Bottom Line
Rok 2014 to zdecydowanie czas technologii Ultra HD wśród producentów telewizorów LCD LED. Modeli pojawiło się naprawdę dużo a i ceny spadają w szybkim tempie. Amator niedrogiego Ultra HD 4K powinien wybrać właśnie ten TV! Ciężko znaleźć na tym poziomie jakąkolwiek konkurencję.
Słowem wstępu
Gdy w naszych testach pojawia się termin Ultra HD czy też 4K od razu jesteśmy przekonani, że będziemy testować model za naprawdę spore pieniądze. Jednak w gąszczu niższych modeli okazuje się, że nie będzie większych problemów aby wyszukać telewizor z rozdzielczością 4K. I to nawet w 40 calach. Bardzo dobrym przykładem jest opisywany właśnie tani i dostępny model Ultra HD od firmy Samsung: HU6900. Występuje jak już wspomnieliśmy w rozmiarze 40 cali oraz 50 i 55. Czy tego typu produkt można polecić z czystym sumieniem fanom obrazu w najwyższej rozdzielczości? Zaraz się o tym przekonamy!
Wygląd
Do testów dostaliśmy model w wersji 55 calowej chociaż miałem też okazję przyjrzeć się kompaktowemu wymiarowi czyli 40″. Bez względu na rozmiar trzeba przyznać, że mimo budżetowej skali produkt w ogóle nie przypomina taniego telewizora. Jest doskonale wykonany i posiada bardzo ładny i nowoczesny design.
Matrycę otacza wąska ramka, która z boku została wykończona elementem chromowanym. Wszystko jest doskonale spasowane i tutaj firma jak w sumie we wszystkich tegorocznych modelach dokonała sporego postępu. Do telewizora dołączona jest gustowna podstawa, która jest dość mała i nie rzuca się bardzo w oczy. Taka właśnie powinna być stopa. Elegancka i bez zbędnych udziwnień.
Zauważyłem, że telewizory Ultra HD nie są tak smukłe jak ich odpowiedniki LED w wersji Full HD. Podobnie jest z HU6900. Nie jest on oczywiście gruby ale na pewno trochę grubszy od typowych modeli bez 4K.
Wyposażenie
Patrząc na wyposażenie można grubo się zdziwić. Niby HU6900 jest tańszy od topowych Ultra HD a jednak wyposażenie ma na bardzo podobnym poziomie. Na tylnej ścianie zobaczymy m.in 4 złącza HDMI 2.0, wejście satelitarne czy 3 x USB (jedno z nich pracuje w standardzie 3.0). Telewizor posiada oczywiście wbudowaną kartę WiFi jak również klasyczne złącze Ethernet. Można w nim także umieścić moduł dostępu np. do nc+.
Wśród wejść/wyjść znajdziemy także bardzo ważne złącze, które daje do myślenia innym firmom i chwała Samsungowi, że się na to zdecydował. Chodzi o One Connect. Tak – ten telewizor za rok w razie zmian w specyfikacji Ultra HD będzie gotowy na wszystko co nowe i związane m.in. z Ultra HD czy Smart TV. Co to jest One Connect? Opisywaliśmy to w przypadku modelu HU8500 ale pozwolę sobie na krótkie przypomnienie:
Właściwie wszystkie złącza zostały wypuszczone do zewnętrznej listy o nazwie One Connect. Idealne rozwiązanie dla fanów porządku z kablami. Jest to także bardzo przydatne w przypadku gdy telewizor chcemy powiesić na ścianie. Tylko jeden kabel oprócz prądowego będziemy musieli wypuścić w ewentualnym peszlu czy listwie. One Connect możemy ustawić blisko innych naszych urządzeń i dzięki temu zastosować krótkie kable HDMI. Widzę same plusy takiego rozwiązania.
