Bottom Line
Rok 2014 to kolejny przełom dla marki Samsung oraz rynku telewizorów. Firma jako pierwsza na rynku wprowadza zakrzywiony telewizor LED LCD z rozdzielczością Ultra HD 4K. Model UE55HU8500L charakteryzuje się idealnym wykonaniem, doskonałym obrazem oraz… ponadprzeciętną ceną.
Słowem wstępu
Co jakiś czas fani nowinek technologicznych są zaskakiwani nowościami, które w pewien sposób odmieniają na jakiś czas rynek telewizorów. Swego czasu było to HD, potem 3D czy aktualnie 4K. Firma Samsung postanowiła jednak dokonać kolejnego przełomu na rynku. Jesteśmy bowiem świadkami wprowadzenia ekranów, które posiadają zakrzywioną formę matrycy. Samsung wdraża takie ekrany w swoich najwyższych seriach Full HD oraz Ultra HD 4K. W tym teście przyjrzymy się najwyższemu modelowi na ten rok czyli zakrzywionemu TV z rozdzielczością 4K o wielkości 55 cali. Model posiada oznaczenie: UE55HU8500L. Do wyboru mamy jeszcze wersję 65 calową.
Wygląd
Seria HU8500 prezentuje się naprawdę rewelacyjnie. Już na pierwszy rzut oka wygląda na produkt z najwyższej półki. Wszystko jest idealnie spasowane i dopracowane. Sama stopa waży sporo i wykonana jest z metalu. Zakrzywiony ekran otacza bardzo wąska ramka. Na szczycie ekranu znajdziemy miejsce na chowaną kamerkę wzorem tego co widzieliśmy już w zeszłorocznych modelach. Bardzo fajny patent!. Z tyłu ekranu nie znajdziemy właściwie żadnych złącz oprócz podłączenia do prądu oraz złącza do zewnętrznej listwy One Connect ze wszystkimi złączami TV.
Wielu osobom wydaje się, że telewizor jest bardzo mocno zakrzywiony. Jednak po wyjęciu z pudła okazuje się, że zakrzywienie nie jest aż tak mocne jak mogłoby się wydawać. Oczywiście siadając na wprost bezsprzecznie widać, że obraz zaczyna nas bardziej otaczać jednak nie ma tutaj mowy o jakimś wielkim zagięciu matrycy. Na poniższych zdjęciach zobaczycie jak wygląda to z góry. Jeżeli chodzi o odczucia to pierwsze co zalecam to wstrzymać się z suchymi ocenami. Oglądanie zdjęć w sieci a wrażenia na żywo w domu to dwa różne światy. Mnie osobiście patent ten przekonał w 100% a sam byłem dość sceptycznie nastawiony do tej nowinki. Jednak gdy zasiądziemy już przed ekranem okazuje się, że pomysł zakrzywienia to strzał w dziesiątkę. Najlepsze efekty “wczucia się” osiągniemy oczywiście siadając bliżej ekranu. No i dobrze by było aby przekątna była jak największa – w tym przypadku 65 cali i więcej jest wskazane. Przy 55 calach trzeba po prostu dość blisko zasiąść żeby docenić efekt oraz rozdzielczość 4K. Z dalszej odległości telewizor będzie sprawiał wrażenia już bardziej klasycznego.
Rzeczywiście podczas oglądania materiałów czy to Full HD czy 4K czy też grania na konsoli mamy wrażenie jakby obraz chciał nas otaczać z każdej strony. Osobiście podszedłem do ekranu bardzo blisko gdyż odległość wynosiła 1-1,5m i wtedy wczucie miałem najlepsze. Zresztą jak dobrze wiecie aby docenić rozdzielczość 4K na stosunkowo niewielkiej przekątnej jaką jest 55 cali należy podejść bliżej. Na pewno kojarzycie kino IMAX i ekran jaki tam się znajduje. Tutaj mamy dokładnie takie same odczucia ale w odpowiednio mniejsze skali. Jest MOC! Myślę, że za rok możemy spodziewać się takich rozwiązań u konkurencji, która podłapie temat. Warto też odnotować, że zastosowana matryca to nowość w ofercie Samsunga. Ale dokładnie opiszemy ją w dalszej części testu.
