Bottom Line
Sony W955B jest to dobry model, ale nadaje się głównie do użycia w naświetlonych pomieszczeniach. Warto wziąć to pod uwagę podczas zakupu. Jeśli oczekujemy większej sprawności podczas seansów kinowych, to może lepiej jednak kupić serię W8 albo X9/X8?
Słowem wstępu
High-Endowe wyświetlacze Sony od ładnych paru lat mają w nazwie cyfrę “9”. Nazewnictwo to rozpoczął model HX900 w 2010 roku. Następnie zmieniano drugą cyfrę – HX920 (2011), HX950 (2012), by po trzech latach powrócić do oznaczenia pierwotnego (900) jednak poprzedzonego literą “W”. Logiczną kontynuacją byłoby nazwanie tegorocznego flagowca “W920”. Okazuje się jednak, że nazywa się on W955. Trochę to zawiłe i trzeba przyznać,że pewnie niejeden potencjalny nabywca pogubi się w oznaczeniach stąd mamy zamiar Wam pomóc :-). Najważniejsze jednak, że klasy produktów zostały w tym samym miejscu co 4 lata temu. W955 jest high-endowym telewizorem z rozdzielczością Full HD. Rodzina telewizorów 4K występuje pod nazwą X9505, X9005, X8505 i na pewno ją też skrupulatnie przetestujemy, ale jeszcze nie teraz (spodziewany termin to maj).
Nie kryliśmy naszego zdziwienia, gdy w zeszłym roku Sony W8, po raz pierwszy w historii firmy, został wyposażony w matrycę IPS (produkcji LG), a co za tym idzie pasywne 3D, dobre kąty widzenia, ale niestety znacznie gorszy kontrast i ostrość ruchu. W tym roku nasze zaskoczenie jest nie mniejsze. Seria W8 powróciła do korzeni, jednak W955 postanowiono zbudować właśnie na takiej matrycy. Spodziewamy się więc, charakterystycznie dla tej technologii, znacznie lepszych kątów widzenia ale i gorszej czerni i ostrości ruchomego obrazu. Seria 9 kojarzy się jednak też ze świetnymi technologiami jak np. Local Dimming pozwalający uzyskać wysoki kontrast przypominający ten z telewizora plazmowego. Zobaczmy więc co przygotował dla nas producent w swoim flagowcu!
Wygląd
W tym roku design serii W955 i wyższych o nazwie “Wedge” jest naszym zdaniem trochę kontrowersyjny aczkolwiek bardzo interesujący. Po pierwsze telewizor nie należy do najbardziej płaskich, mimo tego, że posiada podświetlenie krawędziowe. Wynika z tego, że jego grubość jest efektem bardziej stylistycznym niż ograniczeniami w miniaturyzacji jaki narzucają zastosowane technologie. W najgrubszym miejscu (na dole) W955 ma aż 9 cm. Producent deklaruje, że pomimo grubszej obudowy całość telewizora (ekran i podstawa) zajmuje mniej miejsca, ponieważ środek ciężkości znajduje się w niższym punkcie. Można się z tym zgodzić. Gorzej mają jednak Ci, który chcieliby powiesić telewizor na ścianie. Wtedy ta 9 cm ramka będzie odcinać się od ściany. Trzeba jednak przyznać, że boki telewizora, pomimo, że grube to wyglądają bardzo stylowo, a to właśnie dzięki designowi “Wedge”. TV na pewno dobrze będzie wyglądał w nowoczesnych pomieszczeniach. Konstruktorzy projektując “Wedge” zmieścili mocne i porządne głośniki. To czego zazwyczaj brakuje w konkurencyjnych płaszczkach. I właśnie tutaj zostaje rozwiązana zagadka grubości podstawy trójkąta jakim jest bok W955. Głośniki są naprawdę spore a firma wielokrotnie podkreśla, że zależy jej na jakości dźwięku w TV względem konkurencji, która dźwięk ma zazwyczaj bardzo słaby.
