Powrót

TEST: Panasonic seria TX-48AS640 / AS640 (VA)

Bottom Line
AS640 to mocny konkurent dla telewizorów ze średniego segmentu cenowego. Jest bezpośrednią alternatywą dla Samsunga H6400 i Sony W8.
 

Słowem wstępu

Panasonic od lat czuje się doskonale w przypadku średniej półki telewizorów. Już modele zeszłoroczne pokazały, że firma potrafi wydobyć z ekranów naprawdę spore możliwości. Nawet tych najniższych (kontrast(!!)). Modele, które producent proponuje zazwyczaj opierają się na dwóch różnych rozwiązaniach czyli użyciu matrycy IPS lub VA. Dwa diametralnie różne podejścia w przypadku jakości obrazu. Każde z nich posiadające swoje wady i zalety. Opisywana seria 600 dość znacznie różni się w obrębie różnych modeli. Mamy bowiem AS600, AS640 oraz AS650. My zdecydowaliśmy się na złoty środek czyli 640 ze względu na matrycę VA (dzięki temu spodziewamy się dobrej czerni) oraz posiadanie systemów poprawy płynności i ostrości ruchu. 600 brakuje tego drugiego a 650 posiada matrycę IPS. Czy zatem to właśnie AS640 będzie idealnym wyborem w przypadku półki cenowej w przedziale około 3000zł?
 

Wygląd

Po wyjęciu ekranu z kartonu naszym oczom ukazuje się bardzo ładny i dopracowany panel. Od frontu widzimy wąską ramkę otaczającą matrycę podzieloną na dwa warianty kolorystyczne. Górna i dolna część została wykonana w kolorze srebrnym natomiast boczne w czarnym. Materiały są dobrze spasowane. W tym roku producenci przykładają się do wykonania już w dużo niższych modelach. Widać to też w przypadku Panasonica. Po środku dolnej ramki znajduje się logo Panasonic.
 
Patrząc na tył tego ekranu zobaczymy wcale nie mocno smukłą sylwetkę ale to także normalne w przypadku konkurencji. Telewizor jest w miarę szczupły ale nie jest to na pewno poziom wyższych modeli LED. Właściwie bardziej przypomina pod tym względem ekrany 4K. Wszystkie złącza umiejscowiono z lewej strony. Z prawej natomiast znajdziemy klawisze odpowiedzialne za podstawowe funkcje telewizora oraz wejście na kabel prądowy.
 
Stopa ekranu jest bardzo prosta zarówno w montażu jak i w przypadku wyglądu. Jest delikatnym dodatkiem, który ma w ogóle nie rzucać się w oczy. Osobiście bardzo lubię takie rozwiązania.
 

 

 

 

 

 

Wyposażenie

AS640 jest nieźle wyposażony patrząc na klasę w której się znajduje. Użytkownik ma do dyspozycji trzy złącza HDMI (szkoda jednak, że nie 4) czy dwa USB. Oprócz tego klasycznie scart, ethernet oraz component. Do TV możemy podłączyć jedynie naziemną telewizję cyfrową. Jak więc widać jest klasycznie i na granicy tego co powinno się obowiązkowo znajdować w tym telewizorze.
 

 

 
Do telewizora możemy opcjonalnie dokupić okulary 3D. Okulary są dobrze wykonane: lekkie i komfortowe. Szkoda, że nie udało się ich umieścić w zestawie. Ale za to….
 
Oprócz klasycznego pilota umieszczono razem z nim także odpowiednik multimedialnego. I tutaj wielkie brawa, że znalazł się on już w tej klasie gdyż znacznie poprawia komfort korzystania ze wszystkich multimedialnych usług. Może nie jest jakoś super wykonany (materiały) ale swoją rolę spełnia w 100%. Pilot standardowy to natomiast dobrze znana i klasyczna konstrukcja stosowana przez producenta od lat.
 