Na forum pojawiały się także pytania o zawieszenie tego ekranu na ścianie. Czy odstaje? Jak to wygląda? Spieszę donieść, że wszystko jest normalnie w sumie jak w przypadku klasycznego płaskiego ekranu. Tył ekranu jest tak skonstruowany by ładnie można było go powiesić a zakrzywienie na tyle odpowiednie by dobrze wyglądało to na ścianie. Jeżeli tylko macie możliwość powiesić taki ekran to śmiało nie musicie się obawiać żadnych problemów “wizualizacyjnych”
Telewizor miał bardzo ładną sesję zdjęciową. Poniżej real zdjęcia ekranu:
Foto: Rafał Lipski.
Foto: Rafał Lipski.
Wyposażenie
Telewizor jak przystało na najwyższą serię jest bardzo bogato wyposażony. Pierwsze co rzuca się w oczy to chyba najlepsza rzecz jaka mogła przytrafić się temu ekranowi. Właściwie wszystkie złącza zostały wypuszczone do zewnętrznej listy o nazwie One Connect. Idealne rozwiązanie dla fanów porządku z kablami. Jest to także bardzo przydatne w przypadku gdy telewizor chcemy powiesić na ścianie. Tylko jeden kabel oprócz prądowego będziemy musieli wypuścić w ewentualnym peszlu czy listwie. One Connect możemy ustawić blisko innych naszych urządzeń i dzięki temu zastosować krótkie kable HDMI. Widzę same plusy takiego rozwiązania.
One Connect to m.in 4 złącza HDMI 2.0, dwa wejścia satelitarne (w listwie znajduje się miejsce na moduł) czy 3 x USB (jedno z nich pracuje w standardzie 3.0). Telewizor posiada oczywiście wbudowaną kartę WiFi jak również klasyczne złącze Ethernet.
W zestawie znajdują się też aktywne okulary 3D: 2 x (SSG-5100GB). Szkoda, że są zasilane bateryjnie. W tej klasie spodziewalibyśmy się okularów zawierających akumulatorki.
HU8500 wyposażony jest także w dwa piloty. Jeden klasyczny dla tradycjonalistów oraz nowy pilot multimedialny. Pilot klasyczny to właściwie ta sama konstrukcja, którą widzimy co roku i akurat tutaj w tej klasie telewizora spodziewałbym się naprawdę czegoś lepszego. Natomiast pilot multimedialny to jeden z najlepszych pilotów z jakim miałem do czynienia. O ile wykonanie także nie stoi na jakiś super poziomie o tyle jego funkcjonalność to mistrzostwo świata. Posiada on najważniejsze klawisze funkcyjne oraz dotykowy gładzik. Jeżeli położymy na nim palec to na ekranie pojawi się automatycznie pointer, który będzie podążał za naszymi ruchami dłonią (pilot ma wbudowany żyroskop). Poniżej znajdziecie filmik prezentujący działanie tego urządzenia. Komfort jest genialny. Do pilota możemy także mówić a telewizor będzie wykonywał nasze polecenia. Np. ściszanie czy włączanie/wyłączanie ekranu.
Działanie pilota multimedialnego:
Obraz 2D
Jak już kilkakrotnie wspomnieliśmy, ekran telewizora jest zakrzywiony. Powiedzmy sobie najpierw jakie zalety i wady ma takie rozwiązanie z punktu widzenia jakości obrazu bo to, że odbiór jest bardzo ciekawy i efektowny to już wiecie. Producent zapewnia, że dzięki temu widz jest mniej narażony na degradację kolorów, która powstaje na skutek patrzenia na ekran LCD pod kątem. To czysta prawda, tak długo jak siedzimy na wprost ekranu. Gdy usiądziemy pod kątem, to nie ma to większego znaczenia. Jeden narożnik ekranu jest bowiem zakrzywiony bardziej w naszą stronę, a drugi w przeciwną, zatem bilans zysków i strat wyrównuje się. Większe znaczenie ma krzywizna dla widza, który znajduje się w niewielkiej odległości od wyświetlacza (która jest przecież potrzebna, by czerpać zyski z rozdzielczości 4K). Wtedy zaczyna on zauważać większe pole widzenia zmieszczone na mniejszym obszarze wyświetlacza. Prościej mówiąc więcej widać bez potrzeby wodzenia wzrokiem po ekranie! Trzeba przyznać, że przy odpowiednim użyciu efekt ten wygląda na prawdę atrakcyjnie. Możliwe jednak, że część osób nie zobaczy jednak pewnie większych różnic względem klasycznego płaskiego wyświetlacza. Wszystko zależy od warunków jakie sobie stworzymy w domowym zaciszu.