Na szczycie obudowy umieszczono kamerkę dla Skype. Można ją odchylić za telewizor. Jest ona podłączona kablem do złącza USB, które znajduje się także na szczycie za TV. Po środku dolnej ramy znajduje się podświetlenie (pod logiem Sony), które pulsuje w różnych kolorach w zależności od tego co aktualnie robi telewizor.
Poniżej zdjęcia podstawy TV gdzie widać jeden z dwóch zestawów głośników:
I na koniec real zdjęcia produktu o które pytaliście:
Wyposażenie
Testowany model 50W805B jest bogato wyposażony. Posiada m.in 4 złącza HDMI, 3 USB czy złącze dla anteny satelitarnej (ekran posiada wbudowany dekoder satelitarny i możliwość umieszczenia modułu dostępu CI+ np. nc+)
Oprócz tego w zestawie znajdziemy dwie pary okularów pasywnych 3D: TDG-500P, które dzięki technologii w jakiej zostały wykonane są super lekkie i nie wymagają zasilania.
Standardowy pilot jest dość klasyczny i niewiele różni się od modeli z zeszłego roku. Jest wykonany z dobrej jakości materiałów a klawisze są dobrze umieszczone i oznaczone.
Nowością w modelach tegorocznych jest nowy, dotykowy drugi pilot o nazwie One Flick. Także i jego wykonanie nie wzbudza żadnych zastrzeżeń. Łączy się z TV drogą bezprzewodową (Bluetooth) więc nie musimy wcale celować w ekran jeżeli chcemy coś wybrać z menu. Posiada też obsługę NFC czyli przykładamy do pilota telefon z NFC i przesyłamy np. zdjęcia czy muzykę wprost na ekran TV.
Działanie pilota dotykowego:
Obraz 2D
Jak już wspomnieliśmy seria W955 wyposażona została w matrycę typu IPS, czyli tą z szerokimi kątami widzenia, ale mniejszym kontrastem i gorszą ostrością ruchomego obrazu. Po krótkim zwiedzaniu menu obrazu stwierdziłem, że jest ono identyczne jak w ubiegłorocznych telewizorach, pomimo tego, że reszta interfejsu została odświeżona. Podobnie jak w ubiegłym roku uzyskanie wierniejszego odwzorowania obrazu sprowadza się do ustawienia suwaka „temperatura barwowa” na pozycję „ciepłe-2” i wyłączeniu „poprawiaczy” (w menu zaawansowane). Alternatywnie można przełączyć tak zwaną scenę (czyli tryb obrazu) na „Kino”. W pierwszej chwili obraz może wydawać się rozmyty i mniej ciekawy, ale tak to już jest, gdy gwałtownie przejdziemy z obrazu przesadzonego na naturalniejszy i po kilku dniach użytkowania gwarantuję, że nie będzie się już chciało wracać. Robi się to wchodząc w następujące menu:
Wybór sceny -> Kinowy
Poprawność reprodukcji kolorów w trybie fabrycznym jest dobra. Można by nawet rzec bardzo dobra! Podkreślić trzeba, że już od pierwszej chwili obraz wygląda na niezwykle neutralny, pozbawiony jakichkolwiek dominant barwowych. To za sprawą balansu bieli, który został bardzo dobrze ustawiony już fabrycznie. Widoczność detali jest poprawna. Pogarsza się pod kątem, ale na wprost wszystko jest OK. Gamma waha się w przedziale 2.1 – 2.3. Nie jest tak dobra jak w seriach niższych (paradoksalnie) i nie daje takiej kontrastowości obrazu podczas nocnego seansu. Trzeba jednak nadmienić, że matryce IPS słabo nadają się do oglądania w nocy i uzyskanie na nich kontrastowego obrazu jest w zasadzie niemożliwe – wiązałoby się to z utratą widoczności detali w cieniach. Obróbka obrazu cyfrowego jest tak dobra jak w innych modelach Sony. Nie zostały też zastosowane jakiekolwiek tricki przy obróbce obrazu. Na krawędziach nie ma wyostrzeń, ziarno filmowe nie jest usuwane. Jednym słowem zachowany jest w zasadzie cały efekt artystyczny jaki został nadany treści wideo!
