W sieci można już znaleźć sporo recenzji telewizora Samsung QN91A, czyli flagowego modelu 4K MiniLED na 2021 rok. Kilka dni temu przytoczyliśmy szeroko opinię Johna Archera, która okazała się bardzo przychylna pierwszemu tego typu produktowi Koreańczyków. Czy inni zagraniczni testerzy wypowiadają się w podobnym tonie? Sprawdzamy!
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Za nami globalna premiera telewizorów Samsung! Oto wszystkie nowe informacje na temat modeli Neo QLED
Telewizor Samsung Neo QLED Q91A 65″ – kolejne pozytywne recenzje modelu MiniLED
Zapoznaliśmy się z sześcioma recenzjami, które ukazały się na łamach cenionych branżowych portali w ostatnich dniach. Na ogół wyłania się z nich ekstremalnie pozytywny obraz sztandarowego modelu 4K Neo QLED, a na skali od 1 do 5 dziennikarze niemal bez wahania przyznają QN91A maksymalne oceny. Głównie oczywiście za sprawą skoku, jaki wykonano w kwestii jakości i precyzji obrazu dzięki implementacji podświetlenia MiniLED.
Podkreślane są też niebagatelne funkcje telewizora, a wśród nich wiele nowości, szczególnie tych przyjaznych i przydatnych graczom. Testerzy doceniają usprawniony dźwięk, który ten model dystrybuuje za pomocą nowego systemu głośników.
Są też jednak rzecz jasna kwestie, które się ekspertom nie podobają, a na które zwracał też uwagę na łamach Forbesa Archer. W naszej opinii niektóre mankamenty powinny mieć nieco większy wpływ na końcowe oceny telewizora, jednak to, ze ostatecznie nie miały, doskonale pokazuje jak wielkie wrażenie wywarła na recenzentach jakość obrazu zapewniana przez technologię MiniLED. Przejdźmy zatem do konkretów.
Za co jest chwalony telewizor Samsung Neo QLED QN91A?
Bez dwóch zdań największym wyróżnikiem jest tu nowy typ podświetlenia, który oddaje kontrast, czernie i kolory w niespotykany wcześniej w telewizorach LCD sposób. Stephen Withers z TechRadar napisał, że “MiniLED wynosi QLED na nowy poziom”, podkreślając mogący konkurować z telewizorami OLED poziom czerni i brak rozmyć wokół najjaśniejszych punktów obrazu dzięki “wyjątkowemu” systemowi lokalnego wygaszania. Także Tom Parsons z What Hi-Fi zaakcentował te cechy QN91A, stwierdzając nawet, że to “największe dotąd zagrożenie dla dominacji OLEDów”.
Steve Withers z Pocket-lint wskazuje na “wspaniałe obrazy HDR”, John Archer (który przetestował QN91A także dla portalu Trusted Reviews) ponownie podnosi kwestię jasnych i ciemnych stref obrazu, które są na bardzo wysokim poziomie zupełnie sobie przy tym nie przeszkadzając. Simon Lucas z T3 zwraca uwagę na smukłość ekranu, którą uzyskano dzięki implementacji mikroskopijnych rozmiarów diod LED – stwierdza, że przy 65 calach telewizor zdaje się w zasadzie nie mieć głębi. Na kwestii nowego designu skupili się w zasadzie wszyscy omawiani recenzenci, określając QN91A mianem eleganckiego, minimalistycznego, prawie pozbawionego ramek telewizora, który jest wprost stworzony, by powiesić go na ścianie. Sporo komplementów eksperci kierują też w stronę odświeżonego, mniejszego i bardziej stylowego modułu One Connect, który pozwala w wygodny sposób zarządzać kablami podłączanymi do telewizora. Withers z TechRadar podkreśla też pozytywną rolę nowego pilota, który w tym roku wyposażono w panel solarny, czyniąc go bardziej ekologicznym.
Wszyscy cytowani dziennikarze jak jeden mąż chwalą mnogość funkcji poświęconych graczom – od portów HDMI 2.1, przez dedykowany Panel Gracza, aż po wsparcie dla VRR FreeSync i grania w formacie 32:9. Te kwestie znalazły się w podsumowaniach większości recenzji, ewidentnie więc w tym roku telewizory marki Samsung są wyjątkowo przyjazne miłośnikom grania. Dużo ciepłych słów pada też w kontekście przetwarzania obrazu i sztucznej inteligencji. Archer na łamach Trusted Reviews ponownie stwierdza, że “nowy procesor wynosi poziom wpływu sztucznej inteligencji na jakość obrazu na zupełnie inny poziom” oraz że “to jak początek nowej ery w świecie telewizorów”.
Sporo pochwał pada w kwestii dźwięku, który wydobywa się z głośników QN91A. Tu szczególnie bogato rozpisuje się Withers z Pocket-lint, napominając, że “wydajność systemu audio jest naprawdę imponująca” i podkreślając pozytywny wpływ technologii OTS+ i Q-Symphony. Podkreśla on też, że po sparowaniu z soundbarem Samsunga, QN91A uruchamia górne głośniki pod ekranem, które poszerzają scenę dźwiękową i dodają jej głębi.
