Powrót

Samsung opracował samoemisyjną technologię QLED

Firmy produkujące panele nieustannie eksperymentują z nowymi technologiami. Naukowcy Samsunga właśnie opracowali eksperymentalny samoemisyjny QLED, który w dalekiej przyszłości może być użyty w telewizorach.

Samoemisyjny QLED Samsung – firma pracuje nad nową technologią

Niedawno Samsung zapowiedział inwestycję rzędu 11 miliardów dolarów w rozwój technologii Quantum Dot oraz QD-OLED. Pierwsze panele tego drugiego typu powinny wyjść z fabryk w 2021 roku. Tymczasem Samsung już myśli o kolejnym kroku ewolucji technologicznej, jakim będzie samoemisyjny QLED.

Samoemisyjny QLED Samsung – na czym to polega?

W dotychczasowych ekranach QLED, które są połączeniem panelu LCD z powłoką z kropek kwantowych, źródło światła pochodzi z modułu podświetlenia tylnego, który był absorbowany przez owe kropki kwantowe. Nowe, eksperymentalne rozwiązanie używałoby panelu, w którym to właśnie diody QLED będą samoemisyjnym źródłem światła.

Samoemisyjny QLED Samsung – jakie korzyści?

Nowa, jeszcze opracowywana technologia pozwala uzyskać znacznie wyższą żywotność, która wynosi aż milion godzin. Dzieje się tak ze względu na wyższą wydajność kwantową (o 21,4%). Samsung pragnie przy tym odejść od komponentów kadmowych na rzecz materiałów stworzonych z fosforku irydu.

Ponadto w przypadku takich ekranów moglibyśmy liczyć na wyższy poziom odwzorowania przestrzeni barw, a także bardzo wysoką wydajność masowej produkcji.

Gdyby doszło do komercjalizacji tego rozwiązania, mógłby nastąpić prawdziwy przełom, a Samsung stworzyć nową kategorię wyświetlaczy i polegałby wyłącznie na własnych rozwiązaniach.

Samoemisyjny QLED Samsung – co dalej?

Podczas gdy pierwsze wyświetlacze QD-OLED będą produkowane od 2021 roku, nowa samoemisyjna technologia QLED może być następnym krokiem w rozwoju paneli. Jej wprowadzenie jest jednak bardzo odległą perspektywą, której możemy się doczekać za 5 albo nawet 10 lat. Samo stworzenie prototypu, czy udany eksperyment to nie wszystko – należy przecież zadbać o infrastrukturę produkcji i wiele podobnych aspektów. Mimo wszystko, jest to ekscytująca nowinka w temacie paneli.

Źródło: AVForums, HDTVtest

Możecie również u nas przeczytać:

(7053)