Po kalibracji jak i przed większość scen budzi zachwyt.
W przypadku W955 trudno doszukać się ewidentnie złych stron jeśli chodzi o reprodukcję barw. Lekkie niedosycenie barwy niebieskiej jest chyba cechą wszystkich TV Sony w tym roku. W testowanym telewizorze jest jednak na tyle niewielkie, że jeśli ktoś nie ma kolorymetru w oku to raczej nie zauważy tego mankamentu wcale. Trochę gorzej mają się jednak czerwienie, który są nadmiernie nasycone. Na szczęście przekłamanie nie propaguje się w ważniejsze rejony odcieni skóry, także przesyt czerwieni da się zauważyć, ale tylko na tym co czerwonym miało być. Niewielkie ożywienie tych kolorów odbija się na poprawności reprodukcji obrazu, mierzonej w skali bezwzględnej, ale raczej nie jest to istotne z punktu widzenia użytkownika domowego. Zielenie są poprawne. Wspomnieć też trzeba, że W955 posiada system Triluminos. Nie ma on jednak normalnie większego wpływu na to jak obraz się prezentuje. Różnice może robić jedynie przy filmach Sony, brandowanych logo “mastered in 4k”.
Po pomiarach początkowych kalibracji wygląda na to, że różnica byłaby niezwykle subtelna. Ustawienia fabryczne były w testowanym egzemplarzu naprawdę dobre. Oczywiście nie każdy TV w sklepie będzie świecił tak poprawnie, bo między egzemplarzami występują różnice. Można jednak wysnuć wniosek, że kalibracja tego modelu to raczej ostatni szlif, a nie ewidentna zmiana obrazu. To jak zwykle pozostawiamy już Waszemu osądowi drodzy czytelnicy.
Skalowanie obrazu SD jest dobre, trochę gorzej ma się usuwanie przeplotu – na krawędziach okazjonalnie widać postrzępienia.
Sony W955 wykorzystuje procesor video X-Reality w dwurdzeniowej wersji PRO. Skalowanie obrazu i obróbka sygnału SD jest dzięki temu na wysokim poziomie. Krawędzie obiektów są gładkie, a artefakty skalowania (np. pierścienie) niewielkie. Bardzo dobrze radzą sobie także funkcje redukcji szumów, które swoim działaniem nie powodują zamazywania drobnych szczegółów. Na dzień dzisiejszy nie zalecam (przyp. Maciej Koper) jednak stosować tego typu „ulepszaczy”, bowiem cyfrowy sygnał telewizyjny nie jest już obarczony jakimkolwiek zaszumieniem na drodze transmisji. Charakterystyczne szumy w filmach oczywiście wciąż można spotkać i to bardzo często, jednak są przyczyną takiej a nie innej woli autora materiału, w którą moim zdaniem należy jak najmniej ingerować. Procesor X-Reality potrafi także poprawić mocno skompresowany sygnał video za pomocą funkcji redukcji zakłóceń mpeg i redukcji zakłóceń punktowych. Te dwie funkcje zachowują naturalne ziarno filmowe, znacząco ograniczając przy tym artefakty kompresji, których występuje dużo na słabszych programach telewizyjnych.
Z usuwaniem przeplotu telewizor radzi sobie akurat przeciętnie. Działanie jest adaptacyjne, więc statyczne partie obrazu są odzyskiwane w pełnej rozdzielczości. Ruchome obiekty są jednak trochę poszarpane i krawędzie nie są tak gładkie jak być powinny. Na sygnale telewizyjnym dosyć często zauważamy morę. Deinterlacer w 2 z 3 testów nie działa stabilnie przy rekonstrukcji przeplotu filmowego (pulldownu), jaki spotykamy w telewizji podczas transmisji filmów. Wobec tego najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie wyjść HDMI urządzeń źródłowych (w szczególności odtwarzacza blu-ray, lub amplitunera) w tryb 1080p. Dzięki temu telewizor nie będzie musiał przeprowadzać deinterlacingu.
