Powrót

Napiętnowany kanał straci koncesję? Petycja do Donalda Tuska

W internecie trwa zbiórka podpisów pod petycją do premiera Donalda Tuska o odebranie koncesji TV Republika. Problem polega na tym, że premier nie ma uprawnień do cofnięcia koncesji. Tylko przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji może wszcząć taką procedurę.

Chcą odebrania koncesji TV Republika. Petycja do Donalda Tuska

Do poparcia petycji zachęca najaktywniej na portalu X (dawny Twitter) Łukasz Więcek. Na portalu secure.avaaz.org jako autora petycji podpisano Łukasza W. „Odebranie koncesji TV Republika za hejt, rasizm, dezinformację i sianie nienawiści” – zbiórka podpisów jest prowadzona pod takim tytułem.

My, obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, zwracamy się do Pana z prośbą o natychmiastową i zdecydowaną reakcję na falę hejtu, nienawiści i kłamliwej propagandy przedstawianej przez TV Republika. Jesteśmy zaniepokojeni i oburzeni poziomem agresji oraz dezinformacji szerzonym przez tę stację, co ma poważne konsekwencje dla społeczeństwa i porządku publicznegomożna przeczytać w petycji.

“TV Republika działa na niekorzyść państwa”

Autor petycji twierdzi, że rozumie wolność słowa i szanuje niezależność mediów, ale jego zdaniem TV Republika działa na niekorzyść państwa.

TV Republika regularnie przekracza granice dopuszczalnej krytyki i wolności słowa, wprowadzając w przestrzeń publiczną treści, które w sposób ordynarny podżegają do nienawiści. Przykładem jest program “W Punkt”, gdzie prowadzący i zaproszeni goście wielokrotnie atakowali osoby o odmiennych poglądach, używając obraźliwych epitetów i oskarżeń. W jednym z odcinków padły słowa określające społeczność LGBT jako “zarazę”, co jest niedopuszczalne i godzi w godność wielu obywateli naszego krajuwylicza autor petycji.

Do godziny 16:45 we wtorek, pod apelem podpisało się 1998 osób.

Kiedy można uchylić koncesję?

Portal Wirtualnemedia.pl informuje, że koncesja może zostać cofnięta, tylko jeśli szef KRRiT poda do publicznej wiadomości informacje o wszczęciu postępowania w sprawie cofnięcia koncesji. W ostatnich latach regulator uchylał głównie koncesje nadawców lokalnych, którzy ze względów finansowanych zaprzestali nadawania. Tak było na przykład w listopadzie ub.r. w przypadku stacji Moja TV ze Szczecina i TV Konstantynów z Konstantynowa Łódzkiego. W 2015 roku KRRiT kierowana przez Jana Dworaka cofnęła koncesję dla Radia Hobby z Legionowa. Powodem jest nadawanie prokremlowskiej audycji Radia Sputnik, nad którą – zdaniem Krajowej Rady – lokalna rozgłośnia nie ma kontroli.

Cofnięciu koncesji jest poświęcony artykuł 38 ustawy o radiofonii i telewizji.

Źródło: Wirtualne Media


Przeczytaj więcej:

(2157)