Dlaczego wanie Philips 32PFL7862D na tapecie?. Ano dobre pytanie. Firma ta posiada w swojej ofercie wiele telewizorw, wic dlaczego wanie ten?
Okazuje si, e jest kilka powodw. Jest to jeden z nielicznych telewizorw posiadajcy na swoim pokadzie kilka funkcji, mona rzec innowacyjnych i to wszystko zapakowane do jednego pudeka
Do najistotniejszych cech mona zaliczy:
Pixel Plus 2HD – znany poprzednio z topowych modeli tej firmy. Obecnie przeprowadzi si oczko niej, do grupy grnej.
Ukad HD Natural Motion – nowa wersja ukadu Digital Natural Motion. Dziki zwikszeniu mocy obliczeniowej, dziaa obecnie take z sygnaami podawanym po zczach HD. Co jest istotne na przykad dla TVP1, czy te TVN24 podawanego z N-boxa poprzez HDMI. Poprzednie wersje dziaay tylko na sygnaach podawanych po zczach SD, czyli byy bezwartociowe przy wsppracy z N-boxem po HDMI.
Ukad 100Hz – Jest to typowy ukad podwojenia liczby klatek, wstawiajcy klatk poredni pomidzy klatki gwne, majcy na celu zredukowa smuenie i poprawi pynno ruchu..
Obsuga sygnaw 1080p we wszelkich „herzowych” odmianach.
Telewizor posiada jeszcze sporo innych „fiuczersw”, mniej lub bardziej uytecznych i istotnych dla jakoci obrazu choby ukad poprawy bdw kompresji MPEG. Ukad Active Control, czujnik owietlenia zewntrznego.
No ale przejdmy do sedna, czyli co w pudeku piszczy:
Po wypakowaniu sprztu ukazuje si naszym oczom ciekawy produkt. Z jednej strony wietna szklana podstawa, naley wspomnie te, e obrotowa. Sam telewizor rwnie sprawia dystyngowane wraenie. Dyskretna ciemna przednia maskownica, przykryta byszczc ram. Wraenie jest lepsze ni w przypadku byszczcej obudowy Samsunga serii R8x. Tam czujemy i widzimy e jest to plastik. Tutaj mamy wraenie penej solidnoci, eby nie powiedzie ekskluzywnoci…ale to wszystko do czasu…… Do czasu, a nie zobaczymy czcej, telewizor z podstaw, nogi. Ktra z kolei wyglda jak ywcem wyrwana z jakiej plastikowej zabawki dla dzieci. No ale podobno o gustach si nie dyskutuje, to i ja na tym poprzestan.
Pilot
Tutaj ju mog si wypowiada w samych superlatywach. Okazuje si e razem z telewizorem otrzymujemy wymienitego pilota. Mona powiedzie, e dzieo sztuki. Jest to ten sam, pilot ktry zastosowano poprzednio w najwyszych modelach tej firmy i ktry zebra tyle pochwa w recenzjach. I ja te przyczam si do tego pochwalnego chru, bo pilot jest po prostu wietny. Z subtelnym ale wyczuwalnym klikiem przyciskw, wykonany z dobrych materiaw, dziaajcy praktycznie pod kadym ktem. Po wczeniejszym obcowaniu z pilotami innych firm, Samsunga czy te Panasonica, uytkowanie tego od Philipsa to czysta przyjemno.
A tak bestia wyglda:
Pod innym ktem:
Podczenie
Telewizor posiada sporo wej, wystarczy tylko wspomni o 3 zczach HDMI, komponencie, 2 eurozczach, s-video, composite video, wejciach/wyjciach audio no i zczu USB jeli kto lubi
Podstawowe poczenie wykonaem kablem HDMI z N-Boxem Recorderem. I wszelkie moje wraenia z uytkowania bd dotyczy, przede wszystkim, takiego wanie tandemu.
I tu pierwsza dobra wiadomo: Philips 32PFL7862D dziaa z N-boxem, poprzez zcze HDMI bez problemu. Nic nie przerywa, nie wycza si, nie zatrzymuje. Nie trzeba nic kombinowa z dodatkowymi kablami audio. Po prostu podczamy kabel HDMI do dowolnego gniazda i dziaa.
