Słowem wstępu
Firma Epson posiada w swojej ofercie wiele projektorów przeznaczonych dla różnych grup odbiorców. Począwszy od zaawansowanych konstrukcji do kina domowego jak chociażby testowany przez nas laserowy EH-LS10000, poprzez urządzenia biznesowe i edukacyjne a kończąc na urządzeniach domowych, dostępnych dla szerokiego grona użytkowników. W dzisiejszym teście, zajmiemy się bardzo interesującym produktem, którego można zaliczyć do ostatniej grupy. To model EH-TW5350. Projektor w cenie około 3300 zł, przeznaczony jest dla początkujących fanów kina domowego oraz graczy, którzy będą chcieli zagrać w swoje ulubione pozycje na ogromnym ekranie oraz skorzystać z dodatków multimedialnych, które oferuje ten produkt. Zobaczmy zatem, na co stać TW5350.
Wygląd
Na pierwszy rzut oka projektor jest naprawdę ładny i dobrze wykonany. Praktycznie w całości został wykonany w błyszczącym, białym kolorze. Nie jest dużych rozmiarów. Wynoszą one 297 x 245 x 114 mm (szerokość x głębokość x wysokość). Obiektyw został otoczony złotym pierścieniem. Użytkownik może manualnie go otwierać i zamykać aby się nie kurzył. Z lewej strony frontu umieszczono otwór wentylacyjny za którym widać sporych rozmiarów wiatrak chłodzący. Dodatkowe otwory wentylacyjne znajdują się też z lewej strony samego projektora.
Na górnej części urządzenia, umieszczono zbiór podstawowych klawiszy funkcyjnych. Użytkownik ma dostęp m.in. do menu, klawiszy kierunkowych, wyboru źródła sygnału, regulacji głośności wbudowanego głośnika. Obok klawiszy znajdują się diody sygnalizujące stan projektora i lampy oraz połączenie z siecią bezprzewodową i screen mirroring. Od góry, przy obiektywie, mamy możliwość ręcznej regulacji położenia obrazu (zoom) oraz jego ostrości (focus).
Podstawa projektora została wyposażona w dwie nóżki, które możemy wykręcić oraz jedną przednią wysuwaną, której położenie regulujemy wedle potrzeby szybkiego ustawienia projektora w warunkach tymczasowych np. na stole.
Bardzo interesująco przedstawia się tył projektora. Złącza zostały rozlokowane w dość wygodnych miejscach. Montaż na suficie i okablowanie nie powinno być zatem wizualnym problemem. Uwagę zwraca maskownica znajdująca się z prawej strony. Okazuje się, że w sam projektor został wbudowany głośnik o mocy 5W. Może się to szczególnie przydać gdy jesteśmy mobilni i nie posiadamy ze sobą żadnych głośników. Ciężko go jednak porównać do systemów wbudowanych np. w modele BenQ W2000 czy W3000. Ale lepiej, że jest niż miałoby go nie być. Na pewno będą sytuacje, że jego obecność okaże się ostatnią deską ratunku np. podczas ważne prezentacji.
Montaż projektora wymaga standardowego uchwytu sufitowego
Wyposażenie i Złącza
Wszystkie złącza umieszczono na tylnej ścianie projektora. To bardzo dobre miejsce – szczególnie gdy jest on podwieszony np. w salonie. Dzięki takiemu rozwiązaniu dość łatwo jest ukryć wysokiej jakości grube kable HDMI czy prądowe. Wybór złącz jest bogaty i raczej nikomu nie powinno niczego brakować. Mamy tu zatem n.in: dwa wejścia HDMI ( jedno zgodne z MHL), wejście dla komputera D-Sub, wejście audio typu cinch, stereofoniczne wyjście audio mini-jack, złącze USB (klasyczne i mini service) czy awaryjnie złącze video composite. Projektor posiada też wbudowaną kartę WiFi (obsługuje zatem Miracast – Wi-Fi Direct)
Opcjonalnie można dokupić okulary RF 3D (ELPGS03), synchronizowane drogą radiową. Transmiter został wbudowany w projektor.
