Powrót

Test LE-46F71B Full HD TV LCD

Samsung kazał dość długo czekać na najwyższy model z oferty, ktry zaoferuje pełną rozdzielczość HD czyli 1920×1080. Trochę to dziwne patrząc w przeszłość i wspominając testowe serie Full HD 1080i (nie “p”!)tej firmy jak np. LW46G15W (dostępny parę lat temu za bardzo “atrakcyjną” cenę ;p). Potem nagle nastąpiła długa przerwa i zawieszenie produkcji paneli Full HD. Nie wiem co było przyczyną ale ważne jest to, że w końcu pojawiły się długo oczekiwane panele tej firmy z odpowiednio wysoką rozdzielczością. Są to dwa modele odpowiednio 40″ i 46″ : LE40M91B i LE46F71B

Jeden taki telewizorek o przekątnej właśnie 46″ trafił do moich rąk zatem czas przyjrzeć się mu znacznie bliżej. Jak wszyscy wiedzą lub nie model ten przede wszystkim charakteryzuje się rozdzielczością natywną 1080p (1920×1080) i to UWAGA! na wszystkich złączach czyli: 2xHDMI/DVI ; component oraz VGA(d-sub). Nie wiele modeli telewizorw może pochwalić się obsługiwaniem na wszysktich złączach HD rozdzielczości 1080p. Ma to duże znaczenie gdy chcemy podłączyć odtwarzacz Blu-Ray, HD DVD, konsolę np. X360 czy PS3 i jeszcze komputer. Do wybory do koloru. I co najważniejsze: to prawda. Wszystko zostało sprawdzone. Może parę słw o wyglądzie i samym telewizorze.

Wygląd ma iście fortepianowy jak to piszą w reklamach Pioneera. Widzę, że teraz jest moda na czarne, śliskie obudowy, ktre wyglądają naprawdę ładnie i nowocześnie ale dużym minusem jest to, że się rysują gdy prbujemy wytrzeć kurz. Coś alla konsola PSP. I to samo zaobserwowałem tutaj: wytarłem kurz i już pod światło widze tysiące rysek. Fakt – widać to tylko pod wspomniane światło i jak się bardzo dobrze wpatrzymy ale mimo wszystko nie powoduje to miłego wrażenia.

Głośniki są schowane w telewizorze więc nie widać ich od frontu. Wygląda to tak jakby telewizor nie miał głośnikw. Dzięki temu mamy cienką czarna ramkę otaczającą ekran i jest to naprawdę ładne. W środku, poniżej ekranu usytuowano guzik POWER wraz z fioletową diodą, ktra bardzo gustownie się pali gdy telewizor jest w stanie czuwania. Jego waga wynosi 35kg czyli nie zbędne są mocne kołki i dobry wieszak.

No chyba, że ktoś nie wiesza telewizora na ścianie to do telewizora przewidziano masywną, obrotową podstawę stołową (obrt o 30 stopni w prawo i w lewo). Z prawej strony ekranu z boku znajdują się podstawowe przyciski nawigacyjne jak: zmiana programw, siła głosu, źrdło sygnału, Menu. Natomiast z lewej strony mamy sporą ilość gniazd wejściowych podzielonych na dwie części: gniazda video i audio (Video, S-Video, 2 x Audio) oraz czytniki najbardziej popularnych kart pamięci (Compact Flash (CF), Micro Driver(MD), MAGICSTOR, Secure Digital Card (SD Card), Smart Media Card, Multimedia Card (MMC), Memory Stick, MSPRO, XD,). Koło czytnikw mamy także złącze USB, w ktrym możemy umieścić pamięć masową ze zdjęciami oraz mp3. Jest tam także złącze drukarki. Tak nie pomyliłem się: do telewizora można bez pośrednio podłączyć drukarkę i drukowac fotki z kart lub USB. Taki bajer.

