Wstęp
Na rynku coraz bardziej zaczyna dominować moda na bezprzewodowe przesyłanie muzyki. Szczególnie z urządzeń mobilnych jak nasze smartfony. Jeszcze nie tak dawno trzeba było mocno się napocić żeby zbudować w domu system muzyczny Multiroom, którego efektem był dźwięk np. w łazience, sypialni, kuchni i salonie. Jednocześnie. Zazwyczaj system taki budowało się na odpowiednim amplitunerze a w danym pomieszczeniu umieszczało się specjalne głośniki sufitowe. Taka budowa wiąże się zazwyczaj z tym, że jest możliwa jedynie przy stanie surowym mieszkania / domu.
Dzisiaj jednak w dobie wszechobecnej bezprzewodowości w postaci czy to NFC (BL) czy Bluetootha czy po prostu sieci WiFi wydaje się to niemodne
Bezprzewodowy Audio Multiroom
Do testów dostaliśmy zestaw składający się z dwóch modeli głośników dostępnych w ofercie w kolorze czarnym (są też białe) (M7 i M5) oraz specjalnego HUBa dzięki któremu możemy podłączyć w sieci domowej więcej niż jeden głośnik. Dodatkowo Galaxy S5 do przetestowania wysyłania muzyki, który notabene zasługuje na osobny test jako jeden z najlepszych smartfonów na rynku. Wróćmy jednak do naszego zestawu.
Jak już napisałem trafiły do nas dwa modele głośników. Oczywiście można tworzyć inne konfiguracja i np. podłączyć pięć głośników z serii M5 albo kilka M5 i kilka M7. Możemy też kupić jeden głośnik i cieszyć się przesyłania muzyki właśnie bezpośrednio na nim bez udziału HUBa. A co to takiego ten HUB?
Jeżeli chcemy uporządkować cały zestaw głośników w naszym mieszkaniu czy domu i sterować nimi za pomocą aplikacji w naszym smartfonie to warto wyposażyć się w widoczne powyżej na zdjęciu urządzenie – HUBa. Jest bardzo małe i zgrabne. Podłączamy je do sieci elektrycznej oraz sieci domowej i możemy już budować audio multiroom. Oczywiście jest to opcja. Jeżeli mamy np. dwa głośniki to możemy je też podłączyć bezpośrednio do routera przez LAN lub Wi-Fi. Jednak wyposażenie się w HUBa znacznie ułatwi nam całe zarządzenie systemem multiroom.
Praktyka – jak to działa?
Każdy z głośników należy podłączyć do sieci elektrycznej. I to wszystko. Reszta odbywa się w 100% bezprzewodowo. Na telefon ściągamy darmową aplikację Samsung MultiRoom, która za rączkę poprowadzi nas przez dodawanie kolejnych urządzeń. Jest to banalnie proste i sprowadza się do wykonania prostej komendy parowania głośnika z HUBem. W moim przypadku po dodaniu obu głośników M5 i M7 miałem taki widok w aplikacji:
Oczywiście mógłbym zmienić nazwy aby opisane głośniki były zgodne z miejscem przeznaczenia czyli oprócz widocznej ikony kanapy napisałbym: pokój dzienny
Za pomocą aplikacji możemy sterować właściwie wszystkim co ma do zaoferowania głośnik. Można puszczać do niego muzykę z dowolnego źródła jak radio internetowe, komputer osobisty, inne źródła DLNA czy znane serwisy muzyczne np. Spotify czy Deezer albo mp3 wprost ze smartfona. Możliwe jest też zdalne ustawienie głośności każdego z głośników osobno. Jedynie zabrakło dedykowanego pilota – rozumiem, że można sterować telefonem ale… pilot to pilot. Zawsze to wygodniej i prościej.
Głośniki mogą zostać też połączone z telewizorem Smart TV marki Samsung i służyć jako dodatkowe, lepsze źródło dźwięku niż głośniki znajdujące się w samym TV. Używamy do tego odpowiedniej dotykowej ikony na panelu głośnika.
Głośniki M7, M5
Oba modele są wykonane bardzo dobrze. Obudowa wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa w stylu “fortepian”. Wszystko jest spasowane idealnie w związku z tym nic nie brzęczy, nie buczy itp. Oba modele są także dość ciężkie. Możemy je postawić na specjalnej stopie, która znajduje się w zestawie. Po zamontowaniu wygląda to tak:
Z tyłu znajdują się podstawowe złącza. Z przodu widzimy lampkę stanu (niebieska oznacza poprawny status działania) a na górze znajdziemy regulację głośności i trzy ikony. Wszystko dotykowe. Ikony dotyczą stanu głośnika: połączenie z TV, przełączanie stacji internetowych oraz aktywacja Bluetootha jeżeli posiadamy jeden głośnik i chcemy bezpośrednio na nim słuchać muzyki bez udziału sieci. Oczywiście działa NFC. Przykładamy telefon i muzyka gra!
Z lewej model M5, z prawej M7
Na ostatnim zdjęciu widzimy porównanie modeli M5 i M7
Taki sygnał oznacza, że głośnik jest w pełnej gotowości do działania!
Jak to gra? Naprawdę byłem zaskoczony – szczególnie modelem M7. Wyposażony on jest w głośnik wysokotonowy 19 mm (x2), głośnik średniotonowy 56 mm (x2) i głośnik niskotonowy 4” (x1). Gra on bardzo głośno jak na swoje gabaryty oraz wyczuwalny jest dość mocny bas. Ale nawet jak zrobimy naprawdę głośno to nie odczujemy jakiś specjalnych zniekształceń i dudnienia basu.
Model M5 jest słabszy ale nie odstaje mocno. Wszystko ze względu na jego budowę: głośnik wysokotonowy 56 mm (x2)
głośnik niskotonowy 80 mm (x1). Tutaj także jest moc i można sobie przyjemnie posłuchać ulubionej muzyki.
Podsumowanie
Jeżeli nie chcecie rujnować swojego mieszkania czy domu a marzycie o słuchaniu muzyki w różnych pokojach i chcecie mieć pełne panowanie nad tym zestawem to propozycja Samsunga może wydawać się skierowana właśnie do Was. Zastosowań i sposobów konfiguracji takich zestawów jest wiele i to jest ogromny plus tego pomysłu. Do tego bardzo prosta i intuicyjna instalacja, która na początku może przerażać ale po paru chwilach okazuje się, że jest przyjemna i szybka. Głośniki są porządnie wykonane i grają na dobrym poziomie jak na tej klasy sprzęt. Ze swojej strony polecam dla fanów słuchania muzyki ze źródeł cyfrowych!
Cena:
SAMSUNG Multiroom czarny lub biały (WAM750) od 1749zł
SAMSUNG Multiroom czarny lub biały (WAM550) od 1399zł
SAMSUNG Multiroom HUB czarny lub biały (WAM250) od 339zł
(609)