Aktywne okulary migawkowe 3D ELPGS03
Pilot jest nieźle wykonany ale mógłby być większy. Klawisze są zbyt małe aby w ciemnościach bez problemu wybrać interesującą nas funkcję. Szczególnie, że nie są podświetlane.
Testy syntetyczne
Przetwornik obrazu3 LCD
Odświeżanie obrazu120Hz
Jasność po kalibracji
zoom 1.0x: 650 Lumenów (ECO) / 1000 Lumenów (Normalna)
zoom 1.2x: 770 Lumenów (ECO) / 1200 Lumenów (Normalna)
Kontrast On/Off615:1
Kontrast ANSI125:1
Błędy barw po kalibracjiśrednia dE: 1,5 maks. dE: 4,3
Input Lag28ms w trybie gra, 98ms w trybie standardowym
Pełna rozdzielczość koloru (PC – 4:4:4)TakPoprawna obsługa klatkaży24Hz TAK, 50Hz TAK, 60Hz TAKObsługa 10 bitowego koloruTak
Instalacja projektora
Optyka projektora zapewnia stałe przesunięcie obrazu w pionie i nie posiada regulacji ani w tej osi, ani w poziomej. W specyfikacji projektora brakuje jednak informacji jaka jest wartość tego przesunięcia. Gdy tylko uda się ustalić ten fakt z producentem, uzupełnię test.
Zespół optyczny pozwala na rzut w zakresie 1,22 – 1,47:1 (stosunek odległości projektora od ekranu do szerokości obrazu). Oznacza to, że aby wypełnić nasz redakcyjny, 99″ ekran, możemy umieścić projektor w odległości od 2,7 (szerokość ekranu – 2,2m x 1,22) do 3,2 (szerokość ekranu – 2,2m x 1,47) metra. Możliwości instalacyjne nie należą zatem do najbogatszych i przy ekranie 99″ musimy wcelować w ten półmetrowy przedział. Pamiętajmy też, że im bliżej umieścimy projektor tym większą jasność będziemy w stanie uzyskać. W przypadku TW5350 różnica ta wynosi około 16% jasności (tyle stracimy montując projektor w maksymalnej odległości).
Jasność i głośność
Przy maksymalnym przybliżeniu obrazu, jasność lampy (po kalibracji) wyniosła dokładnie 770 lumenów w trybie ECO i 1200 lumenów w trybie normalnym. To dobre wyniki. Odsuwając się skrajnie (używając maksymalnego oddalenia obrazu funkcją zoom) tracimy ok. 16% jasności. Jest to niewielki spadek, ale wyłącznie z tego powodu, że zakres zoomu jest także dosyć mały (1,2x). Uwzględniając te dane sugeruję następujące przekątne ekranu, przy użyciu tkaniny białej (gain 1.0) i chęci uzyskania wzorcowej jasności, wynoszącej 48cd/m2:
Tryb ECO, min zoom (rzut z ok. 3,7m)]ekran 16:9: 136″, 3,02m x 1,70m
Tryb Normal, min zoom (rzut z ok. 4,6m)ekran 16:9: 171″, 3,78m x 2,12m
Tryb ECO, max zoom (rzut z ok. 4,1m)ekran 16:9: 125″, 2,78m x 1,56m
Tryb normal, najdłuższy zoom (rzut z ok. 5,1m)ekran 16:9: 157″, 3,47m x 1,95m
Jak widać, nawet tak tania propozycja w ofercie Epsona, jaką jest TW5350, pozwala uzyskać bardzo duży obraz w domu. 170″? Czemu nie! Pod warunkiem, że projektor będzie zamontowany najbliżej ekranu i będzie pracował w wyższym trybie lampy, w którym niestety trochę hałasuje. Z około półtora metra szum wentylatorów jest słyszalny. Dałoby się go zaakceptować, jednak nie da się ukryć, że na komfort wpływa. Sytuacja ulega diametralnej zmianie gdy ustawimy na pozycję ECO. Urządzenie wtedy staje się bardzo ciche i nawet umieszczone w niedalekiej pozycji od widza nie będzie irytowało.