 

 
 

Obraz 2D

Dla poszukiwacza idealnego obrazu oferta telewizorów Panasonic’a jest bardzo zróżnicowana w tym roku i niełatwa do rozgryzienia. Modele z segmentu niskiego i średniego takie jak np. AS550, AS600, i testowany AS640 wyposażone są w matryce VA produkowane przez koncern Chi-Mei/Innolux. Wyższe modele (od AS650 w górę) mają matryce IPS, a zatem całkowicie inną charakterystykę obrazu. Inne wady i zalety. Seria najwyższa AX800 wraca natomiast do korzeni i w niej też znajdziemy VA (w wydaniu Chi-Mei/Innolux). Z racji tego, że większość osób zainteresowanych telewizorami, włącznie ze mną, szczególnie ceni sobie jakość obrazu przy seansach nocnych, moją (naszą) preferencją są właśnie takie matryce, zapewniają bowiem lepszy kontrast. Wracając jednak do testowanego telewizora, trzeba przyznać, że jego ekran pod mikroskopem jest w zasadzie identyczny z tym, który obserwowałem w AX800:
 

 
Oczywiście nie znaczy to, że AS640 będzie jak AX800 Na pierwszy rzut oka menu wygląda jednak dokładnie tak samo jak we flagowym modelu. W zakładce trybów obrazu nie uświadczymy jednak ani trybu THX, ani ISF. Nie oznacza to bynajmniej, że telewizor nie posiada dobrego trybu fabrycznego, czy też że nie da się go skalibrować. Zamiast THX mamy “Prawdziwe Kino”, zamiast ISF – “Ustawienia Własne”. Możliwości kalibracyjne telewizora są w zasadzie takie same jak w modelach z certyfikatem ISF. Jedyna różnica jest taka, że nie da się ich zablokować pinem przed przypadkową zmianą.
 
Zanim jednak zabierzemy się za kalibrację, sprawdzimy jak testowany model radzi sobie na najlepszych ustawieniach fabrycznych. Wybieramy tryb “Prawdziwe Kino”, który ma na celu najwierniej odwzorowywać intencję autora materiału wideo. Od pierwszych chwil obraz wygląda całkiem nieźle. Telewizor nie narzuca ani nadmiernej ostrości, ani nasyceń. Jasność obrazu pozostaje jednak niewysoka i należy sobie ją dostosować suwakiem podświetlenie dla własnych warunków oglądania. Odcienie barw wyglądają w większej części zadowalająco. Jedyne co da się wyczuć to nierównowaga tonalna. Testowany przeze mnie wyświetlacz charakteryzował się dominantą różowego odcienia, występującą w całym przedziale jasności. Oznacza to, że odcienie skóry, oraz inne barwy miały w sobie lekką domieszkę różu (a dokładniej magenty). To przekłamanie, mimo, że było wyczuwalne, to zdecydowanie nie nachalne i mniej wprawionym widzom zapewne by nie doskwierało. Czym AS640 może się także pochwalić to gammą. Już w fabrycznym trybie “Prawdziwe Kino” jest ona dosyć płaska na poziomie 2.35. To zapewnia odpowiednią kontrastowość obrazu i poprawną ekspozycję detali w cieniach.
 
Kalibracja AS640 była czystą przyjemnością. W prawdzie posługiwanie się rozbudowanymi funkcjami nie jest niestety najłatwiejsze, między innymi dlatego, że niektóre suwaki nie działają zgodnie z nazwą (w przeciwieństwie do tego co było w plazmach). Przy większym wysiłku udało się uzyskać więc obraz jak z pod linijki, a co za tym idzie wyeliminować wpływ wyświetlacza na kolory w filmach. AS640 jest jednym z tych wyświetlaczy, które schodzą z błędami rekordowo nisko i pozwalają ujrzeć obraz dokładnie tak jak widziała go ekipa filmowa podczas prac w studio. Osobom, które nie mają w planach korzystać z kalibracji, sugeruję pozostać przy fabrycznym trybie “Prawdziwe Kino”.
 