Tylna ściana telewizora jest płaska i znajdują się na niej następujące złącza:

Nie mam zastrzeżeń. Szkoda tylko, że nie ma jeszcze chociaż jednego złącza component. Jak ktoś ma sporo konsol to bl jest spory. Ciągle są potrzebna jakieś rozgałęziacze. Ja osobiście mam aż 6 urządzeń na component. Ze 3 by się przydały. Czy tak trudno wrzucić jeszcze jedno złącze analogowe component?Dziwne.

Do zestawu dołączany jest także elegancki, czarny pilot, ktry jest kopią pilota od Blu-Raya BD-P1000. Taki styl przyjął teraz Samsung. Jest cienki, lekki i długi. Lekko podświetlany co widać na załączonych zdjęciach. Co ciekawe można na nim zaprogramować 5 dodatkowych urządzeń. Aha po wymianie baterii należy go zresetować (specjalny przycisk).




I bardzo gruba instrukcja w kilku językach (język polski oczywiście jest):

I jeszcze taka naklejeczka na obudowie:

Pierwsze odpalanie telewizora:

W sumie niczym się nie rżni od pozostałych telewizorw. Po wyborze języka menu (jest polski) i kraju uaktywnia się automatycznie strojenie stacji. W miarę potrzeb można także przeprowadzić dostrojenie manualne. Przy edycji programw można nadać lub zmienić nazwę stacji itd. Typowe ustawienia instalacyjne kanałw naziemnych.

Menu telewizora

Menu telewizora jest takie samo jak zawsze. Nic a nic się nie zmienia przez lata. Jest proste, wyraźne i łatwe w obsłudze. Po co zatem zmieniać coś co jest wporządku. Jest ono podzielone na 5 głwnych części:

-Złącza
-Obraz
-Dźwięk
-Kanały naziemne
-Konfiguracja oglna

Zamiast opisywać bardzo szczegłowo wszystkie opcje zrobiłem zdjęcia każdego z menu i opisałem najważniejsze elementy:

Menu złącza:



Można edytować nazwę każdego ze złącz. Możliwości jest sporo. Każdy na pewno nazwie złącze zgodnie z jego przeznaczeniem.

Menu Obraz:

Bardzo rozbudowane ustawienia, szczeglnie kolorw. Od razu przychodzą mi na myśl te z serii M. Oprcz zdefiniowanych ustawień standardowych dla telewizorw Samsung: STANDARD, DYNAMICZNY, UŻYTKOWNIKA, FILM (bardzo dobry tryb), TRYB GRY(dostępny w menu konfiguracja nie wiedzieć czemu) możemy także pobawić się kolorami. Najpierw dla danego trybu wybieramy ton kolorw: zimny2, zimny1, Normalny, ciepły1, ciepły2

a potem możemy jeszcze dostosować temperaturę kolorw za pomocą wybranego składnika koloru. Jak widać jest co robić.

Dalej możemy ustawić format obrazu (16:9, Szer. 4:3, Powiększenie, 4:3, )

I największa zagadka, ktrej nie rozumiem. PIP, ktrego fizycznie nie ma. Ten telewizor nie ma dwch tunerw zatem nie wiem po co jest to menu i czemu taka informacja jest na okładce insstrukcji. Jak ktoś wie coś na ten temat to proszę o info w komentarzach.

Menu dźwięk:

Tutaj także mamy zdefiniowane kilka ustawień fabrycznych: Standardowy, Muzyka, Film, Mowa, Użytkownika.

Do dyspozycji oddano nam także korektor:

Ja nie korzystam nigdy z głośnikw w telewizorze ale te naprawdę dobrze działają. Jak podkręciłem bas to jestem zdziwiony, że tak dobrze mogą grać głośniki na pokładzie telewizora. Ale Samsung zawsze miał dobre głośniki (JBL).

Menu Konfiguracja:

Jest to oglne menu z wyborem języka, ustawienia czasu, TRYB GRY (nie wiem czemu dostępny z tego menu a nie menu obraz) oraz kilka innych standardowych funkcji.

