W zeszłym tygodniu, 14 marca, odbyła się polska premiera filmu Thor: Ragnarok w dystrybucji domowej, w tym Blu-ray, Blu-ray 3D oraz DVD nakładem Galapagos Films. Zapraszamy do recenzji tak filmu, jak i tego co ma do zaoferowania wersja na nośniki domowe.
Thor: Ragnarok w zeszłym roku nie przyciągnął mnie do kin i rozminąłem się z nim. To nie tak, że nie miałem go ochoty zobaczyć, chociaż użycie „Immigrant Song” Led Zeppelin w zwiastunie po raz n-ty nie uchwyciło mojej uwagi. Niemniej jednak film przybył w zeszłym tygodniu, akurat wtedy kiedy pogoda sama nam zgotowała Ragnarok, więc cóż redaktor HDTVPolska mógł w tym czasie porabiać, jak nie zająć się oglądaniem filmu..? Co z tego wynikło?
Ano to, że Taika Waititi (reżyser) to niesamowity śmieszek, który stworzył film emanujący pozytywną energią, niesamowicie zabawny, ale i daleki od komediowego przesadyzmu na siłę. Już otwierająca scena wyznacza ton i spektrum aktorstwa, którego Chris Hemsworth w tytułowej roli się trzyma. Gra on z ogromną dozą luzu, swobody i świadomości swojej własnej charyzmy, niczym George Clooney, lecz w nieco innym wymiarze.
Szczególnie dobrze wypadają w tym filmie montaże, zarówno te heroiczne, jak początkowa scena walki w jaskini perfekcyjnie zsynchronizowana z muzyką Led Zeppelin, jak i te jajcarskie gdzie nostalgia za latami 80. przeplata się z subtelnym humorem i syntezatorowymi dźwiękami (Mark Mothersbaugh z legendarnego Devo na soundtracku). Uroku w stylu retro filmowi dodaje także świetnie dobrana kompozycja kolorów. Innymi mocnymi stronami filmu są niezręczne momenty komediowe, w których wyjątkowo dobrze radzi sobie cała obsada, wraz z Hemsworthem, Tomem Hiddlestonem (Loki), Markiem Ruffalo (Hulk) czy też będącym klasą samą w sobie Jeffem Goldblumem (Grandmaster), a ostatecznie także i Waititim (który oprócz reżyserowania, grał Korga).
Ta właśnie subtelna dynamika, będąca efektem unikania przeładowania humorem, którą wykreował Waititi sprawia, że to, co w jego intencji miało być śmieszne, wychodzi bardzo naturalnie. Wszystko to przeplatane jest także momentami szekspirowskiej egzaltacji i maniery, ale nie biorącej siebie na poważnie przez zbyt długo. Oczywiście sama historia, motywacje postaci (szczególnie antagonistki, Heli, granej przez Cate Blanchett) i tak dalej, są jedynie drugorzędne, ale gra aktorska stoi na wysokim poziomie a obsada jest świetna.
CGI stoi na bardzo dobrym poziomie, a szczególnie imponujące są początkowa oraz końcowe sceny i montaże walk, jak również sekwencja z ucieczką statkiem w środku filmu – wizualne skoordynowanie całego procesu musiało być bardzo skomplikowanym procesem, ale wszystko przełożyło się na niezwykle kinetyczne wrażenia. Thorowi wychodzi bardzo dobrze także inna, istotna rzecz – opowiedzenie historii w ściśle zdefiniowanych ramach.
To tyle, jeśli chodzi o film, ale przecież czym byłby taki nerdowski spektakl jak Thor; Ragnarok bez materiałów, które podsycałyby ciekawość specyficznej grupy docelowej? Tutaj mam dwie wiadomości: złą i dobrą. Ta pierwsza jest taka, że czasowo bonusy nie trwają zbyt długo, ta druga – są bardzo dobrze zrealizowane i różnorodne.