“Po kalibracji jak i przed większość scen filmowych budzi zachwyt”
Pomiary
Fabryczny tryb “Kino” |
---|
Kontrast i czerń
Połyskująca powłoka matrycy telewizora zapewnia doskonały kontrast obrazu w oświetlonym pomieszczeniu. W dzień nie można mieć jakichkolwiek zarzutów do głębi obrazu. Czerń jest smolista, obraz “wypukły”.
Struktura ekranu Sony W955 – jest to matryca IPS produkcji LG
Niestety podczas nocnych seansów daje się we znaki niski kontrast matrycy. Na W955 jest on na poziomie 1000:1. To przynajmniej trzykrotnie mniejsza wartość niż widujemy zazwyczaj w testach nowych telewizorów LCD, ale trzeba pamiętać, że telewizor został wyposażony w matrycę IPS, której cechą jest między innymi niski kontrast. W konsekwencji obraz nie ma takiej głębi i plastyczności jaką chcielibyśmy zobaczyć. Jest trochę „płaski”. Nawet gdy w nocy zmniejszymy jasność suwakiem podświetlenia do najniższej akceptowalnej wartości, to i tak czerń jest granatowo – śliwkowa i niezbyt głęboka. Na pokładzie mamy funkcję lokalnego wygaszania, która mogłaby poprawić sytuację. Strefowe wygaszenie było przeze mnie bardzo chwalone (przyp. Maciej Koper) w seriach poprzednich. Pozwalało uzyskiwać dużo wyższy kontrast niż ten zmierzony na szachownicy “ANSI”. W W955 znajdziemy dość uproszczoną formę strefowego wygaszania. Jak widzicie na filmie poniżej niby coś jest ale to znacznie za mało. Telewizor wygasza od lewa do prawa. Czyli właściwie dwie duże strefy…
Telewizor posiada chwaloną przez firmę funkcję X-TENDED DYNAMIC RANGE, która naprawdę działa w ciemnych scenach jednak na IPS nie robi to takiego wrażenia jak na nowych modelach X9. Ale warto z niej skorzystać dla poprawy jakości czerni.
Czerń, choć niezbyt głęboka i granatowa, to jednorodna. Nie ma cloudingu ani plam.
Odwzorowanie ruchu
Doskonałe odwzorowanie ruchu jest od dawna mocną stroną telewizorów Sony. Na pokładzie jest doskonała funkcja “Motionflow”, która poprawia płynność filmów 24p (blu ray) bez irytującego efektu teatru. Daje przy tym ostrość obrazu ruchomego lepszą niż w najlepszych plazmach. Tak jest przynajmniej w telewizorach z matrycą VA. IPS jak wiemy ma dłuższy czas reakcji. Czy wyraźnie wpływa to na odwzorowanie ruchu? Niestety tak… Najlepszy tryb działania funkcji “wyraźny” daje przeważnie ostry obraz, praktycznie pozbawiony smużenia. W przypadku W955 smużenia też nie ma, ale pojawia się wyraźne rozdwojenie, a nawet powielenie na 3 krawędzi obiektów. Niestety, pulsujące podświetlenie zapala się w momentach, gdy na matrycy są jeszcze pozostałości po poprzedniej klatce obrazu. Na teście rozdzielczości dynamicznej rozróżnialne są wszystkie linie (>972 linii), ale kontury są wielokrotnej. W tej sytuacji lepiej już zostawić tryb standardowy. W nim rozdzielczość wynosi około 380 linii. To dosyć marny wynik jak na TV Sony, ale niezły na tle IPS’owej konkurencji (LG, Philips, Panasonic). Wprawne oko łatwo dostrzeże smużenie, ale takie odwzorowanie ruchu można zaakceptować. Widać nawet technologia Sony cudów nie jest w stanie dokonać, gdy styka się z wolną matrycą. Trzeba jednak przyznać, że pod względem płynności jest jak zwykle cudownie i myślę, że to na to większość osób zwróci uwagę. Nie ma też prawie artefaktów. Tutaj Motionflow i Sony wciąż góruje.
