Powrót

Sony 2015 – pierwsze spojrzenie na nowe Telewizory Ultra HD oraz Full HD

Pierwsi w Europie

W tym roku mieliśmy okazję jako pierwsi w Europie przyjrzeć się bliżej najnowszej linii telewizorów Bravia na 2015 rok. Sony bardzo się postarało i dość wcześnie dokonało prezentacji telewizorów opartych na najnowszym rozwiązaniu czyli systemie Android. To kolejna firma po Philipsie, która wchodzi w temat bardzo dobrze znanego systemu operacyjnego szczególnie ze smartfonów oraz tabletów. Jak wypadają ekrany po pierwszych oględzinach? 

Bliższe spojrzenie na Sony Android TV

Kilka lat temu Sony było jednym z pierwszych partnerów Google TV przy próbie wprowadzenia Google na ekrany telewizorów. Projekt nie powiódł się, jednak w 2015 dwóch gigantów znów połączy siły, dzięki platformie Android TV. Sony jest w pełni zaangażowane w idee Android TV w swoich urządzaniach Ultra HD i niektórych modelach Full HD (dokładną rozpiskę znajdziecie w dalszych rozdziałach relacji). Poniżej przedstawiamy wrażenia z praktycznego użycia platformy.

 

Android TV wygląda tak samo na każdym urządzeniu, a producenci nie mogą zmieniać interfejsu, tak jak w smarfonach na systemie Android. Jednak mogą preinstalować aplikacje. Na pewno na terenie Polski dostaniemy wybrane aplikacje od razu na naszym pulpicie telewizora. Menu jest szybkie i przejrzyste oparte na kilku poziomach jak złącza, aplikacje, serwisy video. 

 

 

Cała idea najnowszej wersji Androida znajdującego się w telewizorze została oparta o kilka istotnych aspektów:

 

 

1. Dzięki platformie Android TV dostajemy bardzo szczegółową i dokładną obsługę głosową telewizora. Zarówno poprzez wydawanie do niego poleceń jak również poprzez głosową wyszukiwarkę oraz zadawanie pytań na które dostaniemy odpowiedź na ekranie telewizora. Do obsługi można użyć znanego pilota multimedialnego czyli One Flick Entertainment ale również wydać polecenie do smartfona np. włącz telewizor. W tym przypadku używamy aplikacji TV SideView (iOS, Android.) lub Android TV Remote Control (Android).
 
2. Google Cast. Rozwinięcie idei dongla Chromcasta, który posiadał całą masę aplikacji. Teraz nie musimy już jednak nic wpinać do TV. Bardzo ważną funkcjonalnością jest np. przesyłanie materiałów z urządzeń mobilnych na ekran telewizora. Jednak nie dzieje się to na zasadzie kopii lustrzanej, która obciążała nasz telefon oraz powodowała, że nie mogliśmy już nic na nim robić. Opiszę to na przykładzie aplikacji YouTube. W rogu aplikacji znajdziemy ikonkę Google Cast, która po naciśnięciu wywoła materiał od razu na ekranie naszego telewizora. Telefon jednak nie bierze już udziału w całym procesie. Nie marnuje baterii oraz nie blokuje nam możliwości przeglądania innych rzeczy na smartfonie. 
 
Telefonu nie trzeba parować wcześniej z telewizorem!
 
3. Dostęp do sklepu Google Play. Daje nam to możliwość wybierania spośród setek tysięcy aplikacji oraz gier. Telewizor posiada 16GB wbudowanej pamięci ale w razie potrzeby można podłączyć zewnętrzny dysk twardy. Do telewizora można podłączyć pada. Co ważne jeżeli kupimy jakąś aplikację na smartfonie to od razu pojawi się na TV: chodzi tutaj o jedno konto Google ID.
 
https://www.youtube.com/watch?v=nxCcxWlWpgE&feature=youtu.be
Na CES mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądają gry z Google Play na ekranie telewizora.
 

 

Platforma Android TV będzie dostępna w telewizorach Sony 2015 ze średniej i wyższej półki. 

 

W ciągu roku, Sony wprowadzi aplikację Remote Play, pozwalającą na streaming gier z PlayStation 4 do innych urządzeń, zarówno w domu jak i poza nim. Aplikacja prawdopodobnie nie będzie dostępna w momencie wprowadzenia na wiosnę, podało Sony podczas targów CES.

 

Jak już pisaliśmy powyżej firma podała, że wszystkie modele Sony TV wyposażone będą w dyski 16GB, z możliwością poszerzenia poprze dysk podłączony przez USB. Wszystko zasilana jest czterordzeniowym procesorem, a TV zapewniają wsparcie dla kodowania HEVC oraz VP9.

Ponieważ podczas prezentacji zostaliśmy poproszeni o nierobienie zdjęć w związku z tym posiłkuję się zdjęciami oraz filmem zrobionymi podczas targów CES w Las Vegas. Na pokazie menu było oczywiście w języki polskim – także komendy wydawane do telewizora działały w naszym ojczystym języku.