Obraz
Sygna SD z N-Boxa podawany poprzez HDMI w rozdzielczoci 720p:
Po kilku godzinach testw i prb, mog z ca moc stwierdzi z Philips to mistrz w odtwarzaniu sabego sygnau SD, dobrego zreszt te. Najwikszy udzia w sukcesie maj tutaj ukady wpywajce na obraz, ktre opisaem wyej, czyli PP 2HD, HD Natural Morion i 100Hz. I to dokadnie w tej kolejnoci bym je uszeregowa. Philips wrcz genialnie radzi sobie nawet z najgorszym sygnaem, takim jak na TVP1, TV Puls czy te AXNy. Algorytm wyostrzania krawdzi w Pixel Plusie dziaa genialnie, jednoczenie wietnie maskujc przy tym szumy i ziarnisto w obrazie. Duy plus, wr … nie duy, a ogromny.
Dziaanie ukadu Pixel Plus 2HD:
Jak wida PP 2HD usuwa typow naleciao ekranw LCD, czyli rozmycie sygnaw skalowanych do rozdzielczoci natywnej matrycy. Mam nadziej, e udao mi si to na zdjciu uchwyci. Jak dla mnie rewelacja. Jedna z lokomotyw napdowych tego telewizora. W rzeczywistoci jest jeszcze lepiej jak na zdjciu.
Sygna HD z N-boxa podawany poprzez HDMI w 720p i 1080i:
Poniewa wszystkie procesory obrazu dziaaj rwnie na sygnaach HD, to i w tym przypadku odciskaj swoje pozytywne pitno. To co widzimy na ekranie mona okreli jako zapierajce dech w piersiach. To chyba najlepsze okrelenie. Niewiarygodna ilo szczegw, brak szumw i ziarna i to praktycznie gdy ogldamy obraz z dowolnej odlegoci.
Balsam dla naszych oczu, jeli mona tak to okreli
Kolory
Tutaj te nie ma co specjalnie pisa, jest po prostu dobrze i naturalnie . Kolory s trzymane w odpowiednich ryzach. Odwzorowanie ludzkiej skry jest na wymienitym poziomie. Telewizor nigdy nie zgubi si w trudnych scenach, gdzie twarze s sabo dowietlane. Dobrze prezentuj si te sceny zarwno bardzo ciemne jak i bardzo jasne. Jedyna uwaga jest taka, e musimy powici troch czasu na „fine tuning”, a za to telewizor odwdziczy nam si znakomitym obrazem..
W menu mamy moliwo bardzo dokadnej regulacji odcienia, mamy te dodatkowo moliwo 3-stoponiowego wzmocnienia intensywnoci kolorw wystpujcych w krajobrazach, takich jak kolor nieba, zieleni i wiata sonecznego. Funkcja ta dziaa bardzo subtelnie, ale zauwaalnie wanie na krajobrazach. Podobna funkcja bya te w Panasonicu LX70, tyle e tam mielimy wcz/wycz, tutaj mamy 3 stopnie regulacji. Oglnie jest bardzo dobrze, eby nie powiedzie e full wypas, jeli chodzi o odwzorowanie kolorw.
Kty patrzenia
Tutaj nadal niekwestionowanym i absolutnym liderem pozostaje Panasonic 32LX70. W przypadku Philipsa moemy mwi o realnych komfortowych ktach na poziomie 120 stopni, co stawia go na poziomie Sony D3000 i przed Samsungiem R8x, gdzie te kty oceniaem na jakie 80 stopni. Oglnie jest niele eby mona byo oglda nawet w kilka osb, ale do wzorca jakim jest Panasonic to mu jeszcze sporo brakuje.
Poziom czerni
Czer, przy zaoeniu e telewizor nie jest jedynym rdem wiata w pomieszczeniu, postrzegamy jako gbok. Jeli zgasimy wiato i ustawimy wywietlanie czarnego obrazu, to ekran oczywicie wieci jak niebo w ksiycow noc. Tutaj cudw nie ma, to tylko telewizor LCD.