Jakość optyki
Geometria obrazu była zdecydowanie zadowalająca, szczególnie po wzięciu pod uwagę półki cenowej projektora. Obraz nie był jednak bezbłędny. Dało się zobaczyć niewielkie łukowanie górnej krawędzi (środek był wygięty o ok 1cm względem krawędzi ekranu), a lewy dolny róg układał się w trapez. Ponownie jednak dystorsja ta nie była duża. Myślę, że około 1 – 1,5 cm. Receptą na tego typu zniekształcenia jest użycie ekranu obszytego aksamitem (jak nasz) i zmniejszenie zoomu tak by powiększyć obraz i wyrzucić jego obrzeża na ramę ekranu. Wtedy problemy przestaną być widoczne, aczkolwiek ich świadomość pewnie pozostanie
W zamian za to Epson EH-TW5350 może pochwalić się niezłą ostrością, zarówno ze strony zespołu optycznego jak i z samego przetwornika obrazu. Krawędzie są ostre zarówno w środku jak i na krawędziach, tylko w prawym dolnym rogu było nieznacznie gorzej i siadała też konwergencja (krawędzie rozszczepiały się na kolory składowe), ale wszystko w skali normy. Tu można by przyznać plus dla projektora. Współczynnik wypełnienia piksela, czyli odstępy pomiędzy poszczególnymi pikselami, nie są w prawdzie aż tak małe jak w DLP, czy projektorach LCoS, jednak siatka pikseli nie jest zbyt widoczna. Mam wrażenie, że przetworniki LCD zastosowane w EH-TW5350 poczyniły pod tym względem postęp w stosunku do swoich poprzedników.
Konwergencja, po podstawowej regulacji (bez podziału na obszary) jest już całkiem niezła.
Ustawienia obrazu
Reprodukcja Obrazu
Fabrycznie
W trybie Naturalny, po wyłączeniu opisanych wyżej funkcji, charakterystyka obrazu zbliżona jest do studyjnego wzorca z nie najgorszą precyzją. Jedyne ułomności sprowadzają się od odcienia obrazu, który jest nieco ocieplony, a zatem biel ma nieznaczną, czerwoną, poświatę, oraz do pokrycia palety barw. Projektor trochę niedomaga w najgłębszych zieleniach, więc mają one zmniejszone nasycenie. Jak jednak widzimy na powyższym diagramie, nie dotyczy to wszystkich odcieni zielonego. Nie jest zatem tak, że zielenie są mdłe. Zwyczajnie brakuje najbardziej nasyconych ich odcieni, ale to co miało być mniej nasycone to jest na swoim miejscu. Saturacja barw i plastyka scen jest jednak spłycona trochę przez zbyt niską gammę. To uchybienie powoduje, że obraz zbyt szybko przechodzi od czerni do bieli. W konsekwencji jest mniej nasycony i kontrastowy niż być powinien.
Moje oko było w stanie wyłapać te kilka niedociągnięć, jednak całokształt obrazu można by pochwalić. TW5350 nie generuje bowiem kompletnie przekłamanych kolorów, do czego mają tendencję projektory LCD. Tutaj wszystko choć odbiegające od doskonałości to niewiele i w sposób przewidywalny.