Ocena obrazu na poszczeglnych urządzeniach

Wspłpraca z komputerem

Na początek informacja od producenta o obsługiwanych trybach na wejściu VGA:


Podłączyłem swojego laptopa oraz komputer stacjonarny. Wszystko chodziło ok. Wykorzystałem złacze VGA ponieważ obsługuje ono bez problemu rozdzielczość 1920×1080. Nie zanotowałem żadnych zgrzytw, zakłceń. W ruch także poszedł Powerstrip i pomgł mi ustawić odpowiednie rozdzielczości z dobrą jakością bo tak na standardzie to moim zdaniem był problem z ostrością. To samo miałem na 720p LCD Samsunga. Bez Powerstripa ani rusz. Ale po wybraniu odpowiednich opcji żyleta.

Fajne wrażenie robi praca w programie np. Corel czy Photoshop na 46″ Full HD. Ostra jazda Gier nie sprawdzałem bo na Piecu nie gram w gry tylko na konsolach

SMUŻENIE

Zrobiłem także tutaj test na smużenie. Temat smużenia był wiele razy poruszany. Sam krytykowałem ten telewizor bo miałem nie miłe spotkanie w sklepie wraz z kiepskiej jakości płytką demo na Blu-Ray. Powiem szczerze, że już w domu, na spokojnie nic mnie nie zaskoczyło. Jest jak na normalnym typowym LCD. Oczywiście test, ktry pokaże obnaża i uwypukla wadę smużenia ale nie ma tragedii. W porwnaniu do innych LCD jak Sharp, Sony czy Amoi jest podobnie. Używałem tego testu na wszytkich telewizorach LCD i zachowanie tego modelu jest podobne. Nie ma na tyle rozbierzności, żeby ten temat drążyć. Poniżej 4 testy. Kaczka w samochodzie, Napis, Flaga biała i Flaga czarna. W prawym okienku mamy obrazek statyczny a w lewym złapany w ruchu. Są 3 rodzaje ruchu. Normalnie, Szybko i Super szybko (5,10,16). Pierwszy obraz to GIF i porwnuje 3 tryby. Następne 3 foto to oddzielne obrazy. Pamiętajcie, że to test a przy normalny oglądaniu jest zawsze lepiej. Jak oglądałem mecz czy NHL w HD nie męczył mnie wzrok. Było normalnie jak to na LCD. Obalam zatem teorię, że ten telewizor BARDZO smuży, zostawia smugi itd. Bzdura. Nawet ciężkie testy są łaskawe.

Biała flaga:

Czarna Flaga:


Kaczka w samochodzie ; )


Napis:


telewizja nowej generacji n

No i nadszedł czas na naszą telewizję HD. W ruch poszedł recorder i to na dwch rodzajach złącz: HDMI oraz component. Zrobiłem też w końcu porwnania jakości obrazu w GIFie po tych dwch złączach. Możecie się zatem przekonać jak wygląda rżnica w jakości obrazu. Oczywiście po złączu HDMI przerywa dźwięk dlatego trzeba sobie przełączyć dekoder w tryb DVI i podłączyć dźwięk albo optykiem albo analogiem (LiR). I po problemie HDMI. Telewizor ma oczywiście złącza chinch dla HDMI/DVI dlatego idzie bez problemu. No to jedziemy. Najpierw SD 😉 czyli kochane Standard Definition.

SD jak to SD jest poprostu na 3+ albo 4- . Nie lubię się nad tym rozwodzić bo dla mnie ten tryb zawsze będzie brzydki i tutaj też jest poprostu okej (brzydko hehe). Da sie oglądać. Z 3-4 metrw jest dobrze. Nie widać pixelozy. Obraz jest za taką specyficzną morą dzięki temu nie wychodzą na wierzch pixele Typowa niska rozdzielczość. Ale jak mwię: trzeba usiąść minimum ze 2 matry to da się spokojnie patrzeć.

