Wstęp
Otwierając pudło z najnowszym modelem soundbara HT-GT1 spodziewałem się kolejnego głośnika w formie listwy wraz ze wzmocnieniem w postaci subwoofera. Jakież było moje zdziwienie gdy przetestowałem omawiany sprzęt. Jest to coś innego, coś co dostarczy wiele zabawy niejednemu użytkownikowi i fanowi rozrywki muzycznej, filmowej i growej. No właśnie. HT-GT1 jest bardzo uniwersalnym sprzętem.
Do kina domowego czy na imprezę?
HT-GT1 może pełnić rolę tradycyjnego głośnika w formie listwy do kina domowego lub zewnętrznego zestawu głośnikowego idealnego na imprezę czy spotkanie przy grillu. I to jest ogromna przewaga opisywanego zestawu w porównaniu do innych klasycznych rozwiązań opartych na podobnych komponentach. Jak Sony podeszło do tematu, że jest to możliwe? Wszystko opiera się na bardzo zmyślnej konstrukcji całego zestawu.
|
|
Wygląd i połączenia
|
|
Po wyjęciu z pudła dwóch elementów w postaci listwy głośnikowej oraz subwoofera możemy dojść do wniosku, że nie wyglądają one tak jak inne klasyczne zestawy tego typu. Po pierwsze sam soundbar (80 cm x 11 cm). Jego design jest dużo bardziej dynamiczny i nowoczesny. Będzie pasował do wnętrz, które są nowoczesne i ciekawie zaaranżowane.
Listwa wykonana jest w dużej części z drewna. Front to różnego rodzaju mieszanka tworzyw. Wszystko jest dobrze spasowane i sprawia wrażenie wyjątkowo trwałego. Ale to nie dziwi zważywszy na to, że producent chwali się możliwości działania np. w ogrodzie czy na imprezie.
Głośnik nie jest wyposażony w żadne złącza video jak chociażby HDMI. Jak więc od razu widać nie posiada w sobie np. dekoderów Audio. Z subwooferem łączy się za pomocą kabla głośnikowego. I to tyle. Nie ma w sobie żadnych innych wejść oraz wyjść. Jeżeli chcemy użyć zestawu w formie bardziej mobilnej możemy ustawić soundbar na subwooferze w specjalnie dedykowanych uchwytach.
Dużo ciekawszą z punktu widzenia budowy jest konstrukcja subwoofera. Tym razem to on a nie listwa głośnikowa jest sercem zestawu. W jego górnej części znajdziemy cały panel starowania. Składają się na niego wszystkie podstawowe klawisze funkcyjne, port USB oraz wyraźny wyświetlacz. Górna część to także uchwyt ręczny do łatwego przenoszenia głośnika z miejsca na miejsce. Subwoofer podobnie jak listwa głośnikowa także w dużej części wykonany jest z drewna oraz designem pasuje do nowoczesnych wnętrz. Za maskownicą głośnika została umieszczona niebieska dioda, która świeci w nocy. Posiada ona 3 tryby świecenia i może np. pulsować w rytm muzyki. Poniżej działanie tego bajeru możecie ocenić na filmach :-). Mnie się podoba! Dodaje klimatu temu rozrywkowemu zestawowi.
Na filmie widać działanie 3 trybów iluminacji świetlnej – także ten w rytm muzyki. Jest bajer 😉
|
Na tylnej ścianie subwoofera znajdziemy analogowe złącza wejścia i wyjścia audio (można połączyć kilka zestawów – party chain), wejście optyczne dźwięku, złącze anteny radiowej oraz prąd i miejsce do podłączenia listwy głośnikowej
Listwa głośnikowa została wyposażona w 2-drożny system głośnikowy. Składa się on z głośnika niskotonowego 80 mm (x 4) oraz wysokotonowego 40 (x 2) mm z regulacją balansu. Moc listwy to łącznie 140 W. Subwoofer wyposażony został w głośnik stożkowy 180 mm o mocy 120 W. Łączna moc zestawu to 260 W.
W zestawie znajdziemy klasycznego pilota, kabel optyczny, baterie oraz instrukcje. Kabel zasilający jak widzicie jest na stałe połączony z listwą głośnikową.
Tym razem w zestawie znalazł się klasyczny pilot, który posiada wszystkie niezbędne klawisze funkcyjne. Szkoda, że nie pokuszono się o stylistykę znaną z podstawy głośnikowej HT-XT1
HT-GT1 może pełnić rolę tradycyjnego głośnika w formie listwy do kina domowego lub zewnętrznego zestawu głośnikowego idealnego na imprezę czy spotkanie przy grillu. I to jest ogromna przewaga opisywanego zestawu w porównaniu do innych klasycznych rozwiązań opartych na podobnych komponentach
Funkcjonalność i kontrola
Jak już pisałem wcześniej listwę głośnikową oraz soundbara należy ze sobą połączyć kablem a całość podłączyć do sieci. Obsługa tego sprzętu jest naprawdę bardzo przyjemna i nie sprawia żadnych problemów. Możemy go podłączyć za pomocą złącza analogowego lub złącza optycznego do źródła dźwięku jak chociażby odtwarzacz Blu-ray czy konsola do grania. HT-GT1 posiada też złącze USB dzięki któremu szybko puścimy naszą ulubioną muzykę np. podczas imprezy.
