Słowem wstępu
Projektory BenQ, wykorzystują przetworniki obrazu DLP. Technologia ta znana jest już od lat i powszechnie stosowana w urządzeniach profesjonalnych. W zasadzie każdy z projektorów, stosowanych w komercyjnych kinach cyfrowych, korzysta właśnie z niej. Do zalet przetworników DLP należą:
- Wysoki współczynnik wypełnienia (małe odległości między sąsiadującymi pikselami) dzięki czemu obraz ma bardzo dobrą ostrość. Zasadniczo jest ona lepsza niż w projektorach LCD, jednak nie aż tak dobra jak w najnowszych LCoS
- Bardzo niski czas reakcji, co przekłada się na dobre 3D i niższe smużenie (aczkolwiek to zjawisko zależy głównie od obecności systemu poprawy ruchu)
- Najczęściej rewelacyjne oddanie barw. Przetworniki DLP są proste w sterowaniu i dzięki temu odcienie kolorów są takie jak być powinny.
- Dobra równomierność obrazu
- Niezły kontrast, aczkolwiek na tym polu ustępują technologii LCoS, a także nowsze modele LCD mogą z nimi konkurować
Zasadniczą wadą projektorów DLP – jednochipowych (czyli znacznej większości rynku) jest fakt, że obraz rysowany jest krótkimi impulsami świetlnymi. Z tego względu niektóre osoby doświadczają zjawiska zwanego tęczą gdy przesuwają szybko wzrokiem po powierzchni ekranu, jednak przy obecnej generacji projektorów rzadko kto ma z tym problem. Szybkie, 6 – segmentowe koła barwne, eliminują problem tęcz niemal całkowicie. Budowa projektora DLP, utrudnia też zaprojektowanie obiektywu z dużym zakresem regulacji, co często utrudnia wykonanie optymalnej instalacji.
Wygląd
Najnowszy projektor od BenQ to naprawdę ciekawa konstrukcja. Jego wymiary wynoszą 380.5 x 121.7 x 277 mm a waga 3,6kg. Daje to nam produkt, który nie jest może mały ale też trzyma się w granicach przyjętych w tej klasie cenowej. Projektor jest dość płaski a jego kształt idzie w stronę prostokąta. Górna i dolna część obudowany została pokryta lakierowaną bielą natomiast przód i tył matowym “kawa cynamonem”. Wygląda to ładnie i nowocześnie. W samej obudowie znalazło się bardzo dużo miejsca na otwory wentylacyjne. Znajdziemy je zarówno bo bokach jak również z lewej strony patrząc od frontu. Na górnej część, w rogu urządzenia, umieszczono zbiór podstawowych klawiszy funkcyjnych. Mamy tam zatem dostęp do menu, klawisz kierunkowe, wybór źródła sygnału czy też diody sygnalizujące stan projektora i lampy. Od góry, przy obiektywie, mamy możliwość ręcznej regulacji położenia obrazu (zoom), jego ostrości (focus) oraz przesunięcia pionowego obrazu. Dostęp do tych instrumentów jest zamykany klapką. Sam obiektyw, możemy zabezpieczyć plastikową osłoną.
Bardzo interesująco przedstawia się tył projektora. Złącza zostały rozlokowane na całej jego szerokości w dość wygodnych miejscach. Montaż na suficie i okablowanie może zatem być dość wygodne. Jednak uwagę zwracają dwie maskownicy po prawej i lewej stronie. Okazuje się, że w sam projektor zostały wbudowane dwa głośniki (!!) o łącznej mocy 20W. Może się to szczególnie przydać gdy jesteśmy mobilni i nie posiadamy ze sobą żadnych głośników.
Projektor stoi na trzech nóżkach. Tylne są wykręcane a przednia – szersza – wysuwana. To typowe, klasyczne rozwiązanie dla projektorów, które wystarcza do poprawnego umiejscowienia go na stole czy szafce.
