Wstęp
Listwa głośnikowa HT-CT770 to kolejny przedstawiciel z linii soundbarów dostępny w gamie produktów audio od firmy Sony. Jest to też kolejny soundbar, który mam okazję testować dla Was w tym roku (przypominam o poradniku dotyczącym doboru odpowiedniego sprzętu wspomagającego dźwięk dla waszego telewizora). Sony ma w swojej ofercie szeroką gamę urządzeń wspierających dźwięk z telewizora. HT-CT770 to jeden z najwyższych modeli dostępnych na ten rok. Alternatywą może być niższy model HT-CT370 jednak różni się on od testowanego modelu głównie mocą więc postanowiłem przetestować model wyższy.
Wygląd i połączenia
Na początek wita Nas dość śmieszne pudło wyglądające jak… krzesło
W zestawie znajdziemy klasycznego pilota, kabel optyczny, baterie, specjalne wieszaki umożliwiające przykręcenie sprzętu do ściany oraz instrukcje. Kabel zasilający jak widzicie jest na stałe połączony z listwą głośnikową. Ciekawi mnie bardzo dodanie akurat kabla optycznego do zestawu (podobnie było w podstawie głośnikowej HT-XT1). Ale oczywiście bardzo dobrze, że jest niż miałoby go nie być. Zawsze może się komuś przydać – np. do konsoli czy dekodera satelitarnego.
Tym razem w zestawie znalazł się klasyczny pilot, który posiada wszystkie niezbędne klawisze funkcyjne. Szkoda, że nie pokuszono się o stylistykę znaną z podstawy głośnikowej HT-XT1
Po wyjęciu całości z pudła naszym oczom ukazuje się – jak to zwykle bywa w przypadku Sony – bardzo dobrze wykonany sprzęt. Sama listwa (103cm x 5cm) wyróżnia się na tle konkurencji gdyż jej front w całości pokryty został gęstą tkaniną co sprawia muzykalne wrażenie i przywodzi na myśl typowy głośnik a nie plastikowe pudełko z którego wydobywa się dźwięk. Boki listwy są chromowane. Po środku pod wspomnianą maskownicą z gęstą tkaniną znajduje się ukryty dość spory, wyraźny wyświetlacz. Nad nim umieszczono podstawowe klawisze funkcyjne. Z drugiej strony umieszczono wszystkie niezbędne złącza. Skoro już jesteśmy przy nich to system pozwala podłączyć do 3 urządzeń po złączu HDMI. To sporo więc bez problemu podłączymy odtwarzacz Blu-ray, konsolę czy telewizję. Co ciekawe UWAGA: są to HDMI 2.0 więc przepuścimy sygnał 4K/60Hz. (4:2:0). Mamy też jedno wejście optyczne i analogowe.
Listwa głośnikowa HT-CT770 została wyposażona w 2-drożny system głośnikowy. Składa się on z głośnika niskotonowego 60 mm oraz wysokotonowego 20 mm z regulacją balansu. Moc listwy to łącznie 210 watów (po 105 W).
3 x HDMI 2.0, wejście optyczne oraz analogowe. Sprzęt posiada także możliwość łączenia się poprzez Bluetooth (i NFC)
Za pomocą dostarczonych wieszaków listwę możemy przykręcić do ściany np. pod telewizorem
Po środku listwy znajduje się ukryty za materiałem czytelny i duży wyświetlacz
Drugim elementem zestawu jest subwoofer. Jest dość sporych rozmiarów 40.4cm x 27.1cm jednak ze względu na jego bezprzewodową komunikację nie powinniście mieć problemów z jego ulokowaniem w dedykowanym pokoju. Oczywiście wymaga on własnego źródła zasilania i na to jeszcze póki co nie wymyślono sposobu
Wykonany jest z bardzo dobrej jakości tworzywa podobnie jak nóżki – zabezpieczają sprzęt przed poruszaniem się przy dużym natężeniu dźwięku.
Ten smukły głośnik w formie listwy jest pomyślany jako źródło mocnego dźwięku do telewizorów z dużym ekranem. Ma jedynie 5 cm wysokości, nie zasłania więc obrazu.
Funkcjonalność i kontrola
Listwę głośnikową oraz subwoofer przed pierwszym użyciem należy ze sobą sparować. Jak więc widać wszystko odbywa się bezprzewodowo. Subwoofer wystarczy jedynie podłączyć do sieci podobnie jak listwę. To bardzo wygodne i nowoczesne rozwiązanie.
HT-CT770 to oczywiście przede wszystkim nasze centrum dowodzenia całym sprzętem. To mocny zestaw 2.1 do którego podłączymy urządzenia z których oglądamy telewizję, filmy czy słuchamy muzyki. Posiada on na pokładzie dekodery popularnych formatów jak Dolby Digital czy DTS także w wersji HD (True HD i HD Master Audio).