Odrębną sprawą wydają się możliwości bezprzewodowego zarządzania muzyką i video. Mimo, że sprzętu nie łączymy z domową siecią to jednak inżynierom z Sony udało się sprytnie wykorzystać moduł Bluetooth (i NFC) tak, że obsługa tego urządzenia to prawdziwa wygoda i przyjemność. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: aplikacja o nazwie SongPal dostępna zarówno na systemy iOS jak i Android.
Ten znak oznacza, że urządzenie posiada wsparcie dla NFC. Wystarczy, że przyłożymy smartfona z NFC do głośnika a muzyka od razu zacznie grać.
Wystarczy, że jednym ruchem używając klawisza PAIRING na froncie obudowy sparujemy naszego smartfona przez BT i już będziemy mogli z każdego miejsca w domu w pełni sterować listwą głośnikową.
SongPal jest szybką i bardzo dopracowaną aplikacją z pełną gamą możliwości. Od obsługi wszystkich funkcji GT1 do zarządzania treścią audio-video wprost z urządzenia mobilnego na listwę. Aplikacja posiada wbudowaną obsługę np. puszczania filmów z YouTube’a czy muzyki z TuneIn Radio. A to kropla w morzu możliwości. Poniżej zrzuty z aplikacji, które dokładnie tłumaczą jej bogatą funkcjonalność.
|
|
|
|
|
|
Na koniec opisu funkcjonalność warto wspomnieć o tzw. “łańcuchu Party Chain”. Co to takiego? Jak pewnie zauważyliście na tyle subwoofera znajdują się nie tylko wejścia analogowe ale też wyjścia. W jakim celu? Chodzi o to aby na każdym innym urządzeniu, które podłączymy można było włączyć muzykę, którą puszczamy na urządzeniu głównym. Może to być kolejna listwa głośnikowa albo amplituner. Poniższe dwa zrzuty z instrukcji na pewno rozjaśnią dokładnie na czym to polega:
“Mimo, że listwy głośnikowej nie łączymy z domową siecią to jednak inżynierom z Sony udało się sprytnie wykorzystać moduł Bluetooth (i NFC) tak, że obsługa tego urządzenia to prawdziwa wygoda i przyjemność.“
Jakość dźwięku
HT-GT1 ma spełniać rolę nagłośnienia przy filmach, grach i na imprezie. Tzn., że m.in musi mieć sporą skuteczność bez zniekształcania dźwięku. Nawet gdy chcemy zrobić naprawdę głośno. Czy daje radę? Odpowiedź brzmi: daje. Wymęczyłem ten sprzęt używając zarówno muzyki elektronicznej jak również hiphopu czy R&B i nawet jak ustawiłem poziom głośności na max to dało się tego bez problemu słuchać. Oprócz tego, że w pokoju 20m2 nie mogłem wytrzymać dłużej niż chwilę. Na powietrzu sprawdzi się na pewno! Jeżeli więc szukacie niedrogiego aczkolwiek mocnego zestawu to do zastosowań rozrywkowych nada się idealnie.
HT-GT1 posiada kilka zdefiniowanych trybów odsłuchu. Podobnie jak w przypadku ekranów i rodzajów obrazu tak i tutaj możemy wybierać między trybami: Movie, Sports, Game, Drama/News. Różnią się dość znacznie od siebie ale każdy z nich skłania do dłuższych odsłuchów i testów. Trzy pierwsze są do siebie dość podobne i dają mocnego kopa muzyce oraz filmom. Oprócz tego w aplikacji do zarządzania całym sprzętem znajdziemy inne opcje korekty dźwięku. Może sterować samym subwooferem oraz bawić się korektorem dźwięku. Korektor posiada kilka zdefiniowanych ustawień co widać na poniższych zdjęciach.
|
|
Podsumowanie
Sony HT-GT1 to bardzo oryginalna konstrukcja. W dość atrakcyjnej cenie dostajemy zestaw zdolny dać wsparcie zarówno w kinie domowym jak i na imprezie np. w ogrodzie czy na domówce. Zbyt wielu takich zestawów nie znajdziemy na rynku. Do tego gra naprawdę dobrze i bez problemu radzi sobie z głośną muzyką czy filmami kina akcji. I właśnie do tego został stworzony. Warto też pamiętać o dobrym wsparciu dla multimediów zarówno z USB jak i bezprzewodowo (Bluetooth, NFC). PLUSY
|
Oceny
Jakość obudowy
Łączność
Łatwość użytkowania
Jakość dźwięku
Dodatki
Stosunek ceny do jakości
Cena: Podstawa pod telewizor Sony HT-GT1 od 741 zł
Sprzęt do testów dostarczyła firma Sony
przypominam o poradniku dotyczącym doboru odpowiedniego sprzętu wspomagającego dźwięk dla waszego telewizora).
(887)