Wyposażenie i Złącza
Wszystkie złącza umieszczono na tylnej ścianie projektora. To bardzo dobre miejsce – szczególnie gdy projektor jest podwieszony np. w salonie. Dzięki takiemu rozwiązaniu dość łatwo jest ukryć wysokiej jakości grube kable HDMI czy prądowe. Wybór złącz jest bogaty i raczej nikomu nie powinno nic brakować. Mamy tu zatem n.in: dwa wejścia HDMI ( jedno zgodne z MHL), component, wejście dla komputera D-Sub, wyjście (x2) i wejście audio, złącze USB (klasyczne i mini) czy awaryjnie złącze video composite. Warto zwrócić uwagę na wyjście do triggera. Wbudowany port USB umożliwia instalowanie najnowszych funkcji i aktualizacji wewnętrznego oprogramowania.
Opcjonalnie można dokupić okulary RF 3D (DGD5), synchronizowane drogą radiową (system BenQ 3D DLP® link
Aktywne okulary 3D wersja DGD5 (opcja)
Pilot jest bardzo dobrze wykonany i co ważne w całości podświetlany. Jedynie klawisze mogłyby być nieco większe.
Menu projektora
Testy syntetyczne
Przetwornik obrazuDLP (Single Chip) Texas Instruments
Odświeżanie obrazu120Hz (tylko w 3D), brak upłynniacza w 2D
Jasność po kalibracji
zoom 1.0x: 625 Lumenów (ECO) / 1450 Lumenów (Normal)
zoom 1.3x: 515 Lumenów (ECO) / 1200 Lumenów (Normal)
Kontrast On/Off1500:1
Kontrast ANSI170:1
Błędy barw po kalibracjiśrednia dE: 0,6 maks. dE: 1,0
Input Lag50ms
Pełna rozdzielczość koloru (PC – 4:4:4)TAK – w każdym trybiePoprawna obsługa klatkaży24Hz TAK, 50Hz TAK, 60Hz TAKObsługa 10 bitowego koloruTak
Instalacja projektora
Jak już wspomniałem we wstępie, funkcje regulacji obiektywu są przeważnie ograniczone w przypadku projektorów DLP. BenQ W2000 jest tego idealnym przykładem. Zapewnia on jedynie możliwość przesunięcia obrazu w pionie i to w bardzo wąskim zakresie wynoszącym 10% wysokości rzucanego obrazu. Kwestia wysokości instalacji projektora wymaga jednak szerszego omówienia, bowiem BenQ dosyć mocno namieszał w specyfikacji swojego produktu. Na stronie znajdziemy informację:
- Przesunięcie projekcji 105% ± 2.5%
- Przesunięcie obiektywu (Lens Shift) Pionowe (Vertical) : +10%
W klasycznym rozumieniu, jakie stosuje na przykład firma Sony, ta pierwsza informacja oznaczałaby, że dolna krawędź obrazu (górna jeśli projektor pracuje “do-góry-nogami”) przesunięta jest w pionie o dystans równy połowie wysokości obrazu. BenQ ma jednak swoją logikę, wedle której przesunięcie projekcji o 100% oznacza, że krawędź rozpoczyna się dokładnie na wysokości soczewki projektora. Tu jednak widzimy, że przesunięcie wynosi 105%. Czy zatem dodatkowe 5% to w rzeczywistości 2,5% całkowitej wysokości (skoro 100% to połowa wysokości ekranu)? Okazuje się, że… nie. Ta logika działa następująco: przesunięcie projekcji do 100% oznacza przesunięcie o połowę wysokości ekranu względem środka, zaś wszystkie “procenty” ponad 100% to dalsze przesunięcie ponad krawędź o dany procent obliczony z całkowitej wysokości obrazu.
Przekładając to na praktykę, gdy w naszej redakcji uzyskałem obraz 100″ (czyli mający 124cm wysokości), a projektor stał na szafeczce i znajdował się 46cm nad ziemią, to dolna krawędź obrazu mogła wypaść najniżej 53cm (46 + 5% z 124), a najwyżej 65cm (46 + 15% z 124) nad ziemią. Jak zatem widzimy optyka projektora wprowadza dosyć spore ograniczenia w instalacji, jeśli chcemy uzyskać optymalny efekt to:
- urządzenie musi być wyśrodkowane względem ekranu
- musi znajdować się nieznacznie powyżej lub poniżej krawędzi ekranu
W przeciwnym razie, by wcelować obrazem w ekran, konieczne będzie przekrzywienie projektora i obraz także skrzywi się w trapez. Producent przewidział bogate możliwości korekcji takiego zniekształcenia, więc suma summarum będzie możliwy i taki układ. Należy pamiętać jednak, że używanie korekcji trapezowej (tzw. keystone) zmniejsza rozdzielczość obrazu i powoduje rozmycie krawędzi, zatem starajmy dołożyć wszelkich starań by wcelować w ekran za pomocą doboru optymalnego wieszaka i funkcji lens shift.