One Connect to m.in 4 złącza HDMI 2.0, dwa wejścia satelitarne (w listwie znajduje się miejsce na moduł) czy 3 x USB (jedno z nich pracuje w standardzie 3.0). Telewizor posiada oczywiście wbudowaną kartę WiFi jak również klasyczne złącze Ethernet.
HU6900 wyposażony jest także w dwa piloty. Jeden klasyczny dla tradycjonalistów oraz nowy pilot multimedialny. Pilot klasyczny to właściwie ta sama konstrukcja, którą widzimy co roku. Natomiast pilot multimedialny to jeden z najlepszych pilotów z jakim miałem do czynienia. O ile wykonanie także nie stoi na jakiś super poziomie o tyle jego funkcjonalność to mistrzostwo świata. Posiada on najważniejsze klawisze funkcyjne oraz dotykowy gładzik. Jeżeli położymy na nim palec to na ekranie pojawi się automatycznie pointer, który będzie podążał za naszymi ruchami dłonią (pilot ma wbudowany żyroskop). Poniżej znajdziecie filmik prezentujący działanie tego urządzenia. Komfort jest genialny. Do pilota możemy także mówić a telewizor będzie wykonywał nasze polecenia. Np. ściszanie czy włączanie/wyłączanie ekranu.
One Connect – za rok będziemy mogli dokupić nową elektronikę i złącza do TV w zewnętrznej listwie
Działanie pilota multimedialnego:
Obraz 2D
W Samsungu HU6900 znajdziemy matrycę tegoż producenta, o kształcie pikseli tzw. PSA, wygląda on na dokładnie taki sam jak w produktach zeszłorocznych. Oznaczenie w menu serwisowym potwierdza, że jest to matryca 60Hz, o czym napisane zostanie więcej w sekcji odwzorowania ruchu.
|
|
Menu taniego Samsunga nie różni się zasadniczo od tego co oferują wyższe modele. Jeśli mowa o fabrycznych trybach obrazu to mamy tu klasykę gatunku – „Dynamiczny”, „Standardowy”, „Naturalny”, oraz „Film“. Pierwsze trzy (wbrew nazewnictwu) nie mają na celu wiernego odwzorowania treści wideo. Tryb „Film” robi to natomiast całkiem zadowalająco. Po dokonaniu takiego wyboru obraz zaczął cechować się przyzwoitszym wyglądem. Pomimo tego, że HU6900 jest skierowany do mniej zamożnych odbiorców, jego reprodukcja obrazu wcale na to nie wskazuje. Od początku mamy w miarę poprawnie ustawioną gammę, dzięki czemu obraz ma odpowiednią kontrastowość i ekspozycję detali w cieniach. Pokrycie palety barw także nie odbiega od normy. Jedynym mankamentem jest pewna nierównowaga tonalna, która skutkuje zaróżowieniem obrazu. Nie jest to mocny efekt (żadne tam różowe twarze, znane z wcześniejszych modeli Samsunga), niemniej dostrzegalny i wart wyeliminowania kalibracją. Po jej przeprowadzeniu reprodukcja obrazu stała się praktycznie tak samo dobra jak w dużo droższych modelach koreańskiego producenta. To pozwala zostawić w tyle znaczną część konkurencji. Samsungi posiadają w tym roku wyjątkowo dobrze dopracowane funkcje kalibracyjne, co pozwala na ustawienie obrazu niemalże „pod linijkę”. Dzięki temu możemy ujrzeć całkowicie nieprzekłamaną formę naszych ulubionych filmów.
Abstrahując jednak od zlecenia kalibracji profesjonaliście, przyszłym nabywcom tego modelu proponuję od razu wprowadzić kilka zmian w ustawieniach obrazu:
Opcje obrazu -> redukcja szumów -> wyłaczony
Opcje obrazu -> czysty obraz cyfrowy -> wyłączony
Następnie powinniśmy zmienić proporcje obrazu na “dopas. do ekranu”, ponieważ ustawienie domyślne obcina krawędzie obrazu (overscanuje)
Fabrycznie, telewizor obcina krawędzie obrazu aby zamaskować zniekształcenia występujące na niektórych kanałach telewizyjnych
Wystarczy jednak ustawić rozmiar obrazu na “dopas. do ekranu” i wszystko wraca na właściwe miejsce.
