Firma Samsung powoli odkrywa karty w talii telewizorów na nadchodzący rok! Możemy dziś ujawnić, że Koreańczycy wprowadzą do sprzedaży na rynku konsumenckim swój pierwszy ekran MicroLED. Otrzyma panel o przekątnej 110″ i rozdzielczości 4K. Co już dziś wiemy na pewno o tym przełomowym produkcie?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Samsung: im większy telewizor, tym lepiej! Trwa atrakcyjna promocja QLED, do zgarnięcia do 2000 zł np. na konsolę!
Pierwszy telewizor Samsung MicroLED już za chwilę w sklepach
Na tę wiadomość czekaliśmy długo, bo przecież o “ujarzmieniu” górującej nad pokrewnymi technikami wyświetlania obrazu technologii MicroLED mówiło się od wielu lat. Samsung przez długi czas zachwycał świat ekranem The Wall i proponował rozwiązania MicroLED wyłącznie klientom z rynku profesjonalnego. Dotąd były to przede wszystkim skrajnie drogie rozwiązania, ale wygląda na to, że wreszcie widać światełko w tunelu.
Wprowadzenie pierwszego konsumenckiego telewizora MicroLED w pierwszym kwartale 2021 roku, co zapowiedział właśnie Samsung, nie oznacza oczywiście, że nagle stanie się on przystępny cenowo. Pierwszy model, którego oficjalnej nazwy jeszcze nie poznaliśmy, na pewno wart będzie pokaźną kwotę; co ważne jednak, ma być swobodnie dostępny dla typowego użytkownika na całym świecie. Nie będzie też konieczne składanie go w całość z pojedynczych modułów, ponieważ ma docierać do użytkownika w kompletnej formie.
Poza jakością obrazu 4K i dużym rozmiarem, pierwszy konsumencki telewizor MicroLED ma przejąć większość cech prezentowanego od kilku lat The Wall. Szczytowa jasność HDR ma wynieść aż 2000 nitów. Samsung znalazł też sposób na zamknięcie ekranu w metalowej ramie, która w żaden sposób nie ingeruje w wyświetlany obraz. Ponadto w konstrukcji znalazło się też miejsce na pełnoprawny system audio 5.1. Głośniki na pewno znajdą się w bocznych ramach telewizora. Możliwe też, że dźwięk będzie dodatkowo dochodził z wirtualnych głośników zlokalizowanych za ekranem.
Co najważniejsze, konsumencki MicroLED przejmie wszystkie funkcje i technologie znane już z telewizorów QLED producenta, które zostaną także zaimplementowane w modelach na 2021 rok. Usłyszymy więc technologię dźwięku OTS (Object Tracking Sound), skorzystamy z trybu Ambient (w przypadku kompletnie bezramkowego MicroLEDa będzie to wyglądać naprawdę spektakularnie!) czy z technologii Multi View, która pozwala na sparowanie TV na przykład ze smartfonem i oglądania w widoku podzielonego okna.
Pierwszy TV MicroLED Samsunga korzysta oczywiście z niewymagających zewnętrznego podświetlenia pikseli, w tej technologii nie stosuje się też filtrów kolorów, dzięki czemu możliwe jest pokrycie 100% przestrzeni barw DCI-P3 i Adobe RGB. Jak widzieliśmy osobiście wiele razy, kontrast w takich ekranach jest referencyjny, a poziomy czerni rewelacyjne.
Czekamy na ogłoszenie oficjalnej nazwy i przede wszystkim ceny 110-calowego MicroLEDa Koreańczyków. Być może stanie się to w trakcie wirtualnych targów CES 2021 w styczniu. Jak natomiast wygląda przyszłość ekranów MicroLED w domach statystycznego użytkownika? Samsung zdołał podobno ograniczyć stopień skomplikowania produkcji telewizorów MicroLED, co zapewne doprowadziło także do obniżenia kosztów. Niewykluczone zatem, że w kolejnych latach zobaczymy nieco mniejsze i przystępniejsze cenowo modele. Czekacie?
Źródło: Samsung
Więcej na temat produktów firmy Samsung:
- Nie działa HDR, 120FPS na Xbox Series X/S? Podpowiadamy jak ustawić telewizor Samsung z konsolą i kartami graficznymi GeForce RTX 3000
- Najtańszy telewizor 8K z HDMI 2.1 od Samsung. W Polsce debiutuje seria Q700T. Czym się wyróżnia?
- Najnowszy tryb obrazu filmowego już w telewizorach Samsung QLED. Jak zaktualizować do Filmmaker Mode i co zyska użytkownik?
- Jak współpracują smartfony z telewizorami 4K i 8K Samsung QLED? | TEST | Najwięcej funkcji na rynku. Dlaczego?
- Kolejna lifestyle’owa premiera Samsunga: telewizor The Serif – dla kogo go stworzono i co należy o nim wiedzieć?
- Samsung: jak zamienić telewizor QLED w prawdziwą maszynę do gier. HDMI 2.1, 4K@120Hz, 8K, AMD FreeSync i wiele więcej!
- Samsung: co powinniśmy wiedzieć o nowym telewizorze QLED 8K Q800T? Najwyższa rozdzielczość to nie wszystko!
(4651)