 

 

Nowe modele, nowe oznaczenia

W tym roku zgodnie z regułą telewizory zyskają nową literę na końcu. W 2014 było to B a w 2015 będzie C. Zatem już na wiosnę będziemy mogli kupić np. modele serii W805C czy X9005C. 

Z lewej najnowsze serie telewizorów Ultra HD, z prawej Full HD. Firma trzyma się oznaczeń używanych od paru lat zatem nie powinno być problemu z rozpoznaniem która seria jest wyższa. Doszła natomiast nowa litera końcowa czyli C. I właśnie po C rozpoznamy modele z 2015 roku.

 

Na przykładzie modelu X9305C mogliśmy zobaczyć poliftowy wygląd stylizacji Wedge. W zeszłym roku dochodziły nas słuchy, że nie każdemu przypadł do gustu pełny, trójkątny kształt tylnej obudowy. W tym roku firma zdecydowanie delikatniej podeszła do tematu i jak widzicie tylko od dołu ciągnie się charakterystyczny kształt. Wygląda tu dużo gustowniej i delikatniej!

 

Duże wrażenie zrobił na nas model 65X9005C, który był wyjątkowo smukły. Jego grubość to zaledwie 4,9mm w najcieńszym miejscu jednak to dość znaczna część ekranu. Przy tym telewizor posiada rozdzielczość 4K. Na pewno każdy zastanawia się jak zawiesić taki ekran aby dobrze przylegał do ściany? Tutaj też firma pomyślała za nas projektując specjalny typ wieszaka mocowany w górnej części ekranu. Bardzo fajny pomysł, który możecie podziwiać na powyższym zdjęciu. 

 

Na pokazie widzieliśmy także większość pozostałych linii telewizorów w tym oczywiście Full HD. Ekrany są wykonane w podobnym stylu do zeszłorocznych modeli a dokładne oceny podamy w momencie naszych testów. 

 

 

Zmiany w obrazie i dźwięku

Podczas pokazu ciężko było oczywiście ocenić jakość obrazu jednak nasze czujne oko wychwyciło kilka ważnych rzeczy jak również mogliśmy dowiedzieć się paru szczegółów od prowadzących. Na ten moment wiemy, że:

 

1. W środku znajdzie się nowy procesor obrazu o nazwie X1

 

2. W menu pojawiła się funkcja Custom w przypadku ustawienia MotionFlow czyli funkcji odpowiedzialnej za poprawę płynności ruchu. Wprawdzie Sony miało ten element dopracowany praktycznie do granic możliwości a jednak firma zdecydowała się na dodanie opcji custom. W tym momencie sami będziemy mogli decydować jak bardzo chcemy by np. obraz miał charakter teatralny. Bez z góry narzuconych nastaw, które oczywiście też występują. 

 

3. Dodano gammę 10 punktową (z balansem bieli)

 

4. Dodano wybór przestrzeni barwnej między REC709 a REC2020. Można to robić ręcznie. Zobaczymy kiedy się to przyda w przyszłości. 

 

5. Praktycznie wszystkie modele będą oparte na matrycach VA. Na spotkaniu zbadaliśmy te, które były włączone i nie było żadnego IPSa. Co ważne np. w modelu X85 (w 2014 roku IPS). 

 

6. Pełne podświetlenie LED będzie dostępne tylko w modelu 75X9405C. Ale tutaj jeszcze nie można być w 100% pewnym czy aby na pewno tylko przy tej przekątnej. Wszystko wyjdzie w naszych testach. 

 

7. Wsparcie dla HDR (tutaj więcej o HDR)

 

8. Obsługa Hi-Res Audio. Telewizor przeczyta pliki FLAC, WAV (96kHz/24bit) przez USB oraz DLNA. Firma nadal podtrzymuje wysokiej klasy głośniki w najwyższych seriach Ultra HD X. 

 

Na chwilę obecną nie wiadomo czy będą powstawać specjalne wersje Ultra HD Blu-ray z HDR, tak jak ma to miejsce teraz w przypadku 3D, jednak jest to wielce prawdopodobny scenariusz.

 

Praktycznie wszystkie matryce w 2015 roku to VA. To bardzo dobra wiadomość dla fanów wieczornych seansów filmowych!

 

Nowy procesor X1 zastępujący znany do tej pory X-Reality PRO

 

Podsumowanie

Tegoroczne modele Sony to spora rewolucja. Oczywiście głównie ze względu na użycie nowego systemu Android. Zobaczymy jak firma wykorzysta ten element przy sprzedaży oraz jak telewizory będą zachowywać się podczas użytkowania. O jakość obrazu możemy być spokojni. Modele Full HD na pewno nie zmienią się radykalnie pod tym względem natomiast w przypadku Ultra HD możemy oczekiwać wielu nowości jak poszerzona paleta barw czy HDR. Jednak te cechy będziemy mogli wykorzystać dopiero z odpowiednim materiałem w rozdzielczości 4K, który miejmy nadzieję pojawi się w tym roku na nowych płytach Ultra HD Blu-ray. Większość modeli Sony z systemem Android TV nabyć będzie można już na wiosnę.

(335)