Matryca jaka znalazła się w telewizorze wzbudziła niemałe zainteresowanie. Nie widzieliśmy jeszcze do tej pory takiej struktury subpikseli. Prawdę mówiąc to mają one tak finezyjne kształty, że zastanawialiśmy się, czy ktoś nie chciał nam przekazać wiadomości w alfabecie koreańskim. Bardzo prawdopodobne, że taka konstrukcja matrycy jest podyktowana skomplikowanym procesem zakrzywiania jaki przechodzi w fabryce. No, ale może wystarczy już tych inżynieryjnych ciekawostek, sprawdźmy jakie są walory praktyczne!
matryca użyta w Samsung’u HU8500 należy do rodziny matryc MVA
Testy rozpoczynamy klasycznie, zwiedzaniem menu telewizora. HU8500 jest przecież pierwszym modelem wydanym na 2014 rok, jaki przyszło nam testować. Układ elementów w menu obrazu przeszedł jedynie kosmetyczne zmiany, które będzie widać na zdjęciach w dalszej części testu. Z grubsza mówiąc nic nie ubyło. Ilość dostępnych regulatorów obrazu jest ogromna. Balans bieli można ustawiać zarówno w 2 jak i w 10 punktach. Paletę barw też daje się precyzyjnie ustawić, przesuwając każdą ze składowych, oraz kolorów dopełniających, w trójwymiarowej przestrzeni barw. Daje to możliwości kompleksowej kalibracji obrazu spod pilota. W menu znajdują się, klasycznie, cztery tryby (presety) obrazu: Dynamiczny, Standardowy, Naturalny i Film. To tego ostatniego będziemy używali podczas testu, jako, że zapewnia on reprodukcje obrazu najbardziej zbliżoną do wzorcowej.
Jak wielu z was wie, telewizory Samsunga na przestrzeni ostatnich lat posiadały wiele mankamentów związanych z reprodukcją naturalnych barw. Oczywiście prawie wszystkie z nich były do wyeliminowania, jednak dopiero po profesjonalnej kalibracji. Fabryczny stan pozostawiał wiele do życzenia. Tym większe nasze zaskoczenie było, gdy okazało się, że w przypadku HU8500 jest całkiem inaczej! Po raz pierwszy od dłuższego czasu Samsung wypuścił do sprzedaży telewizor, który ma już dosyć dobre ustawienia fabryczne. Przede wszystkim, tryb film, nie atakuje już takim różowym odcieniami skóry. Te wyglądają obecnie stosunkowo naturalnie. Również nie ma wyraźnej dominanty barwowej na bieli. W ubiegłych latach nawet przy ustawieniu temp. kolorów Ciepłe-2 (które jest domyślnym ustawieniem trybu film), obraz wciąż był zbyt zimny, zdominowany przez barwę niebieską. Obecnie nie jest.