Na poniższych symulacja dokładnie wyrysowałem możliwości regulacji soczewki:
Zespół optyczny pozwala na rzut w zakresie 1,15 – 1,50 (stosunek szerokości obrazu do odległości projektora od ekranu). Nadmienię jedynie, że ta informacja również jest przekręcona na stronie producenta (gdzie napisano stosunek przekątnej do odległości). Oznacza to, że aby wypełnić nasz redakcyjny, 99″ ekran, możemy umieścić projektor w odległości od 2,5 do 3,3 metra. Jak więc widzicie moi drodzy jest to projektor dosyć krótkiego rzutu. Do testów musiałem ustawić stolik, bowiem ze standardowej naszej odległości obraz nie mieścił się w ramach ekranu
Jak już wspomniałem, wszelkie ustawienia optyki dokonywane są ręcznie, a to oznacza brak funkcji pamięci ustawień soczewki. Innymi słowy nie ma możliwości wygodnego używania projektora z ekranem o kinowych proporcjach 2.39:1. Wymagałoby to użycia dodatkowej soczewki anamorficznej, co jest drogie i mało wygodne.
Jasność i głośność
Przy maksymalnym przybliżeniu obrazu, jasność lampy (po kalibracji) wyniosła dokładnie 625 lumenów w trybie ECO i 1450 lumenów w trybie normalnym. To naprawdę dużo. Odsuwając się skrajnie (używając maksymalnego oddalenia obrazu funkcją zoom) tracimy ok. 18% jasności. Uwzględniając te dane, sugeruję następujące przekątne ekranu, przy użyciu tkaniny białej (gain 1.0) i chęci uzyskania wzorcowej jasności, wynoszącej 48cd/m2:
Tryb ECO, min zoom (rzut z ok. 3,1m)]ekran 16:9: 123″, 2,72m x 1,53m
Tryb Normal, min zoom (rzut z ok. 4,8m)ekran 16:9: 188″, 4,15m x 2,34m
Tryb ECO, max zoom (rzut z ok. 3,7m)ekran 16:9: 112″, 2,47m x 1,39m
Tryb normal, najdłuższy zoom (rzut z ok. 5,6m)ekran 16:9: 170″, 3,76m x 2,12m
Potężna jasność BenQ W2000 pozwala uzyskać ogromne przekątne ekranu! To niewątpliwa zaleta, jednak uwaga! W2000 nie posiada przysłony obiektywu i w konsekwencji nie ma również metody płynnej regulacji jasności. Oglądanie zaś dużego obrazu o ponadprzeciętnej jasności może być nie tyle męczące, co wpływa negatywnie na czerń. Dobierajmy zatem albo przyciemniony ekran (o obniżony gain’ie), albo niech ma on przynajmniej te 110-120″. Wtedy w trybie ekonomicznym będzie w porządku. Lampę możemy ustawić w jeden z trzech trybów: Normalny, Ekonomiczny i SmartEco. Ostatnia z funkcji jest jednak niezalecana, bowiem powoduje zlewanie się jasnych przejść tonalnych (projektor dynamiczne podbija kontrast by dać jaśniejszą biel przy niższym trybie pracy lampy).
Trzy tryby pracy lampy, z których nie powinniśmy używać ostatniego
Głośność projektora określiłbym jako umiarkowaną. Nie jest on tak cichy jak ostatnio testowany HW65, ale w trybie ekonomicznym zdecydowanie nie przeszkadza przy seansie gdy znajduje się około metra od głowy.
Jakość optyki
Optyka typu short-throw stawia zawsze nie lada wyzwanie projektantom obiektywów. Choć bywa bardzo wygodna w użyciu (kto nie chciałby uzyskać 100″ z 2,5m?) to niestety cechuje się też większymi ułomnościami. Podczas testu projektor stał w odległości około 3m, a więc wcale nie na skrajnej pozycji zoomu. Bliżej połowy zakresu regulacji.
