Powrót

4 kanały nagle usunięte z telewizji naziemnej! Jeden z nich możesz dalej oglądać – gdzie?

Telewizja naziemna – multipleks testowy telewizji TVS nadający w standardzie DVB-T2 został wyłączony! Wraz z nim z lokalnego przekazu zniknęły 4 kanały, ale jeden z nich nadal można odbierać i oglądać. Gdzie dokładnie?

Naziemna telewizja cyfrowa – 3 kanały zniknęły wraz z MUX-TVS

Przeszło dwa lata temu, kiedy standard DVB-T2 / HEVC stopniowo upowszechniał się w polskiej telewizji naziemnej, bardzo popularną praktyką było uruchamianie tak zwanych testowych multipleksów niosących kanały w tym właśnie formacie. Jedną z takich przestrzeni – choć powstałą już w 2016 roku i wielokrotnie modyfikowaną – utrzymywała telewizja TVS. W jej ramach nadawano jeszcze do niedawna cztery stacje TV: TVS HD, Polsat HD, TV Republika i TV Okazje. Dodatkowo w przekazie była również stacja radiowa Radio Silesia.

W zasięgu MUX-TVS pozostawali mieszkańcy Katowic i okolic, ale w momencie tworzenia tego tekstu wymienionych wyżej pozycji nie da się już odbierać. Multipleks został bowiem wyłączony w piątek 2 sierpnia, co było bezpośrednim następstwem wygaśnięcia pozwolenia na nadawanie.

Multipleks można było odbierać w Katowicach na kanale 30. telewizji naziemnej. Wedle informacji ze źródła telewizja TVS chciała kontynuować nadawanie, ale pozwolenia nie wydał Urząd Komunikacji Elektronicznej. Po ponad dwóch latach od wprowadzenia DVB-T2, organ nie widzi już podstaw do kontynuowania eksperymentalnej emisji w tym standardzie.

Pomimo wyłączenia multipleksu, kanał TVS nadal można odbierać naziemnie. Jest dostępny w ramach lokalnego MUX-L2 (kanał 47) rozprzestrzeniającego sygnał z obiektów Rybnik/Komin E Rybnik i Ornontowice/KWK Budryk. Ponadto TVS jest też dostępny od początku sierpnia na MUX-L1, MUX-L3 i MUX-L4. Pierwszy z multipleksów nadaje w regionie Jeleniej Góry, drugi – Częstochowy i Tomaszowa Mazowieckiego, a trzeci – Wrocławia i Świdnicy.

Źródło: https://dvbt2wpolsce.pl/aktualnosci/slaskie-multipleks-tvs-zakonczyl-nadawanie


Telewizja – przeczytaj więcej:

(1983)