Powrót

Trwa protest “Media bez wyboru” – nie działają czołowe telewizje, radia i portale w Polsce. Publikujemy list otwarty do władz RP

Kilkadziesiąt mniejszych i większych firm działających w szeroko pojętej branży medialnej nie działa dziś zgodnie z programem. Zawieszono nadawanie w telewizji, audycje radiowe i publikację treści na portalach internetowych. Wszystko w związku z planami polskiego rządu zakładającymi wprowadzenie dodatkowego podatku od reklam, który miałby przyczynić się do zapobieżenia długofalowym skutkom pandemii COVID-19.

“Media bez wyboru” – protest w związku z planami wprowadzenia składki od reklam

Jedne z największych firm i koncernów medialnych wystosowały list otwarty do władz RP. Sprzeciwiają się w nim planom wprowadzenia dodatkowej opłaty medialnej od reklamy konwencjonalnej i w internecie. Projekt takiej ustawy pojawił się w wykazie prac legislacyjnych rządu na początku lutego. Zakłada pozyskanie przy pomocy dodatkowej składki nałożonej na media środków dla Narodowego Funduszu Zdrowia i Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków, a także utworzenie Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów. Ma być – w założeniu rządu – bezpośrednim wsparciem zapobiegającym skutkom pandemii koronawirusa.

Kto miałby być zobowiązany do uiszczania opłat? Chodzi o dostawców usług medialnych, nadawców, podmioty prowadzące kino, podmioty umieszczające reklamę na nośniku zewnętrznym reklamy oraz wydawców uzyskujących przychody ze świadczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej usługi:

fot. Onet

Poniżej publikujemy treść wystosowanego przez media listu otwartego:

Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką”, wprowadzaną pod pretekstem COVID-19.

Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.

Wprowadzenie go będzie oznaczać:

Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.

Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię COVID-19.

Sygnatariusze listu:

Agencja Wydawnicza AGARD Ryszard Pajura

Agora S.A.

AMS S.A.

Bonnier Business Burda Media Polska

Canal+

Dziennik Trybuna

Dziennik Wschodni

Edipresse Polska

Eleven Sports Network sp. z o.o.

Gazeta Radomszczańska

Green Content Sp. z o.o.

Gremi Media S.A.

Grupa Eurozet

Grupa Interia.pl sp. z. o.o.

Grupa Radiowa Agory Sp. z o.o.

Grupa RMF

Grupa ZPR Helios S.A.

Infor Biznes

Kino Polska TV S.A.

Lemon Records sp. z o.o.

Marshal Academy

Music TV sp. z o.o.

Muzo.fm sp. z o.o.

naTemat.pl

Polityka

Polska Press Grupa

Ringier Axel Springer Polska S

TAVKA Sp. z o.o.

Superstacja sp. z o.o.

Telewizja Polsat sp. z o.o.

Telewizja Puls Sp. z o.o.

TIME S.A.TV

Spektrum sp. z o.o.

TVN S.A.

Tygodnik Powiatu Wołowskiego Kurier Gmin

Tygodnik Powszechny

Wydawnictwo Bauer

Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan

Wydawnictwo Magraf

Wydawnictwo Nowiny

Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze – Tygodnik Podhalański

Źródła: https://satkurier.pl/news/200481/list-otwarty-mediow-przeciwko-wprowadzeniu-skladki-reklamowej.html., https://www.bankier.pl/wiadomosc/Media-bez-wyboru-Protest-przeciwko-podatkowi-od-reklam-8053704.html, własne


Przeczytaj więcej:

(939)