Po kalibracji
Epson może pochwalić się dosyć rozbudowanymi możliwościami kalibracji, co się chwali w produkcie z niższej półki. Problem z odcieniem bieli udało się rozwiązać prawie całkowicie, więc i barwy zyskały na naturalności. Większość z nich trafiła na swoje referencyjne pozycje, co oznacza, że były wyświetlane tak jak widział je reżyser w studio filmowym. Wyjątkiem od tego są niektóre odcienie barw zielonych i pokrewnych (morskie, żółte), których nie udało się odwzorować przez okrojoną paletę barw. Jest to jednak mały problem, jak napisałem w poprzednim akapicie, bowiem odcienie o największych nasyceniach występują w filmach dosyć rzadko.
Odwzorowanie barw można ocenić na szkolne 4. W momencie, gdy na ekranie nie ma nasyconych barw, to reprodukcja jest całkiem niezła.
Więcej informacji zaczerpnąć można w: http://hdtvpolska.com/topic/26929-wielki-test-kalibracji-tv-czy-to-jest-rzeczywiscie-potrzebne/
Oraz w temacie: http://hdtvpolska.com/topic/35061-czym-jest-profesjonalna-kalibracja-telewizoraprojektora/
Pobierz pełny raport z kalibracji projektora
Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
W kwestii obróbki cyfrowej nie natknąłem się na jakiekolwiek mankamenty, które negatywnie wpływałyby na obraz, aczkolwiek pewną niejasnością jest ustawienie suwaka ostrości w testowanym projektorze. Nie jest bowiem oczywiste, przy jakiej wartości nie następuje żadne wyostrzanie, ani zmiękczanie obrazu. Niemniej, przy ustawieniu 0 – 5 nie widać żadnych sztucznych konturów, zatem można przydzielić wysokie noty za skalowanie i obróbkę
Kontrast i Czerń
Technologia 3LCD zastosowana w Epsonie EH-TW5350 nie ma niestety zbyt wysokiego potencjału do generowania głębokiej czerni. Światło z lampy projektora przechodzi przez panele, które działają analogicznie do matrycy LCD w telewizorze. Mogą zatem blokować przepuszczanie światła, jednak skuteczność tego procesu nie jest zbyt wysoka. W konsekwencji obraz ma ograniczoną głębię i plastykę, a czerń ma dodatkowo ciemnogranatowy zafarb (jak to zwykle bywa w technologii LCD).
Scena |
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)Opis scenyWynik pomiaru
Jak widać, jedynie kontrast między pełnoekranową czernią, a bielą, po uruchomieniu dynamicznej przysłony budzi jakieś większe emocje.System ten potrafi wnieść dużo dobrego do obrazu, ponieważ przyciemnia go w momentach gdy wyświetlana jest scena z dużą zawartością czerni. To ogranicza trochę postrzegane świecenie jej. Niestety działanie przysłony jest słyszalne. Wyraźnie terkocze. W większości scen jest jednak mocno przeciętnie jeśli o czerń chodzi.
Czerń zawiera odpowiednią ilość detali i bardzo dobrze oddaje przejścia tonalne, niestety sama w sobie nie jest zbyt głęboka.
Powyższy niezbyt pozytywny opis staje się jednak mniej istotny, gdy rozważymy zastosowanie projektora w salonie z białymi ścianami. W takim wypadku nie będzie on mocno odbiegał od znacznie lepszych (i droższych) urządzeń, ponieważ odbicia od ścian przysłonią jego kiepski, natywny, kontrast. W naszej jaskini testowej widać jednak sporą różnicę.
Jednolitość obrazu
Na potrzeby testów, projektor znajdował się w najbliższej możliwej pozycji, z której udało się wypełnić cały ekran. Oznacza to, że nie została użyta funkcja zoomu. Takie ustawienie generalnie sprzyja powiększaniu się dysproporcji w jasności pomiędzy środkiem, a brzegami ekranu. Mimo to nie okazały się one bardzo duże.
Błędy deltaE (liczbowe) wynikają praktycznie tylko z różnic w jasności. Zafarby są niewielkie.