Poza referencyjną reprodukcją barw po kalibracji i dobrą przed, w HU6900, spotykamy się także z wysokiej klasy procesorem obrazu. Tak jak w droższych modelach skalowanie obrazu jest tu na dobrym poziomie i nie stosowane są żadne zabiegi (dopóki użytkownik sobie sam ich nie włączy rzecz jasna), mająca na celu symulować lepszą ostrość, czy wyrazistość detali. W skutek tego nie spotkamy się także z niepożądanymi efektami takimi jak np. pierścienie wokół krawędzi, czy nadmierna ziarnistość obrazu. Odbiorcy kanałów SD otrzymają więc na tyle dobry obraz na ile jest to możliwe przy, trochę archaicznym już, sygnale.
Najlepszy tryb fabryczny | Telewizor po kalibracji |
---|---|
Menu Obrazu:
Menu opcji obrazu, filtry redukcji szumów i zakłóceń powinny zostać wyłączone. |
Ustawienia upłynniacza. Jak widzimy tryb LED dezaktywuje interpolację klatek. Nie zalecam go używać. | |
Ustawienia domyślne trybu “Film”. |
Menu “zaawansowane”. Przestrzeń kolorów, o ile nie dysponujemy sprzętem pomiarowym, powinna zostać na auto. |
|
Zakładka balans bieli, czyli najważniejsze ustawienia podczas kalibracji obrazu. |
Działa z dwu punktowym podziałem pasma… |
I 10 punktowym. To suwaki, którymi powinien posługiwać się wyłącznie certyfikowany profesjonalista.
“Ustawienia fabryczne są dobre, jednak po kalibracji reprodukcja obrazu jest referencyjna”
Pomiary
Kontrast i czerń
Filtr, który pokrywa matrycę testowanego telewizora to tak zwany anti-glare, nie jest to pełny mat jak na przykład w niektórych telewizorach Sharpa. Jest to coś bliższe satynie – formie przejściowej pomiędzy powłoką błyszczącą i matową. Obserwujemy więc tu połączenie zalet obu wariantów – bardzo głęboką czerń w warunkach silnego naświetlenia otoczenia, oraz zredukowane odbicia obiektów znajdujących się przed ekranem. Maksymalna jasność ekranu to około 260cd/m2 zatem przy dużej ilości światła skierowanej w ekran może okazać się on niedostatecznie jasny. Do bardzo jasnych pomieszczeń polecam ekrany osiągające co najmniej 300cd/m2.
Kontrast faktyczny telewizora wynosi około 2500:1 przed kalibracją i 3000:1 po. HU6900 jest więc jednym z tych telewizorów, z których idzie wycisnąć jeszcze lepszą czerń niż fabrycznie. Wynik jest satysfakcjonujący, aczkolwiek mógłby być wyższy. Telewizor spokojnie nadaje się do nocnych seansów przy małej ilości światła w otoczeniu i dostarcza w takich warunkach przyjemnych doznań, jednak pewne świecenie czerni jest zauważalne. Nadmieniam jednak, że mamy tu do czynienia z telewizorem budżetowym i powinniśmy go mierzyć trochę inną miarą niż na przykład Sharpa UQ10, który “chwali się” jeszcze gorszym wynikiem.