Najlepszy tryb fabryczny | Telewizor po kalibracji |
---|---|
Kalibracja telewizora pozwoliła wycisnąć ostatnie soki z wyświetlacza. Różnice nie były już tak spektakularne jak w ubiegłych latach, ponieważ stan początkowy tego wyświetlacza był nieporównywalnie lepszy. Udało się uzyskać jeszcze lepszą neutralność kolorów. Jak wykazały pomiary obraz był nieznacznie ocieplony i zazieleniony. Ustawienia kalibracyjne są indywidualne dla każdego wyświetlacza z osobna, zatem nie ma sensu ich kopiowanie. Niektóre parametry są jednak uniwersalne. Nabywcy HU8500 sugerujemy w pierwszej kolejności ustawić:
tryb obrazu -> film
ustawienia opcji -> redukcja szumów -> wyłączony
ustawienia opcji -> redukcja szumów mpeg -> wyłączony
rozmiar obrazu -> dopas. do ekranu
ustawienia opcji -> tonacja kolorów -> ciepły 2 lub ciepły 1 - ustawienie możemy zmienić, gdy tonacja ciepły 2 wygląda na zbyt żółtą/zieloną, bez profesjonalnej kalibracji jedno z tych ustawień zapewnia najbardziej poprawne barwy
W przypadku telewizora z matrycą 4K szczególnie interesującym zagadnieniem jest skalowanie obrazu. Jak pod tym względem sprawdza się HU8500? Sprawdza się dobrze! Przede wszystkim nie ma tu zastosowanych żadnych tricków podbijających ostrość, które są popularne w telewizorach konkurencji (np. w Sharp UQ10). Tego typu zabiegi mogą się wydawać atrakcyjne dla laika, jednak doświadczony widz szybko zauważy przeostrzenia. W Samsungu tego typu funkcje są dostępne na życzenie, nie na stałe. Telewizor potrafi też poprawnie obrabiać ostre krawędzie obiektów, nie wywołując zjawiska rozmycia lub aliasingu (schodkowania).
Skalowanie obrazu, zarówno HD jak i SD jest na bardzo wysokim poziomie
Pomiary
Kontrast i czerń
Przy oświetleniu zewnętrznym, czerń testowanego telewizora jest smolista i trudno sobie nawet wyobrazić by mogła być lepsza. Gdy jednak zgasimy światło, przychodzi nam oceniać ile faktycznie emituje z siebie światła kolor czarny. Pierwsze testy przy zgaszonym świetle nie przyniosły zachwytu. Kontrast nie był na tyle wysoki by dawać wrażenie dużej trójwymiarowości obrazu, nie mówiąc już o zlewaniu się z ramką. Przeprowadziliśmy pomiar kontrastu na planszy ANSI, wynik to: 1900:1. Faktem jest więc, że nowa matryca Samsunga nie szczyci się zbyt wysokim kontrastem. Jednak równie istotne co fizyczne parametry matrycy są także wbudowane funkcje pozwalające uzyskać lepszą czerń, a te w HU8500 są nawet dwie!
Wygaszanie pasów – wyczernia pasy pod i powyżej obrazu w filmach, które mają proporcje kinowe (2.39:1). Opcja ta działa niezwykle skutecznie i nie powoduje już skoków jasności jakie zaobserwowaliśmy podczas testowania Samsunga F8000. Zalecane ustawienie tej funkcji to [małe].
Diody Smart LED – wygaszanie strefowe działające z wysoką skutecznością, porównywalną do telewizorów Sony z podświetleniem krawędziowym (np. HX850). Ubiegłoroczne telewizory Samsung’a, oraz modele z 2012 roku nie posiadały takiej funkcji wcale! Jest to system, który pozwala znacząco podnieść kontrast. Zalecane ustawienie tej funkcji to [małe]. Włączenie wygaszania strefowego podnosi także kontrast ANSI do 2180:1.
Po aktywowaniu obu systemów mamy do czynienia z zupełnie innym obrazem. Zyskuje on wiele przestrzenności, a czernie, szczególnie te blisko ramki robią się znacznie ciemniejsze. Skłamałbym jeśli bym powiedział, że kontrast wzrasta do jakichś przełomowych wartości. Nie jest to nadal to, co dostarcza telewizor plazmowy. Jest po prostu dobrze i na obraz przyjemnie się patrzy także po zmroku, wbrew temu co by można było z samego pomiaru wywnioskować. Co też ważne, korzystanie z funkcji nie wiąże się z obecnością jakichkolwiek mankamentów jak np. gubienia detali w jasnych scenach, co jest spotykane w niektórych implementacjach lokalnego wygaszania (np. Philips PFL7008, LG LA860V).
