Słowem wstępu
ViewSonic to firma słynąca od lat z m.in. projektorów, odpowiadających potrzebom różnych segmentów rynku. Dzisiejszy bohater testu – Pro7827HD jest typowym urządzeniem kina domowego, do nabycia w całkiem przystępnej cenie. Miał on swój debiut niedawno, zaledwie miesiąc temu można było przeczytać zapowiedź, a już dziś trafił do naszego laboratorium!
- Wysoki współczynnik wypełnienia (małe odległości między sąsiadującymi pikselami) dzięki czemu obraz ma bardzo dobrą ostrość. Zasadniczo jest ona lepsza niż w projektorach LCD, jednak nie aż tak dobra jak w najnowszych LCoS
- Bardzo niski czas reakcji, co przekłada się na dobre 3D i niższe smużenie (aczkolwiek to zjawisko zależy głównie od obecności systemu poprawy ruchu)
- Najczęściej rewelacyjne oddanie barw. Przetworniki DLP są proste w sterowaniu i dzięki temu odcienie kolorów są takie jak być powinny.
- Dobra równomierność obrazu
- Niezły kontrast, aczkolwiek na tym polu ustępują technologii LCoS, a także nowsze modele LCD mogą z nimi konkurować
Wygląd
Projektor wykonany jest znacznie lepiej, niż na przykład testowany niedawno PJD7830HDL. Czarna obudowa zrobiona z dobrej jakości tworzywa daje wrażenie zwartej i solidnej konstrukcji. Na górze znajdziemy podstawowe przyciski do obsługi urządzenia, a także pokrętło lens shift! Producentowi udało się zaimplementować tę niezwykle wygodną funkcję przesuwania obrazu w pionie, bez utraty jakości. Jest też oczywiście pierścień zoom, oraz focus.
Projektor został także przystosowany do podwieszania pod sufitem. Polecamy wieszak sufitowy Peerless-AV PRG-UNV ze względu na mikrometryczną regulację. Występuje w wersji białej oraz czarnej (dostępne tutaj). Oczywiście są też tańsze wersje – wszystko w zależności od posiadanego budżetu.
Peerless-AV PRG-UNV.
Wyposażenie i Złącza
Projektor posiada wszystkie złącza wyprowadzone na tylnym panelu. Jest do nich dołączona maskownica, która świetnie ukrywa kable, jeśli zdecydujemy się powiesić projektor pod sufitem. Urządzenie wyposażono w złącze RS232, które umożliwia współpracę z systemem zdalnego sterowania Crestron RoomView.
Dołączony pilot jest mały i wygodny w obsłudze. Dodatkowym plusikiem jest wbudowany w niego laserowy pointer, który pozwala wygodnie wskazywać rzeczy na ekranie. Rozwiązanie to znane jest głównie z projektorów biznesowych, w kinie domowym raczej nie mamy potrzeby wskazywać niczego, ale zawsze lepiej jest mieć jakąś funkcję niż jej nie mieć.
Niestety pilot nie jest podświetlany, szkoda.
Testy syntetyczne
Przetwornik obrazuDLP Dark Chip 3, Full HD
Odświeżanie obrazu60Hz (w 2D)
Jasność po kalibracji
zoom 1.0x: 660 lumenów (Normal) / 540 lumenów (Eco)
zoom 1.32x: 1030 lumenów (Normal) / 830 lumenów (Eco)
Kontrast On/Off1 400:1
Kontrast ANSI110:1
Błędy barw po kalibracjiśrednia dE: 2,2 maks. dE: 5,0
Input Lag49ms konsola (LeoBodnar test), 56ms PC (od kliknięcia myszą)
Pełna rozdzielczość koloru (PC – 4:4:4)TAK – w każdym trybiePoprawna obsługa klatkaży24Hz TAK, 50Hz TAK, 60Hz TAKObsługa 10 bitowego koloruTak
Instalacja projektora
Pro7827HD posiada obiektyw pozwalający na przesunięcie obrazu w pionie (lens shift). Zakres regulacji nie jest jednak bardzo duży. Na stronie producenta znajdziemy informację o zakresie 110%~130%±5%, co w rzeczywistości odpowiada przesunięciu o minimum 55% wysokości ekranu względem środka (czyli 5% ponad krawędź), a maksimum 65% (15% ponad krawędź). Na poniższych symulacja dokładnie wyrysowałem pozycję obrazu względem projektora:
Takie możliwości ułatwiają znacznie instalację projektora, aczkolwiek nie są bardzo duże. Jeśli zamontujemy urządzenie w mniej dogodnym położeniu to prawdopodobnie będziemy musieli przechylić projektor, by obraz trafił w ekran. Powstanie wtedy trapez, który będzie trzeba zniwelować funkcją cyfrowego keystone’a. Powinniśmy unikać takich sytuacji, ponieważ keystone zmniejsza ostrość obrazu. Tak czy inaczej, Pro7827HD posiada nie tylko klasyczną regulację trapezową, ale także funkcję corner, która pozwoli dopasować każdy narożnik z osobna.