Jak już pisałem sprzęt przepuści także sygnał przyszłości czyli rozdzielczość 4K. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie gdy chcemy szybko i dość nie dużym kosztem znacznie poprawić funkcjonalność naszego domowego kina.
Odrębną sprawą wydają się możliwości bezprzewodowego zarządzania muzyką i video. Mimo, że listwy nie łączymy z domową siecią to jednak inżynierom z Sony udało się sprytnie wykorzystać moduł Bluetooth (i NFC) tak, że obsługa tego urządzenia to prawdziwa wygoda i przyjemność. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: aplikacja o nazwie SongPal dostępna zarówno na systemy iOS jak i Android.
Wystarczy, że jednym ruchem używając klawisza PAIRING na froncie obudowy sparujemy naszego smartfona przez BT i już będziemy mogli z każdego miejsca w domu w pełni sterować listwą głośnikową.
SongPal jest szybką i bardzo dopracowaną aplikacją z pełną gamą możliwości. Od obsługi wszystkich funkcji 770 do zarządzania treścią audio-video wprost z urządzenia mobilnego na listwę. Aplikacja posiada wbudowaną obsługę np. puszczania filmów z YouTube’a czy muzyki z TuneIn Radio. A to kropla w morzu możliwości. Poniżej zrzuty z aplikacji, które dokładnie tłumaczą jej bogatą funkcjonalność.
|
|
|
|
Mimo, że listwy głośnikowej nie łączymy z domową siecią to jednak inżynierom z Sony udało się sprytnie wykorzystać moduł Bluetooth (i NFC) tak, że obsługa tego urządzenia to prawdziwa wygoda i przyjemność.
Jakość dźwięku
HT-CT770 na tle swojej konkurencji gra naprawdę dobrze. Jak to zwykle bywa w przypadku tego typu urządzeń najlepiej sprawdza się w kinie domowym. Pierwsze odpalenie to wyraźny znak, że sama listwa gra wyjątkowo lekko w porównaniu do koreańskich odpowiedników. Dlatego wręcz musi być uzupełniona przez subwoofer, który gra mocny bas ale nie dudniący. Przez takie zestrojenie zestawu da się odczuć skąd płynie bas co nie jest może pożądanym efektem jednak nie jest to też specjalnie denerwujące. Bardzo fajnie brzmiały dialogi z filmów, które nabrały nowego wymiaru w stosunku do tego co oferował sam telewizor. Docenią to fani oglądający filmy z oryginalną ścieżką językową. Ogólnie zestaw brzmi bardzo żywiołowo i trudno się specjalnie do czegoś przyczepić i wskazać znaczące wady. Jest też w stanie nagłośnić spory pokój ze względu na swoją dużą moc.
HT-CT770 posiada kilka zdefiniowanych trybów odsłuchu. Podobnie jak w przypadku ekranów i rodzajów obrazu tak i tutaj możemy wybierać między trybami: Standard, Movie, Sports, Game, Music, Portable Audio. Różnią się dość znacznie od siebie ale każdy z nich skłania do dłuższych odsłuchów i testów. Mnie osobiście najbardziej przypadł do gustu tryb Cinema oraz Game (podobnie jak w przypadku podstawy HT-XT1). Są one głównie dedykowane oglądaniu filmów i szybkiej rozgrywce. Pozostałe tryby będą bardzo dobre przy oglądaniu codziennej telewizji czy słuchaniu spokojniejszej muzyki.
“Bardzo fajnie brzmiały dialogi z filmów, które nabrały nowego wymiaru w stosunku do tego co oferował sam telewizor. Docenią to fani oglądający filmy z oryginalną ścieżką językową.
Podsumowanie
Sony HT-CT770 wyróżnia się na tle konkurencji doskonałym wykonaniem, niewielką wysokością (tylko 5cm!) oraz dobrym dźwiękiem. Nie wykracza on, co prawda, swoim poziomem poza przyjęte standardy w klasie jednak w stosunku do ceny jaką trzeba wyłożyć za ten zestaw jest naprawdę atrakcyjnym wyborem dla posiadacza telewizora bez dodatkowego kina domowego. I właśnie przy oglądaniu filmów sprawdzi się najlepiej! PLUSY
|
Oceny
Jakość obudowy
Łączność
Łatwość użytkowania
Jakość dźwięku
Dodatki
Stosunek ceny do jakości
Cena: Podstawa pod telewizor Sony HT-CT770 od 1724 zł
Sprzęt do testów dostarczyła firma Sony
(624)