Jeszcze bardziej cieszył brak ewidentnych przebarwień, o które obawiałem się ze względu na technologię jakiej używa projektor (3LCD). Niegdyś zabarwienia były sporym mankamentem tego typu projektorów, podobnie jak telewizorów LCD. Tutaj jak widzimy też w niektórych polach zmierzony został inny odcień, ale w praktyce nie jest to specjalnie zauważalne. Zobaczcie z resztą sami poniższe zdjęcia:
UltraHD / 4K
|
“UHD? 4K? Czym jest technologia, która podbija rynek”
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:2:0 | NIE |
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@24Hz 4:4:4 | TAK |
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:4:4 | NIE |
Kompatybilność z HDCP 2.2NIE
W kwestii płynności przejść tonalnych, Epson EH-TW5350 radzi sobie fenomenalnie.
Odwzorowanie ruchu
|
Epson EH-TW5350 poprawnie przyjmuje i wyświetla trzy główne klatkaże (24p, 50p i 60p), w których rejestrowany jest obraz. Oznacza to, że klatki obrazu są wyświetlane z równymi odstępami czasu, a więc nie są wprowadzane jakiekolwiek zaburzenia płynności w postaci mikroprzycięć. Projektor wyposażono w 120Hz przetwornik obrazu, oraz system – upłynniacz, który pozwala poprawić ostrość ruchu (np. przy transmisjach sportowych), oraz płynność (w filmach). Funkcja z tym związana nazywa się [Interpolacja Ramki] i dostępne są cztery tryby działania: [Wyłączony], [Niski], [Średni], oraz [Wysoki].
Aktywowanie funkcji, nawet w najniższy tryb działania, dodaje klasyczną interpolację klatek, konwertując 50Hz na 100Hz, 60Hz na 120Hz, a 24Hz na 120Hz. Dodatkowe klatki wyliczane są na podstawie kierunku ruchów obiektu i wstawiane pomiędzy oryginalne. To pozwala uzyskać znacznie lepszą ostrość ruchomych obiektów. W przypadku materiałów 50p i 60p warianty niski, średni, oraz wysoki nie różnią się działaniem, jednak w przypadku materiału 24p (filmowego) występuje pewna różnica. Tryb niski, oraz pośredni działa niestabilnie. Obraz idzie płynnie by za chwilę spowolnić i tak w kółko. Efekt nie wygląda zbyt korzystnie, więc lepiej od razu wybrać wariant wysoki. Stopień polepszenia płynności jest niestety na tyle duży (i to już od trybu niskiego), że dla większości osób ruch będzie wyglądał sztucznie (teatralnie), aczkolwiek znajdą się pewnie amatorzy takiej płynności. Mi osobiście zabrakło złotego środka, jaki dostępny był we flagowym modelu Epsona – laserowym LS10000.
Nazwa trybu | Informacje | Obraz postrzegany w ruchu | |
Wyłączony | Smużenie: |
bardzo duże
Maksymalna jasność:
160cd/m2Powielenie krawędzi:
brak (krawędzie rozmyte)
Poprawa płynności filmów (24p):
brak
umiarkowane
Maksymalna jasność:
160cd/m2Powielenie krawędzi:
brak (krawędzie rozmyte)
Poprawa płynności filmów (24p):
bardzo mocna poprawa (tzw. efekt teatru)
Jak widzimy, Epson TW5350 oferuje mniej więcej tyle co każdy inny 120Hz projektor, jeśli mowa o redukowaniu rozmycia przy szybkich ruchach obrazu. Jest to dobra wiadomość, bo w tej półce cenowej niewiele projektorów (o ile w ogóle jakieś inne) oferuje takie wsparcie dla płynności.
Multimedia
Nie jest to częsty przypadek, kiedy w teście projektora znajdzie się opis jego funkcji multimedialnych. Oczywiście nie pojawi się tutaj akapit w stylu Smart TV jednak trzeba przyznać, że w projektorach zaczynają się pojawiać funkcje, które do tej pory były zarezerwowane dla właścicieli telewizorów.