Odwzorowanie ruchu
System Motion Plus Samsunga, który odpowiada za płynny i ostry ruch, przeszedł w tym roku kolejną ewolucję (a już w poprzednich modelach sprawdzał się na prawdę dobrze)! Po przełączeniu Motion Plus w tryb użytkownika otrzymujemy możliwość niezależnej regulacji płynności w materiałach filmowych (24Hz) i video (50 i 60Hz). System jest nawet na tyle sprytny by rozpoznać faktyczną ilość klatek zaszytą w strumieniu wideo (np. 24Hz film przesyłany w telewizji jako 50Hz). Te dwie niezależna regulacje, przeznaczone dla różnych formatów obrazu, nazwane są w uproszczeniu “redukcji drgań” (poprawy płynności) i “redukcji rozmycia” (poprawy ostrości i eliminowania smużenia). Nazewnictwo to ma sens, ponieważ mniej więcej taki efekt przynosi interpolacja klatek w obu scenariuszach (24 i 50Hz). Oba suwaki regulujemy w 10 stopniach i co najfajniejsze każdy stopień przynosi równomierną zmianę!
Po ustawieniu suwaka “redukcja drgań” na wartość 4 – 6 dostajemy obraz pozbawiony ewidentnego juddera, a przy tym nie powodujący w najmniejszym stopniu nienaturalności (nadpłynności) ruchu. Artefaktów jest bardzo mało na dobrym jakościowo obrazie i raczej nie są widoczne wcale przy normalnym oglądaniu. Ciepłe słowa należą się także ostrości ruchu. Przy ustawieniu redukcji rozmycia na max (10), HU8500 był w stanie wyświetlić co najmniej 400 linii w naszym teście syntetycznym. Detale powyżej 400 również były widoczne, ale z pewną dozą smużenia. Choć wynik ten nie jest zdecydowanie najwyższym co do tej pory zanotowaliśmy, to… HU8500 ma jeszcze jednego asa w rękawie. Wspomniana ewolucja dotyczy właśnie rzeczy z tym związanej, mianowicie opcji zwanej “Wyraźny ruch (LED)”. Tegoroczna implementacja tej funkcji pozwala uzyskać ostrość praktycznie niespotykaną do tej pory w telewizorach. Jedyne co może się równać to tryb “Impuls” w Sony. Po włączeniu trybu LED nie ma szans zauważyć jakiegokolwiek smużenia, a rozdwojone kontury jedynie w najbardziej skrajnych sytuacjach. Co niezwykle ważne, jasność nie spada poniżej 120cd/m2, więc ekran spokojnie można oglądać nawet przy umiarkowanym świetle. Jedyne co może przeszkadzać to migotanie, które okazyjnie widać przy jasnych scenach. Oprócz tej małej niedogodności jest to jest to wyśmienity ekran do oglądania wymagających materiałów.
Kąty widzenia, podświetlenie
Wbrew naszym obawom, krzywizna ekranu nie wprowadza specjalnych problemów z kątami widzenia, co już zostało wcześniej powiedziane. Matryca telewizora wygląda na względnie stabilną w kolorach pod kątem, ale oczywiście nie jest to poziom matryc IPS, ani tym bardziej plazm, czy telewizorów CRT. Musimy się liczyć z tym, że kontrast spada dosyć szybko, pod kątem, a obraz przybiera fałszywych odcieni gdy zbaczamy z osi ekranu. Najlepiej na telewizor patrzeć na wprost by się nie denerwować, tak jak na każdy wyświetlacz z matrycą VA
Jeżeli chodzi o równomierność podświetlenia to testowany egzemplarz był prawie wolny od cloudingu. W jednym rogu można było zaobserwować lekkie świecenie leda – być może była to wina testowanego egzemplarza. Ale ogólnie jak na LED LCD telewizor sprawował się bardzo dobrze.
Ultra HD 4K
Na ten moment brakuje komercyjnie dostępnej treści 4K, która pozwoliłaby wykorzystać wszystkie możliwości telewizora HU8500. Wciąż czekamy .
Na potrzeby testu zostaliśmy jednak wyposażeni przez Samsung Polska w odpowiednie materiały 4K. W ich skład wchodziły zarówno dema filmów komercyjnych jak Transformers: Wiek zagłady (najnowsza 4 część) czy Tears of Steel (bardzo ciekawy projekt – polecam poczytać w sieci) oraz dema nagrywane kamerami 4K z różnych zakątków świata. Z naszej strony także mieliśmy sporo materiałów filmowych w 4K od zaprzyjaźnionych studiów filmowych oraz przede wszystkim naszą mocarną maszynę PC do odpalania gier w rozdzielczości 4K!