SD:



High Definition TV 😉

Oczywiście jazda bez trzymanki. Obraz żyleta, jak leci coś z wysokim bitratem to naprawdę ta wielkość Full HD + dobrej jakości obraz = opad szczęki z miejsca. Ale to tylko wstęp przed tym co oferują materiały z naprawdę wysokim bitratem ze Snazio czy HDDVD oraz BR. Tych ostatnich co prawda nie miałem okazji sprawdzić (jeszcze) ale chyba wiadomo czego się spodziewać.

Niżej mamy MGM, Discovery HD, Anixe HD oraz sprawdzone info z telewizora jaki odbiera sygnał:



A takie coś też zaliczyłem ale to dlatego, że się bawiłem kablami:(błąd HDCP)

Tutaj natomiast porwnania złącza HDMI vs Component. I co wy na to? Jak dla mnie lepiej wygląda to po HDMI a jednak w sklepie na serii R miałem wrażenie, że lepiej prezentuje się component obok HDMI. Ciekawe. Tutaj jednak stawiam na HDMI.

3 porwnania GIF:

Statyczne porwnania:

3xHDMI:

3xComponent:

To chyba tyle. Telewizja sprawuje się bardzo dobrze. Nie, nie musicie czekać na SEDa albo OLED sto lat. Spokojnie można oglądać jeszcze SD i delektować się sporą ilością materiału HD, ktry naprawdę robi wrażenie na takich wielkościach.

Snazio:

Oczywiście nie omieszkałem podłączyć mojego kochanego Snazio, ktry jak zwykle idealnie nadaje się do testw na naprawdę wysokiej jakości materiałach.(i zastępuje pki co BR i HDDVD) Sprawdziłem naprawdę sporo firmowych dem:

W menu wszystko bez problemu ustawiłem:

Dema (REWELKA!!!!!!!!!!!!). Widać dużą rżnicę między Full HD a 720p bo mam przed oczami te same dema właśnie na telewizorze 720p. Oj warot, naprawdę warto mieć tego Full HD! Pki się tego nie zobaczy to się o tym nie myśli. Ale jak ktoś ma 720p i zobaczy to samo w 1080i(p) to ma problem;p




Aliens 1080i:

C MORE HD Sin City (miazga jakość):

Filmy z C MORE HD gwałcą nasze gałki oczne. Tak samo właśnie zachowa się BR lub HDDVD. Na tym filmie też chcę pokazać jak wygląda czerń i także to, że można między bajki wsadzić problem z fioletową czernią bo czegoś takiego nie ma!!!!! A wiecie co? Koncert Madonny ma taką czerń, że ja teraz juz wiem, że to zależy także w dużej mierze od materiału a nie telewizora. Czemu tam czerń jest naprawdę BARDZO DOBRA? Tutaj widać jak wygląda czerń z pod sporego kąta:

To chyba tyle w tym temacie. Jest dobrze. Nie bardzo dobrze ale nie ma też powodw do jakiś narzekań. Madonna doskonale to pokazuje. I fioletu też nie ma. Przynajmniej na tym egzemplarzu, ktry sprawdzałem. Jakieś bujdy 😉

Konsola X360

Do podłączenia konsoli użyłem dwch rodzajw kabli (component i VGA) aby zobaczyć czy telewizor rzeczywiście przyjmuje 1080p po tych złączach.