 

 

Najlepszy tryb fabryczny Telewizor po kalibracji

 
W kwestii skalowania sygnału SD, testowany telewizor sprawdza się bardzo dobrze. Reprezentowany poziom, obróbki sygnału niskiej rozdzielczości, jest podobny do tego co robi Samsung, a więc chyba najlepsze co się da zrobić ze słabym sygnałem. Jeśli więc ktoś będzie miał ochotę narzekać na jakość obrazu na AS640 będzie to wyłącznie wina nadawcy    Usuwanie przeplotu działa akurat ze średnią skutecznością, więc okazjonalnie może dać się zauważyć postrzępione krawędzie lub morę.

 
 

 

 
Pomiary

“AS640 jest jednym z tych wyświetlaczy, które schodzą z błędami rekordowo nisko i pozwalają ujrzeć obraz dokładnie tak jak widziała go ekipa filmowa podczas prac w studio.”

 

Kontrast i czerń

Powłoka, która pokrywa matrycę testowanego telewizora jest zmatowiona. W ciągu dnia oferuje zatem nie najgorszą czerń, a jednocześnie nie odbija jak lustro obiektów znajdujących się przed ekranem. Dodatkowym, mocnym atutem AS640 jest to, że potrafi uzyskać jasność aż 353cd/m2. To zdecydowanie wyróżniający się wynik na tle konkurencyjnych modeli i pozwala na uzyskanie satysfakcjonującego obrazu nawet w mocniej naświetlonych pomieszczeniach.
 

Wygaszania lokalnego brak, ale wysoki kontrast natywny pozwoli cieszyć się w miarę głęboką czernią w nocy.

 

Jeśli mowa jednak o seansach nocnych,w których kluczową rolę odgrywa realny kontrast matrycy, to na tym polu AS640 też radzi sobie całkiem dobrze. Wynik 2400:1 fabrycznie i 3100:1 po kalibracji pozwala cieszyć się w miarę dobrą czernią, a  co za tym idzie niezłą głębią i plastyką obrazu. W testowanym telewizorze nie zostały zaimplementowane dodatkowe funkcje poprawiające czerń, jednak to oczywiste w tej półce cenowej. Niemniej taki kontrast natywny usatysfakcjonuje większość osób.
 

 

Odwzorowanie ruchu

W kwestii odwzorowania ruchu, Panasonic AS640, został sklasyfikowany jako “1200Hz Backlight Scanning”. Pomijając jednak te marketingowe oznaczenia, kluczowym faktem jest to, że model ten jest najniższą serią, która została wyposażona w system poprawy płynności i ostrości ruchu (tzw. upłynniacz). Testy przeprowadzone za pomocą szybko rejestrującej kamery wykazały, że zastosowana matryca ma 120Hz. Użytek z nich pozwala zrobić system poprawy płynności i ostrości, czyli autorski Intelligent Frame Creation.
 

Odwzorowanie ruchu na telewizorze LCD zależy obecnie prawie jedynie od zastosowanych systemów poprawy płynności i ostrości (tzw. upłynniaczy). Bez nich materiał filmowy szarpie, a telewizyjny smuży. Zjawisko jest mniej więcej takie samo dla wszystkich telewizorów. Mam nadzieję, że każdy czytelnik to już wie

 

Bez upłynniacza każdy telewizor LCD wygląda podobnie źle

 

Po aktywowaniu systemu ostrość w ruchu wzrasta jednak diametralnie!

System Intelligent Frame Cration (IFC) zmienia nazwę na 24p Smooth Film w zetknięciu z materiałem filmowym (24Hz) to pozwala zapisać w telewizorze oddzielne ustawienia poprawy ruchu dla filmów (by nie powodować nadmiernego efektu teatru), a oddzielne dla materiałów wideo (50Hz). Pewnym mankamentem rozwiązania jest to, że decyzja o stopniu ingerencji podejmowana jest na podstawie wchodzącego sygnału, a nie na podstawie rozpoznanej treści (jak np. u Samsunga i LG). W praktyce oznacza to, że w przypadku zewnętrznego tunera telewizyjnego jedno ustawienie IFC będzie obowiązywało zarówno dla np. transmisji sportowych (50i) jak i dla filmów (które mają w prawdzie 24 klatki/sek, ale są przerobione na 50 dla potrzeb transmisji). Mamy cztery warianty ustawienia systemu: Wyłączone, Minimalne, Pośrednie, Maksymalne.

