Odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej z całego kraju masowo zgłaszają, że nie działa u nich między innymi TVN i Polsat. Nie ma za to żadnego kłopotu z oglądaniem kanałów TVP. To pokłosie zmian, które właśnie zachodzą – stacje nadawane są już na większości terytorium Polski w nowym standardzie DVB-T2. Co zrobić, by nadal móc oglądać wszystkie kanały?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Słaby sygnał telewizyjny po przejściu na DVB-T2? Pomoże lepsza antena! Jaki model wybrać, by odbierać kanały?
Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 / HEVC: działa TVP, ale Polsat i TVN już nie. Dlaczego?
Wejście standardu DVB-T2 / HEVC do telewizji naziemnej to największa zmiana od czasu jej definitywnego przejścia na sygnał cyfrowy. Nowy format umożliwia nadawcom oferowanie większej liczby jakościowych kanałów na multipleksach – daje opcję swobodnego włączania kanałów HD, a nawet 4K. Niestety dla części odbiorców kolejna transformacja oznacza konieczność wymiany telewizora lub dokupienia specjalnego dekodera. Trzeba upewnić się, że nasz odbiornik posiada wsparcie dla DVB-T2 / HEVC. Jeżeli pojawi się przymus nabycia dekodera, można skorzystać z rządowej zapomogi w kwocie 100 złotych w przypadku dekodera, lub do 250 zł w przypadku telewizora.
Nie wszystkie kanały naziemne są jednak nadawane w DVB-T2. Wyjątek stanowią stacje należące m.in. do TVP, które są nadawane na MUX-3 i MUX-8. Obecne są tam następujące pozycje:
- MUX-3: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP3, TVP Historia i Sprawdzam TV
- MUX-8: TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV i WP
Powyższe kanały nadal mogą odbierać widzowie posiadający w domu telewizor nieobsługujący standardu DVB-T2 i kodeka HEVC. Taka sytuacja ma się utrzymać nawet do końca 2023 roku. Inaczej jest już w przypadku stacji takich jak TVN i Polsat – one zniknęły już w starym formacie DVB-T na 68% terenu Polski. Wedle najnowszych danych dostarczonych przez Krajowy Instytut Mediów, nadal aż 1,32 miliona gospodarstwa domowych nad Wisłą jest niegotowych na zachodzące już przecież od marca zmiany. Ta niebagatelna liczba aktualna na maj wprawdzie maleje w coraz szybszym tempie (pod koniec kwietnia było to jeszcze 1,53 mln), wciąż jednak izolacja dotyczy ogromnej rzeszy widzów mających dostęp wyłącznie do naziemnej telewizji cyfrowej.
26 czerwca to data aktywacji sygnału DVB-T2 / HEVC w czterech ostatnich województwach kraju: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim. Na liście miast objętych zmianami są między innymi Warszawa, Olsztyn, Białystok, Zamość i Lublin. Odbiorcy z tych regionów, którzy nie posiadają kompatybilnego telewizora lub dekodera, mogą w tym dniu zauważyć, że kanały naziemne nie działają. Należy sprawdzić, czy wykorzystywany odbiornik jest gotowy na te zmiany:
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Czy jesteś gotowy na telewizję naziemną DVB-T2? Sprawdź, czy Twój telewizor jest na liście!
Standard DVB-T2 / HEVC w naziemnej telewizji cyfrowej – harmonogram przełączeń:
Etap 4: miasta od 26 czerwca:
- Elbląg, Olsztyn, Ostrołęka, Giżycko, Suwałki, Białystok, Siedlce, Warszawa, Zamość, Lublin
Źródła: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jak-odbierac-tvn-polsat-tv-puls-dvb-t2-hevc-czarna-plansza-brak-sygnalu, Emitel
Przeczytaj więcej na temat telewizji:
- Kanały telewizji naziemnej nie działają – brak sygnału w domach milionów Polaków! Jak to naprawić?
- Czołowa telewizja kablowa w Polsce wyłączyła część swojej oferty! Koniec dwóch pakietów – co zniknęło?
- Co daje dekoder DVB-T2? Jaki wybrać, by dalej odbierać kanały TVN, Polsat i inne? Te modele warto kupić!
- Mecz Belgia – Polska w Lidze Narodów już w środę! O której oglądać? Gdzie transmisja w TV i stream online?
- Świetne kanały odkodowane w TV kablowej! Klienci tego operatora mogą triumfować – co i gdzie teraz za darmo?
(15884)