W skrócie – plusy telewizora Samsung QN91A według recenzentów:
- duża jasność i dobra ostrość obrazu
- wysoki poziom kontrastu i czerni
- zaawansowane przetwarzanie obrazu i sztuczna inteligencja
- modernistyczny, stylowy design
- bogaty wybór funkcji dla graczy
- świetnie brzmiący system głośników
- minimalistyczny, funkcjonalny moduł OneConnect
- świetny system operacyjny i interfejs użytkownika
Jakie mankamenty wytykają recenzenci?
Nie jest jednak aż tak perfekcyjnie, żeby nie dało się wytknąć Samsungowi pewnych potknięć i niedoborów. Tych jest rzecz jasna sporo mniej niż cech pozytywnych, skoro w każdej z analizowane recenzji wystawiono modeli QN91A najwyższe oceny, mimo to nie można ich jednak ignorować – a dotyczą niektórych aspektów obrazu, w tym wydajności przy włączonym VRR FreeSync, jakości dźwięku i braku wsparcia dla szerokiej palety formatów HDR.
Parsons z What Hi-Fi narzeka, że przełączenie funkcji Contrast Enhancer na “High” powoduje takie podbicie detali w ciemnych obszarach obrazu, że wydaje się jakby zastosowano sztuczne rozjaśnienie w niektórych ciemniejszych scenach. Archer – podobnie jak w swojej poprzedniej recenzji tego modelu – podkreśla, że w trybie gry i z włączoną funkcją FreeSync podświetlenie MiniLED nie robi już tak świetnej roboty, jak w innych trybach obrazu.
Prawie wszyscy recenzenci zwracają uwagę na brak wsparcia dla Dolby Vision i Dolby Atmos, wskazując to jako oczywisty mankament w świecie, w którym praktycznie wszyscy producenci oferują takie funkcje – a szczególnie DV, podczas gdy Samsung konsekwentnie promuje standard HDR10+. Ponadto w treści recenzji nieco złych słów pada też mimo wszystko w kierunku systemu dźwięku, który na przykład zdaniem Simona Lucasa ze Stuff nie dorównuje poziomowi jakości oferowanemu przez ekran telewizora. Inni eksperci zauważają, że bez kompatybilnego soundbara układ głośników sam w sobie nie robi aż tak wielkiego wrażenia jak podświetlenie MiniLED, które zastosowano w tym flagowym modelu.
Lucas i Archer wskazują jeszcze ponadto, że QN91A jest bardzo drogi jak na standardy telewizorów LCD i że jest to jeden z jego minusów, jeżeli będziemy rozważali zakup.
W skrócie – minusy telewizora Samsung QN91A według recenzentów:
- sztuczne podbicie detali cieni w obrazie w trybie wysokiego kontrastu
- brak wsparcia dla Dolby Vision i Dolby Atmos
- jakość dźwięku, choć wysoka, nie dorównuje jakości obrazu
- jak na 65-calowy telewizor LCD, QN91A jest bardzo drogi
My już nie możemy się doczekać, by osobiście skonfrontować odczucia naszych zagranicznych kolegów z naszymi własnymi, a ponadto tradycyjnie wykonać szczegółowe pomiary, które będziemy mogli Wam zaprezentować i omówić w naszym szczegółowym teście – już wkrótce!
Źródła: https://www.techradar.com/uk/reviews/samsung-qn95a-neo-qled-4k-tv, https://www.whathifi.com/reviews/samsung-qe65qn95a, https://www.pocket-lint.com/tv/reviews/samsung/155891-samsung-qn95a-review-neo-qled-mini-led-tv, https://www.t3.com/reviews/samsung-qn95a-review, https://www.stuff.tv/samsung/qe65qn95a/review, https://www.trustedreviews.com/reviews/samsung-qe65qn95a (opracowanie własne)
Więcej na temat produktów firmy Samsung:
- Telewizory Samsung Neo QLED i QLED oficjalnymi partnerami konsoli Xbox Series X! Co to oznacza dla graczy?
- Soundbar Q950A: Samsung prezentuje flagową listwę na 2021 rok! Dolby Atmos, DTS:X i synchronizacja z telewizorami Neo QLED
- Samsung ogłasza kolejne telewizory MicroLED! Mniejsze przekątne jeszcze w tym roku – jakich cen możemy się spodziewać?
- Samsung po raz 15 na szczycie światowego rynku telewizorów. Kto za plecami Koreańczyków?
- Samsung podał ceny w USA nowych telewizorów 4K QLED Q60A, Q70A i Q80A! Ile kosztują warianty bez podświetlenia MiniLED?
- Jakie są najpopularniejsze aplikacje na Samsung Smart TV? Czym warto się zainteresować, jeśli jeszcze nie korzystamy? | TOP 10
(16912)