Powrót

Kanały TVN, Polsat i inne zniknęły z domów odbiorców TV naziemnej. Protest prywatnych nadawców!

Oferta kanałów satelitarnych CANAL+ we Francji została okrojona

Od dziś w całej Polsce standard nadawania cyfrowej telewizji naziemnej jest już zmieniony na DVB-T2 / HEVC. Większość multipleksów przystosowała się do nowych standardów nadawania telewizji. MUX-3 z kanałami TVP wciąż jednak nadaje w DVB-T. Prywatni nadawcy rozpoczęli protest i wystosowali wspólne stanowisko. Od dziś w kolejnych regionach niektórzy nie mogą odbierać takich stacji jak m.in TVN i Polsat.

Telewizja naziemna: wszystkie multipleksy oprócz MUX-3 w DVB-T2 / HEVC. Nie ma TVN i Polsatu, stacje TVP zostały

Mimo pierwotnych założeń trzeci multipleks naziemny, na którym dostępne są kanały TVP, nie zastosował się do nowych standardów nadawania w DVB-T2. Kanały TVP nadal dostępne są w DVB-T MPEG-4. 27 czerwca w ostatnich regionach Polski pozostałe multipleksy (z wyjątkiem jeszcze MUX-8) zostały przełączone na nowy format. Przeszło 2 miliony odbiorców w całym kraju nie mają dostępu do większości prywatnych kanałów.

fot. TVP

Nadawcy komercyjni wydali specjalne oświadczenie w związku ze zmianami w harmonogramie refarmingu:

27 czerwca br. zakończy się proces zmiany częstotliwości i standardu nadawania naziemnych stacji telewizyjnych – z DVB-T na DVB-T2. W wyniku decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji inaczej potraktowano telewizje prywatne, a inaczej telewizję publiczną, która w przeciwieństwie do nadawców komercyjnych nie musi przechodzić na nowy standard nadawania DVB-T2.

Oznacza to, że proces refarmingu i zmiany standardu nadawania został przeprowadzony w sposób znacząco odmienny od ustaleń poczynionych w ostatnich 2 latach w gronie nadawców, UKE, KRRiT oraz Ministerstwa Cyfryzacji. W efekcie około 2,5 mln widzów pozostaje bez możliwości odbierania ogólnodostępnych kanałów Polsatu, TVN, TV Puls, Kino Polska oraz wielu innych.

Przeciwstawiamy się niesprawiedliwym działaniom, które pozbawiają dużą część widzów telewizji naziemnej dostępu do ulubionych kanałów oraz traktują w sposób dyskryminujący wszystkich nadawców komercyjnych, faworyzując Telewizję Publiczną.

Będziemy walczyć o prawa widzów, a także nasze, jako największych nadawców w Polsce, przed skutkami tych działań oraz domagać się adekwatnej rekompensaty i jak najszybszego przełączenia kanałów TVP na standard nadawania obowiązujący pozostałych nadawców.”

Źródło: informacje prasowe


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(7009)