Jak więc widać na matrycy innego typu nie ucierpiała płynność obrazu. Ta jest wciąż wyśmienita. Gorzej jednak z ostrością, płynny ruch trochę smuży… Trybów działania funkcji Motionflow jest standardowo 7:
Wyłączony - sytuacja wraca takiego stanu jak we wszystkich niższych modelach. Nieaktywna jest jakakolwiek poprawa płynności materiału filmowego, który ze swojej natury szarpie. Nie ma też co liczyć na wysoką czytelność obrazu w ruchu. Pojawia się niewielkie smużenie.
True Cinema– tryb ten ma zapewnić reprodukcję obrazu 1080p24 bez dodatkowego judder, naszym jednak zdaniem nie go nawet przy wyłączonym systemie. Trudno więc powiedzieć, co właściwie “True Cinema” robi.
Płynny – najsilniejszy wariant poprawy płynności. Powoduje efekt zwany teatrem telewizji. Przez nadmierne upłynnienie ruchów obraz wygląda, moim zdaniem, nienaturalnie
Standardowy – zbalansowany wariant poprawy płynności. Odwzorowanie ruchu w tym trybie jest najbardziej zbliżone do tego co obserwujemy w realnym świecie. Ostrość obrazu ulega znacznej poprawie. Smużenie jest prawie niewidoczne, aczkolwiek przy szybkich ruchach krawędzie nie są tak ostre jak w ujęciach statycznych.
Wyraźny – niewielka poprawa płynności ruchu, ale duża ostrości obrazu, włączenie tego trybu skutkuje niewielkim spadkiem jasności i wielokrotnymi konturami.
Wyraźny plus – niewielka poprawa płynności ruchu, ale bardzo duża ostrości obrazu. W tym trybie utrata jasności jest duża, aczkolwiek do oglądania nocnego nie powinno stanowić to problemu. Po aktywowaniu tego trybu ostrość obrazu przy szybkich ruchach jest dobra, ale krawędzie są zwielokrotnione.
Impuls – wariant bez jakiejkolwiek poprawy płynności ruchu, powodujący widzialne migotanie obrazu, w zamian za to oferuje bardzo dobrą ostrość obrazu. Podwójny kontur wciąż jest widoczny, ale prawie nieprzeszkadzający. Tryb ten jest także unikalną zaletą telewizorów Sony. Daje się włączyć w trybie “GRA”, dzięki czemu nie widać prawie wcale smużenia podczas grania na konsoli.
390 TVL w trybie motionflow i rozdwojone krawędzie. Matryca IPS pogarsza odwzorowanie ruchu!
“Jak więc widać na matrycy innego typu nie ucierpiała płynność obrazu. Ta jest wciąż wyśmienita. Gorzej jednak z ostrością, płynny ruch trochę smuży…”
Kąty widzenia, podświetlenie
Jeśli mowa o kątach widzenia, to tu Sony W955 bryluje, ponieważ posiada matrycę IPS. Przy większych kątach nieznacznie giną detale w cieniach i spada kontrast, jednak barwy są dosyć stabilne. Można by więc krótko powiedzieć, że model ten nadaje się do oglądania z boku. Umiarkowane kąty nie degradują obrazu. Co widać po zdjęciach:
Technologia 3D
Znawcy doskonale wiedzą, że matryca IPS = pasywna technologia 3D. Tak jest i w przypadku modelu W955. Już wiele razy pisaliśmy na naszym Portalu o wadach i zaletach tej technologii. Zalety to oczywiście tanie i lekkie okulary co daje nam komfort oglądania i brak konieczności zasilania. Wady to niższa rozdzielczość oglądanego obrazu w porównaniu do 3D aktywnego.