Wygaszania lokalnego telewizor nie posiada. Możemy i musimy się zatem zadowolić kontrastem charakterystycznym dla nowoczesnych, niezłych telewizorów LCD. Do plazmy daleko, ale mamy przynajmniej 4K i niską cenę. Coś za coś [
Odwzorowanie ruchu
Największą kontrowersją dotyczącą tego telewizora jest 60Hz matryca, którą zastosował tu producent. Większość telewizorów obecnie posiada realne 120 lub nawet 240Hz, podczas gdy HU6900 musi zadowolić się najniższym wariantem. Od wyrażenia: matryca 50Hz (realne 60) wielu osobom jeży się włos na głowie. Czy słusznie? Tak i nie. Matryca użyta w tym telewizorze nie jest jak “stare 50Hz”, które zostawiały półkilometrowe smugi. Czas reakcji tej matrycy jest, na dzień dzisiejszy, w normie. Brak 120/240Hz nie pozwala jednak na zniwelowanie drugiego źródła smużenia, tzw. sample and hold blur’a, który został opisany w teście LG OLED EA 980V. Nie jest to zatem wymarzona matryca do oglądania materiału telewizyjnego z szybkim ruchem (np. sportu). “Czysty” LCD oblewa także nasz test rozdzielczości.
Jeśli chodzi jednak o oglądanie filmów i poprawę ich płynności, to okazuje się, że producent postanowił wycisnąć ostatnie elektroniczne soki nawet z takiego, tańszego wyrobu. Samsung HU6900 jest jednym z nielicznych wyświetlaczy na rynku, który posiada upłynniacz działający na matrycy 60Hz. Do dyspozycji mamy zatem nie dwa, a jeden suwak – “de judder”. Pozwala on poprawić płynność filmów, które przez swoją 24-klatkową naturę szarpią (także w dużych, komercyjnych, kinach). Zrobienie 60 z 24Hz pozwala zniwelować tą charakterystyczną skokowość. Nadmienić należy w tym miejscu, że od 60Hz w górę oko widzi już obraz o podobnej płynności. Przy filmach zatem telewizor nie ustępuje prawie wcale droższym modelom. Jedyne do czego można by się przyczepić to fakt, że 10-stopniowa skala tego suwaka nie działa tak równomiernie jak na matrycy 120/240Hz. Trudniej jest więc znaleźć optymalną dla siebie konfigurację systemu “motion plus”.
W menu tańszego Samsunga znajdziemy nie dwa a jeden suwak, za jego pomocą wyregulujemy płynność w filmach
Do dyspozycji jest też tryb strobujący podświetleniem “led motion plus”. Tego jednak nie zalecam włączać, podobnie jak w przypadku innych Samsungów z serii “H”. Powoduje on bowiem rozdwojenie konturów i permanentną blokadę upłynniacza.
Tryb | Rozdzielczość | Smużenie | Powielenie krawędzi | Maks. jasność | Poprawa płynności obrazu (filmy – 24Hz) |
---|---|---|---|---|---|
Wyłączony | bardzo duże | brak (krawędzie rozmyte) | 250cd/m2 | brak | |
Minimalne | ~300 | umiarkowane | nieznaczne | 250cd/m2 | nieznaczna poprawa płynności |
Pośrednie | ~300 | małe | nieznaczne | 250cd/m2 | średnie upłynnienie (na pograniczu efektu teatru) |
Maksymalne | 580 | bardzo małe | nieznaczne | 250cd/m2 | idealna płynność (mocny efekt teatru) |
Kąty widzenia, podświetlenie
Z uwagi na zastosowany typ matrycy (jest minimalnie gorszy od s-pva stosowanej m.in. w h6400), który nie charakteryzuje się dobrymi kątami widzenia, spodziewałem się sporej degradacji obrazu po zejściu z osi ekranu. Okazało się, że jednak nie jest aż tak źle. Oczywiście pod kątem nawet niewielkim zmieniają się odcienie i spada kontrast, ale nie jest to aż tak agresywne zjawisko jak na niektórych matrycach. Ta w HU6900 plasuje się gdzieś po środku stawki jeśli chodzi o kąty widzenia, jednak mowa o lidze matryc VA, a więc tych, które niestety są bądź co bądź wrażliwe na kąty widzenia.