Telewizor czyta to wszystko po złączu USB. I tutaj wielkie WOW. HU8500 potrafi oczywiście dekodować format kompresji HEVC / H.265 i robi to niebywale płynnie i gładko. Filmy miały bitrate dochodzący do 51Mbps a wszystko szło mega płynnie. Naprawdę jestem pod ogromnym wrażeniem, że nie potrzebujemy w tym roku PCeta by odtwarzać tak mocne materiały. Chyba nie muszę mówić co oznacza to dla przyszłych odtwarzaczy sieciowych… Skoro jest HEVC to także stream. W Polsce Netflixa nie ma (jeszcze) ale w innych krajach stoi on otworem. A tam ponad 200 filmów w 4K czy seriale jak House of Cards. Mieliśmy okazję testować Netflixa parę dni temu i wrażenia są bardzo pozytywne. Trudno w to uwierzyć ale na całkiem znośnym łączu możemy bezstresowo oglądać 4K. Jakość jest bardzo ale to bardzo dobra. Bezsprzecznie to przyszłość tego segmentu rynku!
Wrażenia z oglądania filmów w 4K? Krótko mówiąc WOW! Przeskok między Full HD, a 4K jest naprawdę ogromny. Porównywalny z tym, który obserwowaliśmy 8 lat temu przechodząc z SD na HD. Tak gęsto upakowane informacje dają obraz o niezwykłej ostrości i detaliczności. Bezpośrednio pogłębia to wrażenie kontrastu i trójwymiarowości obrazu. Naprawdę jest się czym zachwycać i każdy kto twierdzi inaczej widocznie nie miał bezpośredniego porównania obu obrazów. Jednak jak już wspomniałem, odległość od wyświetlacza musi być niewielka. Wtedy zachwyt nad tak dużą rozdzielczością trudno ubrać w słowa. Mamy przed sobą ekran o cztery razy większej ilości obrazu, więc widzimy cztery razy więcej akcji. To zasługuje na miano przełomu! Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć zrobionych z aparatem praktycznie przy samej matrycy. Niezła jakość prawda?
Wysoką rozdzielczość wyświetlacza możemy w tej chwili wykorzystać na inne sposoby, na przykład w roli monitora komputerowego. Nie mówimy w tym momencie o pracy, ale o rozrywce! Telewizor HU8500 posiada HDMI w wersji 2.0 jednak z powodu karty graficznej z HDMI 1.4 maksymalnie uzyskaliśmy 30Hz. Karty graficzne dopiero w tym roku przejdą odpowiednie zmiany. Szkoda, że telewizor nie posiada złącza DisplayPort jak chociażby w Panasonicu. Wtedy już teraz można by cieszyć się z 60Hz.
Oczywiście do 4K potrzebujemy naprawdę mocnej konfiguracji PC a bez SLI raczej nie ma co się zbliżać. Za kilka dni (29.04) wchodzi do sprzedaży prawdziwy potwór ze stajni Nvidia czyli GeForce GTX Titan Z, który bez SLI da radę bez problemu z 4K jednak uważajcie: jego cena to 2999 dolarów. Chwila ciszy i zadumy
Gry w 4K wyglądają fenomenalnie. Pole widzenia jest ogromne, a ostrość jak przy użyciu funkcji antyaliasingu (który przy 4K wcale nie jest potrzebny). Na rynek weszły właśnie nowe konsole, Playstation 4 i Xbox One. Gry co prawda nie są w 4K jednak także prezentują się okazale na tak dużym ekranie. Jednak umówmy się: po zobaczeniu 4K na PC nic nie jest już takie samo. Nawet obraz z konsol nowej generacji. Coś pięknego!
Gracze mogą już sobie ostrzyć zęby! PC-towcy już teraz mogą grać w rozdzielczości 4K. Nasz redakcyjny potwór wyposażony w dwie karty GTX 780 / 30GB Ramu pokazał gry w niesamowitej, płynnej jakości 4K. Konsolowcy muszą poczekać. Jest na co! Wierzcie mi, zdjęcia nie oddają całego efektu.
W chwili obecnej dla masowego odbiorcy, substytutem jakości Ultra HD mają być reedycje niektórych filmów, wydanych przez Sony Pictures. Są one opatrzone napisem „Mastered in 4K”. Wydania te mają poprawione barwy, oraz znacznie mniejszy stopień kompresji, który ma dać przedsmak obrazu 4K. Test takiego materiału został przeprowadzony przy okazji .