Zespół optyczny pozwala na rzut w zakresie 1,1 – 1,5:1 (stosunek odległości projektora od ekranu do szerokości wyświetlanego obrazu). Oznacza to, że aby wypełnić nasz redakcyjny, 99″ ekran (220cm szerokości), możemy umieścić projektor w odległości od 2,4 do 3,3 metra. W kwestii odległości projektora od ekranu mamy zatem pewną elastyczność. Pamiętajmy jednak, że im bliżej umieścimy projektor tym większą jasność będziemy w stanie uzyskać. W przypadku Pro7827HD różnica ta wynosi około 26% jasności (tyle stracimy montując projektor w maksymalnej odległości).
Wszelkie ustawienia optyki są dokonywane oczywiście ręcznie. Nie ma zatem jakichkolwiek funkcji pamięci soczewki, co jest jednak oczywiste w tej półce cenowej urządzenia. Pokrętła działają płynnie i bardzo łatwo wyłapać ten optymalny moment ustawień.
Jasność i głośność
W przypadku maksymalnego przybliżenia obrazu, jasność lampy (po kalibracji) wyniosła dokładnie 1030 lumenów w trybie normalnym i 830 w trybie ECO. Oczywiście mowa tu o jasności zgodnej z pomiarem ISO (dla barw RGB), a nie wyłącznie dla światła białego, które mogłoby być jaśniejsze przy użyciu, wypaczającej obraz, funkcji brilliant color.
Przy danych wartościach sugeruję więc następujące przekątne ekranu, przy użyciu tkaniny białej (gain 1.0) i chęci uzyskania wzorcowej jasności, wynoszącej 48cd/m2:
Tryb ECO, zoom 1,32x (rzut z ok. 3,5m)ekran 16:9: 142″, 3,15m x 1,77m
Tryb Normal, zoom 1,32x (rzut z ok. 3,8m)ekran 16:9: 158″, 3,5m x 1,97m
Tryb ECO, zoom 1,00x (rzut z ok. 3,8m)ekran 16:9: 114″, 2,53m x 1,42m
Tryb normal, zoom 1,00x (rzut z ok. 4,2m)ekran 16:9: 127″, 2,81m x 1,58m
Wydajność modelu Pro7827HD pozwala używać ekranów o dużej przekątnej. W kinie domowym najlepiej sprawdzi się jednak tryb ECO, ponieważ projektor pracuje w nim względnie cicho. Przy ustawieniu normalny wiatrak daje się we znaki, jeśli projektor znajduje się niedaleko widza.