Jeśli chodzi o konwergencję, czyli zbieżność barw i ostrość, to była ona bardzo dobra na środku ekranu. Zazwyczaj jedno-chipowe projektory DLP radzą sobie pod tym względem bardzo dobrze, ponieważ odpada w nich problem ze zbieżnością poszczególnych paneli. Z tego względu, przeważnie nie posiadają też funkcji regulacji zbieżności barw. W przypadku W2000 sprawa wyglądała nieco gorzej na brzegach ekranu. Tu widać było lekkie pogorszenie ostrości i/lub rozszczepienie krawędzi na barwy składowe (aberracja chromatyczna). Muszę jednak przyznać, że zjawisko to nie było duże i raczej ciężkie do wychwycenia na filmie. Ogółem oceniłbym zespół optyczny jako dobry, szczególnie mając na uwadze, że jest to konstrukcja short-throw. W tej materii da się jednak wyczuć przewagę droższych projektorów, wykorzystujących klasyczne rozwiązanie.
W BenQ W2000 nie ma funkcji regulacji konwergencji, zatem wygląda ona jak powyżej. Nie jest to zły wynik!
Ustawienia obrazu
- Na początek pobieramy następujące pliki testowe: AVS HD 709
- Rozpakowujemy je do folderu i zgrywamy tylko jedną planszę – Basic Settings -> APL Clipping.mp4
Tak powinna wyglądać interesująca nas plansza testowa – białe paski przynajmniej do 234 i czarne od 17.
- Odtwarzamy ją i upewniamy się, że widzimy pasek czarny (black) na prostokątach z numerami od 17 wzwyż i tak samo biały (white) od numeru 234 w dół. Jeśli zarówno jeden jak i drugi nie odróżnia się od tła to wchodzimy w menu projektora, w ustawienia złącza HDMI i zmieniamy zakres z “Automatyczny” na “Pełny (PC)”. Ponawiamy weryfikację.
- Jeśli naszym źródłem jest tuner telewizyjny to proponuję zrobić następująco: znajdujemy na jakimś kanale film z pasami, robimy na nim pauzę i przełączamy wtedy pomiędzy ustawieniami HDMI. Jeśli zmiana powoduje pogorszenie czerni to zostajemy przy poprzednich ustawieniach. Może jednak okazać się, że czerń jest równie smoliście głęboka, a pojawia się dużo detali w czerniach, których nie widzieliśmy wcześniej. Jak na poniższym zdjęciu:
Reprodukcja Obrazu
Fabrycznie
Jak wypada omawiany tryb w ustawieniach fabrycznych? Charakterystyka obrazu jak widać odbiega trochę od wzorcowej, ale nie jest to wielkie odstępstwo. Gamma jest nieco zaniżona (wartość bliska 2.2), co może być OK przy niezaadaptowanych pomieszczeniach, jednak w wyciemnionych salkach obniży nasycenie i kontrastowość obrazu. Odcień bieli też trochę odbiega od idealnego, nadając lekko zielono – morski odcień obrazu. Jest to jednak jednorodna zmiana odcienia wszystkich barw, a nie jakieś o wiele gorsze zniekształcenia wybranych odcieni. Więcej niedoskonałości nie da się doszukać, o ile oczywiście nie nadarzy się kłopot z przetwarzaniem sygnału, który opisałem wcześniej. Pokrycie palety kolorów prezentuje się bardzo dobrze, więc w tej materii, W2000 nie ustępuje nawet znacznie droższym konstrukcjom.
Po kalibracji
Nasycenie barw, odcienie i wierne oddanie obrazu było na najwyższym możliwym poziomie.