Tryb Rozdzielczość Smużenie Powielenie krawędzi Maks. jasność Poprawa płynności obrazu (filmy – 24Hz)
Wyłączony bardzo duże brak (krawędzie rozmyte) 353cd/m2 brak
Minimalne ~300 umiarkowane nieznaczne 353cd/m2 umiarkowana poprawa płynności
Pośrednie ~350 małe nieznaczne 353cd/m2 mocne upłynnienie (z efektem teatru)
Maksymalne 403 bardzo małe nieznaczne 353cd/m2 idealna płynność (mocny efekt teatru)

 
Wiele osób (włącznie ze mną) narzeka na to, że telewizory Panasonic’a nie posiadają 10 stopniowej skali regulacji upłynniacza, co bardzo ułatwia wybranie, odpowiedniego dla siebie, wariantu poprawy płynności filmów. W przypadku AS640 myślę jednak, że nikt nie będzie rozczarowany. Ustawienie “minimalne” redukuje bowiem znacząco skaczący ruch w filmach, a przy tym nie zakrawa jeszcze o efekt teatru. Miłośnicy idealnie płynnego i ostrego obrazu mogą zawsze wybrać wyższy wariant i mieć to czego pragną. W obliczu tego bardziej dokładna skala nie jest koniecznością w tym telewizorze. Jeśli chodzi o smużenie, to AS640 na pewno nie jest numerem jeden, ale wynik 403 TVL i testy praktyczne wskazują, że zdecydowanie nadaje się do wyświetlania dynamicznych scen. W tej kwestii dostarcza tylko trochę mniej wyraźnego obrazu niż jego bezpośredni konkurent – Samsung H6400.
 

Kąty widzenia, podświetlenie

Matryce o strukturze podobnej do tej zastosowanej w AS640 chwaliły się w ubiegłym roku ponadprzeciętnie dobrymi kątami widzenia. W tegorocznej, degradacja obrazu następuje jednak nieco szybciej. Podobnie do matryc PSA, które są często montowane w Samsungach, już niewielkie zejście z osi powoduje zmianę odcienia tonów o średniej jasności. Przy większych kątach pojawia się coś w rodzaju solaryzacji. Widać to na poniższych zdjęciach.

 

 

Równomierność matrycy była akurat nienaganna, ale zaznaczyć trzeba, że testowałem niewielką przekątną ekranu. Niemniej nie było jakichkolwiek oznak DSE (brudnego ekranu), vertical bandingu, czy kującego w oczy cloudingu.
 

 

Technologia 3D

AS640 został wyposażony w obsługę technologii 3D. W zestawie co prawda nie znajdziemy okularów ale zawsze możemy takowe dokupić. Działają one w technologii aktywnej i robią to naprawdę dobrze. Crosstalk nie jest zbyt wielki a same okulary są lekkie i wygodne. Dla amatorów rozrywki w 3D mogę śmiało polecić ten ekran.