Granie na konsoli i PC
Od zeszłego roku firma Sony bije rekordy tego jak krótki może być Input Lag, czyli opóźnienie pomiędzy akcją a reakcją na ekranie. Jeśli chodzi o flagowca Full HD Sony, to może on poszczycić się wynikiem jedynie 16.8 [msec]. To wartość pomiędzy modelem W8, a W7, jednak mówimy o tak skrajnie małych wartościach, że nie mają one znaczenia. Bardzo nieduży input lag, oraz tryb impuls (którego można użyć podczas gier) czynią ten TV drugim (po W8) najlepszym tegorocznym TV do konsoli.
“Bardzo nieduży input lag, oraz tryb impuls (którego można użyć podczas gier) czynią ten TV drugim (po W8) najlepszym tegorocznym TV do konsoli.”
Smart TV
Po włączeniu nowych modeli telewizorów (odpalają się mega szybko, poniżej 2s..) wita użytkownika całkowicie nowe menu One-Flick Entertainment, które zostało przystosowane aby obsługiwać je za pomocą nowego pilota dotykowego chociaż doskonale poradzimy sobie także na klasycznym pilocie. Wygląda bardzo atrakcyjnie a co ważne działa szybko i płynnie. Jak widać poniżej na filmie jest jak nigdy wcześniej nastawione na aspekty społecznościowe. Oglądamy jakiś program? Możemy w tym czasie mieć odpalonego Skype’a oraz pod ekranem pisać tweety czy komentarze na Facebooku. Telewizor właściwie staje się w tej chwili częścią naszego życia a nie tylko ekranem do oglądania programów telewizyjnych. Możemy być w stałym kontakcie z rodziną czy przyjaciółmi. Nie musimy też przerywać oglądanego kanału gdyż wszystko widoczne jest w tym samym momencie na ekranie. Tzw. Live Chat.
Telewizory są wyposażone naprawdę bogato pod względem aplikacji i chyba nie musimy wspominać o licznych serwisach video jak TVN Player, TVP czy Ipla oraz serwisach społecznościowych. Ten ostatni aspekt jest zresztą jak już wspomnieliśmy wyżej mocno rozwinięty w tegorocznych modelach. Co chyba możecie zauważyć patrząc na pilota… i klawisz w prawym górnym rogu (social view…).
Ilość aplikacji na ten rok jest ogromna
W955 bardzo dobrze współpracuje z telefonami czy tabletami. Za pomocą funkcji Photo Share możemy przesyłać bardzo szybko zdjęcia do telewizora (np. za pomocą NFC) a dalej z tego TV można przesyłać zdjęcia np. na telefon znajomego.
W955 posiada wbudowaną przeglądarkę internetową, która jednak wielkich zmian nie przeszła od zeszłego roku. Co oznacza, że jest raczej uzupełnieniem i awaryjnym wyjściem w świat jeżeli musimy coś sprawdzić. Niestety takie strony jak weeb.tv nie działają. Do TV można podłączyć myszkę – kursor pojawia się automatycznie na ekranie. Klawiatura nie zadziałała. Jednak tak naprawdę najlepiej ściągnąć aplikację TV SideView na smartfona lub tablet i za jej pomocą sterować ekranem. Wtedy mamy i kursor i wpisywanie tekstu pod pełną kontrolą.
Skoro wspomnieliśmy o aplikacji TV SideView to niemożna się przy niej na dłużej nie zatrzymać. Możemy chyba śmiało powiedzieć, że jest to najlepsza dedykowana aplikacja dla TV na rynku. Mając dowolnego smartfona czy tablet możemy idealnie i szybko sterować naszym telewizorem. Tutaj jest to bezkonkurencyjny sposób i nawet pilot dotykowy naszym zdaniem idzie w odstawkę. Mamy dostęp do programu TV, wszystkich aplikacji z pod palca czy dostęp do nagrań. Naprawdę jest to wielkie i intuicyjne ułatwienie.