Jeżeli chodzi o równomierność podświetlenia to testowany egzemplarz był praktycznie wolny od cloudingu. Żadnych plam oraz problemów z narożnikami.
Ultra HD 4K
Na ten moment brakuje komercyjnie dostępnej treści 4K, która pozwoliłaby wykorzystać wszystkie możliwości telewizora HU6900. Wciąż czekamy na oficjalne ogłoszenie nowego nośnika, które zapewne wydarzy się na początku 2015 roku.
Na potrzeby testu zostaliśmy jednak wyposażeni przez Samsung Polska w odpowiednie materiały 4K. W ich skład wchodziły zarówno dema filmów komercyjnych jak Transformers: Wiek zagłady (najnowsza 4 część) czy Tears of Steel (bardzo ciekawy projekt – polecam poczytać w sieci) oraz dema nagrywane kamerami 4K z różnych zakątków świata. Z naszej strony także mieliśmy sporo materiałów filmowych w 4K od zaprzyjaźnionych studiów filmowych oraz przede wszystkim naszą mocarną maszynę PC do odpalania gier w rozdzielczości 4K!
Telewizor czyta to wszystko po złączu USB. I tutaj wielkie WOW. HU6900 potrafi oczywiście dekodować format kompresji HEVC / H.265 i robi to niebywale płynnie i gładko. Filmy miały bitrate dochodzący do 51Mbps a wszystko szło mega płynnie. Naprawdę jestem pod ogromnym wrażeniem, że nie potrzebujemy w tym roku PCeta by odtwarzać tak mocne materiały. Chyba nie muszę mówić co oznacza to dla przyszłych odtwarzaczy sieciowych… Skoro jest HEVC to także stream. I tutaj wielka niespodzianka ze strony polskiego oddziału Samsunga. Firma uruchomiła nie tak dawno oficjalną strefę z filmami w rozdzielczości 4K o nazwie: Strefa VOD UHD. Co ważne: polskimi tytułami! Trudno w to uwierzyć ale na całkiem znośnym łączu (20Mb/s w górę) możemy bezstresowo oglądać 4K już teraz!. Jakość jest bardzo ale to bardzo dobra. Bezsprzecznie to przyszłość tego segmentu rynku! Więcej o tej usłudze pisaliśmy tutaj i tam też zapraszam. Poniżej zobaczycie także zrzuty z zagranicznego Netflixa, która także nadaje już stream w 4K. Jakość tak samo wysoka jak w Strefie VOD UHD.
Strefa VOD UHD od Samsunga to niebywały przełom na polskim rynku a także perełka na tle Europy!
Na satelicie pojawiły się już pierwsze testowe kanały Ultra HD. Nadają zarówno z Hot Bird’a jak i Astry. System kodowanie to HEVC a Samsung jako praktycznie jedyny na rynku potrafi te kanały pokazać. Ogromny plus i gotowość na przyszłość:
Wrażenia z oglądania filmów w 4K? Krótko mówiąc WOW! Przeskok między Full HD, a 4K jest naprawdę ogromny. Porównywalny z tym, który obserwowaliśmy 8 lat temu przechodząc z SD na HD. Tak gęsto upakowane informacje dają obraz o niezwykłej ostrości i detaliczności. Bezpośrednio pogłębia to wrażenie kontrastu i trójwymiarowości obrazu. Naprawdę jest się czym zachwycać i każdy kto twierdzi inaczej widocznie nie miał bezpośredniego porównania obu obrazów. Jednak jak już wspomniałem, odległość od wyświetlacza musi być niewielka. Wtedy zachwyt nad tak dużą rozdzielczością trudno ubrać w słowa. Mamy przed sobą ekran o cztery razy większej ilości obrazu, więc widzimy cztery razy więcej akcji. To zasługuje na miano przełomu! Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć zrobionych z aparatem praktycznie przy samej matrycy. Niezła jakość prawda?
