Zapadł wyrok w sprawie mieszkańca powiatu mrągowskiego, który przez kilka lat parał się nielegalnym udostępnianiem sygnału telewizyjnych platform satelitarnych CANAL+ i Cyfrowy Polsat. Za piractwo w formie tzw. sharingu internetowego skazany będzie zmuszony zapłacić pokrzywdzonym stronom łącznie 2,5 miliona złotych. Na czym dokładnie polegał ten proceder?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Część kanałów za chwilę zniknie z telewizji naziemnej! Decyzja zapadła – koniec nadawania
Telewizja satelitarna: kara 2,5 miliona złotych za piractwo! Sądowe zwycięstwo CANAL+ i Polsatu
20 kwietnia 2022 roku Sąd Okręgowy w Olsztynie, Wydział II Karny, wydał wyrok w sprawie mieszkańca powiatu mrągowskiego, który zajmował się procederem nielegalnego udostępniania sygnału płatnych platform telewizyjnych (tzw. sharing internetowy). Zgodnie z wyrokiem Sądu, oskarżony musi naprawić wyrządzone szkody i zapłacić pokrzywdzonym – CANAL+ Polska S.A. oraz Cyfrowemu Polsatowi – kwotę 2,5 mln zł. Sąd skazał również sprawcę na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres trzech lat. Dodatkowo Sąd orzekł środek karny w postaci podania wyroku do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie odpisu wyroku ze wzmianką o prawomocności na tablicy ogłoszeń w budynku Urzędu Miasta w Mrągowie przez okres 6 miesięcy. Wyrok jest prawomocny.
Mężczyzna odpowiedzialny za proceder został zatrzymany w grudniu 2019 roku. Według ustaleń Policji współpracował z innymi tzw. dawcami i wspólnie z nimi stworzył infrastrukturę służącą do nielegalnego udostępniania programów telewizyjnych metodą sharingu internetowego.
Działania zostały przeprowadzone na terenie trzech województw przez funkcjonariuszy z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Na miejscu zostały zabezpieczone serwery, sprzęt elektroniczny, ok. 30 kart abonenckich należących do platform CANAL+ i Polsat Box jak również kryptowaluty – 20 BTC (Bitcoin). Po zbadaniu przez biegłego zabezpieczonego sprzętu ustalono, że z serwerów korzystało 600 biorców, a sprawca działał w okresie od października 2016 roku do grudnia 2019 roku.
Oskarżony został uznany za winnego popełnienia zarzucanego mu aktem oskarżenia czynu. Sąd na mocy art. 46. § 1 k.k. zasądził wobec oskarżonego obowiązek naprawienia szkody w części poprzez zapłatę na rzecz pokrzywdzonych:
- CANAL+ Polska S.A. kwoty 1.000.000,00 zł
- Cyfrowy Polsat S.A. kwoty 1.500.000,00 zł
Jest to rekordowa kwota w historii walki z procederem sharingu w Polsce.
Źródło: CANAL+
Znajdujesz się w sekcji Informacje prasowe. Zamieszczone tutaj materiały zostały w dużej części opracowane przez firmy niezwiązane z redakcją HDTVPolska. Redakcja HDTVPolska nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji.
Przeczytaj więcej na temat telewizji:
- 10 super kanałów odkodowanych w Polsat Box! Co można oglądać przez miesiąc za darmo w TV i online?
- Dwa kontrowersyjne kanały dostały pozwolenie na dalsze nadawanie! KRRiT nie miała obiekcji
- Świetny kanał odkodowany w Dzień Dziecka w Polsat Box i dla odbiorców satelitarnych! Co oglądać i gdzie?
- Mistrzostwa Świata Katar 2022 w polskiej telewizji w 4K HDR z Dolby Atmos? Wielki powrót wyłączonego kanału!
- Jaki dekoder kupić do TV naziemnej DVB-T2 / HEVC? Z tymi modelami dalej będziesz odbierać kanały!
(964)