Po pierwsze, projektorem możemy sterować nie tylko za pomocą pilota (który jest średnich lotów) ale także używając do tego dedykowanej aplikacji na smartfona. A ona jest już naprawdę ciekawa i ma spore możliwości. Nazywa się iProjection. Oprócz sterowania projektorem możemy za jej pomocą wysyłać do urządzenia np. zdjęcia. Ale za pomocą czego?
Jak już wiemy ze wstępu, projektor posiada wbudowaną kartę WiFi. Umożliwia to korzystanie z Miracast. Jest to technika wykorzystująca połączenie Wi-Fi do przesyłania obrazu. Stosuje się do tego połączenie Wi-Fi Direct: dwa urządzenia komunikują się ze sobą bezpośrednio, nie muszą znajdować się w zasięgu routera ani istniejącej sieci bezprzewodowej. Na pewno ma to spore zastosowanie właśnie w przypadku projektora, który jest np. podwieszony przy suficie. I właśnie dzięki temu przesyłamy do projektora a następnie na ekran np. zdjęcia czy filmy z naszego urządzenia (Android).
Po trzecie, projektor posiada złącze MHL. Dzięki temu, możemy podłączyć smartfona i np. pograć w gry, które będą włączone właśnie na nim. Tą samą czynność możemy także wykonać poprzez WiFi.
Epson EH-TW5350 łączy się kablowo (MHL) lub poprzez WiFi i wyświetla obraz ze smartfona. np. grę. Projektory dostają funkcje, które do tej pory były zarezerwowane tylko dla telewizorów. Kiedy pełne Smart… PRO? 😉
Technologia 3D
Projektor pozwala na podłączenie aktywnych okularów migawkowych 3D. Nie należą one do super lekkich ale też nie są specjalnie ciężkie. Generalnie można w nich w miarę wygodnie obejrzeć film. W stosunku do konkurencyjnych rozwiązań jest jaśniej. Dodatkowo nie zanotowałem zbyt dużego crosstalku. Dzięki temu mogę śmiało polecić dokupienie okularów i wypróbowania najlepszych filmów na nośniku Blu-ray 3D. Ta technologia pokazuje pazur na ekranach powyżej 100 cali i wtedy ma naprawdę sens. Projektor trzeba jednak bezwzględnie skalibrować gdyż tryb 3D prezentuje kolory znacznie odbiegające od tego co możemy zobaczyć w całkiem dobrych trybach fabrycznych.
Aktywne okulary migawkowe 3D ELPGS03
Granie na konsoli i PC
|
“Input Lag, chroma 4:4:4 – czy są istotne?”
Epson TW5350 swietnie spisze się przy grach, gdyż jego Input Lag wynosi zaledwie 28 msec. To jeden z najniższych wyników jaki zanotowałem podczas testu projektora. To doskonała wiadomość dla graczy ze względu na dość atrakcyjną cenę za ten sprzęt!
Bardzo niski Input Lag, jeden z najniższych wśród projektorów!
By uzyskać tak niski wynik nie trzeba aktywować żadnych specjalnych trybów. Wystarczy jedynie wyłączyć upłynniacz, czyli funkcję [Interpolacja Ramki]. Producent przewidział w prawdzie dedykowane ustawienie “niskiej precyzji” przetwarzania wideo do grania:
W zakładce “sygnał” znajduje się wybór precyzji przetwarzania obrazu.
Jednak w praktyce nie ma sensu tego włączać, bo efekt jest taki sam jak po wyłączeniu upłynniacza.
Urządzenie jest także w stanie reprodukować chromę w pełnej rozdzielczości (4:4:4/RGB). Robi to bez względu na ustawienia, a przynajmniej na to wygląda.