Wysoką rozdzielczość wyświetlacza możemy w tej chwili wykorzystać na inne sposoby, na przykład w roli monitora komputerowego. Nie mówimy w tym momencie o pracy, ale o rozrywce! Telewizor HU6900 posiada HDMI w wersji 2.0 a dzięki temu, że nie tak dawno Nvidia wypuściła stosowny update do swoich kart graficznych – możemy uzyskać 4K w 60Hz. Nvidia zastosowała bowiem pewną sztuczkę, która potrafi czasem wyjść przy jakości czcionek a wprawne oko wypatrzy czasem problem z kolorami. Sprawdźcie temat na naszym forum, który o tym mówi. Jednak przy grach nie ma mowy by cokolwiek zauważyć. Wszystko jest idealne!
Oczywiście do 4K potrzebujemy naprawdę mocnej konfiguracji PC a bez SLI raczej nie ma co się zbliżać. Nie tak dawno bo pod koniec kwietnia do sprzedaży wszedł prawdziwy potwór ze stajni Nvidia czyli GeForce GTX Titan Z, który bez SLI da radę bez problemu z 4K jednak uważajcie: jego cena to 2999 dolarów. Chwila ciszy i zadumy [;)] No to wracamy do rzeczywistości.
Gry w 4K wyglądają F E N O M E N A L N I E. Pole widzenia jest ogromne, a ostrość jak przy użyciu funkcji antyaliasingu (który przy 4K wcale nie jest potrzebny). Na rynek weszły właśnie nowe konsole, Playstation 4 i Xbox One. Gry co prawda nie są w 4K jednak także prezentują się okazale na tak dużym ekranie. Jednak umówmy się: po zobaczeniu 4K na PC nic nie jest już takie samo. Nawet obraz z konsol nowej generacji. Coś pięknego!
|
|
Gracze mogą już sobie ostrzyć zęby! PC-towcy już teraz mogą grać w rozdzielczości 4K. Nasz redakcyjny potwór wyposażony w dwie karty GTX 780 / 30GB Ramu pokazał gry w niesamowitej, płynnej jakości 4K. Konsolowcy muszą poczekać. Jest na co! Wierzcie mi, zdjęcia nie oddają całego efektu.
W chwili obecnej dla masowego odbiorcy, substytutem jakości Ultra HD mają być reedycje niektórych filmów, wydanych przez Sony Pictures. Są one opatrzone napisem „Mastered in 4K”. Wydania te mają poprawione barwy, oraz znacznie mniejszy stopień kompresji, który ma dać przedsmak obrazu 4K. Test takiego materiału został przeprowadzony przy okazji testu Sony 4K X9005.
PrzedSmak (w tym przypadku dosłownie
Zdjęcia z odległości i w przybliżeniu. Podchodząc do ekranu nasze oczy zaczynają dostrzegać nowe detale!
Granie na konsoli i PC
O graniu pisaliśmy już wyżej przy 4K więc powtórzę jeszcze raz: granie na takim ekranie to czysta przyjemność. PS4, Xbox One czy PC – bez względu na sprzęt – gry wyglądają fenomenalnie. Co do grania online. Ważna informacja: telewizor posiada laga na poziomie 46 msec. Wynik bardzo dobry. Gracze będą zadowoleni!
Przypominam także, że zastosowanie 60Hz nie powoduje jakichkolwiek ubytków w zastosowaniu tego telewizora jako ekranu do gier konsolowych, lub komputerowych. Samsung HU6900 nie jest wyrobem 50Hz. Tego typu określenie pada tylko z ust niedoinformowanych osób zajmujących się marketingiem wyświetlaczy. Każda matryca “50Hz”, którą stosuje się w telewizorze, przyjmuje i poprawnie wyświetla 60 klatek na sekundę.