Ale wystarczy jakiekolwiek rdo wiata i ju jest niele. Oczywicie wraz ze zwikszeniem kta pod jakim ogldamy obraz, kolor czarny przechodzi w szary, jak w kadym innym telewizorze LCD, moe za wyjtkiem Panasonica LX70
Krtko: jest niele, ale nie wzorcowo jak w CRT.
Naley te wspomnie e telewizor nie ma z poziomu menu uytkownika regulacji mocy lamp podwietlajcych. Ale na szczcie poziom domylny jest optymalny, wic nie jest to du upierdliwoci. A jak kto chciaby koniecznie przyciemni lampy, to wystarczy e wczy w menu tak funkcj jak czujnik wiata i poziom mocy lamp zmniejszy si w zauwaalny sposb.
Smuenie
Pod warunkiem, e ustawimy wszelkie nastawy na rozsdnym poziomie i wyczymy ukad redukcji szumw, ktry zreszt do niczego tak naprawd nie jest potrzebny, to jakiegokolwiek smuenia brak. A testowaem to zarwno podczas gry w Enemy Territory na komputerze, jak i na kontrastowych napisach kocowych na czarnym tle, albo nawet na czerwonym (wczorajszy odcinek Twarz w Twarz). Takie przejcia kolorystyczne to LCDkowy senny koszmar. Ale tutaj jest wszystko w porzdku. Wida e overdrive i 100Hz dziaaj jak naley. Jest zdecydowanie lepiej, ni choby w Samsungach serii R8x.
Pynno ruchu
Na ten temat to by pewnie mona ksik napisa. Jedn z istotniejszych dla mnie cech, wyrniajcych ten telewizor na tle konkurencji, a nawet na tle innych Philipsw, jest niespotykana, w innych LCD, pynno ruchu.
Za taki stan rzeczy odpowiada ukad HD Natural Motion. Jego dziaanie jest wyranie widoczne, wystarczy go wyczy aby dostrzec rnic. Byem pod wraeniem dziaania tego ukadu, gdy obok siebie stay 3 Philipsy 32 calowe, modele: 7332, 7962D i 7862D i tylko ten ostatni mia ukad Natural Motion w wersji HD. Na wszystkich by wywietlany ten sam obraz i podczas gdy przesuwa si cay kadr, albo po ekranie przemieszcza si wikszy obiekt, to na telewizorach bez ukadu w wersji HD obraz wyranie przesuwa skokowo, generujc co wrcz na ksztat chwilowych powidokw. Na 7862D wszystko odbywao si znacznie, znacznie pynniej. Ale eby by obiektywnym, to naley wspomnie, e ukad ten nie jest w 100% idealny. Jego ubocznym skutkiem jest generowanie wok krawdzi poruszajcych si obiektw, czego co przypomina parujce powietrze z nagrzanej powierzchni. Efekt nie jest specjalnie uciliwy, ale dostrzegalny. W kadym razie i tak ukad ten w Philipsie jest lata wietlne przed tym co mona zaobserwowa w 100Hz Samsungach. Do tego ukad HD Natural Motion ma 2 stopnie dziaania, a nawet mona go cakiem wyczy, wic zasadniczo jego dziaanie moemy dobra pod swj gust. Mnie w kadym razie dziaanie tego ukadu bardzo si podoba i uwaam, e to jedna z istotniejszych funkcji tego telewizora.
Podczanie innych urzdze:
Komputer:
Tutaj jest rednio, telewizor nie ma zcza D-Sub. To ju chyba tradycja w Philipsach,e ten tryb pracy jest lekcewaony. Na szczcie moemy podczy komputer poprzez DVI/HDMI. Mamy w tym trybie sporo moliwoci. Z testw jakie przeprowadziem udao mi si uzyska rozdzielczoci:
800×600 nieskalowane, moliwo przeskalowania na peny ekran i do kilku innych dziwnych trybw. W info telewizora wywietlane jest SVGA, jakt biecy tryb pracy.