 

Granie na konsoli i PC

Pomiar input lag’a zwrócił wynik około 54 [msec]. Nie jest to zatem ścisła czołówka, ale wynik nie powinien mieć większego znaczenia przy codziennym graniu. Na AS640 gra się bardzo przyjemnie i warto podłączyć do niego konsole najnowszych generacji jak PS4 czy Xbox One. Dość duża przekątna gwarantuje niesamowite doznania płynące z rozgrywki
 

 

Smart TV

Panasonic AS640 posiada bardzo rozbudowane możliwości Smart TV co w tej klasie może tylko cieszyć!. Ustępuje nieco najwyższemu modelowi AX800 jednak i tak to co posiada może spokojnie konkurować z innymi producentami a nawet więcej. Włączając telewizor wita nas specjalnie przygotowane menu, które możemy w pełni custom’izować pod własne preferencje. To bardzo fajne rozwiązanie stawiające na funkcjonalność i oryginalność! Telewizor bez problemu podłączymy do sieci zarówno standardowym kablem jak również używając sieci WiFi. Ekran główny może być wypełniony np. kanałami z naziemnej telewizji cyfrowej jak również np. widgetami zegara, kalendarza itp. Przypomina to trochę różne pulpity na telefonie z Androidem. Dla każdego coś miłego
 

 

 
Smart TV to przede wszystkim dostęp do setek najróżniejszych aplikacji. Część z nich to oczywiście znane, polskie serwisy takie jak np. Player czy Ipla. Jak widzicie poniżej są też znane światowe serwisy video jak chociażby YouTube czy Eurosport.
 

 
Kolejna ważna rzecz to odtwarzanie różnych plików z pamięci masowych. Telewizor całkiem nieźle radzi sobie z większością plików. Można na nim bez problemów i płynnie obejrzeć zdjęcia czy posłuchać muzyki (chodzą m.in pliki muzyczne FLAC). Oczywiście dla większości osób najważniejszym elementem będą pliki video. Jest dobrze: telewizor czyta popularne formaty jak np. MKV. Obsługuje też napisy .srt oraz .txt. W zeszłym roku narzekałem na problem z odtwarzaniem katalogów jednak w tym roku wszystko mamy ładnie poukładane i bez problemu wyszukamy pliki, które interesują nas np. z podłączonego dysku twardego.
 

 

 

 

 
Do telewizora można także mówić. Stało się to dość modne ostatnimi czasy i także Panasonic wziął w tym udział. Efekt trzeba przyznać jest całkiem udany. Mówimy do specjalnego multimedialnego pilota, który dołączony jest do zestawu. Oczywiście rozpoznawany jest język polski. Nie zawsze telewizor robi to co chcemy ale zazwyczaj mowa rozpoznawana jest poprawnie. Możemy zatem np. zrobić głośniej czy dokonać innej czynności związanej z oglądaniem telewizji nie używając standardowego pilota.
 

 

 

Skoro jesteśmy już przy dodatkowym pilocie to bardzo dobrze sprawdza się też przy przeglądaniu stron www na ekranie telewizora. Posiada on bowiem dotykowy wskaźnik, który zastępuje nam z powodzeniem myszkę. Tą jednak jeżeli tylko chcemy możemy podłączyć podobnie jak klawiaturę. Przeglądarka www działa sprawnie i szybko. Z powodzeniem możemy na niej przejrzeć strony www.

 
S640 obsługuje serwery DLNA. Możemy na nim oglądać zasoby sieciowe znajdujące się np. na naszym PC. Wszystko jest umieszczone w katalogach. W przypadku filmów bez problemu działają napisy.

 

 

Na uwagę zasługuje także REWELACYJNA aplikacja, która służy także do zarządzania naszym telewizorem. TV Remote 2 z powodzeniem zastąpi nam wszystkie piloty, myszki itd. a za jej pomocą kompleksowo zarządzimy naszym AS640.

 

Za jej pomocą możemy też korzystać z wielu dodatkowych funkcjonalności jak np. przesyłać wprost z telefonu na ekran telewizora zdjęcia, filmy oraz muzykę. Sprawdziłem i rzeczywiście funkcja Swipe & Share działa doskonale. Jedno przeciągnięcie palcem i dana treść od razu pojawia się na ekranie telewizora. Można także w ten sposób zapisywać materiał od razu na pamięć USB w telewizorze (!!).

 

 
 

“Na uwagę zasługuje także REWELACYJNA aplikacja, która służy także do zarządzania naszym telewizorem. TV Remote 2 z powodzeniem zastąpi nam wszystkie piloty, myszki itd. a za jej pomocą kompleksowo zarządzimy naszym AS640.”