PrzedSmak (w tym przypadku dosłownie
Zdjęcia z odległości i w przybliżeniu. Podchodząc do ekranu nasze oczy zaczynają dostrzegać nowe detale!
Technologia 3D
UE55HU8500L posiada możliwość oglądania filmów w technologii 3D. W zestawie jak już wspomniałem znajdziemy dwie pary aktywnych okularów 3D. Czyli w przypadku tego ekranu mamy do czynienia z aktywnym 3D. Filmy prezentują się całkiem nieźle (crosstalk potrafi dokuczać) ale trudno tutaj mówić o jakimś progresie względem zeszłego roku. Chyba każdy z nas czuje, że 3D nie jest już ważnym elementem w przypadku nowych ekranów. Jeżeli ktoś lubi obejrzeć sobie raz na jakiś czas coś z Blu-ray 3D to na tym ekranie będzie mógł to zrobić.
Granie na konsoli i PC
O graniu pisaliśmy już wyżej przy 4K więc powtórzę jeszcze raz: granie na takim ekranie to czysta przyjemność. PS4, Xbox One czy PC – bez względu na sprzęt – gry wyglądają fenomenalnie. A zakrzywienie dodaje tylko smaczku w odbiorze. Oczywiście najlepiej abyście wybrali wersję 65 calową
Co do grania online. Ważna informacja: telewizor posiada laga na poziomie 80ms. Czyli nie ma rewelacji dla fanów ostrych sieciowych potyczek. Niestety ale tutaj firma się nie popisała.
Smart TV
Samsung UE55HU8500L pod względem Smart TV jest bezkonkurencyjny w swojej klasie. Jeżeli zależy Wam na tego typu dodatkach to będziecie w siódmym niebie. Poczynając od aplikacji, przeglądania www a kończąc na obsłudze multimediów z USB. Samsung chwalił się pod koniec 2013 roku, że ma już w . To rekord a firma cały czas dodaje coś nowego. Pudelek na TV? Albo demotywatory czy Filmweb? Nie ma problemu. Wszystko chodzi szybko i sprawnie. Nic się nie zacina. Na nic nie czekamy. Jest lepiej niż w telewizorach z zeszłego roku. Ekran posiada także obsługę rozmów głosowych Skype. Bez problemu skorzystamy też z portali społecznościowych jak Facebook czy Twitter.
Osobny akapit należy się przeglądarce internetowej. Do TV bez problemu można podłączyć zarówno klawiaturę jak i myszkę chociaż jak widzieliście w opisie pilota multimedialnego – jest on tak dopracowany, że dodatkowe urządzenia wydają się zbędne. Często pytacie się na forum czy chodzą popularne serwisy oferujące często mało legalne filmy, seriale czy… telewizję online. Trzeba przyznać, że Samsung odtwarza właściwie wszystko przez przeglądarkę. Bez problemu uruchomiłem np. serwis WEEB.TV. Na żadnym innym ekranie u konkurencji taka sztuka się nie uda. Przynajmniej do tej pory.
Kolejna sprawa to odtwarzanie multimediów po złaczu USB. Tutaj ponownie można napisać jedno: ten telewizor czyta chyba wszystko. Nie chodzą tylko pliki ISO ale to już by było zbyt piękne. Bez żadnych problemów odtwarzane są pliki m2ts, mkv czy divx. Wszystko chodzi z napisami .txt czy srt. Także pliki SBS czy MVC czyli 3D chodzą bez żadnego problemu. Sprawdzone z kamer JVC czy Sony. To naprawdę rzadkość. Jeżeli chodzi o muzykę to tak samo. Chodzą wszelkiej maści pliki mp3, flac itd. Przeglądanie zdjęć to także przyjemność szczególnie w rozdzielczości 4K.
