Powrót

VOD – najczęściej oglądamy treści na telewizorach

Firma Conviva skompilowała właśnie raport dotyczący statystyk konsumowania treści VOD przez konsumentów. Poznaliśmy najbardziej popularne platformy, a także dowiedzieliśmy się o nawykach oglądania i innych statystykach.

Po pierwsze, jeśli chodzi o preferowany typ ekranu, widzowie spędzają teraz więcej czasu na oglądaniu filmów i seriali na telewizorach niż na smartfonach, tabletach, komputerach i innych typach urządzeń z wyświetlaczami razem wziętych. Udział telewizorów w konsumpcji treści VOD to aż 56% (chociaż na wynik ten składa się używanie innych urządzeń podłączonych do TV). Dla porównania smartfony i tablety stanowią 25%, PC – 14%, natomiast innego typu urządzenia to 5%.

Na tak korzystny wynik telewizorów przekłada się wykorzystywanie dodatkowych urządzeń, wśród nich:

Zaskakiwać może nieco niski procent osób odtwarzających wideo bezpośrednio z poziomu telewizora, ale jest to też zapewne spowodowane wszechstronnością urządzeń typu Roku czy Amazon Fire TV i wszechobecnością konsol.

Dla telewizorów w porównaniu z rokiem ubiegłym jest to wzrost aktywności użytkowników aż o 145%. Dla porównania PC-ty straciły 18% wartości z ubiegłego roku. Według Convivy odbiorcy doceniają i pragną zawartości w najlepszej jakości. Patrząc na sytuację z HDR-em na PC, nie jest to konkluzja w żaden sposób dziwna.

W trzecim kwartale 2018 roku w porównaniu do analogicznego okresu z 2017 liczba godzin poświęconych na oglądanie treści VOD wzrosła aż o 63% (przy 52% większym odsetku indywidualnych odtworzeń). Średnio oglądamy 20,1 minut – 1,3 minuty dłużej aniżeli w ubiegłym roku. Nie dziwi więc też fakt, że coraz więcej korporacji uruchamia nowe platformy streamingowe.

Interesująco wygląda statystyka jakości na danej platformie. Na telewizorach statystycznie najmniej razy zdarzają się błędy odtwarzania, jest także najmniejszy odsetek osób rezygnujących z danego materiału, zanim ten zacznie się odtwarzać. Także najrzadziej dochodzi tutaj do momentów, gdy konieczne jest dobuforowanie. Średnia jakość streamu to 5,4 Mbps (najwyższą średnią jakość odnotowano na Apple TV – 7 Mbps). Jedną statystyką w której smartfony i tablety wyprzedzają TV to czas wymagany do uruchomienia filmu / serialu.

W porównaniu z minionym rokiem, problemy z rozpoczęciem odtwarzania zmalały (globalnie rzecz ujmując) o 33%, zawartość była odtwarzana o 7% szybciej a średni bitrate wzrósł o 25% przy rzadziej występującym buforowaniu (o 41%).

Warto wspomnieć też o dostawcach telewizji drogą streamingu w USA, takich jak Sling TV, PlayStation Vue i Hulu z Live TV odnotowały 292% wzrost liczby odtworzeń oraz o 212% zwiększoną liczbę spędzonych przed nimi godzin. Wniosek jest taki, że Amerykanie coraz chętniej odcinają się od telewizji dostarczanej w tradycyjny sposób.

Pełny raport można przeczytać TUTAJ.

A wy na czym oglądacie filmy i seriale?

(250)