Powrót

Telewizor nowej generacji Samsung QD-OLED jednak nie powstanie? Pierwsze może być Sony!

Zamieszanie wokół domniemanego pierwszego telewizora QD-OLED marki Samsung! Znów powraca teza, jakoby Samsung miał wdrożyć tę technologię tylko w monitorach, a telewizory miały nadejść od… Sony. Dotychczasowe doniesienia – w zasadzie potwierdzające premierę modelu Samsung QD-OLED w 2022 roku – dementuje jeden z ekspertów.

Telewizor QD-OLED nie w 2022 roku i nie od Samsunga, a od Sony? 

Kilka tygodni temu świat obiegła wiadomość potwierdzająca wcześniejsze domysły: Samsung Display i Samsung Electronics doszli do konsensusu, postanawiając o wspólnej inwestycji w technologię QD-OLED. Sporo wcześniej zobaczyliśmy prototyp pierwszego telewizora Koreańczyków tego typu. Tamtejsze media nieoficjalnie doniosły, że niebawem ruszy masowa produkcja, a na początku 2022 roku Samsung pokaże światu pierwszy model, który trafi do sprzedaży.

Tej wersji wydarzeń kłam zadaje jednak stanowisko prezesa uznanej firmy zajmującej się gromadzeniem i analizą danych: UBI Research. Choong Hoon Yi twierdzi, że Samsung wciąż bada możliwość zastosowania paneli QD-OLED w monitorach. Na ten aspekt położono ponoć duży nacisk – do tego stopnia, że jeśli wykazane zostaną potencjalne korzyści takiego zastosowania, to premiera telewizora QD-OLED zostanie odłożona!

Samsung odejdzie od pomysłu masowej produkcji telewizora QD-OLED?

Tu powraca zaś temat technologii Multi-Model Glass, dzięki której wytwarzane są panele. Wcześniej donoszono, że na potrzeby między innymi wdrożenia telewizora Samsung QD-OLED, koreański producent uruchomi masową produkcję paneli – ta ma ruszyć już w trzecim kwartale 2021 roku. Dzięki wykorzystaniu MMG możliwe jest pozyskiwanie z jednego dużego panelu aż pięciu mniejszych: dwóch 82-calowych i trzech 32-calowych. Drugi wariant to aż osiem ekranów: dwa 78-calowe i sześć 27-calowych. Właśnie to daje producentom spore możliwości wykorzystania technologii QD-OLED w monitorach.

Ale co z pozostałymi, większymi panelami? Skoro wedle prezesa UBI Research, Samsung może zrezygnować (przynajmniej na razie) z masowej produkcji telewizorów, to kto je wykorzysta? Hoon Yi twierdzi, że prawdopodobnie do gry wejdzie Sony, któremu już wcześniej Samsung Display dostarczył próbki. Otrzymał je także Panasonic, ale o drugim z japońskich gigantów ekspert nie wspomina.

Sytuacją z nową technologią Quantum Dot staje się coraz bardziej zawiła. Wciąż nie jesteśmy w stanie powiedzieć, co tak naprawdę i od kogo zobaczymy w 2022 roku. Jak uważacie – kto będzie pierwszy? I czy do sklepów najpierw trafią telewizory czy monitory?

Czym wyróżniają się panele QD-OLED?

Najnowsze wyświetlacze Quantum Dot nie bazują wyłącznie na podświetleniu, ponieważ czerwone, zielone i niebieskie subpiksele, które składają się na każdy piksel, stają się samowystarczalne po pobudzeniu ich światłem i zapewniają znacznie wyższy poziom jasności. QD-OLED może też wprowadzić rozszerzone odwzorowanie kolorów oraz doskonały poziom czerni znany przecież z obecnej technologii OLED, która dostępna jest na rynku od LG Display. Produkowane obecnie przez LG panele OLED – WOLED – osiągnęły pewną granicę jasności HDR, której nie sposób przekroczyć w obrębie tej technologii. W naszych pomiarach redakcyjnych waha się on średnio w okolicach 500-700 nitów, a tylko firma Panasonic wykrzesała maksimum w swoim flagowcu, który szczyci się średnim pomiarem około 850 nitów (model GZ2000). Ponadto, według wyliczeń DSCC (Display Supply Chain Consultants), produkcja metra kwadratowego substratów QD-OLED będzie wynosiła 26 dolarów, podczas gdy wytwarzanie substratów WOLED kosztuje 95 dolarów za metr kwadratowy.

Źródło: https://www.avcesar.com/actu/id-33481/tv-qd-oled-samsung-en-2022-projet-remis-en-cause.html


Więcej na temat produktów firmy Samsung:

(2282)