Powrót

TEST: Samsung 48H6200, Samsung H6200 3D LCD LED

Bottom Line
Serię Samsunga H6200 w stosunku do H6400 odróżnia jedynie design obudowy i wyposażenie. Pozostałe różnice w jakości obrazu wynikają raczej z rozmiaru matrycy.
 
 

H6200 vs H6400

, pod lupę wzięliśmy bliźniaczy model Samsunga H6400. Ponieważ różnice między nimi sprowadzają się w zasadzie wyłącznie do designu i wyposażenia, nie będę pisał tu odrębnego testu. Większość treści musiałaby zostać przekopiowana, a to bez sensu. Zamiast tego wyjaśnimy sobie kilka niuansów, a następnie zapraszam do przeczytania:
 

 

H6200 i wyższy model współdzielą tą sama matryce.

 

Wygląd

 

Pierwsza różnica jaką można dostrzec jeszcze bez włączania telewizorów to inny design linii H6200. W prawdzie zmiany nie są ogromne, sprowadzają się głównie do braku plexi-glass’owego wykończenia, jednak nawet taki detal sugeruje od razu, że mamy do czynienia z modelem niższym. H6400 jest zwyczajnie ładniejszy. Podstawa jest taka sama, podobnie jak złącza z tyłu obudowy.
 

 

 

Smart TV

W celu okrojenia kosztów, Samsunga H6200 pozbawiono części dodatków multimedialnych. Pierwsze co rzuca się w oczy to brak okularów w zestawie, oraz dodatkowego pilota Smart Touch (TM1460A). W menu brakuje także opcji parowania wyświetlacza z tym pilotem, więc prawdopodobnie nie wchodzi też w grę dokupienie go. Na liście cięć znajduje się także interakcja głosowa, oraz niektóre drobne funkcje Smart TV np. “On TV”. Przyszłego nabywcę zachęcam do samodzielnego przestudiowania specyfikacji obu wyświetlaczy (H6200 & H6400) w celu dokładnego zapoznania się  z możliwościami produktu.
 

Na wyposażeniu H6200 brakuje pilota Smart Control I okularów 3D

Kontrast i czerń

Zarówno model 48H6200, jak i 55H6400 posiadają matrycę o takim samym oznaczeniu, ale innym rozmiarze. Kto przeczytał już drugi test wie jednak, że w konsekwencji różnica kontrastu między modelami jest całkiem spora. Dlaczego tak się dzieje? Szczerze mówiąc nie wiem. Można by snuć teorie spiskowe, że do H6400 producent selekcjonuje inne matryce, ja myślę, że nie jest to uwarunkowane selekcją tylko rozmiarem, ale na pewno sprawdzę to, gdy w ręce mi wpadnie kilka telewizorów o innych przekątnych. Tak czy inaczej, 48H6200 nie był w stanie uzyskać tak zadowalającego kontrastu. Wynik był przeciętny. Między telewizorami widać było różnicę w głębi i plastyczności obrazu, co uchwyciłem na poniższym zdjęciu:
 

 
Uzyskany kontrast 2800:1 po kalibracji i około 2400:1 przed, stawia telewizor gdzieś po środku klasyfikacji telewizorów LCD. Jest to wynik średni i miłośnicy nocnych seansów mogliby oczekiwać większej wartości. Mimo tego jest to od dwóch do trzech razy lepiej niż to czym się mogą pochwalić telewizory z matrycą IPS np. od LG czy Panasonic’a, więc podkreślę jeszcze raz – nie można powiedzieć, że jest źle. Po prostu nie ma takiej torpedy jak w 55H6400
 

Odwzorowanie ruchu

Testowany telewizor posiada oznaczenie katalogowe Clear Motion Rate 200, czyli w sklepie zapewne usłyszymy, że jest to TV 200Hz, podczas gdy H6400 jest oznaczony jako CMR 400 (więc sprzedawca powie nam: oto TV 400Hz). Logika jednak podpowiadała mi już na początku testów, że oznaczenia te powinny być jednoznaczne, skoro telewizory wyposażono w taką samą matrycę. Po pierwszych testach na spreparowanych materiałach z szybkim horyzontalnym ruchem, byłem już prawie pewien, że tak właśnie jest, a po przeanalizowaniu działania matrycy kamerą nagrywającą 1000 klatek na sekundę mogę wręcz z całą pownością przyznać: pomiędzy CMR 200 w Samsungu H6200, a CMR 400 w H6400 nie ma żadnych istotnych różnic. Niższy model działa więc tak dobrze jak swój starszy brat.
 
 

Podsumowanie

Samsung UE48H6200 jest bardzo udanym telewizorem, bowiem jest prawie identyczny ze swoim starszym bratem. Kłopot w tym, że tego drugiego możemy kupić praktycznie w tej samej cenie, a otrzymamy w komplecie lepsze wyposażenie (Okulary, Pilot Smart Control) i bogatsze funkcje multimedialne. Jeżeli kogoś w ogóle nie ciekawią te funkcje to może zaoszczędzić “stówkę” lub dwie. Ja proponowałbym jednak dołożyć, chociażby do multimedialnego pilota, który jest na prawdę bardzo wygodny w obsłudze
 
PLUSY
  • Nowoczesny design
  • Referencyjne odwzorowanie barw po kalibracji oraz bardzo dobre fabryczne
  • B. dobra płynność obrazu i satysfakcjonująca ostrość
  • Rozbudowane Smart TV
  • Równomierne podświetlenie
  • Dobry kontrast
  • Wbudowane WiFi
  • Dodatkowe funkcje jak Samsung Link
  • Porządne kąty

 
MINUSY

  • Input Lag mógłby być krótszy
  • Brak okularów 3D w zestawie czy pilota multimedialnego

 

 

Oceny
 
Najlepszy tryb fabryczny:
 
Oddanie kolorów

Skala szarości

Gamma

TV po kalibracji:
 
Oddanie kolorów 

Skala szarości


Gamma

Kontrast i czerń

Odwzorowanie ruchu (ostrość i poprawa płynności) 


Jednorodność obrazu
 

Degradacja obrazu pod kątem 


Odporność na światło zewn. 


Obróbka sygnału (deinterlacing, skalowanie)

Obraz 3D:
 
Crosstalk

Wygoda użytkowania

Pozostałe elementy:
 
Smart TV

 
Jakość dźwięku

 
Wykonanie

 
Cena / Jakość

 
Cena: Samsung UE48H6200: od 2645,00 zł
 
Telewizor do testów dostarczyła firma Samsung 
 
 
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com: 

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?
 
 

                                                                                  Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj test kalibracji.                                                                                  

(768)