Jakość optyki
Układ optyczny zapewnia standardowe możliwości rzutu, toteż spodziewałem się niezłej ostrości na całej powierzchni ekranu i nie doznałem rozczarowania. Testowany projektor posiada jeden przetwornik obrazu, dlatego uzyskanie dobrej konwergencji (zbieżności barw) nie jest dla niego problemem. Ostrość jest także dobra na całym ekranie. Zobaczcie sami:
Ustawienia obrazu
Reprodukcja Obrazu
Fabrycznie
Ustawienia fabryczne projektora nie należą do szczególnie dobrych. Choć przestrzeń kolorów jest w miarę na swoim miejscu (mówiąc o wierzchołkach barw), to ich mieszanki są dosyć mocno porozrzucane w losowe strony. Odcień bieli też nie należy do najlepszych – jest zbyt chłodny. Większym jednak problemem jest to, że w najjaśniejszych tonach ulega nagłej zmianie, co sugeruje, że niebieski kanał zostaje obcięty i projektor nie może wyświetlić najjaśniejszych odcieni błękitu.
Po kalibracji
W każdym razie projektor udaje się skalibrować na tyle, że barwy są satysfakcjonujące.
Więcej informacji zaczerpnąć można w: Wielkim teście kalibracji
Oraz w temacie: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
Pobierz pełny raport z kalibracji projektora
Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
Skalowanie sygnału działa bardzo dobrze i w dziedzinie cyfrowej obróbki obrazu nic nie zaskakuje. W projektorze nie ma wręcz możliwości sztucznego wyostrzenia obrazu – funkcja sharpness jest permanentnie zablokowana w menu. Innymi słowy dostajemy na ekran obraz jaki stworzył reżyser, pod względem ostrości, czy ilości ziarna.
Kontrast i Czerń
Scena |
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)Opis scenyWynik pomiaru
Jednolitość obrazu
Jednorodność obrazu była niezła. Odcień był równomierny. Na białej planszy można było dostrzec tylko spadki jasności na krawędziach, co jest nieuniknione, ze względu na prawa optyki projektora. Ogółem nie dało się zauważyć jednak problemów podczas oglądania filmów.
A tak wygląda równomierność jasności:
Spadki jasności podaję bardziej w ramach ciekawostki, bowiem są naturalną cechą optyki i zależą głównie od ustawienia zoom-u. Płynny spadek luminancji od środka do brzegu jest przeważnie niezauważalny nawet gdy dochodzi do 40%. Wygląda to inaczej w telewizorach, gdzie spadek może być gwałtowny.
Odwzorowanie ruchu
|
ViewSonic Pro7827HD poprawnie przyjmuje każdy rodzaj klatkażu, tj. 24, 50 i 60Hz. Pliki te wyświetla ze standardową płynnością. Oznacza to, że filmy (24 klatki) charakteryzują się klasycznym skokowym obrazem, jaki znamy dobrze z kin. Niestety, producent nie zdecydował się zaimplementować systemu poprawy płynności ruchu (upłynniacza), zatem nie ma szans wpłynąć na to jak wyświetlany jest film. Co, gdy włączymy materiał 50/60 klatkowy, na przykład transmisję sportową w telewizji? Tam ruch oczywiście jest płynny jak na każdym wyświetlaczu czy projektorze, jednak cechuje się pewną dozą rozmycia. Projektor DLP jakim jest Pro7827 ma w tym przypadku taką przewagę, że owe rozmycie jest na nim zauważalnie mniejsze niż na projektorach wykorzystujących inny przetwornik (3LCD lub LCoS) ze względu na błyskawiczny czas reakcji pikseli. Oczywiście jeśli mowa o projektorach bez wspomagania ze strony elektronicznego systemu. Dowolny projektor 3LCD posiadający chip 120Hz oraz system – “upłynniacz” pozwalający powielić ilość klatek do tej wartości sprawdziłby się lepiej, jednak trzeba nadmienić, że w tej półce cenowej chyba nie znajdzie się projektora posiadającego taki system.
Nazwa trybu | Informacje | Obraz postrzegany w ruchu | |
Wyłączony | Smużenie: |
bardzo duże
Maksymalna jasność:
110cd/m2Powielenie krawędzi:
brak (krawędzie rozmyte)
Poprawa płynności filmów (24p):
brak
Granie na konsoli i PC
|
“Input Lag, chroma 4:4:4 – czy są istotne?”
Input Lag
Brak dodatkowych systemów obróbki obrazu sprawia, że opóźnienie jest równie niskie bez względu na tryb i ustawienia projektora.