Na koniec tematu multimediów zobaczmy co TV odtwarza po USB. Ogólnie wielkich zmian do modeli z 2013 roku nie ma. W dodatku aktualne oprogramowanie nie najlepiej poradziło sobie z mocno wypełnionym dyskiem twardym. Czas dostępu do plików był dość długi. Oczywiście dyski NTFS czy exFAT są obsługiwane). Jednak większość plików udało nam się odpalić. Wszelkiej maści MKVy z napisami (*srt, ass, *ssa, *srt, *sub, *txt, *sub, *smi) oraz zdjęcia czy muzykę. Jednak szkoda, że i w tym roku nie ma jakieś wyraźnej poprawy w temacie. Niby wszystko chodzi ale jednak koreańska konkurencja jest na tym polu cały czas lepsza.
Menu telewizora
Jakość dźwięku
Jak już pisaliśmy przy budowie, firma dzięki sporej ilości miejsca w podstawie zmieściła bardzo dobrej jakości głośniki. Znajdziemy 2ch Tweeter(30mm) x2 i Woofer(40x100mm) x2. Zarówno gdy telewizor wisi jak i stoi na podstawie dźwięk jest czysty i wyraźny. Dochodzą do nas także dość niezłej jakości niskie tony. Jednak jeżeli będzie nam ich brakowało to…
W tym roku do każdego telewizor Bravia (oprócz najniższej serii R) można dokupić oficjalny Subwoofer SWF-BR100, który znacząco poprawia jakość dźwięku. Rewelacyjnym rozwiązaniem jest to, że sub łączy się z TV bezprzewodowo więc możemy umieścić go w dowolnym miejscu w salonie! W TV umieszczamy transmiter USB i wszystko gotowe! Sprzęt posiada głośnik o średnicy 200mm i cyfrowy wzmacniacz o mocy 100W.
W955 posiada też specjalny tryb Football możliwy do uaktywnienia wprost z pilota. Ustawia on tak telewizor by dźwięk dochodzący ze stadionu był bliższy rzeczywistemu. Oczywiście sporo w tym marketingu ale warto spróbować taki sposób oglądania meczu w tv.
Pobór energii
Tryb obrazu Standardowy 78 W
Tryb obrazu Film (po kalibracji) 48 W
Tryb czuwania
Podsumowanie
Flagowe modele Sony Full HD znane były z niezwykle wysokiego kontrastu i świetnego odwzorowania ruchu. Jak się jednak okazuje w tym roku użycie matrycy IPS, stawia obie te rzeczy pod znakiem zapytania. Absolutnie nie znaczy to, że TV jest zły. Jest to dobry model, ale nadaje się głównie do użycia w naświetlonych pomieszczeniach. I właśnie tam pokaże pełnię swoich możliwości. Warto wziąć to pod uwagę podczas zakupu. Należy jednak pamiętać, że wygląda niezwykle okazale a przy tym jest wykonany z wysokiej jakości materiałów. Także wyposażenie tego modelu jest na najwyższym poziomie skupiając się m.in na rozbudowanych aspektach społecznościowych podczas oglądania TV (stały kontakt z rodziną czy przyjaciółmi) Jeśli oczekujemy jednak większej sprawności podczas seansów kinowych, to może lepiej jednak kupić W8 w 50 lub 55 calach albo W855 w 60 calach? PLUSY
|
Oceny
Najlepszy tryb fabryczny:
Oddanie kolorów
Skala szarości
Gamma
TV po kalibracji:
Oddanie kolorów
Skala szarości
Gamma
Kontrast i czerń
Odwzorowanie ruchu (ostrość i poprawa płynności)
Jednorodność obrazu
Degradacja obrazu pod kątem
Odporność na światło zewn.
Obróbka sygnału (deinterlacing, skalowanie)
Obraz 3D:
Crosstalk
Wygoda użytkowania
Pozostałe elementy:
Smart TV
Jakość dźwięku
Wykonanie
Cena / Jakość
Cena: Sony KDL-55W955B Ceneo.pl: od 6990,00
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:
Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj test kalibracji. |
(1366)