Do telewizora można także mówić oraz sterować nim za pomocą gestów. Taką modę zapoczątkował Samsung i co roku stara się to udoskonalać. Efekt trzeba przyznać jest bardzo udany a telewizor jeszcze lepiej reaguje niż modele zeszłoroczne. Szczególnie w przypadku gestów. Mówimy do opisywanego wcześniej pilota multimedialnego. Oczywiście rozpoznawany jest język polski. Nie zawsze telewizor robi to co chcemy ale zazwyczaj mowa rozpoznawana jest poprawnie. Możemy zatem np. zrobić głośniej czy dokonać innej czynności związanej z oglądaniem telewizji nie używając standardowego pilota. Z codziennego użytkowania wiemy jednak, że na dłuższą metę to tylko bajer. Ale ogólnie jesteśmy za :-)! Ponieważ w TV wbudowana jest kamerka kolejna ciekawostka to gesty. Wystarczy kiwnąć palcem przed ekranem (dosłownie) by telewizor przestawił się na tryb sterowania gestami. Kamerka przyda się też np. do rozmów Skype.
W tym roku pojawiła się możliwość korzystania z tzw. Multi-Link Screen. Co to oznacza dla użytkownika? Dzięki mocniejszemu procesorowi w TV możemy na ekranie wyświetlić dwa niezależne ekrany w tym samym czasie. Na jednym np. oglądać telewizję a na drugim przeglądać internet czy YouTube’a. Super sprawa.
Ponadto, za pośrednictwem funkcjonalności Samsung Link uzyskamy dostęp do zawartości znajdującej się w naszej domowej sieci lokalnej oraz do przestrzeni dyskowej w chmurze. Wystarczy założyć konto na stronie Samsunga i nie mając dużej wiedzy na temat budowania domowej sieci możemy spokojnie udostępniać nasze materiały multimedialne np. z komputera wprost na telewizor HU8500. Tak to wygląda:
Menu telewizora
Jakość dźwięku
Telewizor dostarcza przyzwoity dźwięk. Jednak nie ma tutaj specjalnie nad czym się rozwodzić. Dlaczego? Dźwięk jest dobry ale patrząc na konkurencję w tej klasie (np. Sony X9) mogłoby być dużo lepiej. Ale myślę, że jeżeli ktoś kupi TAKI telewizor to raczej posiada też wysokiej klasy audio i raczej nie będzie korzystać z głośników wbudowanych w telewizor.
Pobór energii
Tryb obrazu Standardowy 105 W
Tryb obrazu Film (po kalibracji) 101 W
Tryb czuwania
Podsumowanie
Samsung UE55HU8500L to bardzo ale to bardzo ciekawa propozycja od Samsunga dla najbardziej wymagających użytkowników w 2014 roku. Trzeba przyznać, że nie wiemy jeszcze co przygotowała konkurencja w tym przedziale ale na ten moment trudno mówić by można było w tym roku czymkolwiek jeszcze zaskoczyć z zakresu LED LCD. Ten ekran ma praktycznie wszystko co trzeba oraz zaskakuje takimi nowinkami jak zakrzywiony ekran. Bajer? Nie do końca. Sprawdza się bardzo szczególnie w przypadku największej przekątnej czyli 65 cali. Czujemy się otoczeni obrazem. W dodatku rozdzielczość Ultra HD 4K staje się co raz bardziej popularna a HU8500 jest w 100% przygotowany na tą nowość technologiczną. Do tego najlepszy na rynku Smart TV oraz bardzo dobre parametry jakości obrazu. Jeżeli macie odpowiednią sumę pieniędzy to śmiało możecie atakować model HU8500. Jestem pewny, że będziecie pod jego ogromnym wrażeniem! PLUSY
|
Oceny
Najlepszy tryb fabryczny:
Oddanie kolorów
Skala szarości
Gamma
TV po kalibracji:
Oddanie kolorów
Skala szarości
Gamma
Kontrast i czerń
Odwzorowanie ruchu (ostrość i poprawa płynności)
Jednorodność obrazu
Degradacja obrazu pod kątem
Odporność na światło zewn.
Obróbka sygnału (deinterlacing, skalowanie)
Obraz 3D:
Crosstalk
Wygoda użytkowania
Pozostałe elementy:
Smart TV
Jakość dźwięku
Wykonanie
Cena / Jakość
Cena: Samsung Curved 3D UHD 4K UE55HU8500L: od 13 999 zł
Telewizor do testów dostarczyła firma Samsung
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:
Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj test kalibracji. |
(1450)