Więcej informacji zaczerpnąć można w: Wielkim teście kalibracji
Oraz w temacie: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
Pobierz pełny raport z kalibracji projektora
Galeria przekłamań obrazu
" ); } $( "#galeriaMenu2 li" ).first().addClass( "active" ); } $( "#galeriaMenu li").click( function( e ) { $( "#galeriaMenu li" ).removeClass( "active" ); $(this).addClass( "active" ); $( "#galeriaImg" ).attr( 'src', eval( $(this).attr( 'rel' ) + '_' + cont ) ); tab = $(this).attr( 'rel' );}); $( "#galeriaMenu2 li").click( function( e ) { $( "#galeriaMenu2 li" ).removeClass( "active" ); $(this).addClass( "active" ); $( "#galeriaImg" ).attr( 'src', eval( tab + '_' + $(this).attr( 'rel' ) ) ); cont = $(this).attr( 'rel' );}); });
Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:
- Tryb “Standard”
- Najlepszy fabryczny
- Obraz Skalibrowany
- Referencja (studio)
Wybierz kadr z filmu:
- 1
- 2
- 3
- 4
Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
W kwestii obróbki cyfrowej nie natknąłem się na jakiekolwiek mankamenty, które negatywnie wpływałyby na obraz, aczkolwiek pewną niejasnością jest ustawienie suwaka ostrości w testowanym projektorze. Nie jest bowiem oczywiste, przy jakiej wartości nie następuje żadne wyostrzanie, ani zmiękczanie obrazu. Niemniej, przy ustawieniu 5 – 7 nie widać żadnych sztucznych konturów, zatem można przydzielić wysokie noty za skalowanie i obróbkę
Kontrast i Czerń
Kontrast On/Off (bez dyn. przysłony)1500:1
Kontrast ANSI175:1
Kontrast On/Off (dyn. przysłona)-
Jednolitość obrazu
Jednorodność barwy na ekranie była fenomenalna, ale tylko jeśli sprowadzamy to zagadnienie do odcienia koloru. Trochę gorzej bowiem wyglądała sytuacja jeśli mowa o jednorodności jasności. Tutaj ponownie optyka short-throw dała się we znaki. Centralnie naprzeciwko obiektywu występował najjaśniejszy punkt, co widać na zdjęciu planszy 20%. Ten czasem dało się dostrzec w filmach, w niektórych scenach. Spadek jasności na krawędziach był także dosyć duży, więc na ekranie widać było winietowanie. Nie są to jakieś przekłamania, które męczyły na co dzień, ale istotnie były zauważalne.
Błędy deltaE (liczbowe) wynikają praktycznie tylko z różnic w jasności. Zafarbów niemalże brak.
Nierównomierności barwy praktycznie nie występują, ani na bieli, szarości, ani na czerni. Jednak widać wspomniane różnice w jasności.
UltraHD / 4K
|
Pomimo ułomności technologii DLP w kwestii płynności przejść tonalnych, BenQ W2000 radzi sobie fenomenalnie.
Odwzorowanie ruchu
|
BenQ W2000 poprawnie przyjmuje każdy rodzaj klatkażu, tj. 24, 50 i 60Hz. Pliki te wyświetla ze standardową płynnością. Oznacza to, że filmy (24 klatki) charakteryzują się klasycznym skokowym obrazem, jaki znamy dobrze z kin. Niestety, producent nie zdecydował się zaimplementować systemu poprawy płynności ruchu (upłynniacza), zatem nie ma szans wpłynąć na to jak wyświetlany jest film. Co, gdy włączymy materiał 50/60 klatkowy, na przykład transmisję sportową w telewizji? Tam ruch oczywiście jest płynny jak na każdym wyświetlaczu czy projektorze, jednak cechuje się pewną dozą rozmycia. Projektor DLP jakim jest W2000 ma w tym przypadku taką przewagę, że owe rozmycie jest na nim zauważalnie mniejsze niż na projektorach wykorzystujących inny przetwornik (3 LCD lub LCoS), oczywiście jeśli mowa o projektorach bez wspomagania ze strony elektronicznego systemu. Dowolny projektor 3 LCD posiadający chip 120Hz oraz system – “upłynniacz” pozwalający powielić ilość klatek do tej wartości sprawdziłby się lepiej, jednak trzeba nadmienić, że w tej półce cenowej chyba nie znajdzie się projektora posiadającego taki system. W BenQ zaczyna się on od modelu W3000. Testowany dziś projektor, może zapewnić lepszy ruch niż większość konkurencji LCD, ale nie jest to szczyt tego co można by osiągnąć. Zobaczcie jednak sami na zdjęciu:
Nazwa trybu | Informacje | Obraz postrzegany w ruchu | |
Wyłączony | Smużenie: |
bardzo duże
Maksymalna jasność:
85cd/m2 (ekonomiczny)Powielenie krawędzi:
nieznaczne
Poprawa płynności filmów (24p):
brak
Technologia 3D
Opcjonalne okulary, które można dokupić są dość lekkie i dobrze leżą na głowie. Efekt 3D jest wyjątkowo dobry jak na projektor tej klasy. Widoczny obraz jest dość jasny oraz pozbawiony męczącego crosstalku (tutaj zasługa użycia technologii DLP). Ten ostatni jest oczywiście w konkretnych momentach widoczny – raz mocniej a raz mniej jednak w porównaniu do konkurencji jest naprawdę dobrze.