Tryb piłki nożnej (football mode)
Głośno chwaloną funkcjonalnością telewizorów Samsunga (i to obecną już od serii H4000) jest oddzielny tryb obrazu – “Piłka Nożna”. Ekhem, właściwie nie tryb obrazu a tryb pracy telewizora. Włączenie funkcji (co można zrobić bezpośrednio przyciskiem na pilocie) wnosi bowiem więcej niż samą zmianę wyglądu treści. Telewizor automatycznie nagrywa treść, gdy “usłyszy” podniesiony poziom hałasu z trybun, a następnie pozwala przewinąć nawet o 15 sekund w tył i przybliżyć ujęcie w dowolnym miejscu ekranu. Można więc samodzielnie zdecydować czy żółta kartka, lub spalony został uczciwie naliczony
Jeśli chodzi o dźwięk to znacznie wyraźniejsze stają się hałasy tłumu, co z założenia ma podnieść emocje widza – i faktycznie to robi. Obraz jednak trochę nadmiernie jak na mój gust się wyostrza i przejaskrawia. Z założenia ma to dać lepszą widoczność tego co się dzieje na boisku i nadać “kopa” transmisji sportowej. Prawdopodobnie większości widzów efekt będzie się podobać. Mi trochę jednak doskwierał brak naturalności przekazu i brak możliwości regulacji w tym trybie. Z drugiej strony może też być to kwestia kalibracji wzroku odpowiednim trunkiem jaki zazwyczaj towarzyszy sportowym emocjom
Smart TV
Samsung HU6900 pod względem Smart TV jest bezkonkurencyjny w swojej klasie. Jeżeli zależy Wam na tego typu dodatkach to będziecie w siódmym niebie. Poczynając od aplikacji, przeglądania www a kończąc na obsłudze multimediów z USB. Samsung chwalił się pod koniec 2013 roku, że ma już w Polsce ponad 105 aplikacji. To rekord a firma cały czas dodaje coś nowego. Pudelek na TV? Albo demotywatory czy Filmweb? Nie ma problemu. Wszystko chodzi szybko i sprawnie. Nic się nie zacina. Na nic nie czekamy. Jest lepiej niż w telewizorach z zeszłego roku. Ekran posiada także obsługę rozmów głosowych Skype. Bez problemu skorzystamy też z portali społecznościowych jak Facebook czy Twitter.
Osobny akapit należy się przeglądarce internetowej. Do TV bez problemu można podłączyć zarówno klawiaturę jak i myszkę chociaż jak widzieliście w opisie pilota multimedialnego – jest on tak dopracowany, że dodatkowe urządzenia wydają się zbędne. Często pytacie się na forum czy chodzą popularne serwisy oferujące często mało legalne filmy, seriale czy… telewizję online. Trzeba przyznać, że Samsung odtwarza właściwie wszystko przez przeglądarkę. Bez problemu uruchomiłem np. serwis WEEB.TV. Na żadnym innym ekranie u konkurencji taka sztuka się nie uda. Przynajmniej do tej pory.
Kolejna sprawa to odtwarzanie multimediów po złaczu USB. Tutaj ponownie można napisać jedno: ten telewizor czyta chyba wszystko. Nie chodzą tylko pliki ISO ale to już by było zbyt piękne. Bez żadnych problemów odtwarzane są pliki m2ts, mkv czy divx. Wszystko chodzi z napisami .txt czy srt. Także pliki SBS czy MVC czyli 3D chodzą bez żadnego problemu. Sprawdzone z kamer JVC czy Sony. To naprawdę rzadkość. Jeżeli chodzi o muzykę to tak samo. Chodzą wszelkiej maści pliki mp3, flac itd. Przeglądanie zdjęć to także przyjemność szczególnie w rozdzielczości 4K.