 

Menu telewizora

 

Jakość dźwięku

Telewizor posiada dobrej jakości głośniki (2x10W RMS). Szczególnie warto zajrzeć do menu dźwięku gdzie znajdziemy wiele przydatnych funkcji. Oczywiście nie ma co się spodziewać dźwięku na poziomie kina domowego więc do takiego ekranu zalecane jest wręcz skorzystanie chociażby z soundbara a najlepiej kina 5.1 Jednak na co dzień słuchanie go np. przy TVN24 daje dobre rezultaty. Dźwięk jest czysty i nawet przy większej głośności nic się nie dzieje.
 

 

Oglądanie telewizji DVB-T / DVB-S

AS640 posiada wbudowane tunery m.in naziemnej telewizji cyfrowej czy kablowej. Brakuje trochę DVB-S2.
 
Menu z EPG jest czytelne chociaż osobiście podrasowałbym trochę grafikę gdyż mogłoby to wszystko wyglądać bardziej nowocześniej. Ale tutaj Panasonic nie jest wyjątkiem. Większość producentów ma dość prostą szatę graficzną w przypadku menu związanego z telewizją. Telewizor obsługuje oczywiście HbbTV. Należy odnotować brak możliwości nagrywania na nośniki zewnętrzne (posiada to model AS650).
 

Działanie HbbTV:
 

 

Pobór energii

Tryb obrazu Standardowy 75 W
Tryb obrazu Ustawienia własne (po kalibracji)  63 W
Tryb czuwania   

Podsumowanie





Podsumowując TX-48AS640 to doskonały telewizor w swojej klasie. Naszym zdaniem to też najlepszy model z całej serii 600. W niewysokiej cenie dostajemy dużą przekątną oraz bardzo dobrą jakość obrazu na którą składają się: dobry kontrast i fabryczne ustawienia oraz płynność obrazu. Dodatkowo telewizor naszpikowany jest najróżniejszymi rozwiązaniami Smart TV, które nie pozwolą nudzić się potencjalnemu użytkownikowi. Na uwagę zasługuje też znakomita aplikacja do zarządzania telewizorem przeznaczona na urządzenia mobilne. Z czystym sumieniem polecamy tegoroczny model AS640! (testował Gmeru& Maciej Koper)
 
PLUSY
  • Dobre wykonanie
  • Bardzo rozbudowane Smart TV
  • Niezłe ustawienia kolorów w trybach fabrycznych (z naciskiem na Prawdziwe kino)
  • Bardzo dobra płynność obrazu
  • Równomierne podświetlenie
  • Niezły kontrast
  • Wbudowane WiFi
  • Doskonały pilot multimedialny do Smart TV
  • Aplikacja do zarządzania tv: TV Remote 2
  • Cena!

 
MINUSY

  • Kąty typowe dla LED LCD
  • Input lag mógłby być niższy
  • Z wyposażenia mógłby posiadać tuner sat oraz okulary 3D

 

 

Oceny
 
Najlepszy tryb fabryczny:
 
Oddanie kolorów

Skala szarości

Gamma

TV po kalibracji:
 
Oddanie kolorów 

Skala szarości


Gamma

Kontrast i czerń

Odwzorowanie ruchu (ostrość i poprawa płynności) 


Jednorodność obrazu
 

Degradacja obrazu pod kątem 


Odporność na światło zewn. 


Obróbka sygnału (deinterlacing, skalowanie)

Obraz 3D:
 
Crosstalk

Wygoda użytkowania

Pozostałe elementy:
 
Smart TV

 
Jakość dźwięku

 
Wykonanie

 
Cena / Jakość

 
Cena: Panasonic TX 48AS640E od 2899,99 zł.
 
Telewizor do testów dostarczyła firma Panasonic
 
 
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?
 
 

                                                                                  Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj test kalibracji.                                                                                  

(3935)