1024×768 nieskalowane plus te tryby jak wyej. Telewizor wywietla w info XGA.
1280×720 czyli 720p. Tu ju zaczynaj si schody. Niby jest tryb nieskalowany dostpny, ale mam poczucie e jednak przechodzi to przez jaki skaler, chocia praktycznie rozmiar ekranu w 98% odpowiada rozmiarowi rzeczywistemu dla 720p, a telewizor w info wywietla 720p. Do tego dochodzi kilka trybw skalowania takich jak w typowym przekazie telewizyjnym, zazwyczaj niedostpnych w trybach komputerowych innych telewizorw.
EDIT. Po dalszych prbach udao mi si uzyska tryb w 100% nieskalowany dla tej rozdzielczoci. Aby to uzyska, komputer wymaga zainstalowania modowanych sterownikw i ustawienia odwieania 50Hz. Po tych zabiegach moim oczom ukaza si licznej jakoci nieskalowany obraz w rozdzielczoci 1280×720.
1280×768 uwagi jak wyej, telewizor w info wywietla 1080p. Czyli naley przyj e leci to przez skaler. Przy ustawieniu odwieania 50Hz, obraz jest nieskalowany.
1360×768 dokadnie jak w poprzednim trybie. Po wyborze 50Hz jako odwieania obraz jest wywietlany w natywnej rozdzielczoci matrycy, czyli zasadniczo jest to najbardziej optymalny tryb i zapewniajcy najlepsz jako obrazu.
Telewizor przyjmuje te wszelkie rozdzielczoci porednie powyej 1360×768, na przykad 1400×1050 itp, a do penej Full HD, cay czas raportujc w info 1080p. Oczywicie wszelkie te rozdzielczoci s skalowane, bardzo adnie zreszt, ale jednak skalowane.
Sdz e taka, w sumie do nietypowa, obsuga trybu komputerowego jest bezporedni konsekwencj zastosowania skalera potraficego przyj i obsuy Full HD, czyli 1080p. I cay tryb komputerowy jest pod to zaprojektowany. Naley te podkreli e w kadym z trybw nie wystpuje overscan, czyli obszar widzialny nie ucieka poza krawdzie obrazu.
Co z tego dla nas ostatecznie wynika? Ot tyle, e po minimalnym wysiku jestemy w stanie uzyska idealny obraz z komputera po HDMI, w 100% nieskalowany, wywietlany 1:1 piksel w piksel. Do tego mnogo dostpnych rozdzielczoci i trybw pracy (PP2 2HD, HD Natural Motion) pozwala nam na bardzo dobre dopasowanie wywietlanego obrazu do naszych potrzeb. Szkoda tylko e telewizor nie posiada wejcia D-Sub. Posiadacze komputerw bez gniazda DVI/HDMI, gwnie notebookw, nie bd w stanie w peni wykorzysta moliwoci tego telewizora. Dla nich jedynym rozwizaniem jest podczenie notebooka do telewizora za pomoc wyjcia telewizyjnego, jeli notebook takowe posiada, co od biedy nadaje si do ogldania filmw SD w marnej jakoci, ale do niczego wicej. Cz notebookw, ale naley podkreli e znikoma cz, posiada wyprowadzony na wyjciu telewizyjnym sygna componentowy. Poprzez odpowiedni przejciwk za kilkanacie zotych, s oni w stanie korzysta z telewizora w sposb zbliony do tego, opisywanego przeze mnie przy poczeniu HDMI.
Czas chyba na jakie wnioski..
Zalety:
1)Absolutnie wzorcowe w tym przedziale cenowym wywietlanie materiau SD. Telewizor potrafi wycisn ostatnie soki z przekazu o skandalicznej jakoci i marnym bitrate.
2)Zapierajce dech w piersiach, wywietlanie materiau HD, tutaj te telewizor potrafi zrobi wiele dobrego nawet z kulawym przekazem z MGM HD, wydobywajc z materiau wszystko co si tylko da i sprytnie maskujc ewentualne niedoskonaoci.
