Powrót

Koniec kanałów TVN w telewizji naziemnej? PiS chce zmienić ustawę o radiofonii i telewizji! Discovery może zostać zmuszone do sprzedaży

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji znalazła rozwiązanie, które pozwoli kontynuować nadawanie kanałom TVN obecnym w sieciach kablowych i satelitarnych. Jednocześnie jednak posłowie Prawa i Sprawiedliwości zamierzają dokonać zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. Po ich wprowadzeniu, dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej stacje TVN i TVN7 musiałyby z niej zniknąć.

Naziemna telewizja cyfrowa straci kanały TVN? Władza dokona zmian w ustawie

Są najświeższe doniesienia w sprawie sporu TVN z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. Urząd zaproponował rozwiązanie, dzięki któremu koncesja na nadawanie nie byłaby wymagana od podmiotów udostępniających swoje kanały w sieciach kablowych, satelitarnych i IPTV. Takie wyjście z sytuacji pozwoliłoby prywatnemu nadawcy na swobodę w tych obszarach, zatem skończyłyby się także kłopoty TVN24. Przypomnijmy – KRRiT wciąż nie przedłużyła tej stacji koncesji na nadawanie w Polsce. Ta wygasa już we wrześniu. U podstawy konfliktu leży niejasna sytuacja właścicielska TVN, który podlega łączącemu się właśnie z WarnerMedia koncernowi Discovery.

Przedstawicielka KRRiT potwierdziła, że powyższa opcja jest rzeczywiście brana pod uwagę w projekcie nowej ustawy. Ale co z obecnością kanałów TVN w telewizji naziemnej? Obecnie w tej kategorii znajdują się TVNTVN7 i TTV. W ramach testów nowego standardu DVB-T2 obecnie oferowane są też inne stacje. Tutaj prawdopodobnie nie będzie taryfy ulgowej. Wszyscy prywatni nadawcy nadal zmagaliby się z koniecznością uzyskiwania i przedłużania koncesji. Co ciekawe, nie miałoby to już dotyczyć podmiotów publicznych, takich jak Telewizja Polska.

TVN, TVN7 i TTV znikną z telewizji naziemnej?

W dodatku za zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji wzięli się także posłowie partii rządzącej – Prawa i Sprawiedliwości. Przygotowywany projekt zakłada, że TVN musiałby zmienić właściciela! Obecnie kontrolowany jest przez Discovery za pomocą spółki Polish Television Holding BV, która operuje z regionu Niderlandów. Źródło donosi, że po ewentualnym wejściu w życie nowych założeń proponowanych przez PiS, sytuacja właścicielska musiałby ulec zmianie – Amerykański koncern nie miałby już możliwości sprawowania władzy nad kanałami TVN, jeśli te nadal miałyby być oferowane w naziemnej telewizji cyfrowej. Po wprowadzeniu zmian w ustawie, Discovery musiałoby sprzedać stacje w przeciągu roku.

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/krrit-proces-koncesyjny-tvn24-propozycja-projekt-ustawy-witold-kolodziejski


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(8639)