Zawartość dodatkowa
Zacznijmy od wyciętych scen – technicznie są tylko dwie i każda z nich dotyczy postaci Grandmastera, granej przez Jeffa Goldbluma. Obydwie są wyśmienite, choć pewnie zostały odrzucone w montażu przez to, że Waititi chciał inaczej wyważyć film. Dwie pozostałe są natomiast przedłużonymi scenami, które już znamy, z alternatywnym montażem i wplecionymi drobnymi scenkami pomiędzy. Wszystkie z nich zawierają nieukończone, tymczasowe CGI, które można potraktować jako ciekawostkę samą w sobie. Poza tym, moją uwagę zwróciły modelowane w 8-bitach animowane plany dwóch ważnych sekwencji akcji, które u mnie wywołały na twarzy banana. Najbardziej jednak w pamięć zapadły mi wszystkie extrasy z Taiką Waititim, w tym jego wstęp do filmu, mini-dokument o graniu przez niego postaci Korga, czy też montaż nieudanych scen.
Warto też dodać, że dostępny jest także komentarz audio reżysera do całego filmu. Ciężko w to uwierzyć, ale to on naprawdę jest największą gwiazdą tego filmu. Kilka z materiałów opowiada o szerszym kontekście rozszerzania uniwersum Marvela, jeden z nich traktuje zaś wyłącznie o postaciach kobiecych. Poza tym jest jeszcze krótki filmik „Team Darryl”, z udziałem Grandmastera (Goldblum), który nawiązuje do materiałów promocyjnych Team Thor, lecz skupia się na ekscentrycznej personie odgrywanej przez weterana Hollywood.
Podsumowując, Thor: Ragnarok to całkiem udany film o superbohaterze, który zna swoje miejsce i ograniczenia gatunku i nie stara się na siłę z nimi walczyć. Wizualny styl, energia oraz zniuansowane, subtelne poczucie humoru Taiki Waitti wraz z niesamowitym luzem i samoświadomością Hemswortha przy bardzo solidnej grze aktorskiej całej reszty są niewątpliwie największymi atutami. Kilka montażów jest iście spektakularnych i ogólnie film przede wszystkim nie stara się na siłę na każdym kroku zaimponować rzucając miliard rzeczy prosto w twarz jak Strażnicy Galaktyki.
Jakość obrazu jest znakomita, koloryzacja jest niezwykle naturalna i jest to film wizualnie wręcz referencyjny. Dźwięk jest także bardzo dobry, dynamiczny i zniuansowany choć nieco brakuje mu mocy w kwestii basów.
Materiały dodatkowe są bardzo solidne, choć ich objętość w minutach nie jest aż tak długa, ale nadrabiają różnorodnością i dostępny jest komentarz reżysera, a jeśli poznacie przez te bonusy trochę bliżej, to istnieje bardzo duża szansa, że zechcecie go wysłuchać do samego końca.
Thor: Ragnarok dostępny jest w trzech wydaniach:
- Blu-ray 2D + Blu-ray 3D
- Blu-ray
- DVD
Szczegóły techniczne
Rok produkcji: 2017
Kraj produkcji: USA
Czas trwania filmu: 130 min.
Wersja wydania: 1
Wersje językowe filmu: polska, angielska, hiszpańska, włoska, czeska
Dźwięk wersji oryginalnej filmu: 5.1 Dolby Digital polski, czeski, 7.1 DTS-HDMA angielski, 7.1 Dolby Digital Plus włoski, 5.1 DTS Digital Surround hiszpański
Napisy: polskie, czeskie, greckie, portugalskie, hiszpańskie, włoskie
Wersja dla niesłyszących: angielskie
Licencja: film do sprzedaży detalicznej bez licencji do wypożyczania
Dodatki:
Reportaże: Odkryj w sobie Thora, Twarde Kobiety: Hela i Walkiria, Korg, Sakaar: na granicy światów; Inspiracje twórców; Gagi; Spotkanie z Darrylem; 10 lat Marvel Studios – ewolucja bohaterów; Sceny niewykorzystane; 8-bitowe wizualizacje: Bitwa statków na Sakaar, Ostateczna bitwa na moście; Komentarz audio
(778)