Powrót

Wizyta w Chinach w fabryce TCL – relacja

Kilka tygodni temu na zaproszenie firmy TCL, odbyłem bardzo daleką podróż prosto do głównej siedziby firmy TCL oraz do fabryk związanych z tą drugą pod względem sprzedaży na świecie firmą produkującą telewizory. Zapraszam do relacji!

Celów wyjazdu było kilka a zaraz po wylądowaniu w Hongkongu skierowaliśmy się do chińskiej doliny krzemowej czyli miasta Shenzhen. Znajduje się tam główna siedziba firmy TCL jak również fabryka telewizorów TCL oraz fabryka paneli CSOT. O ile w fabrykach telewizorów bywaliśmy już wiele razy o tyle zobaczyć jak powstają panele miałem okazję zobaczyć pierwszy raz w życiu. Trzeba przyznać, że zrobiło to na mnie przeogromne wrażenie. W końcu nieraz zastanawiamy się dlaczego akurat telewizory mają 65 cali albo 98 cali a nie 100 cali. Jak się okazuje to wszystko nie jest takie proste a raczej dokładnie wyliczone i inaczej w pewnych okolicznościach być nie może.

Na miejscu byłem razem z Vincentem Teoh z HDTVTest

Fabryka paneli CSOT, fabryka telewizorów TCL

Pierwsze kroki skierowaliśmy do ogromnej fabryki paneli CSOT, która produkuje matryce m.in do telewizorów czy telefonów. Jest to piąta na świecie fabryka pod względem sprzedaży paneli LCD do wszystkich dostępnych telewizorów na rynku oraz numer jeden w przypadku zaopatrywania w panele do telewizorów w Chinach. Następnie udaliśmy się do fabryki telewizorów TCL jednak jak to zawsze bywa w takich przypadkach, na miejscu nie można było robić zdjęć.

Fabryka podzielona jest na kilka budynków / linii produkcyjnych w których produkowane są różnego rodzaju panele. Na miejscu buduje się także najnowszej generacji linia, która będzie w stanie produkować jeszcze większe panele! Wygląda to następująco:

Także w sekcji dla zwiedzających pokazano jakie są rozmiary szkła z których wycinane są mniejsze panele:

Proces dzielenia i powstawania paneli od początku do finalnego produktu:

Proces całej produkcji:

Właściwie wszystko wykonują na ten moment roboty, które mogłem obserwować zza szczelnych okien i korytarzy, które służą też do nadzorowania procesów wytwórczych. Fabryka ma 83 000 metrów kwadratowych a pracuje w niej uwaga: tylko 50 pracowników. Wszystko jest piekielnie sterylne, podzielone na nieskazitelnie czyste strefy a dbałość o szczegóły budzi szacunek. Tutaj nie ma mowy by wydarzył się nawet najmniejszy błąd. Wszystko jest bowiem bardzo kosztowne. Największy panel jaki aktualnie jest produkowany w fabryce to 110 cali jednak “zaraz” będzie to 150″. Poniżej przykład jak z wielkiej tafli szkła są “krojone” mniejsze przekątne do przyszłych telewizorów:

W zakładach CSOT można zobaczyć także pierwsze wyprodukowane w nich egzemplarze telewizorów:

Największe perełki CSOT:

Co przyniesie przyszłość?

Jak już wspominałem, w fabryce telewizorów nie można było robić zdjęć co jest normalne. W każdej w której byłem nie można było tego robić. Jednak mam dla Was kilka ciekawych informacji na jej temat z prezentacji, którą przedstawiono w trakcie pobytu:

W samej fabryce telewizorów znajduje się także muzeum w którym możemy podziwiać wiele zabytkowych telewizorów z ery np. kineskopu:

Industrial Design Center TCL

Jednym z najciekawszych punktów zwiedzenia samej siedziby TCL był dział projektowania telewizorów. Można było zobaczyć tutaj jak od podstaw projektuje się zarówno same ekrany różnych modeli jak również podstawy oraz akcesoria. Zobaczcie sami:

Ilość nagród za design robi wrażenie! A to tylko niewielka ich część na zdjęciu.

Co nowego na 2019 rok?

Podczas wewnętrznej prezentacji firmy TCL dowiedzieliśmy się wiele na temat tego co wydarzy się w ciągu najbliższych kilku lat na rynku telewizorów LCD czy OLED. Niestety nie o wszystkim mogę pisać jednak zapewniam Was, że będzie się działu bardzo dużo w najbliższych latach. Co ciekawe, szczególnie w zakresie telewizorów LCD ale jak również drukowanych OLED. Będą one kolejnym etapem po panelach WOLED, które obserwujemy od kilku lat w obecnych telewizorach OLED a które już zostały wykorzystane maksymalnie pod względem swoich możliwości reprodukcji obrazu.

O wszystkim opowiadał niezastąpiony na tym stanowisku szef od telewizorów na Europę, Pan Marek Maciejewski. Trzeba przyznać, że jego wiedza na temat technologii i wszystkiego co związane z telewizorami jest imponująca i ciężko spotkać na rynku osobę z branży, która tak głęboko siedzi w tym temacie. Istna skarbnica wiedzy.

Marek Maciejewski, Product Development Director Europe
Przyszłość podświetlenia w telewizorach LCD

Warto nadmienić, że firma TCL jest aktualnie na drugim miejscu pod względem sprzedaży telewizorów na świecie. W USA obecnie to numer 1! W światowej sprzedaży wyprzedza ją tylko Samsung z 20% udziałem w rynku. Dalej jest TCL z 13% udziałem. Na miejscu pokazano też kilka telewizorów TCL w tym serię EP (premiera w Polsce w lipcu tego roku), która jak to w przypadku TCL bywa będzie stanowić doskonały stosunek ceny do jakości jak również flagowce z serii X10(S). Firma stawia obecnie na technologię LCD w której widzi przyszłość a dopiero drukowane OLED mogą jej zdaniem być konkurencyjne ze względu na dużo większe możliwości jakości obrazu od obecnych WOLED. Przykładowo model flagowy X10S posiada 768 stref podświetlenia obrazu co dawało naprawdę doskonałą czerń a przy tym bardzo wysokie poziomy jasności HDR czy pokrycia szerokiego gamutu Rec2020.

Prezentacja modelu X10 TCL
Na pytania odpowiadał też sam CEO firmy TCL, Pan KEVIN WANG

ZOBACZ TAKŻE: TCL przebija Samsunga w sprzedaży TV w USA


(2591)