3)Wymienitej jakoci pilot zdalnego sterowania, rwnie stawiabym go za wzorzec i to nawet w przedziale cenowym trzy razy wyszym.
4)Bardzo dobre odwzorowanie kolorw, naturalne oddanie koloru ludzkiej skry. Zdolno do wydobycia szczegw z cieni.
5)Kty patrzenia powyej przecitnej jak na LCD z tej grupy cenowej, ale poniej wzorca jakim jest Panasonic LX70.
6)Poziom czerni rwnie powyej przecitnej, nieco lepsze wyniki mona uzyska ju chyba tylko w matrycach z przyciemniajcym filtrem szklanym. Oczywicie nie ma mowy o poziomie czerni takim jak w CRT, to eby bya jasno.
7)Bardzo przyzwoita pynno ruchu na tle konkurencji, lepsza o jakie 3 klasy. Ukad HD Natural Motion i ukad 100Hz robi co do nich naley.
8) Moliwo atwej aktualizacji oprogramowania telewizora za pomoc pendrive i gniazda USB. Z perspektywy czasu (stycze 2008) mona powiedzie e jest to bardzo istotna funkcja, poniewa producent cay czasz pracuje nad softem i co chwil wypuszcza jego nowsze, poprawione i zoptymalizowane, wersje.
Dodatkowe pomniejsze zalety: brak smuenia, rwnomierne podwietlenie matrycy, duo gniazd poczeniowych audio i video w tym 3 x HDMi, Wywietlanie multimediw z nonikw podczonych poprzez gniazdo USB. Bezproblemowa wsppraca z N-Boxem. Obrotowa podstawa.
Wady:
1)Brak gniazda komputerowego D-Sub.
2)Brak regulacji podwietlenia matrycy z poziomu menu uytkownika. Opcja ta jest dostpna tylko porednio i w ograniczonym zakresie, poprzez aktywacj czujnika owietlania zewntrznego.
3)Menu zasadniczo funkcjonalne, ale o do dyskusyjnym wygldzie jak dla mnie, zajmuje cay ekran.
Cechy neutralne:
1) Dobry dwik, ale bez fajerwerkw, powiedzmy na poziomie plus dobrym.
2) Tuner naziemnej telewizji cyfrowej. Jest, pytanie tylko czy si przyda do czego? A zapaci za niego trzeba. Lepiej jakby by dostpny w opcji do wyboru.
3) Neutralny wygld, niezbyt krzykliwy, ale i nie staromodny.
I jeszcze kilka zdj:
Moliwe tryby formatowania obrazu:
Drugie zdjcie przedstawia tryb nieskalowany. Prosz zwrci uwag na to i wok obrazu wystpuje dodatkowa ciemna ramka, jest to wynikiem tego, i obraz nie jest rozcigany do rozmiarw matrycy, co zawsze skutkuje dodatkowym pogorszeniem jakoci obrazu. Moe to mie spore znaczenie dla uytkownikw konsol. Funkcja dostna dla rde HD:
Zdjcie menu z kontrowersyjn funkcj Clear LCD. Pisz kontrowersyjn bo w tabeli porwnawczej na stronie Philipsa jest napisane, e telewizor ma “zwyke” 100Hz, a jak wida w menu jest to wyranie okrelone jako “100Hz Clear LCD”:
Zdjcie z wycinkiem ekranu z TVN24. Jak wida krawdzie napisw s dobrze zdefiniowane, pomimo generalnie kiepskiej jakoci tego kanau z N-boxa (may bitrate). Kto ma N-k, to wie o czym pisz. Takie zdefiniowanie krawdzi to oczywicie zasuga Pixel Plusa 2HD. Prosz nie zwraca uwagi na mor, to kwestia jakoci samego zdjcia i kompresji jak musiaem zastosowa eby wrzuci zdjcie na stron. I prosz te wzi pod uwag e jest to spore powikszenie, wida to po dolnym znaczku TVN24 przy pasku informacyjnym. Jak kto ma tak moliwo to moe sobie porwna.
(108)