Naziemna telewizja cyfrowa nie działa? Od marca trwa transformacja, a niektórzy odbiorcy odnotowują brak sygnału – niektóre kanały nie odbierają! To skutek wejścia nowego standardu DVB-T2 / HEVC, na który nie są gotowe wszystkie telewizory. Nawet jednak ci widzowie, którzy posiadają odpowiedni sprzęt, mają problemy oglądaniem stacji w jakości HD. Jakie są tego powody i jak sobie z tym poradzić?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Czołowa telewizja kablowa w Polsce wyłączyła część swojej oferty! Koniec dwóch pakietów – co zniknęło?
Telewizja naziemna nie działa? Brak sygnału? Kanały się zacinają? Jakie są powody i jak odbierać bez problemów?
Odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej często zrzucają problemy z odbiorem kanałów na karb posiadanego telewizora. Już na wstępie powiedzmy sobie jednak jasno: w znakomitej większości przypadków geneza kłopotów jest zupełnie inna. Takie sytuacje szybko się mnożą szczególnie w dobie stopniowego przechodzenia w sygnale naziemnym na jakość HD. Od marca bieżącego roku w Polsce dokonuje się bowiem spora rewolucja – stosowany od lat w telewizji cyfrowej sygnał DVB-T jest wyłączany i na stałe zastępowany nowym standardem DVB-T2. To właśnie on pozwala na oferowanie znacznie większej liczby kanałów w rozdzielczości HD, a nawet takich w 4K. W zasięgu DVB-T2 jest już ponad 2/3 terytorium naszego kraju i z tego powodu w wielu domach telewizja nie działa – niektóre kanały są niedostępne. Wynika to z braku odbiornika lub dekodera wspierającego DVB-T2 ze stosowanym także teraz naziemnie kodekiem HEVC.
To właśnie z uwagi na transformację telewizji naziemnej wielu odbiorców ma teraz duże kłopoty. Jednak nawet ci, którzy są wyposażeni w odpowiedni telewizor lub tuner, nie unikają problemów. Często obraz się zacina, a czasem nawet kanały zupełnie nie chcą działać. Zanim “zwalimy” winę na nasz telewizor, warto najpierw sprawdzić kilka innych rzeczy. Poniżej wypisaliśmy możliwe przyczyny występowania problemów z odbiorem telewizji naziemnej. Nasze porady odnoszą się nie tylko do kanałów HD – zazwyczaj powody nieprawidłowego działania wszystkich stacji naziemnych są tożsame. Pomijamy kwestię przejścia na DVB-T2, o której więcej można przeczytać klikając w poniższy link:
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Kolejne osoby stracą dostęp do telewizji naziemnej! To jeszcze nie koniec przejścia na DVB-T2 – gdzie zmiany?
Dlaczego kanały telewizji naziemnej nie działają? Problemy z odbiorem – możliwe przyczyny:
- Antena jest niewłaściwa lub za słaba – zacznijmy od wykorzystywanej przez nas anteny naziemnej. Niezależnie od tego, czy jest ona wewnętrzna czy zewnętrzna, zajrzyjmy do jej specyfikacji. Część kanałów HD jest już obecnie nadawana w standardzie DVB-T2, a do ich odbioru konieczna jest antena obsługująca ten format. Może też być tak, że posiadany przez nas model jest zwyczajnie za słaby. Oceńmy, jak daleko znajdujemy się od najbliższego nadajnika i zerknijmy na moc kupionej anteny. W oszacowaniu możliwości odbioru pomoże nam na przykład aplikacja na smartfon, taka jak na przykład “DVB-T finder”;
- Antena jest nieprawidłowo ustawiona – jeżeli spełniamy powyższe warunki, to powinniśmy przyjrzeć się ustawieniu naszej anteny. Włączmy telewizor i poeksperymentujmy z kierunkiem – w ten sposób będziemy mogli “na żywo” ocenić, w jakiej pozycji antena zbiera najlepszy sygnał. Niewykluczone, że taki zabieg wyeliminuje nasze problemy z odbiorem kanałów nadawanych w jakości HD. Pamiętajmy, że antena powinna być skierowana w stronę najbliższego nadajnika. Ustawmy ją możliwie najwyżej. Jeżeli na drodze sygnału stoją jakieś budynki, próbujmy oszacować stopień odbicia wiązki od ich ścian i ustawić antenę w tę stronę;
- Docierający sygnał jest zbyt mocny – to wydaje się nielogiczne, ale czasami moc sygnału może być zwyczajnie za duża. Szczególnie, jeśli znajdujemy się bardzo blisko nadajnika – na przykład tuż obok niego. W takiej sytuacji warto rozważyć wymianę anteny na słabszą, lub ustawienie jej w taki sposób, by nie była skierowana bezpośrednio w stronę nadajnika;
- Nasza instalacja jest wadliwa – jeśli nic z powyższej listy nie pomaga, pozostaje nam jeszcze przejrzeć stan naszej instalacji – od kabla zasilającego w gniazdku, po ten antenowy wpięty do telewizora i poprowadzony do anteny. Upewnijmy się, że wszystkie przewody są odpowiednio, solidnie zamontowane i nie posiadają żadnych uszkodzeń
Czy korzystając z naszych porad udało Wam się wyeliminować zakłócenia odbioru? Czy kanały już działają i nie zacinają się? Koniecznie dajcie nam znać! Jeżeli wciąż zmagacie się z takimi problemami, problem rzeczywiście może leżeć po stronie telewizora.
Źródło: własne
Przeczytaj więcej na temat telewizji:
- Co daje dekoder DVB-T2? Jaki wybrać, by dalej odbierać kanały TVN, Polsat i inne? Te modele warto kupić!
- Mecz Belgia – Polska w Lidze Narodów już w środę! O której oglądać? Gdzie transmisja w TV i stream online?
- Świetne kanały odkodowane w TV kablowej! Klienci tego operatora mogą triumfować – co i gdzie teraz za darmo?
- TVP dostała ważne pozwolenie na nadawanie w TV naziemnej! Kolejne kanały za darmo w jakości HD?
- Wiadomo, kiedy pojawi się polski serial-odpowiednik “Sługi Narodu” z Zełenskim! Premiera w TV i online
(54838)