Powrót

Standard DVB-T2/HEVC już niebawem w telewizji naziemnej. Kogo dotknie konieczność dokupienia przystawki i co się zmieni?

Na wiosnę i lato 2022 roku planowane jest w Polsce przejście w telewizji naziemnej na nowy standard DVB-T2/HEVC. Dla wielu użytkowników będzie to oznaczać przymus dokupienia dodatkowego dekodera sygnału. Jednocześnie jednak jakość proponowana przez nadawców ma ulec znacznej poprawie.

DVB-T2/HEVC w naziemnej telewizji – kiedy zmiana standardu w Polsce?

Doskonale pamiętamy chaos, jaki zapanował wśród odbiorców telewizji 10 lat temu, kiedy nastąpiła zmiana z sygnału analogowego na cyfrowy. Wtedy całe rzesze Polaków, którzy nie korzystali z ofert kablówek lub sieci satelitarnych, zostały zmuszone do wymiany telewizora na nowszy lub – na co decydowano się znacznie częściej – na dokupienie dekodera sygnału. Podobne zmiany czekają nas już za nieco ponad rok, choć tym razem skala problemu, jaki one wywołają, na pewno będzie sporo mniejsza.

W pierwszej połowie 2022 ma bowiem nastąpić w naziemnej telewizji zmiana standardu z DVB-T na nowszy DVB-T2/HEVC. Zmiana o tyle bardziej kosmetyczna, że obecnie wiele dostępnych na rynku telewizorów jest już zdolna obsłużyć kodek HEVC. Dość powiedzieć, że od początku tego roku nie można już w Polsce sprzedawać modeli nieposiadających takiej możliwości, natomiast od stycznia 2021 wszystkie telewizory w ofertach sprzedawców będą musiały wspierać technologię HbbTV 2.0.1, która z kolei pozwoli wykorzystać pełen potencjał nowemu standardowi.

Wciąż jednak oczywiście znajdą się tacy użytkownicy, którzy posiadając starsze i niekompatybilne telewizory i chcąc jednocześnie wciąż odbierać sygnał telewizji naziemnej, będą musieli zdecydować się na jedną z dwóch opcji: zakup nowszego modelu lub przystawki, która umożliwi odbiór. Kosz takiego dekodera oscyluje – podobnie jak przed laty – w okolicach 100 złotych, nie będzie to zatem duży wydatek.

Tak przedstawia się mapka obrazująca cztery terminy wejścia w życie standardu DVB-T2/HEVC. Wraz z nim stary przestanie zupełnie obowiązywać:

fot. Wirtualne Media

Co zmieni DVB-T2/HEVC w jakości telewizji naziemnej i jakie wymogi powinien spełniać telewizor?

Przejdźmy do konkretów – co ulegnie zmianie po nadejściu nowego standardu? Będzie to przede wszystkim sygnał do pojawienia się nowych kanałów na multipleksach, a także podniesienia jakości niektórych z nich do rozdzielczości 4K. Wielu nadawców uzyska też prostszą ścieżkę do zapewniania jakości HD zamiast SD.

Czy taki scenariusz jest naprawdę możliwy?

Witold Tomaszewski, p.o. rzecznika prasowego Urzędu Komunikacji Elektronicznej informuje, że “[…] z około 1/3 gospodarstw domowych, które korzystają wyłącznie z telewizji naziemnej, około 1/4 ma już urządzenia (telewizory, przystawki) przystosowane do odbioru nowego standardu“. Oznacza to, że faktycznie całkiem pokaźna grupa konsumentów zderzy się z koniecznością dokonania dodatkowego zakupu. Co więc konkretnie powinien posiadać telewizor kompatybilny z nowym standardem?

UKE radzi, by decydując się na zakup nowego telewizora sprawdzić, czy cechuje się obsługą sygnałów DVB-T2 z kodekiem HEVC. Dodatkowo powinien też dekodować dźwięk osadzony w standardzie E-AC-3, który występuje też pod nazwami Dolby Digital Plus/DD+). Oczywiście decydując się na zakup jednego z telewizorów wiodących na naszym rynku producentów nie powinniśmy niczego się obawiać, ponieważ spełniają one powyższe wymagania. Warto bowiem wiedzieć, że Polska jest bardzo w tyle, jeżeli chodzi o standard DVB-T2 – wiele europejskich krajów zdążyło już permanentnie przestawić się na nadawanie w tym formacie.

Nowsze telewizory producentów obecnych na europejskich rynkach obsługują nowy standard z kodekiem HECV

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/naziemna-telewizja-dvb-t2-hevc-od-kiedy-jak-dostosowac-telewizor?fbclid=IwAR2L6HCWpjr1S3JjlebIEfHvPObI24dSHR1C1gYxohPfbvIN9_XF7v9CQe8


Przeczytaj więcej na temat telewizorów:

(25477)