Konsola | Pomiar za pomocą Leo Bodnar Lag Tester – odwzorowuje opóźnienie input lag podczas używania konsoli do gier | 49 ms |
Komputer PC
Wynik 49/56ms nie jest w prawdzie super-niski, jednak pozwala na w miarę komfortowe użytkowanie sprzętu. Najbardziej wprawieni gracze sieciowi mogą mieć jednak z nim problem. Dla niedzielnych graczy pozostanie bez znaczenia. W każdym trybie obsługiwana jest też chroma w pełnej rozdzielczości. Na poniższym zdjęciu widać, że kolorowe czcionki są czytelne. Widać też nieznaczną strukturę pikseli DLP.
Oczywiście granie na tak dużym ekranie nie może równać się praktycznie z żadnym telewizorem. Jest to jedna z najfajniejszych cech każdego projektora. Do ViewSonic’a podłączyliśmy naszego redakcyjnego potwora od NVIDIA a gry w Full HD robiły naprawdę spore wrażenie.
Nasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w dwie karty GeForce GTX 980 Ti SLI powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce GTX 980 przygotowany we współpracy z firmą HyperCube Stacje Graficzne. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska oraz PlayStation Polska
Jakość dźwięku
W projektor wbudowano głośnik o mocy 10W. Oczywiście jest on niewielki i pasma niskich częstotliwości nie oddaje prawie wcale. Byłem jednak zaskoczony tym, że jest całkiem głośny. Myślę, że do szybkiego obejrzenia np. wiadomości w TV mógłby wystarczyć.
Podsumowanie i ocena
ViewSonic Pro7827HD okazał się dla mnie pozytywnym zaskoczeniem. Jest to znacznie lepszy projektor niż testowany wcześniej PJD7830 i to zarówno pod względem obrazu jak i wykonania. Dzięki obudowie z dobrej jakości tworzywa i maskownicy może stać się on ozdobą sufitu, a nie elementem, który chcemy ukryć. Przetwornik Dark Chip 3 daje wreszcie porządny kontrast, a obiektyw z lens shiftem pozwala na lepszy dobór miejsca montażu. Nie jest to jednak produkt bez wad. Pewne mankamenty wiążą się z odwzorowaniem barw. Choć po skrupulatnej kalibracji jest nieźle, to zabrakło dobrego trybu fabrycznego, a także bardziej rozbudowanych ustawień, dzięki którym można by np. uzyskać lepszy odcień bieli. Szkoda też, że producent nie zaimplementował upłynniacza, nawet takiego 60Hz, dzięki któremu można by osiągnąć lepszą płynność w filmach. Jest to jednak uzasadnione, ponieważ cena projektora jest niewysoka – jedynie 3 300zł. Jeżeli szukacie niezłego projektora do kina domowego oraz do grania to warto zainteresować się produktem firmy ViewSonic. |
PLUSY
- Dobra ostrość i konwergencja obrazu
- Wysoka jasność, pozwalająca uzyskać dużą przekątną ekranu
- Lens shift pionowy, pozwalający przesunąć projekcję do góry i w dół
- Niezłe odwzorowanie barw po kalibracji obrazu
- Reprodukcja chromy w pełnej rozdzielczości (4:4:4/RGB) – w każdy trybie, przy każdej konfiguracji
- Przetwornik DLP o krótkim czasie reakcji, zapewniający niższe smużenie w kategorii projektorów 60Hz
- Wbudowane głośniki
- Dobre wykonanie + maskownica na kable
- Kompatybilność z systemem sterowania Creston
- Niska cena
MINUSY
- Brak dobrych trybów fabrycznych, funkcje kalibracji też mogłyby być bogatsze
- Niewielki zakres lens shift, brak lens shift poziomego
- 60Hz przetwornik i brak upłynniacza (większe rozmycie obrazu w ruchu)
- Input lag mógłby być jeszcze niższy
Cena referencyjna: ViewSonic Pro7827HD 3 300zł
Sprzęt do testów dostarczyła firma ViewSonic
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:
Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”. |
(770)