Aktywne okulary 3D wersja DGD5 (opcja)
Granie na konsoli i PC
|
“Input Lag, chroma 4:4:4 – czy są istotne?”
Lag projektora jest na poziomie 50ms. To dobry wynik, który pozwala komfortowo pograć każdemu z nas, na wielkim ekranie. Nie jest to może wartość, która usatysfakcjonuje zawodników gier FPP, ale umówmy się, raczej nikt nie gra zawodniczo na projektorze. Ja osobiście, laga na kursorze myszy specjalnie nie odczuwałem.
Urządzenie jest także w stanie reprodukować chromę w pełnej rozdzielczości (4:4:4/RGB). Co ciekawe, następuje to w każdym trybie przy każdej konfiguracji! Dzięki temu możemy uzyskać idealnie czytelne, drobne, kolorowe elementy przy podłączeniu do komputera. Przy konsolach, czy odtwarzaczach nie ma to znaczenia, bowiem w treściach wideo chroma zawsze ma zdegradowaną rozdzielczość. Nie ma więc znaczenia czy projektor będzie w stanie ją przepuścić w pełnej rozdzielczości, czy nie.
Chroma 4:4:4 / RGB jest obsługiwana. Dzięki temu drobne kolorowe czcionki mają idealną ostrość.
Podsumowanie i ocena
Bardzo dużo za bardzo niewiele – tak można by powiedzieć o projektorze BenQ W2000. Jest to relatywnie tani projektor, który pozwoli uzyskać bardzo duży obraz z niewielkiej odległości i jakość tego obrazu będzie na wysokim poziomie, pozwalającym cieszyć się seansami filmowymi. Urządzenie uzyskuje zaskakująco dobre odwzorowanie barw, szczególnie po kalibracji do której ma ogromny potencjał, ma dobrą ostrość i mimo wszystko niewielkie zniekształcenia optyczne. Przyzwoity kontrast i bardzo duża jasność to kolejne zalety. To wszystko w cenie około 5000zł, co sprawia, że oferta jest atrakcyjna. Oczywiście, można by chcieć mieć na pokładzie upłynniacz, który pozwoli uzyskać wyraźniejszy ruch, czy jeszcze lepszą czerń, rodem z projektorów LCoS, ale nie bez przyczyny cena tych drugich zaczyna się od kwot 5-cyfrowych. Jeśli rozważamy projektor do niezaadaptowanego pomieszczenia, to można stwierdzić, że z BenQ dostaniemy niewiele mniej za połowę kwoty.
PLUSY
- Wykonanie
- Bogata ilość złączy
- Wbudowane dobrej jakości głośniki
- Duża jasność obrazu
- Niezły zespół optyczny w klasie short-throw
- Możliwość uzyskania dużych przekątnych z małej odległości
- Czerń i kontrast
- Perfekcyjne i wzorcowe oddanie kolorów po kalibracji oraz dobre tryby fabryczne
- Skalowanie i obróbka obrazu
- Cicha praca
- Możliwość podłączenia odtwarzacza UHD np. w celu uzyskania 10 bitowego koloru
- Dobry ruch w porównaniu do konkurencji z podobnej półki cenowej
- Obrazy 3D
- Reprodukowanie chromy w pełnej rozdzielczości (4:4:4/RGB) – w każdy trybie, przy każdej konfiguracji
- Dobry dla graczy – akceptowalny input lag
- Cena / jakość
MINUSY
- Brak upłynniacza obrazu
- Jednorodność jasności
- Instalacja projektora nie tak prosta jakby się wydawało – ograniczone możliwości położenia obrazu (wynikające z technologii DLP)
- Brak okularów 3D w zestawie
- W naszym przypadku problem z rozpoznaniem formatu źródła (instrukcja jak sobie z tym poradzić w powyższym teście)
Cena: BenQ W2000 4 835zł
Sprzęt do testów dostarczyła firma BenQ
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:
Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj test kalibracji.
(39970)