Rok 2022 zapowiada się niezwykle gorąco, jeśli chodzi o telewizory i technologie z nimi związane. Jest już niemal pewne, że w ciągu pierwszych dni roku Samsung zaprezentuje oficjalnie modele z matrycami QD-OLED. Wygląda też na to, że szybko postępują prace nad technologią QNED, która również zwiastuje nadejście nowej generacji! Czy producent wyrobi się ze wszystkim w ciągu 12 miesięcy? Co zmienią w jakości obrazu nowe telewizory?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Jasne ramki do stylowego telewizora Samsung The Frame najczęściej wybierane przez Polaków. Producent przygotował specjalną promocję!
Telewizory Samsung QD-OLED i QNED w 2022 roku? Co wiemy o nowościach?
Pod koniec lipca światowe media obiegła ważna informacja dotycząca nowych telewizorów marki Samsung. Koreańskie media doniosły, że producent szykuje się już do premiery pierwszych modeli z ekranami wykonanymi przy użyciu technologii Quantum Dot OLED. Miałyby one ujrzeć światło dziennie podczas styczniowych targów CES w Las Vegas. Planowane jest ponoć wprowadzenie dwóch wariantów: 55 cali i 65 cali. Te rewelacje pokrywają się z najnowszymi doniesieniami:
„Południowokoreański gigant technologiczny opracowuje 55-calowe i 65-calowe telewizory z organicznymi diodami elektroluminescencyjnymi (QD-OLED), które zostaną wprowadzone na rynek w pierwszej połowie 2022 roku. Telewizory QD-OLED uplasują się cenowo pomiędzy najdroższymi obecnie telewizorami MicroLED, a flagowymi liniami QLED” – poinformowało Korea Economic Daily, powołując się na własne źródło.
Panele QD-OLED są rozwijane i produkowane przez Samsung Display. W dalszej części 2022 roku producent ma także rozważać wprowadzenie 70-calowego wariantu telewizora z tą technologią. Coraz więcej wskazuje jednak na to, że na tym nie poprzestanie. Od dłuższego czasu wiadomo też bowiem, że w siedzibach Samsunga trwają intensywne prace nad kolejną technologią mającą wynieść jakość obrazu w telewizorach na wyższy poziom: QNED. O raportowanych postępach pisaliśmy już kilka razy na naszych łamach. Nowe wieści wskazują, że Koreańczycy uzyskali już ważne patenty związane z tą technologią!
Chodzi o strukturę matrycy QNED. Źródło donosi, że błyskawiczny rozwój wskazuje na bliski termin premiery takiego telewizora. Eksperci wskazują, że to QNED jest najbardziej obiecująca technologią ze wszystkich rozwijanych obecnie za kulisami. To ona ma zapewnić największy skok jakościowy w telewizorach. Wciąż jednak nie ma żadnych solidnych wieści na temat prognozowanej premiery tego typu telewizora. Od wielu miesięcy mówi się, że Samsung może już posiadać prototyp panelu QNED, a ilość pojawiających się na jego temat informacji pozwala wierzyć, że producent może nawet zaprezentować taki model w 2022 roku! Z pewnością jednak pierwszym użytkownikom przyjdzie słono zapłacić za nową technologię.
Czym wyróżniają się technologie QD-OLED i QNED? Jak wpłyną na jakość obrazu w nowych telewizorach? Z wiedzą na ten temat zapoznacie się poniżej.
Czym wyróżniają się panele QD-OLED?
Najnowsze wyświetlacze Quantum Dot nie bazują wyłącznie na podświetleniu, ponieważ czerwone, zielone i niebieskie subpiksele, które składają się na każdy piksel, stają się samowystarczalne po pobudzeniu ich światłem i zapewniają znacznie wyższy poziom jasności. QD-OLED może też wprowadzić rozszerzone odwzorowanie kolorów oraz doskonały poziom czerni znany przecież z obecnej technologii OLED, która dostępna jest na rynku od LG Display. Produkowane obecnie przez LG panele OLED – WOLED – osiągnęły pewną granicę jasności HDR, której nie sposób przekroczyć w obrębie tej technologii, nawet mimo implementacji paneli nowej generacji (OLED evo). Ponadto, według wyliczeń DSCC (Display Supply Chain Consultants), produkcja metra kwadratowego substratów QD-OLED będzie wynosiła 26 dolarów, podczas gdy wytwarzanie substratów WOLED kosztuje 95 dolarów za metr kwadratowy.
Czym jest technologia QNED? Co zmieni w telewizorach?
Samsung intensywnie pracuje nad technologią Quantum Nano Emitting Diode, w skrócie QNED, która ma pozwolić na zastąpienie obecnie wykorzystywanego przez producenta emitera niebieskiego światła nowym, lepszym w wielu aspektach. Wdrożenie nowej technologii miałoby za sobą pociągnąć szereg korzyści. Samsung liczy, że nowy emiter będzie wydajniejszy, jaśniejszy i wyeliminuje wszystkie potencjalne problemy, które występują w przypadku OLED-owych emiterów (także wypalanie).
QNED, podobnie jak QD-OLED, to technologia bardzo podobna do OLED – wykorzystuje diody LED niewymagające zewnętrznego zasilania. W tym jednak przypadku całkowita powierzchnia emisji przekracza ponoć możliwości OLEDów dziesięciokrotnie! Nietrudno się domyślić, że to pociąga za sobą znacznie wyższą jasność produkowaną przez matrycę. Samsung chce upewnić się, że panele QNED będą emitować więcej światła, niż jakiekolwiek inne.
QNED nie jest nowym określeniem w świecie telewizorów. LG zaprezentowało w tym roku modele o tej samej nazwie seryjnej, do której jednak największym konkurentom Samsunga nie udało się zdobyć wyłącznych praw. Niewykluczone zatem, że największy producent i sprzedawca telewizorów na świecie ostatecznie zdecyduje się na wprowadzenie własnej nazwy, tak jak to miało miejsce w przypadku tegorocznej rodziny Neo QLED z matrycami Mini LED.
Źródła: https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1628238012, https://www.whathifi.com/news/samsungs-next-gen-qned-tv-technology-moves-a-step-closer-to-launch
Przeczytaj więcej na temat produktów Samsung:
- Jak działa system TIZEN w telewizorach marki Samsung? Korzystają z niego setki milionów urządzeń na całym świecie!
- Jest termin premiery pierwszego telewizora QD-OLED od Samsunga! Czym będzie się cechować nowa generacja obrazu? Ile może kosztować?
- Samsung pokazał oszałamiający ekran Micro LED The Wall najnowszej generacji! 1000 cali, rozdzielczość do 16K i odświeżanie 120Hz – tylko spójrzcie
- Samsung chce walczyć o naszą planetę. Oto rozwiązania i inicjatywy eko, które znajdziemy teraz w produktach tej firmy
- Skomponuj rodzinne wspomnienia na własnej ścianie z… telewizorem! Samsung The Frame to prawdziwy stylowy przełom?
(5545)