Do telewizora można także mówić. Taką modę zapoczątkował Samsung i co roku stara się to udoskonalać. Efekt trzeba przyznać jest bardzo udany a telewizor jeszcze lepiej reaguje niż modele zeszłoroczne. Mówimy do opisywanego wcześniej pilota multimedialnego. Oczywiście rozpoznawany jest język polski. Nie zawsze telewizor robi to co chcemy ale zazwyczaj mowa rozpoznawana jest poprawnie. Możemy zatem np. zrobić głośniej czy dokonać innej czynności związanej z oglądaniem telewizji nie używając standardowego pilota. Z codziennego użytkowania wiemy jednak, że na dłuższą metę to tylko bajer. Ale ogólnie jesteśmy za :-)!
W tym roku pojawiła się możliwość korzystania z tzw. Multi-Link Screen. Co to oznacza dla użytkownika? Dzięki mocniejszemu procesorowi w TV możemy na ekranie wyświetlić dwa niezależne ekrany w tym samym czasie. Na jednym np. oglądać telewizję a na drugim przeglądać internet czy YouTube’a. Super sprawa.
Ponadto, za pośrednictwem funkcjonalności Samsung Link uzyskamy dostęp do zawartości znajdującej się w naszej domowej sieci lokalnej oraz do przestrzeni dyskowej w chmurze. Wystarczy założyć konto na stronie Samsunga i nie mając dużej wiedzy na temat budowania domowej sieci możemy spokojnie udostępniać nasze materiały multimedialne np. z komputera wprost na telewizor HU6900. Tak to wygląda:
Menu telewizora
Przewodnik po programach. Menu jest czytelne i chodzi dość szybko. Zarówno z telewizji naziemnej jak i satelitarnej
Jakość dźwięku
Dźwięk wydobywający się z ekranu jest całkiem dobrej jakości. Jest w nim trochę więcej miejsca więc i głośniki są lepszej jakości. Do codziennej telewizji będą ok jednak jeżeli chcecie oglądać filmy to polecam albo kino domowe albo porządnego soundbara.
Pobór energii
Tryb obrazu Standardowy 68 W (działa czujnik eco stąd niższy pobór niż po kalibracji)
Tryb obrazu Film (po kalibracji) 104 W
Tryb czuwania
Podsumowanie
Samsung HU6900 okazuje się niezwykle ciekawą propozycją dla amatorów 4K. Jest bardzo tani, a jednocześnie całkiem dobry mierząc w skali bezwzględnej. Odwzorowanie kolorów niczym nie ustępuje dużo wyższym modelom, nawet najdroższemu HU8500, z tym, że HU6900 znacznie bardziej potrzebuje kalibracji by osiągnąć referencyjny stan. Czerń jest tylko trochę gorsza, niż w droższych modelach, a jeśli o odwzorowanie ruchu chodzi, to ubytki w tej materii widać wyłącznie przy oglądaniu sportu lub innych treści telewizyjnych, w których obraz przesuwa się w szybkim tempie. W zastosowaniu telewizora w roli monitora do gier jest po prostu miazga! I to w tak niskiej cenie…. Do tego dochodzi pełna kompatybilność z kodekiem HEVC 4K, czy to z USB, czy z Satelity. Amator niedrogiego 4K powinien wybrać właśnie ten TV! PLUSY
|
Oceny
Najlepszy tryb fabryczny:
Oddanie kolorów
Skala szarości
Gamma
TV po kalibracji:
Oddanie kolorów
Skala szarości
Gamma
Kontrast i czerń
Odwzorowanie ruchu (ostrość i poprawa płynności)
Jednorodność obrazu
Degradacja obrazu pod kątem
Odporność na światło zewn.
Obróbka sygnału (deinterlacing, skalowanie)
Obraz 3D:
Crosstalk
–
Wygoda użytkowania
–
Pozostałe elementy:
Smart TV
Jakość dźwięku
Wykonanie
Cena / Jakość
Cena: Ultra HD Samsung UE55HU6900: od 4 790 zł
Telewizor do testów dostarczyła firma Samsung
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:
(1435)