Raport przygotowany przez brytyjskie towarzystwo naukowe Royal Society wykazał, że streaming wideo na smartfonach w rozdzielczości 4K powoduje emisję dwutlenku węgla na poziomie ośmiokrotnie wyższym, niż w przypadku oglądania w SD. Nie zbadano, jaki w pływ na środowisko ma wyświetlanie wysokiej jakości treści na telewizorach.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Streaming bije tradycyjną telewizję. Netflix już drugą największą grupą TV w Europie pod względem przychodów
Streaming w 4K powoduje wysoką emisję CO2 – dowodzą badania
Oglądanie filmów i seriali na Netflixie w rozdzielczości 4K na smartfonie nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne. Okazuje się wręcz, że jest bardzo szkodliwe – o wiele bardziej, niż pochłanianie treści w niższej jakości. Badania przeprowadzone przez towarzystwo naukowe Royal Society wykazały, że emisja dwutlenku węgla w takim przypadku ośmiokrotnie przekracza ilość generowaną podczas oglądania w SD.
Nie wiemy wprawdzie, jak wygląda sytuacja w przypadku streamowania wideo na telewizorach, bo ten aspekt akurat nie był przedmiotem badań. Niewątpliwie jednak trend jest taki sam: im wyższa rozdzielczość, tym wyższa emisja CO2. To rodzi z kolei wątpliwości w kwestii coraz wyższych rozdzielczości, bo przecież stoimy u progu ery 8K, które będzie wymagać przesyłu jeszcze większej ilości danych, a to właśnie w tym tkwi problem.
Autorzy badań sugerują, że w najlepszym interesie środowiska naturalnego jest globalne obniżenie jakości streamingu na smartfonach do SD. Argumentują to tym, że na tak małych ekranach trudno jest dostrzec zalety płynące z oglądania w 4K.
Jakieś kroki w podobnym kierunku niektórzy giganci rynku VOD podjęli już na początku pandemii, kiedy mocno ograniczyli przepustowość streamowanych materiałów. Wtedy jednak umotywowane było to odciążeniem sieci w skali globalnej. Teraz powody są – wydaje się – znacznie poważniejsze. W badaniach ujęto też ciekawy przykład, jak można realnie zmniejszyć emisję szkodliwych substancji podejmując inne działania. Wyliczono, że serwis YouTube zmniejszyłby emisję o 1-5 procent, gdyby wyłączył przesył obrazu dużej liczbie użytkowników, którzy tylko słuchają danego materiału bez jego oglądania.
Raport wykazał, że technologie cyfrowe przyczyniają się obecnie do 1,4-5,9 procenta całkowitej emisji CO2 w skali naszej planety. Czy uważacie, że mocne ograniczenie jakości streamingu ma sens? Co w przypadku telewizorów, na których taki ruch zdecydowanie ograniczyłby przyjemność z oglądania filmów i seriali?
Źródło: https://www.avforums.com/news/4k-streaming-impacts-carbon-emissions-says-royal-society.18255\
Zdjęcie tytułowe: Royal Society
Przeczytaj więcej:
- Odbiorcy telewizji naziemnej z dostępem do nowych treści na żądanie! TVP Sport udostępnia wszystkie materiały na platformie HbbTV
- Nowe telewizory Samsung QLED dostaną rewolucyjny pilot bez baterii. Otrzyma ogniwo słoneczne i będzie zasilany światłem
- Ekrany OLED zamiast okien w samolocie? Szwajcarska firma przedstawiła rewolucyjną propozycję – zobaczcie rezultaty
- Samsung zaprezentował futurystyczne ekrany OLED nowej generacji do laptopów. Mają wbudowane kamery i bardzo wąskie ramki!
- Sony wprowadza głośniki bezprzewodowe z zaawansowaną technologią dźwięku 360. Jak grają i kiedy będą dostępne?
(4305)