W instrukcji mamy wyraźnie napisane, że tak:
Tabela przyjmowanych sygnałw HDMI/DVI i Component:

Okazuje się, że wszystko się zgadza. Działa 1080p po componencie i po VGA:

VGA – 1080p wybieramy sobie dostępne rozdzielczości (jest 1920×1080):

Component 1080p: (gdy telewizor nie posiada obsługi 1080p przez component wtedy dash się nie wyświetla więc mamy pewność, że wszystko śmiga poprawnie):

Oglne fotki z Gears Of War : ) Nie muszę chyba mwić, że 46″ 1080i plus ta gra to poprostu mistrzowstwo świata i że żaden blaszak się nie może nawet do tego zbliżyć


A teraz ciekawa sprawa: Porwnanie jakości obrazu po złączu Component oraz VGA. Poniżej dwa ruchome gify:

Jestem w szoku, że jest aż tak duża rżnica w jakości między tymi kablami. Na VGA szczeglnie na Sonicu (kora drzew itd) widać zdecydowanie mniej szczegłw. Dziwne. Ale wiele osb pyta się o VGA i zawsze pada odpowiedź, że rżnica nie wielka. A jednak. Ja nigdy bym tym kablem nie podłączył konsoli mimo tego, że znowu po componencie jest ucięty trochę obraz O_o (to ten overscan? Prosze o komentarz).

Tutaj statyczne porwnanie VGA vs component:


Co do Media Center X360 i filmw WMVHD 1080p to śmigają!!! Dzięki temu, że mamy taki telewizor możemy delektować się filmami w 1080p od M$ : ) To naprawdę wielka sprawa.

I to chyba tyle na temat konsoli. Jest ona poprostu stworzona do takiego telewizora. Wyciskamy z niej 100% możliwości graficznych przy takiej klasy ekranie. Polecam Gears of War jako pokaz. Każdy kumpel osłupieje.

WISELINK

Na koniec zostawiłem opis bardzo ciekawej funkcji tego telewizora a mianowicie czytanie zdjęć oraz MP3 z czytnikw kart i USB. Funkcja nazywa się WISELINK i spełnie swoje zadanie znakomicie. Jak nie mamy włożonej żadnej karty pamięci mamy taki oto widok:

Gdy włożymy dany typ karty podświetla się odpowiednia ramka, ktra informuje nas, że właśnie ten typ karty znajduje sie w slocie i wchodzimy w nią:


USB:

Po włożeniu karty mamy dostęp do: zdjęcia, muzyka albo opcje:

A tak wygląda przeglądanie zdjęć. Można robić wszystko i co ważne oglądamy zdjęcia w HD! czyli doznania są ostre. Można do tego podłożyć sobie muzyczkę z mp3 i zrobić pokaz zlajdw. A na koniec wydrukować zdjęcia przy pomocy zewnętrznej drukarki:) taki bajer.



Podobnie wygląda słuchanie muzyki Mp3. katalogi, podstawowy player.

Strasznie spodobała mi się ta funkcja: małe a cieszy. Taka mini aplikacja. Brakuje mi tylko odtwarzania plikw filmowych (jakiś divx itp). Wtedy to by była rewelka a tak jest fajnie. Jak robiłemm fotki do tego testu to od razu mogłem sprawdzać jak wyszły na mega ekranie : ) o i już się przydało.

Podsumowanie

Podsumowując jest to telewizor jeden z najlepszych na rynku jak nie najlepszy w swojej cenie. W tej chwili widziałem go oficjalnie w sklepie za 12tyś. Tyle to 2 lata temu kosztował 32 LCD Samsung. Oczywiście nie porwnuje go cenowo do takich firm jak AMOI czy XORO ale tych telewizorw w sklepie nie kupimy (prawie). Ze zwględu na wszystkie złącza 1080p on właśnie wygrywa w tej chwili bitwę w moim prywatnym rankingu. Sharp nie oferuje takiej gamy złacz 1080p. A to właściwie jedyny konkurent w tej cenie. Kupując tego Samsunga jesteśmy zabezpieczeni po zęby i pewni, że nic Nas nie zaskoczy w najbliższym czasie.

Ps. Jak coś jeszcze dojdzie to dopiszę. Za błedy stylistyczne z gry przepraszam i proszę w razie czego o uwagę

Gmeru

(46)