Zespół R&D Samsunga poinformował o znaczącym postępie w pracy nad technologią QLED. Do tej pory firma stosowała w swoich telewizorach cienką warstwę kropek kwantowych pomiędzy LEDowym podświetleniem a panelem LCD. Wszystko przez trudności z produkcją niebieskiego światła.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Samsung: jak zmieniały się telewizory producenta na przestrzeni lat? Ich design przeszedł prawdziwą rewolucję
Samsung rozwija technologię QLED. Wkrótce spore zmiany?
W niedalekiej przyszłości telewizory Samsunga mogą stać się QLEDami w pełnym tego słowa znaczeniu gdyż jeszcze wiele można zrobić w temacie tej technologii. Pod warunkiem oczywiście, że uda się doprowadzić do sytuacji, w której każdy piksel w obrazie będzie emitował własne światło bez potrzeby implementacji wspomnianej powyżej warstwy.
Duży krok w tym kierunku odnotował właśnie zespół jednostki Advanced Institute of Technology (SAIT), należący do Samsunga.
„[…] niebieski jest kolorem najtrudniejszym do zaimplementowania spośród trzech podstawowych kolorów QLED (czerwony, niebieski i zielony). SAIT z powodzeniem opracował jednak niebieską technologię QLED, uzyskując wiodące w branży wyniki, takie jak 20,2% lepsza skuteczność świetlna, 88 900 nitów (tak, to nie pomyłka, być może jest to krótkotrwale możliwe) maksymalnej luminancji i 16 000 godzin żywotności QLED (mierzone przy połowie jasności dla luminancji 100 nitów)” – czytamy w oświadczeniu SAIT.
Oznacza to, że niebieski QLED cechuje teraz 16 000 godzin pełnej wydajności (przy 100 nitach), zanim jasność spadnie o połowę do 50 nitów. Wciąż nie jest to oczywiście idealny wynik, ale zdaniem Samsunga i tak znacznie wyprzedza dotychczasowe osiągnięcia w tej dziedzinie.
Aby stworzyć wyświetlacz nowej generacji, diody QLED w kolorach niebieskim, czerwonym i zielonym musiałyby wygenerować trzy sub-piksele za każdym pikselem. Nowa technologia wyświetlania może potencjalnie zapewnić bardziej nasycone kolory niż dzisiejsze wyświetlacze.
Pozostaje pytanie, która z technologii rozwijanych przez Samsunga pojawi się w masowo produkowanych telewizorach jako pierwsza. Wiemy przecież doskonale, że Koreańczycy bardzo mocno inwestują w podobą technologicznie technikę QD-OLED – powstał już nawet prototyp takiego modelu o nią opartego. Pozostaje też temat równie mocno rozwijanej technologii Micro LED, choć póki co takie telewizory są szalenie drogie i trudno będzie w najbliższym czasie wprowadzić je szeroko do użytku domowego.
Źródło: https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1603177586
Więcej na temat produktów firmy Samsung:
- Samsung: jak zmieniały się telewizory producenta na przestrzeni lat? Ich design przeszedł prawdziwą rewolucję
- Samsung QLED 8K Q900R 98″ aż 40 tysięcy dolarów taniej? W USA mocno zaszaleli z obniżką ceny ekstremalnego TV!
- Kupujesz telewizor The Frame? Samsung funduje wycieczkę po największych światowych galeriach sztuki
- Samsung The Sero to telewizor, jakiego jeszcze nie widzieliśmy. Ma obrotowy ekran QLED i świetnie współpracuje ze smartfonami
- Najtańszy telewizor 8K z HDMI 2.1 od Samsung. W Polsce debiutuje seria Q700T. Czym się wyróżnia?
(9476)