Pozwoliliśmy sobie razem z Gmerem (zapalony gracz a raczej maniak grafiki w najwyższych detalach) przetestować moc tego projektora na naszych redakcyjnych zabawkach i dodać trochę subiektywnych odczuć. W tym przypadku wspierają nas takie firmy jak ASUS, Intel, HyperX a całość składa i serwisuje się w firmie HyperCube Stacje Graficzne. W przypadku konsoli używamy PS4.
Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska oraz polski oddział Playstation (SCEP). Chyba nie muszę pisać, jaki tytuł miał nie tak dawno swoją premierę. Oczywiście mowa o Star Wars: Battlefront. Na projektorze z tak niskim lagiem, w tytuł, który jest dedykowany dla rozgrywek sieciowych grało się naprawdę wybornie. Zarówno na PC jak i PS4. Grafika urywała przysłowiowy “łeb” na ponad 100 calach. Podobnie prezentowały się takie tytuły jak FIFA 16, Need fot Speed czy Until Dawn. Ten ostatni to rewelacyjny horror na PS4. Ponownie ponad 100 cali powodowało niezły stres w ciemnym pokoju.
Podsumowanie i ocena
Epson EH-TW5350 to niedroga propozycja dla początkujących entuzjastów dużego kina domowego oraz przede wszystkim graczy. Niewątpliwą zaletą urządzenia jest 120Hz przetwornik 3LCD, który zapewnia znacznie mniejsze rozmycie obrazu przy ruchach. Ten element jest niezwykle istotny dla miłośników oglądania sportu. Ponadto cechuje się dobrym oddaniem barw i możliwościami kalibracji, co jeszcze do niedawna nie było osiągalne w projektorach 3LCD. Dla graczy bardzo istotną cechą będzie niska wartość Input Lag, wynosząca 28 mses. Dzięki temu, nawet wytrawni sieciowi maniacy będą usatysfakcjonowani. Samo granie na ekranie z przekątną ponad 100 cali dostarcza nie lada przeżyć i atrakcji. A to wszystko za niewiele ponad 3000 zł. Urządzenie należy pochwalić także za dodatkowe wyposażenie, często nieobecne w innych konkurencyjnych rozwiązaniach. Mowa o aplikacji na smartfona, wsparciu dla WiFi oraz MHL. Z minusów trochę doskwiera brak możliwości regulacji soczewki w osi pionowej i poziomej, co utrudnia instalację, oraz nie najlepszy kontrast i głośność w jaśniejszych trybach lampy. Jednak wiadomo, że w tej cenie nie można mieć wszystkiego. (testował Gmeru & Maciej Koper)
PLUSY
- Dobre wykonanie
- Bogata ilość złączy
- Wbudowany głośnik
- Dobra jasność obrazu
- Dobre oddanie kolorów po kalibracji oraz niezłe tryby fabryczne
- Skalowanie i obróbka obrazu
- Możliwość podłączenia odtwarzacza UHD np. w celu uzyskania 10 bitowego koloru
- Zastosowanie upłynniacza obrazu w tej klasie (120Hz!)
- Dobry ruch w porównaniu do konkurencji z podobnej półki cenowej
- Obrazy 3D
- Reprodukowanie chromy w pełnej rozdzielczości (4:4:4/RGB)
- Bardzo dobry dla graczy – niski Input Lag
- Cena / jakość
MINUSY
- Brak przysłony obiektywu – płynnej regulacji jasności
- Brak możliwości regulacji soczewki w osi pionowej oraz poziomej
- Czerń i kontrast bez rewelacji
- Głośność w trybach wyższej jasności lampy
- Brak okularów 3D w zestawie
Cena: Epson TW-5350 3 300 zł
Sprzęt do testów dostarczyła firma Epson
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:
Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj test kalibracji.
zoom 1.2x: 650 Lumenów (ECO) / 1000 Lumenów (Normalna)
(6165)