OLED TV na rynku – Kto produkuje i jakie są? Sprawdzamy!
- Ten inteligentny soundbar będzie dobrym wyborem na start | TEST | Philips TAPB405/10
- Netflix z ogromnym przyrostem użytkowników w pierwszych miesiącach 2020 roku
(11132)